Gönderen Konu: AKUS AV TÜFEĞİ  (Okunma sayısı 81483 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Ynt: AKUS AV TÜFEĞİ
« Yanıtla #75 : 05 Şubat 2014, 10:58:51 »
Arkadaşımda sp var,bir yıl oldu alalı.Zor açılıyor,tüfeğin mandalını çektiğinizde kendini bırakmıyor zor açılıyor.Görsel olarak güzel ancak ufak sıkıntıları var gibi..
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #76 : 05 Şubat 2014, 14:03:47 »
avrupada 150 yuroya satar gelir senden 10 milyar ister işte böyle bende bir tüfek yaptırmaya kaktım huğlu marka 15 bin istedileravrupada av marketlerinde gezerken rasladığım türk markaları vardı bunların en pahalısı150 yuroydu ki kendi halkını kazıklamaya çalışanlara yazıklar olsun

Akus firmasının ürettiği webley-scott çiftelerin fiyatlarına ilişkin birkaç link... Linklerden de anlaşılacağı üzere aynı tüfek Türkiye'de daha ucuza satılmakta. Marka fanatikliği yapmak istemem ama işini iyi yapan firmanın bu kadar acımasız eleştirilmesi hoş değil.

http://www.gunsinternational.com/Webley-and-Scott-2020K-20ga.cfm?gun_id=100403789

http://www.guntrader.co.uk/Guns-For-Sale/Webley-Scott_Shotgun_2020K_For-Sale_131023084108001

http://webleyandscott.com/shop/proddetail.php?prod=WS2020G28SXS
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
H.Tarık EŞKİ -1987- Veteriner Hekim
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı Muhammed USTA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Hedefimiz "Yarına Miras" bırakmaktadır.
« Yanıtla #77 : 27 Kasım 2014, 10:12:09 »
Herkese Merhaba,

Öncelikle olumlu-olumsuz yorum yazarak düşüncelerini belirten tüm avcılarımıza ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Akus Ailesi olarak 'Türk Ürünleri kalitesiz olur ömürlük olmaz' gibi düşünceleri yıkmak için çabalarla dolu 10 yılı geride bıraktık. Ülkemizde yapılmaya çalışılan av tüfeğinin en iyisini yapmaktı hedefimiz. Bu doğrultuda şuan hem mekanik olarak hemde görsel olarak üretilmeyeni üreterek avcılarımıza sunmaya çalışıyoruz. Seri üretim mantığı değil avcımıza özel butik ürünler üreterek emek yoğun üretim yapıyoruz. Ürünlerimiz Dünya Pazarında birbirinden ayrı 10 farklı marka tarafından alıcı buldu. Şimdi tüm bunları derleyip toparlarsak hedefimiz en prestijli av tüfeklerini sizlere sunmak.

Dünyada birbirinden farklı onlarca marka var. Bunların hepsi aynı kategoride olamaz elbet. Bunun sonucu olarak her ürünün alıcısı farklıdır. Alımgücü diye tabir edilen maddi imkanlar ölçüsünde talepler şekillenip alıcısına ulaşacaktır. AKUS Ailesi olarak fiyat politikamız maliyet endekslidir. Bunun sonucunda yurt içinde ya da yurt dışında satılan ürünlerimiz tamamen objektif fiyatlara sahiptir. Ülkemizde avcılarımızdan uzak kalmak istemeyiz mutlaka. Bu sebepten lüks modellerimizin yanında görsel olarak farklı alternatiflerle sizlerle buluşuyoruz.

Son olarak avcılarımızdan tek ricamız bizi daha yakından ve iyi tanımanız için üretim tesislerimizi görmeniz bizleri yerinde ziyaret etmeniz. Çünkü yılda bir defa yapılan fuarlar malesef tanışmaya yeterli olmuyor. Mutlaka sizleri üretim tesislerimize bekliyoruz. 

Saygılarımızla

Muhammed Usta
Akus Silah San. Tic. A.Ş

The following users thanked this post: Mehmet AKKUŞ

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
« Yanıtla #78 : 27 Kasım 2014, 13:13:39 »
Yıllardır Avrupa silahlar Belçika Çifte, İtalyan tüfekleri ve Beretta ,Browning yarı otomatik ve Süperpoze  Kullandım ,
Son aldığım Akus Çifte kadar elime aldığımda   beni hiç biri bu kadar heyecanlandırmadı keyif vermedi. 12 kalibre çifte ilk elime aldığımda 20 kalibre aldım hissi oluşturdu.Bunun sebebi kubuzun çok iyi inceltilmesi ,dipçik ,namlu ve el kundağın oran ve orantısının uyumun çok iyi olmasına bağlıyorum. dipçik bitişi ,ağacı, namlu boyası, menevişi ,ahşap metal bileşiminde kusursuz bileşim detayları mükemmel. Bir İngiliz çiftesi alacak bütçem yok fakat bir İngiliz Çiftesi kadar estetik ve şık üretilmiş Webley Scot Estate Lüx  alıp avlanabiliyorum.
Hedef 12 kalibre Prestije serisi H&H tarzı bir tam çakmak bir çifte. Bu Kalitede av tufeği üreten firma yetkililerini ve ustalarını tebrik eder başarılarının devamını dilerim.
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

The following users thanked this post: Bülent ERDEM

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #79 : 01 Aralık 2014, 18:19:54 »

.

« Son Düzenleme: 24 Aralık 2014, 15:43:40 Gönderen: Ömer ÇELEBİ »

1984 Ankara

Çevrimdışı Hüseyin SÖNMEZ

• Müdavim Üyemiz
  • cesi ve ıkon
« Yanıtla #80 : 03 Ocak 2015, 23:04:17 »
arkadaşlar  bende  değişik yabancı tüfekler kullandım  yiğidi öldür hakkını yeme diye bir tabir vardır
akus  hakiketen zarif  eline aldığında sanki  20 kalibra gibi geliyor  bende kullanıyorum
webly scot  12 kaliba  çifte  memnunum yerlinin  Avrupası Avrupa tüfekleri meraklıyız ya
gönül isterki daha uygun  fiyatlara allalım  Muhammet ustanın söylediği gibi maliyeti seviyeli tuttuğunu
söylüyor  saygılar
Hüseyin SÖNMEZ
1952 DENİZLİ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #81 : 07 Şubat 2015, 12:27:29 »
Mesaj eskide kalmış ama kimse bir şey yazmamış, naçizane yanlış bilgilendirme olmaması için küçük bir düzeltme/ekleme yapmak istedim.

Çifte tüfeğin yeni alındığında zor açılması , söylediğiniz şekilde namlunun kendini bırakmaması bir sorun değildir. Aksine bu iyi bir şey.

Londra'da sıfır kullanılmamış bir Purdey and Sons tüfeğinin el kundağını sökemedim, gerçi onu bir şekilde zorlayıp sökerdim de :) tüfeğin fiyatından dolayı oluşan korkumdan benimle ilgilenen kişiye bıraktım, o da bir miktar daha fazla güç kullanarak el kundağını çıkararak namluyu bana verdi, el kundağını elinde tuttu vermedi. (Aynı anda birden fazla parçayı elinizde tutmanıza "kibarca" izin vermiyorlar, eldiven giymelisiniz vs)

Yeni üretilmiş Merkel'lerden el kundağı sökülemediği ya da sökülüp tekrar yerine takılamadığı için Almanya'ya geri gönderilmiş tüfekler var :) Fabrika hiç bir müdahalede bulunmadan, "tüfek yeni olduğu için daha fazla kuvvet uygulamalısınız" notuyla tüfeği aynen geri gönderiyor tabii ki :)

Tüfeğin kullanıcısı, hinge pin'i ve el kundağı-kubuz öpüşme yüzeyini sürekli temiz silah gresiyle (ince olan sıvı yağlarla değil) yağlayarak bu sıkılığı olabildiğince uzun süre muhafaza etmesini sağlamalı.

Bu iki bölgede kullanılacak yağ ince/sıvı olmamalı. Mümkünse NLGI index değeri 1 olan bir gres yağı kullanılmalı. Liqui Moly'nin NLGI 1 Multi Purpose yağı bu iş için biçilmiş kaftan. Tüfekler için gres tarzındaki uygun ürünlerde Alman ve İngiliz ürünleri nispeten daha başarılı bence.

Bu bölgeler (hinge pin ve bu pine oturan namlu alt nacağı ile el kundağının kubuzla öpüşen temas yüzeyü geniş olan alanla kubuz tarafı ve tabii ki üzerindeki gres kalıntısı, tüfek açılıp söküldükçe, ava gidip geldikçe sürekli toz vs ile kirlenir, dolayısıyla her av / atış gününden sonra bu bölgelerdeki kirli ya da kirlenmiş olduğunu öngördüğünüz gres yağını, yağ çözücü tüfek temizleyicileriyle iyice temizleyip, kurulayıp , ince bir gres tabakasıyla yeniden yağlamayı unutmayın. Ben böyle yapıyorum.

Bu şekilde "temiz" gresle her kullanımda yapacağınız bakım, hem normal kullanımda tüfeğinizin nispeten daha yumuşak açılıp kapanması sağlanmış olacak, hem de tüfeğiniz daha uzun yıllar ilk günkü sıkılığına yakın bir sıkılıkta kalacaktır.

Arkadaşımda sp var,bir yıl oldu alalı.Zor açılıyor,tüfeğin mandalını çektiğinizde kendini bırakmıyor zor açılıyor.Görsel olarak güzel ancak ufak sıkıntıları var gibi..
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #82 : 07 Şubat 2015, 13:40:02 »
Altın olsa yerli tüfeye verilmez o para...
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #83 : 09 Şubat 2015, 09:41:31 »
Bakalım daha ne tabularimizi yıkacak ibrahim.... :-)
 Hinge pin neresi bu arada?
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #84 : 09 Şubat 2015, 09:47:17 »
mekanik sorunları fazla çıkıyor mu bilmiyorum ama bir kaç rutüşla daha şık hale gelebilir akus un çifteleri.
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Beretta silver pigeon sporting 76 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #85 : 09 Şubat 2015, 10:10:39 »
Hinge pin (sökülürken):

Bakalım daha ne tabularimizi yıkacak ibrahim.... :-)
 Hinge pin neresi bu arada?
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #86 : 07 Ekim 2015, 23:33:20 »
Arkadaslara hak vermemek elde degil, yerli yapim bir tufege boyle bir fiyat kulagi tirmaliyor. Tufegin kalitesi ortalama yerli uretimlerin uzerinde olsa da...

Ancak bir de su konu var, kaliteyle birlikte, tufegin sahip oldugu ozellikte baska bir yerli tufek yok. Yani soylemek istedigim bu tufek SIDELOCK bir tufek ve ben bu markadan baska SIDELOCK tufek uretebilen yerli bir markaya henuz rastlamadim. Bu markanin bu modelleri haric, tum yerli tufek markalarinin tum modelleri (henuz) BOXLOCK.

Ithal marka ve yeni-kullanilmamis bir SIDELOCK tufegi de 9.000-10.000 TL gibi fiyatlara bulmaniz imkansiz gibi bir sey... SIDELOCK tufeklerin fiyatlari cok daha yukarilarda.

Selamlar

Selamlar İbrahim hocam sidelock tufegin boxlock tufege gore bir ustunlugu varmı ?
Gorsel olarak sıdelock benim gozume cok hos gorunuyo bunun haricinde bilmedimigiz avantajlari yada dejavantalari varmidir?

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #87 : 08 Ekim 2015, 00:57:09 »
Gürkan Bey,

İyi üretilmiş bir sidelock tüfeğin, mekanik yapısından gelen daha hoş tatlı ve pürüzsüz bir tetik çekişi vardır. Bunu tam olarak nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum , ancak tetiği çekerken anlayabiliyorsunuz. İngilizce'de "smooth" diye bir tabir var, tam karşılığı bu olsa gerek. (Kullanım konforu)

V-Spring denilen maşa yayla üretildiği için, tetik düşürüldüğünde patlatma süresi çok daha kısadır (hızlıdır) ve helezon yaya göre çok daha yüksek bir güçle patlatıcı iğneye (striker pin) vurduğu için , fişek patlatmama sıkıntısı çok çok daha az yaşanır. (Performans)

Intercepting Sear özelliği ile üretilmiş sidelock tüfekler, düşmelerde çarpmalarda, emniyeti açık olsa ve tetik tulumbası bu çarpmanın etkisiyle düşse dahi, patlatıcı iğneye vurmaz, dolayısıyla tüfek patlamaz. Ancak ve ancak tetiği çektiğinizde patlar tüfek. Bu, güvenlik açısından önemli bir özellik bence. (Güvenlik)

Yine güvenlik açısından, sökülebilir (detachable) sidelock tüfeklerin bir başka avantajı da, tüfeği saklarken çakmakları sökebilirsiniz ve çocuklar vs için tüfek tamamen patlamaz ve güvenli bir hale gelir. (Güvenlik)

Tetik düşürme ağırlıkları, bir boxlock tüfeğe göre çok daha kolay ayarlanabilir. (Bakım, onarım kolaylığı)

Çakmağın kapak şeklinden dolayı, tüfek daha elegant bir görünüme sahiptir. (estetik)

Yine, tüfeğin üzerindeki metal yüzey arttığı için daha fazla gravür yapılabilecek alan vardır. (estetik)

Tüm bunlarla birlikte, işçiliği ve üretimi daha zordur, pahalıdır. Dolayısıyla, üreticiler sadece üst düzey tüfeklerini bu çakmak mekanizmasıyla üretirler.

Selamlar İbrahim hocam sidelock tufegin boxlock tufege gore bir ustunlugu varmı ?
Gorsel olarak sıdelock benim gozume cok hos gorunuyo bunun haricinde bilmedimigiz avantajlari yada dejavantalari varmidir?
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Faruk AKÇINAR

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #88 : 08 Ekim 2015, 11:57:52 »
Hocam aydınlatıcı bilgiler icin cok tesekkurler Daha iyi anlatılamazdı.
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2015, 12:17:08 Gönderen: Gürkan ONAT »

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #89 : 08 Ekim 2015, 12:07:58 »
Çoğu yorumu okuyamadım ama şunu söyleyeyim
Burada İZMİR KARŞIYAKAda yanlış hatırlamıyorsam 25 ten fazla ithal tüfeği olan bir abimize akus çifteyi gösterdik 12 lik olduguna şaşırdı 16 lık sandı
Dernekte elinde belki 50 yıllık werney carron sentetien çifte olan abimiz  bile tüfeğe hayret etti
Şimdi W&S olarak satılıyor

TURKCELL T50 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #90 : 10 Ekim 2015, 18:56:51 »
Dün elime bir tane Yıldız elegant TME 3 aldım , gerçekten tüfeğin fişek yatağı 16 kalibre gibi, şaşırdım namlu üzerine baktım 12 kalibre idi.Güzel tüfekti.
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #91 : 10 Ekim 2015, 19:02:30 »
Ama AKUS  sitesinde ortalama 3 kg yazan tüfekler 3,350  kg civarı gözüm korktu, almaktan caydım
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #92 : 10 Ekim 2015, 21:17:18 »
Daha Akdaş 412 ' yi eskitmeden elime alma gafletinde bulundum Akus'u 3000 gr net ağırlığı var ve meneviş kaplıydı , sanırım 3000 TL civarındaymış yolu yok alıcaz artık mecbur.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #93 : 14 Kasım 2015, 23:14:45 »
Gürsel kardeş aliminyum kasa olmasın o tüfek? geçenlerde akus delüks 3360 mı 3460 öyle birşeydi ağırlığı
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Oğuzhan EKİCİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #94 : 09 Aralık 2015, 15:12:08 »
Merhabalar,
Çelik kasa modellerin ağırlığı 2900-3200 arası gelmektedir. Metal aksamın ağırlığı aynı olup cevizin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir.