Gönderen Konu: Saçmaların ağa babası ve şok(namlu boğumu)  (Okunma sayısı 4336 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Saçmaların ağa babası ve şok(namlu boğumu)
« : 03 Şubat 2012, 17:32:27 »
Alakasız bir şeyler ararken rastladığım bir konu ilgimi çekti, meraklısına neticeleri ilginç gelecek yazıyı paylaşmak istedim.

Saçma çapının şokla uyumu konusunda bir deneme yazısı. Malum saçmaların ağa babası şavretin dediklerimiz, 9 lu, 16 lı vs. Acaba şok darlığı dağılımı nasıl etkiliyor? Çap büyüdüğünde boğum geniş mi, dar mı olması daha iyi? Bu konuda daha önce düşüncemi yazmıştım ve dağılım desenleri karşılaştırdığımı belirtmiştim ama o desenlere tekrar rastlayamadım. Kaydetmişimdir ama kimbilir nerede :) Bu deneme ve neticeleri de bir nebze fikir verir aslında.

Makale çoğu zamanki gibi dilimizde değil; İngilizce. Yazıyı kısmen bile çevirmek ve yazmak bana zor geliyor. Zaten fotolar ve yanındaki marka ve şoklar değerlerini anlamak o kadar zor değil.

http://www.theboxotruth.com/docs/bot44.htm

İnceleme 2 sayfa. İkinci sayfanın sonunda özet var. Onu bile yazamayacağım :) En özetini merak eden için yazayım, şavretin dağılım çapı şoktan ziyade fişeğe bağlı. Dahası da okuyana...

Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Saçmaların ağa babası ve şok(namlu boğumu)
« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2012, 18:09:30 »
halbuki 9 luyu dağınık grupmanından ötürü tavsiye etmezler,
ama sen uygun şoku fişeği kullan bak nekadar uslu bi grupman oluşturmuşlar.
1981 / Samsun / Malatya

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2012, 16:31:31 »
Aslında 9 lu hala dağınık :) Bu testler yaklaşık 10 m mesafeden. Çünkü ev savunması için test etmek istemişler. Daha uzak mesafelere doğru dağılıp gidiyor.

Hatta aynı sitede şavretin ve mesafe ile dağılımı deneyi de paylaşılmış. İncelemek isteyene,

http://www.theboxotruth.com/docs/bot42.htm

bu da 2-3 sayfa sürüyor. Kendisi de netice olarak diyor ki, yivsiz tüfeklerde(shotgun) PRECISION denen şey anlamsızdır :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2012, 09:13:09 »
Volkan bey anlamsızsa niye bizi uğraştırıyorsun:)
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 06 Şubat 2012, 11:50:00 »
:) Çok kısa geçtim ama aralarda güzel bilgiler de vardı.
1968

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 06 Şubat 2012, 19:50:45 »
mesafa dediğiniz gibi 9mt civarı.şu testi30 mt civarlarında yapsalarda bir de öyle görseydik.grupmanı yada olmayan grupmanı
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimiçi Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 06 Şubat 2012, 20:59:34 »
shotgun dedikleri ev savunmasında kullanılan tüfekler 50 cm namlu uzunluğuna sahip namlu biraz uzarsa dağılım da biraz daha az olur ama tabiki bu fişeklerin en fazla kullanılması gereken mesafe 30 metre civarı bu mesafelerden sonra domuz gibi büyük bir hedefin bile saçmalar dışına taşabiliyor ve av üzerindeki, saçma adedi azalıyor. benim görüşüme şunu söyleyebilirimki 30 metreye kadar bu mühimmatlar tek kurşundan daha iyi sonuç veriyor av daha çabuk düşüyor.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 06 Şubat 2012, 21:11:39 »
mesafa dediğiniz gibi 9mt civarı.şu testi30 mt civarlarında yapsalarda bir de öyle görseydik.grupmanı yada olmayan grupmanı
O da var. Yukarıda verdiğim ikinci linkte 10, 15, 20, 30 m için tek tek denenmiş. Onun için de yivsiz tüfekte "precision" diye bir şey olmaz diye not düşmüş muhterem. 10 m içinde atılacaksa eh, yine de ufak domuzlarda derim ama avcısı daha iyi bilir.
1968

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 10 Şubat 2012, 09:28:59 »
güzel bir test yapılmış.olumlu yada olumsuz sonuçları beni çok ilgilendirmiyor.sonuç en azından tüfekten çıkan  saçmaların ne kadar  mesafede  neler yapabileceğini görmek adına  aydınlatıcı bir paylaşım.testi yapanıda yayınlayanı da tebrik etmek lazım.emeğe saygı.selamlar.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979