Gönderen Konu: Fiocchi Shoot Off  (Okunma sayısı 7863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Fiocchi Shoot Off
« : 10 Temmuz 2012, 22:47:55 »
Fiocchi'den bir fişek; Shoot Off. Tanıtım amaçlı bir çekim ama içinde fişeği oluşturan parçalar, basınç, hız testleri gibi görüntüler de var. İçeriği beğendim. İlginç gelen bunların hızının yüksek olduğunu iddia etmelerine rağmen daha hızlı fişeklerin de mevcut olması  :P Fakat saçmalar sanki çil çil altın mübarek  ;D Bakır kaplamışlar. Yurdumuzda mevcut değil herhalde ve de pahalı bir şeye benziyor.

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Fiocchi Shoot Off
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2012, 23:51:52 »
tam emin olamadim,trap fisegimi acaba bu urun?
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2012, 00:25:06 »
bu ürün bir trap fişeği.28 gram barut kullanılmış.onun için içinde ek bir plastik tapa var.saçmalar bakır kaplı ve yüzde 5 antimon içeriyor.yüksek basınçtan saçmalar etkilenip ezilmesin diye sertleştirmişler ve dışını bakır kaplamışlar.çok hızlı yanan bir barut kullandıkları için de atıştan sonra namlunun içinde duman kalmıyor,namlu nemlenmiyor.sonuç olarak hızlı ama hedefe düzgün giden,grupmanı güzel bir trap fişeği yapmışlar.av da da kullanılır mı?iyi atıcıysanız belki meke ve güvercinde kullanılabilir.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2012, 09:33:28 »
bu ürün bir trap fişeği.28 gram barut kullanılmış.onun için içinde ek bir plastik tapa var.saçmalar bakır kaplı ve yüzde 5 antimon içeriyor.yüksek basınçtan saçmalar etkilenip ezilmesin diye sertleştirmişler ve dışını bakır kaplamışlar.çok hızlı yanan bir barut kullandıkları için de atıştan sonra namlunun içinde duman kalmıyor,namlu nemlenmiyor.sonuç olarak hızlı ama hedefe düzgün giden,grupmanı güzel bir trap fişeği yapmışlar.av da da kullanılır mı?iyi atıcıysanız belki meke ve güvercinde kullanılabilir.
28gr barut mu ?
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 11 Temmuz 2012, 11:18:59 »
28gr barut mu ?
valla mevcut ingilizcem ile öyle anladım.bir de içine güçlendirilmiş tapa koymuşlar.özel bir barut kullanmışlar.ama dediğim gibi yanlış anlamış olabilirim.küçük bir bior tapa yetecekken o bior tapayı plastik bir muhafazanın içine koymuşlar.28 g.yazısını görünce ben de dedim 28 mi????? diye.
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 11 Temmuz 2012, 11:42:55 »
valla mevcut ingilizcem ile öyle anladım.bir de içine güçlendirilmiş tapa koymuşlar.özel bir barut kullanmışlar.ama dediğim gibi yanlış anlamış olabilirim.küçük bir bior tapa yetecekken o bior tapayı plastik bir muhafazanın içine koymuşlar.28 g.yazısını görünce ben de dedim 28 mi????? diye.

28 gr barut küçük bir poşeti doldurur :)) yanış anlamışsınız... saçmadır 28 gr olan....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2012, 13:51:24 »
olabilir.fakat orada gördüğüm 28 gr.bilmemne barutu 24 gram fişek yazıyordu.belki aynısının da 28 gram saçmalısı vardır
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2012, 14:19:10 »
28 graindir belki.Bir de videoda  nasıl oluyorsa saçmaların hızının namlu içinde diğer fişeklerden daha az,namludan çıkış hızının ise daha yüksek olduğunu işittim yanlış anlamadıysam,bu sebepten hem yüksek hızlı hem de bu sayede az geri tepen bir fişek olduğu ifade ediliyor,çelişkili ve olmayacak bir şey gibi bence ama iddia bu şekilde.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 11 Temmuz 2012, 15:25:54 »
anladığım kadarıyla çok hızlı yannan bir barut.namlunun içinde duman ve nem bırakmıyor.buradan şunu anlayabiliriz:barut temiz yanıyor.yani dumansız anlaşılan
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 11 Temmuz 2012, 17:02:02 »
Fişeğin muhteviyatı benim de ilgimi çekti. Haklısınız tapası falan çelik saçma tapaları gibi ve daha başka fişeklerdeki türden. Saçmalar zaten atmaya kıyılmayacak şekilde :) Barutu Nitrokemia üreticisinin 28 gram fişekler için ürettikleri türden ama saçma miktarı 24 g. Açıkcası 24 g saçma için biraz yavaş yanan barut kullanmışlar. Genel kural, saçma miktarı arttıkça barut daha yavaş yanan türde olmalıdır. Misal 63 g fişeklerin barutu en yavaş ve 24 gramınki en süratli yanan barutlardır. Saçma numarasını yazmamışlar ama zannederim 7,5 no dan ufak olmalı. Çünkü adam bir yerde şuna benzer bir şey diyor: Bazıları plakları daha iyi kırmak için 7,5 no saçma kullanıyor ama ben buna gülerim. Anladığım bu. Muhtemelen 8 no olabilir. Şayet bu trap fişeği ise ve 8 no ise klasik trap saçmasından ufak sayılır. Öte yandan adet olarak fazla olacağı için isabet yüzdesi artacak.

Saçma çıkış hızlarını da orada gösteriyor. V1 yazan sütundakiler CIP şartlarına göre 2,5 m deki hızı olmalı. Eğer öyleyse, 376 m/s idi aklımda yanlış kalmadıysa. Oysa günümüz fişeklerin bir çoğunun sürati, üreticiler tarafından 400 m/s civarında belirtliyor. Bu videodakini gözümüzle görebildik ama diğerleri gerçekten 400 var mı yok mu, daha mı fazla bilmiyoruz.

Bir de dikkatimi çeken, kovanın metal kısmı da alışılmış trap fişeği türlerinden uzun. Gerçi bunun fişeğin bir şeyine etki edeceğini pek sanmıyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 12 Temmuz 2012, 00:06:01 »
FİŞEK lerde (GRAM) lar barutu temsil etmez saçmanın agarlıdır. BARUT HAKKI genelde bütün fişeklerde aynıdır. ben farklı marka gram lardakı 5 deyişik fişeyi kesıp baktım kuyumcu terazısında tartdım 28 gr dan 36 gr kadar karşılaştırdım
şimdık tam hatırlamıyorum ama gr olara ne geldıklerını şöle diye biliirm ki, eski ölcek ten örnek vermem gerekirse. 28 gr da da 1.50 barut var 36 gr da da aynı barut var.bazı markalarda bu 1.60 da olabılıyor.
özel fişeklerde deyişiklik göstere bilir. mini magnum yada süper magnum gibi.
barut saçma gramına göre deyişik lik gösteriyor kimisi toz gibi kimisi kırmızı renkte kimisi toplu iyne başı gıbı. kimide yukarıdaki video daki yeşil pullar şeklin de.
bu şu anlama geliyor kimi cok hızlı yanıyor kimi orta hızda gibi. ve ayriyetten de barutun ustune gelen tapata uygulanan basınc da deyişiyor. selamlar.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 12 Temmuz 2012, 00:15:16 »
Fişeğin muhteviyatı benim de ilgimi çekti. Haklısınız tapası falan çelik saçma tapaları gibi ve daha başka fişeklerdeki türden. Saçmalar zaten atmaya kıyılmayacak şekilde :) Barutu Nitrokemia üreticisinin 28 gram fişekler için ürettikleri türden ama saçma miktarı 24 g. Açıkcası 24 g saçma için biraz yavaş yanan barut kullanmışlar. Genel kural, saçma miktarı arttıkça barut daha yavaş yanan türde olmalıdır. Misal 63 g fişeklerin barutu en yavaş ve 24 gramınki en süratli yanan barutlardır. Saçma numarasını yazmamışlar ama zannederim 7,5 no dan ufak olmalı. Çünkü adam bir yerde şuna benzer bir şey diyor: Bazıları plakları daha iyi kırmak için 7,5 no saçma kullanıyor ama ben buna gülerim. Anladığım bu. Muhtemelen 8 no olabilir. Şayet bu trap fişeği ise ve 8 no ise klasik trap saçmasından ufak sayılır. Öte yandan adet olarak fazla olacağı için isabet yüzdesi artacak.

Saçma çıkış hızlarını da orada gösteriyor. V1 yazan sütundakiler CIP şartlarına göre 2,5 m deki hızı olmalı. Eğer öyleyse, 376 m/s idi aklımda yanlış kalmadıysa. Oysa günümüz fişeklerin bir çoğunun sürati, üreticiler tarafından 400 m/s civarında belirtliyor. Bu videodakini gözümüzle görebildik ama diğerleri gerçekten 400 var mı yok mu, daha mı fazla bilmiyoruz.

Bir de dikkatimi çeken, kovanın metal kısmı da alışılmış trap fişeği türlerinden uzun. Gerçi bunun fişeğin bir şeyine etki edeceğini pek sanmıyorum.
belki yavaş ama hızını muhafaza ediyor da olabilir.yani hızı 400 200 100 yerine 376 300 150 şekl,nde ise daha verimli oluyordur.ayrıca saçma sertleştirilmiş ve yüzeyleri parlatılmış olduğundan sürümü uzun olabilir.kovanın metal kısmı gördüğüm kadarıyla t4 kovan.bu da yüksek basınçlı jk6 fişeklerde bulunuyor.
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 12 Temmuz 2012, 00:19:00 »
FİŞEK lerde (GRAM) lar barutu temsil etmez saçmanın agarlıdır. BARUT HAKKI genelde bütün fişeklerde aynıdır. ben farklı marka gram lardakı 5 deyişik fişeyi kesıp baktım kuyumcu terazısında tartdım 28 gr dan 36 gr kadar karşılaştırdım
şimdık tam hatırlamıyorum ama gr olara ne geldıklerını şöle diye biliirm ki, eski ölcek ten örnek vermem gerekirse. 28 gr da da 1.50 barut var 36 gr da da aynı barut var.bazı markalarda bu 1.60 da olabılıyor.
özel fişeklerde deyişiklik göstere bilir. mini magnum yada süper magnum gibi.
barut saçma gramına göre deyişik lik gösteriyor kimisi toz gibi kimisi kırmızı renkte kimisi toplu iyne başı gıbı. kimide yukarıdaki video daki yeşil pullar şeklin de.
bu şu anlama geliyor kimi cok hızlı yanıyor kimi orta hızda gibi. ve ayriyetten de barutun ustune gelen tapata uygulanan basınc da deyişiyor. selamlar.

keşke firmalar fişeklerinde ne tür barut kullanıldığını kaç gram barut kullanıldığını  yazsalar biz de bunları bilerek uygun fişek-tüfek kombinasyonlarını daha rahat ayarlasak.
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 12 Temmuz 2012, 01:08:15 »
Güzel bir paylaşım teşekkürler Volkan abi.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2012, 23:34:07 »
Güzel bir paylaşım teşekkürler Volkan abi.
Ben de teşekkür ederim Emin Bey. Beğendiğinize sevindim.
1968