Gönderen Konu: Atıcılık sporu ?  (Okunma sayısı 2106 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hikmet GÜMÜŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Atıcılık sporu ?
« : 18 Şubat 2014, 23:57:45 »
Merhaba ,
Aticilik sporu ile ilgileniyorum.

Bir kac alternatifim oldugunu dusunuyorum.

Daha once atesli bir silah kullanmadim ( askerlik haric )

Bu nedenle kafamda bazi sorular var. Sizlerle paylasip sizlerden fikir almak istiyorum.

1- Skeet yada Trap arasinda bir secim yapmam zor. Bunu rahatlatici bir ugras olarak goruyorum. Aklimdaki skeet icin bir tufek alirsam bu alanda olmasa bile av icin kullanabilirim.
Ancak skeet icinde poligon disinda atis imkanim az olacak. Ancak trap'de uygun alan var ise atis makineleri vs ile atis yapmak mumkun. Genel olarak aradaki farklari bilsemde benim icin hangisinin uygun oldugunu bilmiyorum. Maaliyetler yuksek oldugundan bastan dogru karari vermek istiyorum.

GUNCELLEME : Trap olarak secim yaptim.

2- Yine ateslide yandan ateslemeli yivli ile 50m atis aticiligida bir alternatif olabilir diye dusunuyorum. Ancak bunun icin silahlarin ve mermilerin maaliyetlerini , burokratik engelleri bilmiyorum. Internet aramalarima ragmen .22 yandan ateslemeli atisi icin uygun bir silah gormedim ( fiyat vs bilgisi acisindan ). Yine mermi maaliyeti onemli bir secim kriteri olabilir benim icin. Fiseklerin maaliyetini ogrendim. 0.5tl ( Yaf trap )  ile 1tl ( rc4 )  arasinda degisiyor.

GUNCELLEME : bu konuda bir bilgi edinemedim

3- Skeet yada trap icin bir tufek aldigimda bununla poligonda atis yapmak , yada satin almak sirasinda av ruhsatina ihtiyacim var mi ? Sporcu lisansi yeterli olur mu ? ( YANITLANDI )

GUNCELLEME :
- Poligon icin sporcu lisansi gerekliymis.
- Satin alma icin ruhsat almak ve silahi ruhsata isletmek gerekiyormus. 
- Ikisi icinde islemleri baslattim.

4- Skeet , trap yada yivli atislari icin poligon disinda sakin bir bolgede kendim atis yapabilir miyim ? Bununla ilgili kisitlama duzenlemeler nelerdir ? ( Poligon icin gidis gelis evimden 100km yapiyor )

GUNCELLEME : Anladigim kadari ile meskun mahal olmadiktan sonra evraklariniz tamamsa bir sorun olmuyor. Ama yinede av bolgerini tespit edip yakin bir av bolgesinde atis yapmak sorun ihtimalini dahada azaltacaktir.

5- Poligon kullanim ucretleri konusunda bilgim yok. Ornegin 50 plaka atis icin ne kadar ucret odemem gerekir  ?

Yakakoy poligonu icin 2014 Subat gecerli fiyat 25 plak 12.5tl seklinde , skeet yada trap fark etmiyor.

6- Skeet yada Trap icin ayarli kundak HUGLU 101 serisi bir tufek almayi dusunuyorum. Bu butcemin ustunde bir alim olacak. Bununla ilgili oneri, tavsiyeniz olabilir mi ?
(akdas , webley-scott , sarsilmaz , birde buyukhuglu ? )

GUNCELLEME : Bu sure icinde ilave bir bilgi edinemedim. HUGLU 101 ayarli kundak trap siparisi verdim.

Yanitlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

« Son Düzenleme: 20 Şubat 2014, 09:35:42 Gönderen: Hikmet GÜMÜŞ »
1976 İZMİR

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Atıcılık sporu ?
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2014, 14:06:55 »
Buraya verilecek cevaplar benim de işime yarayacak, konuyu başlattığınız için teşekkürler.
1990
Elazığ - Sofya

Çevrimdışı Hikmet GÜMÜŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2014, 19:04:44 »
Aslinda forumda cok aktif sporcu oldugunu dusunuyorum. Sorularimin bir kismi diger arkadaslarinda fikir olabilecek konular ( atis yapilacak uygun alan gibi )

Ama sanirim bu forum alani ( aticilik kismi ) cok aktif degil ?
1976 İZMİR

Çevrimdışı Onur ÇELİKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2014, 19:36:35 »
Ben aktif olarak Trap atıcısıyım.
Eğer trap tüfeği alırsanız bunu avda kullanmanız zor. Ama skeet tüfeğiyle avda gayet güzel atışlar yapabilirsiniz. Skeet avcılıkta ki atışlarınızı da geliştirir.
Dışarıda trap atmanız biraz daha zordur ama skket daha basittir. Ayrıca skeet yarışmaları poligonlar dışında yapıldığını çok fazla görmedim. Trap yarışmaları neredeyse her hafta sonu yapılıyor.
Skeet te 25 plağa 25 fişek atıyorsunuz,  Trapta ise 25 plağa 50 fişek atabiliyorsunuz. Skeet atmak biraz daha ucuz. Av sezonu içerisinde meskun mahal dışında atış rahatlıkla yapabilirsiniz.
İzmir Bornova Yakaköy de Poligon var. Orada 25 trap veya skeet atışı ücreti 12.5 tl.  Yarışmalarda bu fiyat biraz daha artabiliyor.
Trap atacaksanız eğer tüfeğinizin size özel ve özel trap tüfeği olması lazım . 76 namlu 1-2 şok geniş bant olmalı.
Skeette 71 namlu 5-5 no şoklu tüfekle atış yapıyorsunuz.
  • Ata Arms Venza 12 Kalibre 71 cm Yarı Otomatik
  • Kral Azarax 71 cm Y.Oto - Sarsılmaz Trapper Trap Tüfeği
  • Akkar Churchill 12 Kalibre 71 cm Süperpoze Av Tüfeği
  • Deustch Kurzhaar EFE & English Pointer TOMMY
Onur ÇELİKOĞLU  A rh +
1994 İzmir / Bayındır
Bayındır Avcılar Derneği
Trap Shooting

Çevrimdışı Hikmet GÜMÜŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2014, 09:36:28 »
Bir guncelleme yaptim yanit veren arkadaslara cok tesekkur ederim.
1976 İZMİR