Gönderen Konu: USTALARA SORULUR  (Okunma sayısı 2929 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
USTALARA SORULUR
« : 24 Nisan 2012, 00:11:52 »
sevgili avcı dostlar, keçe tapa,bior tapa ve disperanta tapalar hakkında bilgilerinizi paylaşır mısınız,hangi avda nasıl tapalı fişek kullanılmalıdır.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: USTALARA SORULUR
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2012, 23:10:29 »
İlk cevap yazan ben olayım. Tamamen tüfeğinizin hangi fişeği daha sevdiği ile ilgili bir şeydir. Markayla gramla şokla falancayla değişir. Özel olarak dispersante için şöyle diyebilirim, saçmayı dağıtıcı özelliği vardır. Dağılması gerekiyorsa kullanırsınız. Bence bunun dışındaki her cevap kişinin elindeki tüfek ve fişek için özel olur.

Yine de çok yüzeysel olarak, külahlı tapalar, keçe tapalar, dispersante tapalar içinde saçmayı en çabuk dispersante, en geç külahlı olanlar açar. Ama yüzeysel dedim...
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2012, 23:13:07 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2012, 11:13:23 »
cevabınız için teşekkür ederim volkan bey,en hızlı açılan keçe tapa değil midir ben öyle biliyordum,

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2012, 11:35:45 »
Ustalara sorulsada nacizhane  en çabuk açma sırası kanımca dıspersante-keçe-bıor-power tapa olarak sıralanabilir.hangi avda nasıl fişek olayı avlanılacak arazi- av şekli- avın yakın veya uzak kalkması- kullanılan namlu boyu- şok v.s zaman içerisinde deneme yanılma ile tecrübe edilecektir
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2012, 15:50:29 »
cevabınız için teşekkür ederim volkan bey,en hızlı açılan keçe tapa değil midir ben öyle biliyordum,
Hayır değil. Dispersante adı üzerinde saçıcı, dağıtıcı demektir. Keçe de kupalı olanlara nazaran dağıtır ama en dağıtıcı olan denemez. Bu arada Mehmet Bey bior tapayı da konuya dahil etmiş. Siz sormadınız ama onu da dahil edersek dediği gibi olur denebilir. Bior tapa biliyorsunuz külahı(kupası) olmayan plastik tapadır.

Madem bunca yazdım ilave edeyim, bu tapaların dağıtıcılığı(dispersante hariç) saçma miktarı ve başlangıç sürati ile hayli ilgilidir. Önce de yazdığım ve yazmadığım sebeplerden dolayı kesin şöyle olur diye yazamıyorum. Mehmet Bey'in de dediği gibi hedef dikip birkaç atış yaparak gözünüzün şahit olması iyi olur. Ya da, atarsınız boom eder :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.