Gönderen Konu: DKMP YE ATTIĞIM MAİL...  (Okunma sayısı 5302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa ÖZKOL

• Müdavim Üyemiz
  • Mustafa ÖZKOL 07.07.1977 KAYSERİ 532 776 89 56
DKMP YE ATTIĞIM MAİL...
« : 18 Aralık 2015, 15:51:04 »
Değerli DKMP yetkilileri...

Ben Kayseri yaşayan avcılığa gönül vermiş avı yaşamımın bir parçası olarak gören kendi maddi imkanlarım dahilinde en güzel şekilde yapmaya çalışan Mustafa Özkol.... Son zamanlarda biz avcılar üzerinde yoğun bir şekilde oluşan baskı o kadar fazla ki  avcıları ava küstürecek duruma getirdi...Avbis sisteminin düzgün bir sistem olmaması avcının küçücük avlaklara sıkıştırılması kuş popilasyonunun git gide azalması köylünün dağdaki kuşu avcıdan kıskanması ilk aklıma gelen şeyler...

1) Avbis neden düzgün bir sistem değil?

İller tamamen genel ve devlet avlağı yapılıyor fakat yarısında kota var yarısında yok...açılışta kota veriliyor ikinci haftada kota yarıya düşürülüyor üçüncü hafta avlak avlanmaya kapanıyor...keklik ve tavşan olan avlak ta tavşan kotası var keklik kotası yok...Avcı küçük avlaklara sıkışınca av popilasyonu da bundan zarar görüyor... Avbis sayfası na girmek ise ayrı bir dert....

2) Av popilasyonunun azalması...?

Avcı kontrolü sadece belgeli avcılar için geçerli gözüküyor... Kaçak avcı ve köy avcısı için limit ve zaman mefhumu yok..korkusuzca istedikleri zaman av yapabiliyorlar..palaz zamanı yavru zamanı hiç fark etmiyor... Diğer taraftan doğal ortamların azalması yaban hayvanlarının yaşam alanlarına yol sanai ve konut yapılması... Zehirli tohum ve fenni gübre en büyük etkenler...

3) Köylünün dağdaki kuşu avcıdan kıskanması...?

Bu o kadar sıkıntılı bir durum ki...Avcı köylünün baş düşmanı sanki..köylü avcıya silah çekecek üzerine ateş edecek aracına zarar verecek elinden silahı gasp edecek kadar cahil ve cesur.. Nasıl biz avcıları bilinçlendirme çalışması var ise köylü içinde yapılmalı.. Avcının devlet e bir bedel ödediği avcının avlanma hakkını devletten aldığı köylüye anlatılmalı...

Bunlar benim aklıma gelenler...umarım bu konular üzerinde çalışmalarınız olur..

Mustafa ÖZKOL
  • Akus 20 ga çifte
  • Beretta 686 silver pigeon 12 ga
  • Benelli s90 12 ga
  • Radentis Queen Setter 6 yaşında

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK 27

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: DKMP YE ATTIĞIM MAİL...
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2015, 16:07:36 »
Değerli DKMP yetkilileri...

Ben Kayseri yaşayan avcılığa gönül vermiş avı yaşamımın bir parçası olarak gören kendi maddi imkanlarım dahilinde en güzel şekilde yapmaya çalışan Mustafa Özkol.... Son zamanlarda biz avcılar üzerinde yoğun bir şekilde oluşan baskı o kadar fazla ki  avcıları ava küstürecek duruma getirdi...Avbis sisteminin düzgün bir sistem olmaması avcının küçücük avlaklara sıkıştırılması kuş popilasyonunun git gide azalması köylünün dağdaki kuşu avcıdan kıskanması ilk aklıma gelen şeyler...

1) Avbis neden düzgün bir sistem değil?

İller tamamen genel ve devlet avlağı yapılıyor fakat yarısında kota var yarısında yok...açılışta kota veriliyor ikinci haftada kota yarıya düşürülüyor üçüncü hafta avlak avlanmaya kapanıyor...keklik ve tavşan olan avlak ta tavşan kotası var keklik kotası yok...Avcı küçük avlaklara sıkışınca av popilasyonu da bundan zarar görüyor... Avbis sayfası na girmek ise ayrı bir dert....

2) Av popilasyonunun azalması...?

Avcı kontrolü sadece belgeli avcılar için geçerli gözüküyor... Kaçak avcı ve köy avcısı için limit ve zaman mefhumu yok..korkusuzca istedikleri zaman av yapabiliyorlar..palaz zamanı yavru zamanı hiç fark etmiyor... Diğer taraftan doğal ortamların azalması yaban hayvanlarının yaşam alanlarına yol sanai ve konut yapılması... Zehirli tohum ve fenni gübre en büyük etkenler...

3) Köylünün dağdaki kuşu avcıdan kıskanması...?

Bu o kadar sıkıntılı bir durum ki...Avcı köylünün baş düşmanı sanki..köylü avcıya silah çekecek üzerine ateş edecek aracına zarar verecek elinden silahı gasp edecek kadar cahil ve cesur.. Nasıl biz avcıları bilinçlendirme çalışması var ise köylü içinde yapılmalı.. Avcının devlet e bir bedel ödediği avcının avlanma hakkını devletten aldığı köylüye anlatılmalı...

Bunlar benim aklıma gelenler...umarım bu konular üzerinde çalışmalarınız olur..

Mustafa ÖZKOL

bız ava gıdecegımız zaman ne ormancı ne jandarma gelıyor aklımıza hadı bız kurallara uyuyoruzda korkumuz yokta uymasak nolacak kı koskoca antepte gecen seneye kadar bır tane denetım aracı vardı bu yı ıkı oldu...
yanı ne legal ne ıllegeal avcıyı kontrol edecek bır denetım guclerı yok...
ava cıkmazdan once tek dusundugumuz hangı dagda hangı koylu hangı coban av yaptırır onu dusunmek oluyor....neymıste koyun hepsı kurak avcısıymısta av yaptırmazlarmıs agız dalasanına gırsenızde sonucta kazanan koylu coban efendıler oluyor lanet sızede keklıgınızede dıyıp uzaklasıyruz...
sımdı bı kac arkadasımız ben vergımı verıyorum ıstedıgım yerdede avlanırım koylu kım oluyormus aha belgem aha pulum aha kotam deyıp koylusude cobanıda vız gelır bana dıye yorum yapacaklar kesınlıklede onlarıda gorduk tıpıs tıpıs arabalarına gıderken...
bızım maksadımız hafta sonu stres atmak koyluyle cobanla kavga etmek olmadıgı ıcın calıyı dolasmayı tercıh edıyoruz yoksa kımsenın kımseden korttugu yok....
koyluye cobana rastgelmeden herkese ıyıı avlar
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2015, 16:11:25 Gönderen: İbrahim ÖZTÜRK 27 »
1976 gaziantep

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Savaş KAYGISIZ, Gürkan ONAT, İdris MOĞOL

Çevrimdışı Mustafa ÖZKOL

• Müdavim Üyemiz
  • Mustafa ÖZKOL 07.07.1977 KAYSERİ 532 776 89 56
« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2015, 11:49:15 »
Vergi vermen pul alman evraklı avcı olman köylü kardeşlerimiz için bir şey ifade etmiyor..  Bulunduğu yerin valisi kaymakamı jandarması polisi oluyorlar.. Belaya kalmamak için haklısın kardeşim diyip çekip gideceksin..
  • Akus 20 ga çifte
  • Beretta 686 silver pigeon 12 ga
  • Benelli s90 12 ga
  • Radentis Queen Setter 6 yaşında

The following users thanked this post: Savaş KAYGISIZ

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 19 Aralık 2015, 12:54:56 »
bakın gene diyorum köylüde çoban da bizim kardeşimiz eyvallah ama kimse haddini aşamaz terbiyesiz yaklaşıma haddini

bildireceksin yoksa sonumuz hüsran olur hiç bir meraya çıkamayız saygı karşılıklıysa güzeldir karşılıksızsa kederdir
1963 Maltepe-İstanbul

The following users thanked this post: Savaş KAYGISIZ, Şener CANKAT

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2015, 13:39:59 »
bakın gene diyorum köylüde çoban da bizim kardeşimiz eyvallah ama kimse haddini aşamaz terbiyesiz yaklaşıma haddini

bildireceksin yoksa sonumuz hüsran olur hiç bir meraya çıkamayız saygı karşılıklıysa güzeldir karşılıksızsa kederdir
[/quot

Çankırılı olmama rağmen 8 yıldır ikamet ettiğim yer çanakkale ezine. Burada ilk yıllar bende kaçak avcı köylülerin haddini aşan ifadelerinden,  zamansız ve belgesiz ava çıkmasından çok rahatsızdım. Mücadele ettim DKMP de destek verdi  ayrıca avlandığım bölgelerdeki köylerin muhtarları ile konuştum. Nihayet son 2 yıldır  yasal avcılar olarak rahatız. Çünkü onlarda bizim gibi belgeli avcı oldular
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

The following users thanked this post: Savaş KAYGISIZ

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #5 : 19 Aralık 2015, 14:00:35 »
Cemaat ne derse desin imam bildiğini okuyor :( hoş cemaatin de bildiği bir şey yok :(
Avcılar için bütün trenler kaçmıştır, sıra keçileri kaçırmaya gelmiştir, bu avcı camiasına her şey müstehak. DKMP nin avcılıkla ilgili başarılı bir çalışmasını ben bu güne kadar göremedim, avcıların da kendileri için başarılı bir çalışmasını şimdiye kadar göremedim.
Bindik bir alamete, daldık kıyamete, koy verdim gidiyor artık :(
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

The following users thanked this post: Savaş KAYGISIZ, Şener CANKAT

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2015, 15:10:58 »
Cemaat ne derse desin imam bildiğini okuyor :( hoş cemaatin de bildiği bir şey yok :(
Avcılar için bütün trenler kaçmıştır, sıra keçileri kaçırmaya gelmiştir, bu avcı camiasına her şey müstehak. DKMP nin avcılıkla ilgili başarılı bir çalışmasını ben bu güne kadar göremedim, avcıların da kendileri için başarılı bir çalışmasını şimdiye kadar göremedim.
              Aynen katılıyorum Tuncay bey malesef durum özeti bu
1963 Maltepe-İstanbul

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #7 : 19 Aralık 2015, 16:35:50 »

Tuncay bey demek ki bu işler kapasitesi işi.  Ben bu konu da bölgemde çok çalıştım başardım. Üatelik  kadın avcı olmanın zorluklarına rağmen  çalıştım. Siz avcıların başarılı çalışmasını görmemiş olabilirsiniz. Ama ben yaşadığımı gördüğümü iyi bilirim.  Ayrıca yardım istediğimdede DKMP de yardımcı oldular. Onlarada burdan teşekkür ederim.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 19 Aralık 2015, 16:43:20 »
 sayın mustafa bey kardeşim,

mail e cevap verdilermi sayın kurum yetkilileri,.. merak ettim doğrusu.

çünkü kurum bu konularda , netice olarak tuncay beyin belirttiği üzere kayıtsızlıkla iştigaller,..
 yıldız hanımız bahsettiği gibi her bölgede destek yok ,..
 adem beyin belirttiği üzerede biz dağda başımızın çaresine bakarız amma velakin cahille sohbeti keser dilindende konuşmasını biliriz yoksa dkmp den sonra köylüde avcıyı sevmiyor zaten avlanacak mera kalmadıkça bizi suni kümeslerde adoğal antibyotik ilaç şişesine dönmüş olan kekliğin tanesini 35 e sülünü 50 ye domuzu 100 tl ye vurdurmak için tufaya getirmelerine az kaldı vesselam napsak ne etsek nafile böylesine büyük bir avcılık camiasından ses yok evvelide olmayanın sonrasıda yok görünüyor bugün itibarı ile hal böyle ve biz camia olarak  yumruk olarak tek hale gelmedikçede böylede çarpıklıklarla sarmaş dolaş bir halde gidecek benim malesef öngörüşüm bu merkezde.

enderin sevgi saygı ve selamlarımla.
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2015, 16:47:52 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı İlyas ISI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 19 Aralık 2015, 18:25:16 »
Mustafa Özkol, meselenin bam teline parmak başmışsın... Sıkıntı had safhada. Adam kendi arazisinde sezon, kar, kış demeden dilediği gibi, hiç bir evrakı da olmadan dilediği gibi avlanıyor. Sen avlanamazsın. Niye? Çünkü ordaki kuşu köylü kendine hisselemiş. Kendinin gibi bakıyor olaya. Sen girdiğinde onun avını almış oluyorsun, ona göre... Kim baskın gelirse diğeri basıp gidiyor ama tadın kalmıyor bi halta yaramıyor... Sende pul evrak vs kendini parala dur. Çözüm mü? Çözüm yok... Kim kime, senin kafanı kırarım hissini daha iyi verirse o galip geliyor.
Ekip toplanmış gözün aydın :)
ER MEYDANINDA,KILIÇ ARKADAN SALLANILMAZ
İlyas ISI Kırıkkale -keskin
Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur ; Farklı olan yürek ve niyettir...
0545 768 64 63

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #10 : 19 Aralık 2015, 18:27:57 »
Nazife hanım siz  istisnasınız :) şahsınızdan özür dilerim pardon...

Tuncay bey demek ki bu işler kapasitesi işi.  Ben bu konu da bölgemde çok çalıştım başardım. Üatelik  kadın avcı olmanın zorluklarına rağmen  çalıştım. Siz avcıların başarılı çalışmasını görmemiş olabilirsiniz. Ama ben yaşadığımı gördüğümü iyi bilirim.  Ayrıca yardım istediğimdede DKMP de yardımcı oldular. Onlarada burdan teşekkür ederim.
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK 27

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 19 Aralık 2015, 18:46:55 »

abla kadın olmanın avantajını gormussunuz sız yanlıs anlamayınızda sıze keklıgın tavsanın yerını bıle soylerler
1976 gaziantep

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 05 Mayıs 2018, 00:34:46 »
        Benim gönderdiğim maillerden sadece bir tanesi

''Sayın Bakanım!

14 Bölge ve özellikle Bitlis ve Muş illerinde doğa ve yaban hayatı koruma, av koruma ve yasadışı avcılık denetimi faaliyetlerinin durumunu müsaadeleriniz ile arz etmek istiyorum.

Ben hem bir avcı, hem de doğayı seven bir vatandaş olarak ecdadımızın bizlere canları ve kanları pahasına emanet bıraktıkları şu mübarek vatanın sınırlarını ve her karış toprağını canımız pahasına korumayı vazife bildiğim gibi; vatan sınırları içinde bulunan bütün maddi ve manevi degerlerimizi korumayı da aynı şekilde görevim biliyorum. İşte o değerlerimizden vatanımızı ''cennet'' yapan doğal varlıklarımızı ve yaban hayatını korumak her vatandaşın görevi olmakla beraber kanunlarımız resmi olarak bu konuyu bakanlığınız uhdesine vermiştir. Ben elimden geldiğince bu konuda gayret sarfediyorum ve görevlilere yardımcı olmaya çalışıyorum.

İki yıldır Muş, Bulanık, Malazgirt, Erciş, Adilcevaz, Ahlat ilçelerine hem av için, hem doğa gözlemi için gidiyorum. Bir tek toy kuşu, mezgeldek, telli turna görmedim. Güya buralar nesli tehlike altında olan bu kuşların son yaşam alanları.. Kimi mavzer almış, kimi devletin verdiği görev tüfekleriyle toy vurmaya gidiyor bu alanlara.

Bu bölgede gece-gündüz, yaz-kış demeden her türlü avcılık yapılıyor. Gece far avcılığı, baharda güme ve tuzak ile keklik avcılığı, mevsim ve zaman gözetmeksizin, limit ve sayıya bakılmaksızın her türlü avcılık mevcut. Bölgenin tek koruma alanı olan Nemrut Tabiat Anıtı içerisinde bile yıl boyu her türlü av yapılıyor. Yazın 5-6 bin hayvan devamlı burada otlatılıyor... Ben 2017 ağustos ayından beri şahit olduğum yasadışı avcılık ve diğer konuları başta Bitlis DKMP şubesi ve Bölge müdürlüğü olmak üzere DKMP'ın ilgili birimlerine kaç kez bildirdim. Farklızamanlarda gece 4 kez Nemrut Dağı'ndaki far avcılarını ihbar ettim. Bir işlem yapılmadı. Hayvan otlatanlara bir şey yapılmadı. Sabah gün doğmadan sulak alanlar gidip kaçak avcıları şikayet ediyorum. Gelen bile olmuyor.Bimer, Cimer, DKMP Genel Müdürlüğü vasıtasıyla gönderdiğim bir çok dilekçeme usulüne uygun cevap verilmedi. Bazılarına cevap bile verilmedi.

En son 10-11 mart 2018 tarihinde kaçak avcılığın yoğun olarak yapıldığı İron sazlıklarına gittim. Başta Bölge müdürü Mustafa Bey ve diğer müdürlere kaçak avcıları ihbar ettim. Hiç kimse gelip bakmadı. (Konuyla ilgili olarak 14. Bölge Müdürü Mustafa Şentürk ile olan whatsapp yazışmaları mevcuttur.)

10.03.2018  sabahı İron Sazlıkları'nın her tarafından yoğun tüfek sesi geliyordu. Ben, avcıların bana en yakın olduğu yeri harita üzerinden işaretleyerek ve konuyu anlatarak saat 06.50 civarında 14. Bölge müdürü Mustafa Şentürk, müdür yardımcısı Hüseyin Avcıl ve diğer şube müdürlerine whatsapp üzerinden gönderdim. Hepsini de aradım. Sadece Hüseyin bey dönüş yaptı ve bu konuyu Muş ekiplerine bildirmemi söyledi. Başka kimse aramadı. Hiç bir ekip kontrole gelmedi. Ancak Bitlis ekibi saat 12.30'dan sonra Güroymak'a geldi. Ben akşam Mustafa beye ertesi gün sabah tekrar bu bölgeye gidip sazlık civarında kaçak avcılık olursa kendilerini ve şube ekiplerini arayacağımı bildirdim.

Ertesi sabah tekrar gittim. Yine yoğun şekilde tüfek atılıyordu. Avcıların aracı Bitlis-Muş yolunun 300 mt yakınında sazlıkların kenarında duruyordu. Saat 06.30 sırasında aracın fotoģrafını ve tam olarak bulunduğu konumu whatsapp üzerinden başta bölge müdürü, şube müdürleri, Bitlis ve Muş il personellerinin bende telefonu olanlara gönderdim. Hepsini tek tek aradım. Kimine ulaşılamadı, kimi telefonu açmadı. 07.30 avcılar araçlarıyla alandan ayrıldı. Ben de gelen giden olmayınca oradan ayrıldım.

Burası Muş ve Bitlis illerine 15-20 dkk mesafede, iki ilin sınırında. Burada yoğun şekilde avcılık yapıldığı herkesçe bilinmesine rağmen, avcılık faaliyetlerinin yoğunlaştığı sabah ve akşam vakitlerinde denetim yapılmıyor.

Saygılarımla arz ederim.''
1980-Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 05 Mayıs 2018, 01:20:09 »
Hüseyin Bey, Bilican ve Kartevin'e selamlarımı iletirseniz çok memnun olurum.
İlgi ve emeğiniz için teşekkürü bir borç biliyorum.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Necmettin TACETTİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 06 Mayıs 2018, 22:44:22 »
Hüseyin Bey, Bilican ve Kartevin'e selamlarımı iletirseniz çok memnun olurum.
İlgi ve emeğiniz için teşekkürü bir borç biliyorum.

Tuncay Bey! Bilican'ın çevresinden çok geldim geçtim. Kartevin'e biraz daha uzaktan baktım. Nasip olursa önümüzdeki sezon ikisine de gitmek istiyorum. İnşallah selamınızı iletirim.
1980-Antalya

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 06 Mayıs 2018, 23:47:24 »
Her bir tepesinde adımım vardır desem abartmış olurum.
Ama gönül coğrafyamın en önemli çıkıntıları arasındalar.
Malazgirt'e yolunuz düşerse M.Dindar Şahin abime uğrayınız.
Herzaman eşe dosta ikram edeceği çayı kahvesi bulunur.
Süphan'ı , Bitlis Deresini, Veysel Karani'yi bu kadar özleyeceğimi bilmezdim...
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 07 Mayıs 2018, 19:14:18 »
    Madem bu kadar özlediniz.. Özlediklerinizi ziyaret etmek gerek! Bu taraflara gelirseniz misafir etmek isterim. Oralara beraber gideriz.

Geçen yaz 4 gün kaldım Malazgirt'te. O zaman bilseydim öyle bir abimiz olduğunu mutlaka ziyaret ederdim. Bu sene yolum düşerse inşallah ziyaret ederim!
1980-Antalya