Gönderen Konu: 12 gauge nin insana etkisi  (Okunma sayısı 1780 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa DOĞANAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
12 gauge nin insana etkisi
« : 30 Ekim 2020, 23:57:17 »
Arkadaşlar sürekli kafama takılıyor. 50 metre içinde Yivsiz tüfeģin çelik yelek giymiş kişiye isabeti durumunda ne olabileceği. Ar500 gibi yivliyi bile durdurabilen plakaya çok güçlü bir tek kurşun isabetinde o kişiye ne olur ? Birçoğu kemiğini vb. Kırar diyor. Bence o adrenalinin doruk noktasında olduğu anda bu kişinin kemiği bile kırılsa çatışmaya devam edebilir şok geçirip donup kalmazsa. Bazıları bana yivsiz ver düşmanı mahalleye sokmam gibi laflar ediyor. Bence bu çok cahilce bir söylem. Yivli alamamamızdan kaynaklanan kendini kandırma durumu. Ha çelik yelek yoksa karşıdakinde ben de yivli yerine yivsiz tercih ederim 0-70 metre içinde. Sizin bu konuda düşünceleriniz neler merak ediyorum

• Br 99s
2000-Ankara

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: 12 gauge nin insana etkisi
« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2020, 03:50:59 »
Yivsiz tüfek av tüfeğidir çelik yelekli adamı kim nerde bulmuş da av Tüfeğiyle  ateş etmiş 50 metrelerde yelekli bi insana sümük gibi yapışır 10 metrelerde saçma bile takla attırır ama biz yinede av tüfeğini avda kullanalım
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2020, 20:05:35 »
Sabri Hocamızdan öğrendiğim kısıtlı bilgimle cevap vermeye çalışayım.
Bir insanın derisinin delinmesi için gereken hız 163 fps(50m/s)
Bir insanın kemiğinin kırılması için gereken hız 213 fps(65m/s)

Kendi doldurduğum 0.095 balistik katsayı değeri olan modifiye özkara foster slug v0=1550 fps(472m/s) çıkış hızıyla 1250 rakımda 15 derece sıcaklıkta ateşlenirse;
50 metre mesafede 1269 fps(387m/s)hız ve 2358 joule(238 kg) enerjiye sahip.

Yani 50 metrede kurşun geçirmez yelekli ortalama 75 kg. bir adama bu kurşun değerse ayaklarını yerden keser ve nefesini durdurabilir eğer darbe vücut dokularına ulaşırsa ilk satırdaki veriler ışığında sonucu kestirmeniz daha kolay olur.

Yazılanlar katkıya açıktır ekleme yada çıkarma yapabilirsiniz.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2020, 20:06:59 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER, Mustafa DOĞANAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 01 Kasım 2020, 23:27:30 »
Yivsiz tüfek av tüfeğidir çelik yelekli adamı kim nerde bulmuş da av Tüfeğiyle  ateş etmiş 50 metrelerde yelekli bi insana sümük gibi yapışır 10 metrelerde saçma bile takla attırır ama biz yinede av tüfeğini avda kullanalım
yivsiz tûfeği sadece avla kısıtlamak çok yanlış bence. Bazi durumlarda yivlilerden onlarca kat iş yapabilir.
  • Br 99s
2000-Ankara

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Kasım 2020, 23:31:51 »
Sabri Hocamızdan öğrendiğim kısıtlı bilgimle cevap vermeye çalışayım.
Bir insanın derisinin delinmesi için gereken hız 163 fps(50m/s)
Bir insanın kemiğinin kırılması için gereken hız 213 fps(65m/s)

Kendi doldurduğum 0.095 balistik katsayı değeri olan modifiye özkara foster slug v0=1550 fps(472m/s) çıkış hızıyla 1250 rakımda 15 derece sıcaklıkta ateşlenirse;
50 metre mesafede 1269 fps(387m/s)hız ve 2358 joule(238 kg) enerjiye sahip.

Yani 50 metrede kurşun geçirmez yelekli ortalama 75 kg. bir adama bu kurşun değerse ayaklarını yerden keser ve nefesini durdurabilir eğer darbe vücut dokularına ulaşırsa ilk satırdaki veriler ışığında sonucu kestirmeniz daha kolay olur.

Yazılanlar katkıya açıktır ekleme yada çıkarma yapabilirsiniz.
Saygılarımla.
anlaşıldı hocam :) hatta karşıdakinin çelik yelek giymesi durumu bize avantaj sağlıyor herhalde tüm gücü tuttuğu için. Ufkum açıldı.
  • Br 99s
2000-Ankara

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2020, 19:16:16 »
yivsiz tûfeği sadece avla kısıtlamak çok yanlış bence. Bazi durumlarda yivlilerden onlarca kat iş yapabilir.

Avla kısıtlamıyorum yakın mesafede dediğim gibi 10 numara saçma bile yivlinin yanında çok fazla tehlikeli fakat 75 metrelerde desteksiz refkleks atışlara uygun bit tüfek değil açık arazide yine bi nebze 30 metreye kadar av tüfeğinin üstüne yıkıcı güç tanımam ama 30 metreden sonrası aşırı bir ustalık ister tabanca bile benim için daha garanti geliyor çünkü istikrar var elimizde tevfik beyin doluları olmadığını ve atış tecrübesi olmadığını varsayarsak zor mesafeler
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2020, 19:45:16 »

Avla kısıtlamıyorum yakın mesafede dediğim gibi 10 numara saçma bile yivlinin yanında çok fazla tehlikeli fakat 75 metrelerde desteksiz refkleks atışlara uygun bit tüfek değil açık arazide yine bi nebze 30 metreye kadar av tüfeğinin üstüne yıkıcı güç tanımam ama 30 metreden sonrası aşırı bir ustalık ister tabanca bile benim için daha garanti geliyor çünkü istikrar var elimizde tevfik beyin doluları olmadığını ve atış tecrübesi olmadığını varsayarsak zor mesafeler
30 metre den sonra yivsiz yerine tabanca tamam :))) daha fazla uzatmaya gerek yok :)
  • Br 99s
2000-Ankara

Çevrimdışı Kadir MIZRAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2020, 21:52:50 »
https://www.bozkurtav.com/sterling-parachute-slug-12-kalibre-tek-kursun-pmu16983

paylaştığım link'deki Sterling Parachute Slug mühimmatı tamamen çelikten yapılmıştır,bizzat kendim maket bıçağı ile keserek içerisini açıp inceledim,yaklaşık 1.90 gram Tecna-n olduğunu düşündüğüm barut ile A serisi barut karıştırılarak doldurulmuş.15-20 metre gibi bir mesafeden çelik yeleği delebileceğini düşünüyorum,delemese bile o yüksek enerşiyi göğüs kısmına yayacağı için kişiyi geriye doğru fırlatırken kaburgalarını kırar kesinlikle.
  • Typhoon f12
  • Retay masai mara
DOĞUM TARİHİ YAZINIZ Mersin