Gönderen Konu: Trap fişeği hakkında...  (Okunma sayısı 22877 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
Ynt: Trap fişeği hakkında...
« Yanıtla #25 : 10 Ocak 2012, 10:48:57 »
Emin abi benim tüfek ussr ij 27, bu tüfek soğuk havada fişeği bombaya çeviriyor, yani ava düzgün atış yaptıysan yaralı gitme şansı yok, kuşun ölüsü düşüyor. dediğin gibi uzak atan tüfekler bunlar, soğuk havada onu götürüyorum içim rahat.
peki senin tavşan için saçma tercihin ne olurdu?
ben 32 gram 7 numara rotweil attım mesafe 30 metreydi,
erişkin bir tavşandı ve hiç sendelemedi bile ve kaçtı gitti
saçma güzel tutttu ama yıkmadı hayvanı, büyük ihtimal gittiği yerdede kalmıştır.
onun için tavşana bu tüfeklerde en uygun saçma kaç numara kullanmalı?
bende randıman aldığım numarayı yazacağım

saygılar

Hasan bey ben çok nadir sadece tavşan avına çıkmışımdır jet keklik avında iken veya kınalı keklik avında iken  denk gelirse atarım bu durumda mecburen keklik fişeğini tavşana sıkacaksın başka çare yok bu nedenlerle keklik avında yazın tavşanıda düşünerek alt namluya 8 30 veya 32 üst namluya 7 no 30 veya 32 koyarım.. hava soğumaya başlayınca alt namlu 7 üst namlu 6 no olur 30 32 gram amma ve lakin poyraz olur yerler buz tutar hava dereceleri eksiyi gösterin o zaman 5 4  32 gram kullanırım maceraya gerek yoktur..  tavşan düz kaçarken hedefim daima kafasıdır kalçası değil enseye yedimi osmanlı tokatını taklayı atar yan gittimi zaten ölüdür. göğüs kafesi en zayıf yeridir...
tavşan derisi yazın peçete  gibi ince kışın kösele gibidir. bunu düşünerek fişek seçilmelidir kanaatimce..
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2012, 11:21:54 Gönderen: Emin OLGAÇ »
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 10 Ocak 2012, 11:20:10 »
Emin abi tecrübelerine katılıyor eyvallah diyorum doğru söylüyorsun ben başka yorum yapmıycam. :)

Ayrıca Polat OLUR'un baikal cılar lafınıda tuttum :)
baikal cılar kışın 33 gram 5 no kullanıyorlar tavşana...
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2012, 14:33:03 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #27 : 10 Ocak 2012, 11:23:40 »
Emin abi tecrübelerine katılıyor eyvallah diyorum doğru söylüyorsun ben başka yorum yapmıycam. :)

Ayrıca Polar OLUR'un baikal cılar lafınıda tuttum :)

:) :) :)
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 10 Ocak 2012, 14:29:20 »
MESAFE biraz uzaklaşmış ise enseyede tokatı yeme ihtimali zayıflamışsa en garanti yer arka bacakların alt kısmı ikisi birden kırılınca gitme şansı kalmıyor.. EMİN BEY,İN söylediklerine katılıyorum kışın tavşanın derisi sertleşiyor mesafede 30mt ve üzerine çıkmışsa ,,düz giden bir tavşan için kafa ve sırt bölgesi atışlarında 7 no saçma 30mt üzerinde yeteri deliciliği sağlamadığı için (iç organlar veya omiriliğe ulaşmadığından)hayvan vurulduğu halde gidiyor,, muhtemelende ızdırap çekerek ölüp kalıyor kurdun kuşun yemi oluyor,,onun için kış avlarında 6-5 no saçma tercihi daha doğru olur diye düşünüyorum...mesafe 30mt altında ise sorun yok 8-7-7.5 no 28-30gr kullandığım fişeklerde gayet güzel iş görüyor... en iyisi uzak mesafelere sıkmayarak hayvanı yaralı göndermemek ama bazen hepimiz av heyecanı ile bu hataları yapıyoruz.... herkese rastgele.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
  • hayat kimseyi kıracak kadar uzun değildir
« Yanıtla #29 : 20 Ocak 2012, 00:13:11 »
selamlar
valla ben trapçıyım,
bilirsiniz 24 gr. 7,5 olur bu fişekler kimi zaman uzakta plakları paramparça ettiğimde oluyor kimi zaman da yakında ufacık bir parçada kopardığım oluyor plaktan  bence o keklik iyi bir grupmana denk gelmiştir şanssızlık
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul