Gönderen Konu: DOLDURMA FİŞEK HAZIRDAN PAHALIYA MI MAAL OLUYOR ?  (Okunma sayısı 15944 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
  • hayat kimseyi kıracak kadar uzun değildir
arkadaşlar ben işin zevkindeyim tabiki ama bir yandan da dedim kendime geçen acaba bu iş kaça maal oluyor ?
kabaca hesapladım (belkide yanlıştır fikirlere her zaman açığım ) hatta sizlerde hesaplayın kimbilir akılakıldan üstündür hiç bir zaman emin olmadığım konuyu iddia etmem ;  neyse hesap şöyle bana göre   12 kalibrede  adet :
boş kovan : 0,25-0,30 kuruş, tanede barut maliyet :0,18 / 0,20 kuruş , tanede saçma maliyet ortalama 0,22 / 0,25 kuruş , tapayla kapakta 0,05 kuruş de hadi   TOPLAM =0,70 / 0,80 kuruş     buna göre  kutusu 18 lira olan bir fişeğin tanesi de    18/25 = 0,752  liraya geliyor artı internetten satın aldıysanız malzemeyi kargo ücretleri de var
kaldıki  18 TL den ucuza da fişek var  ama 20 de biraz değişiyor tabii 20 lerin hazırları biraz pahalı ama yerlilerde onların da hesaplısı var yinede 14/15 e kutusu neyse   yanlışım varsa birde siz hesaplayın görüşlerinizi bilgilerinizi tecrübelerinizi  görmek duymak isterim  ^-^

RASTGELE HERKESE 
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı Serkan ERTENLİCE

• *
Ynt: DOLDURMA FİŞEK HAZIRDAN PAHALIYA MI MAAL OLUYOR ?
« Yanıtla #1 : 01 Mart 2012, 09:30:06 »
Aynı fiyatada gelse sizin yaptığınız daha iyidir en azından içinde ne olduğunu biliyorsunuz. :)
Serkan ERTENLİCE
1977 GAZİANTEP
KARDEŞ MECBURİ ARKADAŞTIR,ARKADAŞ SEÇİLMİŞ KARDEŞTİR

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2012, 10:52:12 »
Boş Kovan (Yeni fiyatı): 25 Krş
Barut (1,5gr): 18 Krş
Tapa: 8 Krş
Saçma (30gr): 30 Krş
TOPLAM: 81 Krş
 Siz fiyata bakmayın kendi yaptığınız fişek çok daha iyidir en azından içinde ne olduğunu biliyorsunuz.
Vurduğunuz av da başka bir keyifli olur.
« Son Düzenleme: 01 Mart 2012, 11:08:49 Gönderen: Metin GÖRGÜLÜ »
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 01 Mart 2012, 20:20:45 »
aynen metin bey tabiki işin keyfindeyim
ama birde sizler hesaplayın istedim sağolun yorumunuza

rastgelsin
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 01 Mart 2012, 20:57:48 »
Bence de Ali kardeşim. Senin kendi gözlerinin önünde hazırladığın dolu fişek en kral doludan daha iyi olur. Eskiden küçükken babamın küçük hassas ( kuyumcu) terazi sinde barut ve saçma hakkı en ince ayrıntıya göre tartılır ona görede mke kullanılmış karton fişekler ile doluyu hazırlardık. Sonuç fitilleme yapan fişek i mutlaka elde ederdik.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 01 Mart 2012, 21:15:19 »
malzemeyi toptan alırsanız daha iyi ben 65-70 kuruşa malediyorum.eski malzemeleri elde kalan malzemeleri topluyorum.perakende almıyorum..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 01 Mart 2012, 22:33:49 »
teşekkürler yorumunuza nazife hanım ve polat bey  toptan aldımmı daha iyi tabi de yinede çok farketmiyor bence
evet nazife hanım bende küçükken dedem babam ve amcam fişek doldururken yanlarında oturur ve zevkle seyrederdim amcam ve babam ispanyol çifteler kullanırdı dedem de 20 kalibre franchi 48 AL   onun için dedem o yıllarda kendine winchester fişekler getirtirdi   babamlarda doldurmaları kullanırdı ve hiç boş gelmezlerdi   tabi o zaman av da bol   dedem bugünkü küçükçekmece ilçesinde bizim ikamet ettiğimiz yerlerde av yapardı
halaa ondan kalan malzemelerden fişek yapıyorum (öyle çok almışki) bu arada tüfeklerin 3 de bende  ve harika durumda  :o

neyse işin özü dediğiniz gibi fişek doldurmanın , o fişeği atıp av vurmanın keyfi hakikaten başka
1 / 1,5 lirayada maal olsa yine de yapılır  ama bir yandan da traptan gelme alışkanlığımdan dolayı çok atmadan da duramıyorum
her halükarda kıyacaz paraya sonuçta keyfimiz için bunlar  ;)
bir hafta sonu poligona ya da  ava gidip 3/5 kutu fişek attımmı  o hafta gerçekten süper geçiyor ve relax vaziyette bütün işlerimde rast gidiyor niye stress kalmıyor !  iyi ki böyle bir spora bulaşmışız ve yapabiliyoruz sağlığımız yerin de çok şükür  ;D

RASTGELSİN TEKRAR 

ALİ LORTOĞLU
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı Ertuğ TAMUR

• *
« Yanıtla #7 : 24 Nisan 2012, 15:01:26 »
kurşunlar da aynımı yani daha ucuza mı gelir.
SAFİR T14

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 25 Nisan 2012, 01:12:23 »
kurşunlarda 4-5 lira kutusu ve 10 adet çıkıyor içinden tanesi 0,50 kuruş civarında oluyor saçma maliyetini çıkar kurşun maliyetini ekle sanırım bi 25-30 kuruş daha pahalı olur  ertuğ bey safirler 36 kalibre galiba ama bunun kurşunları ne kadar bilmiyorum herhalde eccuk daha ucuz olabilir
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı Osman LİMAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 12 Mayıs 2012, 23:43:12 »
güzel bi konu açılmış güzelde olmuş. avdan ve avcılıktan forumda bulanan bir çok arkadaş kadar anlamasam da bu sevdaya imkanlar dahilinde yeni sayılacak şekilde başladığımdan bende bir şeyler eklemek istedim. bende ilkokul öncesi ve ilkokul yıllarında rahmetli dedem ve babamla bir çok ava gitmiş dağ daş gezmiştim.   dedemin   çakmaklı dolma tüfeği ile ava gittiğimizde pek birşey vuramasakta babamın 16'' robus çiftesi ve dolumunu  kendi yaptığı  keçe tapalı kagıt fişekleriyle gittiğimiz avlarda boş döndüğümüzü pek hatırlamıyorum. sonradan hazır fişekler çıktı daha doğrusu vardı ama biz köyde olunca şehre gidip alamazdık. bu hazır fişekler kendi hazırladığımız fişekler kadar randıman vermezdi. babam derdi oğlum vuruyorum ama düşmüyor diye tabi ben babamın beni kandırdığını düşünürdüm ama çocukluk işte nerden bileceksin işin doğrusunu.
 burada uzman ve ustalar da aynen öyle yazmış. en iyisi pahalı da olsa kendi hazırladığın fişek. sevgi ve saygılar...
  • Huğlu 401 b
  • Sarsılmaz charles daly
  • Vursan 92a
  • Drahtar (dişi),pointer(erkek)
Osman LİMAN
1980 Karaman
Artık ANAMUR...

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 13 Mayıs 2012, 01:39:09 »
eyvallah osman bey
hepimizin bi anısı var demek dolma fişekle

rastgelsin
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 13 Mayıs 2012, 22:29:04 »
Çok güzel bir konu.
Ben sezonu temmuz başında açarım hep. :) Zira Ağustos sonuna kadar fişek doldururum. :) Bıldırcına ve üveyke deli gibi dolu yaparım. Bazen baştan savma olur güzel olmaz. Bazen (özellikle sezona iyice yaklaşınca sıkılarım daha itinalı ve amaca yönelik olur. Keyif alırım. En sevdiğim huyum fazladan hırsa sahip değilim. Vuramadığım çok rahatsız etmez beni. Ama kendi sıkımla almışsam bir keklik, bir tavşan...
Daha tatlı bir heyecan, daha tatlı bir keyif.
İsterse  30TL ye mal olsun ille de kendi sıkım olsun. Kile dirhemim, kapsül çıkarma takma aletim, keçenin garip kokusu, saçmanın ellerimi boyaması, sıkıladığım fişeği sallarken çıkardığı ses, barutu bazen devirip iki saatte toplamaya çalışmam, saçmaların etrafa dağılması (eşimi çok rahatsız etse de ), kızımın ilgiyle beni izlemesi hele de o kadar uğraşıp da kapsülünü değiştirmeyi unuttuğum fişeği bozup tekrar yapması... )
Zevk arkadaş, deli gibi zevk.Fişek doldurmaya başladığımda sezonu açmış oluyorum ben. Sonrası kolay geçiyor.
Selamlar ve saygılar

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 14 Mayıs 2012, 20:28:20 »
evvvett tolga bey
bu saçmalardan bende çok çektim

aynen ayrı bir zevk 

iyi sezonlar
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı Alper SAKARYA

• *
« Yanıtla #13 : 14 Mayıs 2012, 22:33:54 »
Benim geçen sezon başında yaptığım hesaba göre hemen hemen aynı fiyata geliyordu.Ben genelde,daha çok yara taşıyabilen ördek,tahtalı,üveyik gibi avlarda kendi yaptığım fişekleri kullanırım.Diğer avlarda ise hazır fişekler kullanıyorum.Ancak dün fişek yapma konusunda oldukça tecrübeli olan(hayatta tüfeğine hazır fişek sokmaz) ustamın yanına gittim.Şimdiden başlamış fişek çalışmalarına:)..barut-saçma vs. malzeme fiyatlarının arttığından yakınıyordu.Oda hazır fişek alıp barutundan saçmasından  kendi fişeğini yapmak gibi değişik bir proje  geliştirmiş en son bunun muhasebesini yapıyordu:))
Alper SAKARYA
1987 MANİSA/Merkez

Çevrimdışı İrfan ÇİMEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 14 Mayıs 2012, 23:10:37 »
Her nekadar da kendi doldurman pahalı gibi olsada karar verdim bu sezon ben de kendi dolularımla gitmeyi düşünüyorum inşallah.Zevkinin apayrı olduğu tartışılmaz muhakkak.. :D :D
İrfan ÇİMEN
1968 GİRESUN

Çevrimdışı Şenol ALPAN

• *
« Yanıtla #15 : 15 Mayıs 2012, 12:09:30 »
Gerçekten de güzel bir konuya değinilmiş. Konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim.

Hazır fişeklerden ben çok muzdarip oldum. Neden derseniz, forumda da bunun çok örnekleri var. 1 kutu fişek alıyorsun fişekleri kesiyorsun üzerinde 6 numara yazıyor saçmalara bakıyorsun 8 numaramı istersin 3 numaramı istersin her telden var.

Bir fişeği tutturuyorsun "işte benim tüfeğimin sevdiği fişek bu diyorsun, bir bakıyorsun yeni açılan kutuda aynı durumu söyleyemiyorsun" sonra "Allah Allah hata bendemi acaba diyorsun, önlemeyimi yanlış yapıyorum yoksa başka bir hatamı" diye kusurun nereden olduğunu arıyoruz daha çokta tüfekte kabahat buluyoruz.

En sonunda Bende eskiden dedemin bana öğrettiği şekilde fişek doldurmaya geçtim 3 sene önce. ve şuanda sadece bıldırcın ve üveyik avlarında hazır fişek kullanıyorum. Diğer avlarda özellikle keklik, tavşan ördek ve göde (tahtalı) avlarında asla hazır fişek kullanmıyorum.

Maliyet açısından düşününce de açıkcası ben şunu yapıyorum senede 1 kilo barut alıyorum (yaklaşık 2 sene yetiyor. Mesela geçen sezon 0,5 (Yarım) kg. barut harcadım. )Saçma epey gitmiştir.

Senede 1 kere masraf ediyorum veriyorum 250-300 lira o bana yetiyor da artıyor bile.

Bir de diğer yönden bakış açısı var. Çoğumuz bu dediğimi yapıyordur eminim. Bazen vasat geçen av dönüşlerinde havaya taş, şişe boş kartuş vs. atıp ateş ederiz. Hazır fişek olduğu zaman insan boş atışlar yaparken hiç acımaz. Takır takır atarsın. Ama akşamdan oturup saatlerce fişek yapmak için uğraşırsan işte o fişeği boşa atamazsın. Bir emek var diye.

Şu da bir gerçek benim gözümde. Dünyanın en iyi fişeği olsun. 100 m. 200 m. mesafeli fişeklerden tutunda federaline kadar. Benim kendi yaptığım fişekle asla değişmem. kendi doldurduğum fişekle ne kadar mesafeye kadar atabileceğimi, nereden hedefi vurabileceğimi, nereden nasıl atacağımı çok iyi kestiririm. Ama Hazır fişekte bu olay asla olmadı. (benim hiç olmadı)

Açıkcası benim için fişek doldurmak ava gitmiş kadar bana zevk veren bir uğraş. Hemde gözüm kapalı istediğim hedefe rahatlıkla atabiliyorum. Maliyeti ne olursa olsun. Ava gitmeden önceki akşam sanki bana sezonun ilk avına gidecekmişim gibi heyecan vermiştir. Bu heyecanımı fişek doldurarak daha da zevkli boyutlara taşıdığımı düşünüyorum.

Bir de şu piyasa da bulunan hazır fişeklerden kaçına dört dörtlük güvenebiliyoruzki?
Şenol ALPAN
1981-Uşak

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 15 Mayıs 2012, 18:08:12 »
teşekkürler şenol kardeşim yorumun için alper kardeşim sizede teşekkürler

aslında dediğin gibi fişek doldurmak avcılığın ve avlanmanın bir aşaması
eskiler  böyle yapmış hep  o zamanlar daha zevkliymiş bu işler avda bol tabi ama malzeme zor bulunuyor
şimdi tam tersi malzeme var av yok ya da zaman

sanırım herkes aynı görüşte  pahalı da olsa kimse doldurma fişekten vazgeçemiyor anlaşılan
buda yapılan avı iki kat zevkli yapıyor  sonuç ortada

RASTGELE HERKESE

Ali LORTOĞLU

Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı Mustafa ÖZKOL

• Müdavim Üyemiz
  • Mustafa ÖZKOL 07.07.1977 KAYSERİ 532 776 89 56
« Yanıtla #17 : 15 Mayıs 2012, 19:12:08 »
şenol bey merhabalar

bende sizin tam tersinizi uyguluyorum ...kekliğe hazır dolu bıldırcına kendi dolum

geçen pazar 100 adet kovanın kapsüllerini çıkardım kalıpladım ve kapsül taktım

evet zevkli bir uğraş ama evde ufak çocuğun olmayacak :))))

12 için fişek doldurmaya gerek olduğunu düşünmüyorum çünki 12 de çok çeşitli bir ürün yelpazesi var

ama 20 de bıldırcın için bile en düşük gramaj 25....ben çok geldiğini düşündüğüm için 20 ye 1.10 gram mke tip 1 yeşil barut  22 gramda saçma

koyuyorum..ve sonuçtanda çok memnunum ...doldurma işinede gelince tek başıma doldurduğum için (2 yaşında kızımın yardımlarını saymazsak)

ilk etapta kapsül değişimi ve kalıplama yapıyorum...100 adet kadar..daha sonraki günlerde  barutlarını koyup tapalarını takıyorum ....

ne zaman müsait olursamda saçmalarını koyup yıldız kapatma ile ağızlarını kapatıyorum ...

birde hazıra bu kadar güvensiz olmayın ....mirage 28 ve 30.5  bior tapa keklikte benim silahımda çok güzel sonuçlar verdi

selamlar
  • Akus 20 ga çifte
  • Beretta 686 silver pigeon 12 ga
  • Benelli s90 12 ga
  • Radentis Queen Setter 6 yaşında

Çevrimdışı Şenol ALPAN

• *
« Yanıtla #18 : 16 Mayıs 2012, 09:52:46 »
Tekrar Merhabalar.

Bıldırcın ve üveyik avı en çok fişek attığımız avlardan birisi. Hele hele üveyik, yerini bulduktan sonra bol atış yaptığımız ve sezon başı olduğu için üzerimizdeki pası atmamıza yarayan bir av. Bu avlardan ne kullanırsan kullan pek sıkıntı yaşanmıyor. Zayıf hayvanlar. Bıldırcın 1 tane saçma alsın düşer. Üveyik de hemen hemen yakındır. Bunu hepimiz biliriz. Ayrıca diğer avlara göre de boldur.

Ama bir keklik, tavşan, çulluk bu denli bol değildir. Sezonu açıldığından itibaren yeri gelir tüfek patlatmadan geldiğimiz olmuştur. Tüfek sesinden de yeterince muzdarip oldukları için yakın atış vermiyor. Uzak atışlarda da çoğu fişekte tutarsızlıklar olduğu için atış yapsak bile içimizde illaki şüphe olur.

Forumda da bununla ilgili konular vardı. Mesela ben 3 sene önce tekrar eskisi gibi fişek doldurma işine geri başladığım zaman evimde bulunan tüm hazır fişekleri kestim. aynı kutular içerisinde barut farkları, saçma farkları, saçma ebatları vs. bir çok şey gördüm. Onu görünce zaten iyice soğudum bu hazır fişek işinden. O yüzden benim için önem taşıdığını düşündüğüm avlarda hazır fişek atmıyorum. Kendi gözümle ölçeğimle yaptığım ve ne kadar mesafeden etkili olduğunu bildiğim fişeklerimi hiç tereddüt etmeden rahatlıkla atabiliyorum. Dediğim gibi doldurma işi de bana büyük haz veriyor.

Lütfen yazılarımı da yanlış anlamayın. Hazır fişekler güvensizdir hepsi bozuktur, tutarsızdır demiyorum, ama bu tür fabrikasyon hatalı dolumların olması nedeniyle bana güven vermiyor. Belki de ben çok şey istiyorum, sıfır hata olsun düşüncesindeyim.

Yani kendi dolumlarım bana güvenilir geliyor, hatasız, problemsiz, sıkıntısız :)

Şenol ALPAN
1981-Uşak

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #19 : 16 Mayıs 2012, 23:41:10 »
Değerli dostlarım, siz de hesap etmişsiniz, ben de ettim. Kesinkes daha pahalıya maloluyor :) Kovanı hesaba katmasak bile daha pahalı. Maliyetin gitgide arttığından dertlenen birinden bahsedildiğini yukarıda okudum. Eğer kaça olursa olsun yine kendim doldururum demeyi sürdürürsek korkarım bugünü de ararız. Yurdışında gördüğüm kadarıyla bu malzemeler üç kuruşluk şeyler. Mesela saçmanın 12-13 kiloluk torbalarına biz 5 kutu falan saçma alıyoruz, yanlış hatırlamıyorsam. Diğer malzeme de aynı şekilde. Buradan anlıyacağımız, fişek satmak(pazar bulabilinirse) oldukça kazançlı iş. Nede olsa yüzlerce kiloyu veya adedi daha ucuza alacaklardır. Yani bize her türlü pahalı geliyor. Zevki, ihtiyac yönü ayrı tutarsak yani. Belkide yanlış düşünüyorumdur.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.