Gönderen Konu: DRAHTHAAR'IN DİGER IRKLARA GÖRE OLUMLU YADA OLUMSUZ YÖNLERİ NELER SİZCE ?  (Okunma sayısı 40544 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alpaslan ARANMAZ

• Ziyaretçi
Drahthaar ırkı hakkında çok olumlu yorumlar duydum bende bir Drahtaar aldım sizce bu ırkın diger ırklara göre olumlu yada olumsuz tarafları nelerdir?
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2012, 17:21:02 Gönderen: Alpaslan ARANMAZ »

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • aw tedevisi olmayan bir hastalıktır
alpaslan bey bu konuda bnde tecrübe edinemedim daha 8 aylık ve 20 gün oldu alalı ama agbilerimden ve ustalarımdan duyduğum kadarıyla sahibine ölesiye bağlı devamlı sahibiyle göz teması içinde olan bi köpek biraz sert bir köpek yabancılara karsıda aynı korumacı bi ruhu olan hayvan en çok sewdiğm yanı ise kibar bi köpek değil kar yağmur camur soğuk çalı çırpı onun için hiçbişi ifade etmiyor yani engel tanımıyan bi köpek aynı zamanda da sewgiyi çok seven bi köpek 
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Çetin YARAMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
kuşçuların  barağı av yaparsa tadından yenmez...
Çetin YARAMAZ
1974 İZMİR

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• AvlakForum Üye
  • *
alpaslan bey şunu sölemeyi unutmusum çok çabuk öğreniyor 3-5 tekrarla hemen kavrıyor...
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Alim ÖZGÖRÜ

• AvlakForum Üye
  • *
ben bu sezon drahthaarla avlanma şansım oldu.grçekten anlatılmaz yaşanır dedikleri kadar varmış. fermalarında bol avlar dilerim birlikteliğiniz daim olsun...
Alim ÖZGÖRÜ

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
Bence cesur bir köpek bir ingiliz ırklarına göre daha cesur tabi istisnalar da olabiliyor ama bu iyi bir özellik . Biraz gözü kara olmalı. Asi olması olmsuz bir özellik gibi düşünülebilir fakat kontrol edildiği takdirde arkadaşların söylediği gibi gözünüzün içine bakıyorlar. Koku olarak bir ingiliz gibi olması biraz zor belki buda olmsuz bir özellk. Liste uzar fakat , kişiden kişisye göre değişen özellikler de vardır.
Yakın arasın istiosan olumlu uzak arıyorsun istiorsan olumsuz bir özelliktir.
Güzel Paylaşm
teşekkürler
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Bülent GÖÇER

• Müdavim Üyemiz
Bülent GÖÇER
1968 AKÇAY
10390

Çevrimdışı Ahmed DEMİRTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
TEK OLUMSUZ YÖNÜ BANA GÖRE KISA KOKULU OLMASI VE SALDIRGAN OLMASI ,İYİ EĞİTİM ALMAZSA BİR İŞE YARAMAZ,İYİ EĞİTİM ALIRSA ÇOK İŞ GÖRÜR ,BİLHASSA ÖRDEK AVINDA ,AMA DRAHTHAAR YAPTIKLARINI YAPAN VE DAHA ÜSTÜN KOKULU BRETON VAR,TERCİH SİZİN
Ahmed DEMİRTAŞ
1975 İSTANBUL

Çevrimdışı Deniz CEYLAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • DÜNYANIN ORTASI AKŞEHİR
avlandıkça daha iyi anlayacaksın dahthaar ın artılarını
Deniz CEYLAN 1978 KONYA AKŞEHİR  DD MAÇA KIZI

Çevrimdışı Furkan GÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
Drahthaar ve kurzhaar bence diğer ırklardan daha üstün. Özellikle itaat konusunda artıları çok yüksek. Pointer 1 kuşu getirene kadar drahthaar 5 kuş getirir.
Furkan GÜNER
1993 Ankara

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Emrah ERDAL

• AvlakForum Üye
  • *
TEK OLUMSUZ YÖNÜ BANA GÖRE KISA KOKULU OLMASI VE SALDIRGAN OLMASI ,İYİ EĞİTİM ALMAZSA BİR İŞE YARAMAZ,İYİ EĞİTİM ALIRSA ÇOK İŞ GÖRÜR ,BİLHASSA ÖRDEK AVINDA ,AMA DRAHTHAAR YAPTIKLARINI YAPAN VE DAHA ÜSTÜN KOKULU BRETON VAR,TERCİH SİZİN

Ahmed bey uzun kokulu bretonunuzu getirin seneye bir keklik avı yapalım. ;D Bretonun drahthaardan daha uzun kokulu olduğuna sadece gülerim. ;D

Drahthaar ırkı hakkında çok olumlu yorumlar duydum bende bir Drahtaar aldım sizce bu ırkın diger ırklara göre olumlu yada olumsuz tarafları nelerdir?

Alparslan kardeş drahthaar hakkında olumsuz yorum pek duyamazsın. Yorum yapanlar bu ırkı hiç beslememiş, yada sadece sağdan soldan duyduklarıyla ve gördükleri bir kaç kırık köpekle yorum yapanlardır. Bu ırkı anlatılmaz, yaşanır. O yüzden keyfini çıkartmaya bakın. Önümüzdeki sezonda ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Bana göre drahthaarın en kötü yönü diğer avcıları ve av köpeklerini merada rezil edip, arkadaşların üzülmelerine sebep olmasıdır. ;D
Emrah ERDAL
1980-Ankara

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• AvlakForum Üye
  • *
çok güzel meralar inşallah bize de gidip görmek avlanmak nasip olur =))
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Ahmed DEMİRTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
ÇOK GÜZEL FOTOLAR
Ahmed DEMİRTAŞ
1975 İSTANBUL

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• AvlakForum Üye
  • *
inş paylaşımlar için teşkkrler...
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Bence cesur bir köpek bir ingiliz ırklarına göre daha cesur tabi istisnalar da olabiliyor ama bu iyi bir özellik . Biraz gözü kara olmalı. Asi olması olmsuz bir özellik gibi düşünülebilir fakat kontrol edildiği takdirde arkadaşların söylediği gibi gözünüzün içine bakıyorlar. Koku olarak bir ingiliz gibi olması biraz zor belki buda olmsuz bir özellk. Liste uzar fakat , kişiden kişisye göre değişen özellikler de vardır.
Yakın arasın istiosan olumlu uzak arıyorsun istiorsan olumsuz bir özelliktir.
Güzel Paylaşm
teşekkürler

Ersinim bir yanlışın var kardeş.

Derlerki çelgin, yaralı olduğu zaman drahthaar üzerine yoktur.. Derler dimi duymuşsundur..

Peki ben sana soruyorum. Güya 100-150 metreden keklik ferması veren bir köpek 20 metre ileriye giden çelgini neden bulamıyor. Hani üstün kokuluydu?..

Kardeş bak ben sana bunu anlatayım sende ileride ingiliz ırkları ile ava gittiğin zaman göreceksin mukayese etme fırsatı bulacaksın.

İngiliz pointer avın kokusunu aldığı anda ferma veren fermacı bir köpektir. Ferma verdiği yerden kaplumbağada çıkacaktır, kelebekte çıkacaktır şansın varsa kuş yada tavşanda çıkacaktır. Rüzgar kokuyu alığta köpeğin burnuna götürdüğü anda fermayı çakar. %80 fermada boş çıkar.
Ama drahthaar kokuyu alsa bile kesinlik kazanmadan emin olmadan fermayı vermez. Kısa kokulu bir drahthaarın varsa bu 5-7 metrelerde olurki çoğu zaman keklikler o mesafeden kalkabilir ve dezavantaj olur.
Ama kokusu uzun bir drahthaarın varsa 40-50 metrelerden açık arazi ise 70-80 metrelerden fermalar görürsün.

Bir drahthaar fermadaysa % 100 av çıkacaktır. Av kaymış olabilir ama kesinlikle ava ferma verir.

Bir ingiliz ırk ile avdaysan ve ingiliz fermada iken drahthaar ferma verdiği yerden geçip giderse kalbin rahat olsun.
Ama bir drahthaar fermada iken ingiliz fermanın önünden geçip giderse dalga geçebilirsin ;D ;D ;D

Alparslan abim ben silahtan korkan drahthaar gördüm, av yapmayan drahthaarda gördüm, itaat etmeyen vs. vs. de gördüm ama kesinlikle aptalını görmedim. Drahthaarın varsa ve av yaptıramazsan bu senin yani sahibinin kabahatidir.

Ahmed bey uzun kokulu bretonunuzu getirin seneye bir keklik avı yapalım. ;D Bretonun drahthaardan daha uzun kokulu olduğuna sadece gülerim. ;D

Bana göre drahthaarın en kötü yönü diğer avcıları ve av köpeklerini merada rezil edip, arkadaşların üzülmelerine sebep olmasıdır. ;D

Emrah kardeşim Ahmet hocama Ufuk Durak abimin telefonu vereyim. İstanbulda. Aynı memlekette. Senin davetine icabet edemeyebilir bende önceleri davet ettim banada gelemeyebilir. Ama Ufuk abimin davetlisi olarak çulluk yada bıldırcına gitsinler. Kısa kokulu drahthaar görsün. Bir ben göremiyorum nedense kısa kokuluyu.
Ayrıca Ahmet hocam Ankarada 5 tane breton ile ava gittim. Amerikadan gelmiş kanları çok güzel. Onlarıda gördük. Amerika demişken aklıma geldi. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bizler elimizdekini yani drahthaara geçinceye kadar tüm ırkları denedik gördük. 1986 yılından - 1993 yılına kadar dedemin Bulgaristandan getirdği safkan ingiliz pointerler ile avlandım. Pointerciler zaman zaman bana nutuk çekerler ama bir çoğunun doğduğu yada tüfeği kovboy filmlerinde gördükleri zamanlarda ben safkan ingiliz pointerin fermalarındaki avları görmekle, toplamakla ve belli zaman sonra vurmakla meşguldüm. Seter, pointer, kurzhaar ve breton. Son durak drahthaar. YOLUN SONU.. ;D ;D

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA

Çevrimdışı İdris TEK

• AvlakForum Üye
  • *
  • 05355597890
3 tane drahtaar besledim.çok avını gördüm ama bir ingiliz pointerin yanında koku olarak zayıf bir çulluk keklik avında ingiliz ırklarının yerini dolduramaz.
İdris TEK
1981 İSTANBUL

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Alim ÖZGÖRÜ

• AvlakForum Üye
  • *
ALLAH'a şükür sezonu kazasız belasız kapattık. bu sezon yeni aldığım ddla avlandım. geçen senede bende köpek yokken arkadaşımın ingilizle avlandık. arasında gördüğüm farklar; ingiliz fermada ama dolumu boşmu? çelgin kuş var bulurmu bulmazmı? hep terettüt içindesindir. ama bu yıl dd ile; aha ferma tam hazır olun komut vercem kuş kalkacak. çelgin kuş var aport oğlum adrese teslim. daha neyin tartışmasını yapıyoruz anlamıyorum. sert köpekmiş ama her dd aynı değildir. benim dd ufak bir çoban köpeğine benzemez ama ona bile hırlamadı. keçimi gördü sanki keçiyi sadece ben gördüm. yaptığım sadece kavgaya gelen köpeği uzaklaştırmak oldu. çünkü dd de biryere kadar dayanacak onun içinde alışmasın diye komutla köpeğimide geri çekiyorum. avdasın köpek açılmış; gel, gel, gel, gellllllll of boğazım kıcıklandı. ddnmi var duyacağı şekilde gel dedinmi yeter. ingiliz ferması harika görünüyor belki dd o kadar estetik değil ama ben av yapmak istiyorum. bunları tartışmak için yazmadım arkadaşlar her ikisiylede geçen sezon ingilizle bu sezon dd ile avlandım. benim aklıma gelen şimdilik bunlar.....
Alim ÖZGÖRÜ

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
Bu kadar abartıp da herkesi dd ci yapmayalm arkadaşlar .Farkımız kalsın yani :=))
Rıdvan Bey , Söylediklerinize aynen katılıyorum çelgin hayvanı yada iz takibinde tabiki çok daha üstündür pointerden fakat pointerin verdiği gibi 80 metreden son derece estetik bir ferma beklenemez anlamında söyledim.Sizin saydığınız kriterleri de koyarsak tabiki açık ara yine öne geçecektir.Bunda da hem fikiriz .
Saygılar ;
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
Alparslan Bey;
İngilz ırkları daha güzeldir yada daha estetiktir diye bişey söylemedim.Bende drahthaar sahibiyim ve tip olarak hiç bir ırka değişmem bu çirkinleri o ayrı bişey.Bahsettiğim ferma daki estetik idi. olumlu ve olumsuz yanları yazılıyor.unutmamak gereken birşey de daha önce bahsettiğimiz gibi birisi için olumlu olan bir özellik diğer bir kişi için olumsuz olabilir.Ben şahsi fikrimi söylüyorum , ingiliz ırkları gibi sünepe bir köpek değil :) daha ağırbaşlı ve daha karakterli , eğitim i çok daha kolay.vs vs vs
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Abicim estetik dersen var

Sevimlilik dersen var

Dayanıklılık dersen var

Çirkinlik dersen var

Balıkçılık da var

Güç dersen o zaten var.

Ötesi varmı? Son nokta. DRAHTHAAR

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Herkese rastgele
Alpaslan bey büyük ihtimalle siz köpek eğitimi konusunda bende daha iyisinizdir ama birkaç konuyu belirtmek istiyorum Drahthaara av eğitimi vermeyin o zaten avcı sadece  komut eğitimi verin  aport eğitiminide canlı cansız hayvan ile yaşadğınız yere yakın bir yerde verirseniz salındığında çevredeki kuşların veya küçük hayvanların hepsine av gibi hareket edecektir ben bu hatayı yaptım köpeğim komşunun tavuğunu canlı bir şekilde bana getirmeye çalışmışdı. yavru iken 7 aylık filandı kimsede elinden alamamış almaya çalışana hırlamış biraz iri bir köpekdi tavuğu karnın altında tutunca ben gelinceye kadar tavuk ölmüşdü. ben bahçeye girince tavuğu bana getirdi komşuya tavuk almam gerekdi. köpeğinizin eğitimini temel eğitimler silah eğitimi komutlar  bir de çook önemli bir olay köpek deki hafıza ; sadece bir eğitimi bir kez verebilirsiniz eğer eğitim verirken bir hata yaparsanız bu hata defalarca önünüze gelir. hangi hayvanın av olduğunu avda bir kere görür yine yanlış bir hayvana ferma verdiğinden ateş ederseniz veya o avla ilgilenirseniz hayır komutu bile bazen ilgilenmeniz anlamına gelebilir , o hayvan artık avdır köpeğiniz için ben tarla kuşuna ferma verince yürüyüp geçtim hiç ilgilenmedim bir daha tarla kuşuna bakmadı. Son olarakda verdiğiniz yem ben bunda da büyük hata yaptım hazır yem verdim yemin kokusu hayvanın koku hafızası için hiç de iyi olmuyor... Umarım faydalı olmuşdur.
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
drahthaarcı olarak drahthaarla yaptığım avları ve av yeteneğini buraya yazsam sığmaz...
benimle av yapan bir arkadaş başka bir avcıyla ava çıkar o avcının köpeğinin her yaptığı fermaya koşar heyecanla hadi hadi BOŞ fermalar BOŞ ertesi gün bana emin kardeş dün feleğim şaştı ne oldu dedim her köpeği toni veya liza sandım fermalara koştum hep boş çıktı
başka bir avcı ile merada karşılaştık aynı geçtikleri vadiden yanlarında köpekleri olmasına rağmen biz geçtik toni ve liza oradan 3 keklik fermaladılar... bu örnekler bitmez drahthaarınız varsa başka köpekli avcılarla çıkmayın köpekleri gözlerinden düşer sonuçta salıvermek zorunda kalırlar.. bunlar açılmaz bunlar avı çok ciddiye alır bunlar yaptıkları avı av sahasını hafızaya alır  kokuya girdiklerinde hemen ferma vermez etrafı rıdvan dostumun dediği gibi kokuyu izler avı bulur garantiye alır sonra fermayı çakar... aport konusunda ise tartışılmaz bir üstünlüğü vardır yaralı tilkiye gider canlı canlı yakalar işini bitirir getirir.. en önemli özelliği ise diğer köpekler gibi avda ses tellerinize zarar vermez bunlar iyi eğitildiği zaman komandodur.. su sazlık kış yaz çalı diken çamur kar fırtına yağmur vız gelir.. çoban köpekleri izmir marşı ile gelir mehter marşı ile geri döner
daha ne olsun en iyisi siz gelecek sezon avlanın deneyimlerinizi paylaşırsınız.. kokusu kısa diyenlerde duyduklarına değilde gördüklerine inansın her bölgede bir drahthaarcı arkadaşımız vardır test için her zaman hazırız
selamlar....
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
Rıdvan bey fotolarla da son noktayı koymuşsunuz hani ya :) Benim orka da makina gibi bişey oluyor .Maşşallah :) zaman geçtikçe daha da bağlanıyorm
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
Her ırkın av yapanı tartışılmaz çok güzeldir.Her ırkın avı hakkıyla yapanına doyum olmaz.Ama drahthaarı abarttığınızı düşünüyorum.Görüşlerinize saygım var.
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
maşşllah , erzincan da arkadşm var benim de .Bende gelmiştim bir iki kez ördeğe; Çok güzel memleket.
Avlarınız daim olsn
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ