Gönderen Konu: Sarsılmaz vertu  (Okunma sayısı 15247 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa ALKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Sarsılmaz vertu
« : 02 Nisan 2018, 02:02:56 »
Vertu modeli ne zamn çıkıyor
1986 - Kayseri

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Sarsılmaz vertu
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2018, 15:19:38 »
Bu tüfeği alan yada detaylı incelemesini yapan arkadaş var mı acaba?
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Emrah TUNCA 57

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2018, 16:02:05 »
Dıştan çok güzel duruyor. Kullanıcı yorumlarını bekliyoruz...

• Armsan A612W Yarı Otomatik
  • Setter-Paşa
1994/SİNOP

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2018, 18:12:17 »
Herkes işe almak için tecrübeli eleman arar ama hiç kimse bunlar nerede tecrübe kazanacak diye düşünmez ya,
kullanıcı yorumlarını beklemek de aynen ona benziyor..
Yeni model çıkınca ister istemez herkes şöyle bir temkinli :)

Fuarda enine boyuna baktım bu tüfeğe, mekanizma çek bırak yaparken gıcık bir sürtünme sesi vardı.. Hepsinde öyle değildir inşallah.
Ama tüfek yapısal olarak güzel, ele gelişi dengesi falan iyi..

Kilit sistemi alttan. Yani tepme enerjisi ile çalışan bir model ama öyle bildiğimiz döner başlık falan yok bunda.
Asıl merak ettiğim ise, dikey mukavemet görecek alttaki kilidin kaç bin atıma dayanacağı..
Zira ters kilit diye tabir ettiğimiz benzer şekilde dikey mukavemet gören kilitlerin 2000-2500 atımlarda kırıldıklarına şahit oldum.
Çünkü üst düzey kalite değilse, her çelik parça öyle yapısal olarak %100 standart şekilde birbirini tutmaz.. Biri yıllara meydan okur diğeri yılını doldurmadan kırılabilir.. Bu bile şans işi.. :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Mahmut KILIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2018, 19:19:56 »
Vertuyu elime aldım inceledim atış yapma şansım yok
söküp tekrar taktım .
güzel hafif bi tüfek el kundağı kaba değil ele oturuyor  gayet kibar kinetik bir tüfek
  • AKUS SUPERPOSE
  • ROBUST 222 ÇİFTE
  • HUĞLU 16 SUPERPOSE
  • SARSILMAZ MAGIC
  • KIRICI 36 SUPERPPSE
1982-Kayseri

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2018, 20:04:13 »
Tübitak ile birlikte çalışıp BBI ın Bellmonte'lerini birebir taklit etmişler.
El insaf diyorum.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Hüseyin ÜNLÜ, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2018, 20:29:08 »
İşçiliği, malzeme kalitesi ,müşteri memnuniyeti,Arkasında duran teknik ekip iyi olsun ben kopyaya da razıyım.Hiç  olmasa yurdum avcısı fiyat fayda oranı yüksek bir ürün kullanır.
TÜBİTAK’ı bu konuda da gösterdiği yüksek başarıdan dolayı kutluyorum.😐

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Tevfik GÜN

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2018, 21:23:56 »
Tüfeği söküp inceledim,işçilik ve malzeme olarak Magic ile farkını göremedim.Magic 'e göre irca yayı arkada olduğundan el kundağı çok daha kibar ve ergonomik.
Yerli üretimler içinde en iyi kinetik tüfeklerin başında gelir, en büyük dezavantajı Magic'ten çok daha pahalı olması.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #8 : 06 Ekim 2018, 07:15:40 »
Yerli üretimler içinde en iyi kinetik tüfeklerin başında gelir, en büyük dezavantajı Magic'ten çok daha pahalı olması.

Tuncay bey,

Henüz atışı, isabeti, gurupmanı, fişek seçip seçmediği vs.. son kullanıcı tarafından denenmedi. Neye göre en iyi yerli kinetiklerin başına yerleştirdiniz anlamadım
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Atilla ÇEVİK

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 06 Ekim 2018, 09:14:58 »
Sn.Mutluer,
Ergonomi, estetik ve denge bakımından eniyi yerli örneklerden biri, tabi bu tamamen subjektif bir yorum.
Tam bir "Hammer Forging" prosesine uyuluyor mu bilemiyorum ama enazından namlusunu kendi bünyesinde yapan bir firma Sarsılmaz.
Namluyu fason olarak bir imalathaneye yaptırmaması bile benim açımdan tercih sebebi.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2018, 09:20:56 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 06 Ekim 2018, 13:54:12 »
Muhterem arkadaşlar,

Av tüfekleri de yapan, ancak kinetik düzende bir modeli olmayan, Dünya'da sayılı büyük hafif silah üreticilerinden
biri, eksiklik hissettiği bu pazara girmek istediğinde ne yapar...

Akıllıca bir girişimle, mevcuda yenilik katabilecek değişik bir ürün tasarlar.

Bu özellikte bir kuruluş ülkemizde ise davranışı nasıl olur...

Ötedenberi taklid yapımına uyarlandığı için, etrafta çok görülmeyen, nisbeten unutulmuş bir modeli seçer, onun klonunu
oluşturur. Ar-Ge çalışmalarını vurgulamak için, ismi büyük öğretim ve araştırma müesseseleriyle bağlantılar kurar.
Onların bu konuda daha önceden ne gibi yeniliklere imza attığı önemli değildir. Adlarının yüksekliği kafi imajı temin
edecektir.

"Vertu" muhtemelen böyle bir çalışmanın ürünüdür.

Bu tüfeğin aslı, Benelli ilk nesil SL80'dir modelidir.

Bu modelin, taklid üreten kuruluşlar için çok zor nüfuz edilen bir özelliği vardır.

Hazneden atım yatağına besleme devresi, aynen otomatik çalışma düzeni gibi, "Kinetik" tir. Yani, şarjör ağzını açıp
kapatan tek mandalın çalışmasını temin eden mekanik yapılanma, tüfeğin içini açıp tetkik etmekle anlaşılamaz. Onun
hareketlerini çıkaracak gözle görülür bağlantılar silahta mevcut değildir.

Üstelik, bu bilgi günümüzün en büyük sözde bilgi kaynağı, "İnternet" te aranılıp bulunacak türde değildir. Yurdumuzun
bu güzide silah yapım birimi, ne üniversiteler ne de "Tubitak" da dahi bunu bilen kişileri bulamaz. Bilenler, uzun süre
sektörde çalışma vermiş özel şahıslardır.

SL80'in şarjör mandalı, dışarıda sürgü salma mandalı olarak da işlev veren, aynı zamanda ileri geri devinim özellikli bir
birimdir. Gövde üzerindeki çıkış yuvası buna uygun yapılmıştır. Öne konumda şarjör ağzını açık bırakarak mekanizma
geriye alındığında orada durmasına, arkaya çekildiğinde kaşığın içeri çökerek hazneye dolum yapılmasına izin verir.
Bu hareket sırasında düğme iyice içeri göçerek kullanıcının onunla oynamasına, bir ölçüde mani olur.

Atış yapıldığında, söylenen mandal, aynen mekanizma gibi, eylemsizliğiyle yerini muhafaza ederek, geri tepen tüfek
içinde izafi olarak öne hareket eder ve oradaki kam düzeniyle durarak şarjör ağzını açar, ancak haznedeki fişekler de
ataletleriyle ileri devinim vererek öne gittiklerinden uç kısmına muhatap olacak bir unsur bulamaz...

Geri tepme nihayetinde şarjördeki fişekler, kendilerini arkaya iten yayın da desteğiyle beriye giderek şarjör mandalının
açık ağzından kaşık üzerine bir fişek salarken arkadaki dane, yayın da katkısıyla mandalın ön ucuna bir darbe vurarak
onu tekrar geriye kapalı duruma iter. Her atışta söylenen "Kinetik" devinim tekrarlanır ve sonunda mandal gene öne
konumda olduğundan mekanizma geride takılı kalır. Kullanım kitabında, İngilizce bölümde dahi yeteri açıklıkta izahat
mevcut değildir.

SL80'in ilk atım yatağına dolumu, elle namluya sürüm yoluyla yapılır. Kaşık üzerine fişek salan birim yoktur. Ancak, geri
konumda içeri çökük salma düğmesine sivri uçlu güçlü bir nesneyle ileri itiş verilirse bunu başarmak mümkündür,
Bir kısım ülkemiz kullanıcısı, daha sonra İtalya dışında ucuza imal ettirilen "Bellmonte" modellerinde bu işi tırnak uçları
ile yapmağa çalıştıklarından, yapımcılarına hayır dualarını eksik etmemişler, şikayetlerini "Benelli" temsilcilerine iletme
konusunda uğraş vermişlerdir. Dış ülkelerdeki kullanıcı şikayetlerinin de artışıyla, ana kuruluş, besleme devresini malum
yandan sevk mandallıya çevirerek işi kolaya tahvil etmeği bilmiştir.

"Vertu" çalışmalarının ilk şekli orijinalinin başlangıç safhasındaki gibi "Kinetik" mandallıdır. Müessese, muhtemelen, nüfuz
yetirmediği bu devrede kendi uğraşıyla bazı mekanik bağlantılar yapmağa çabalayarak üretimi geciktirmiş, sonunda
pes ederek, Bellmonte II'nin yandan mandallı düşürme devresini kopya etmeği tercihle, artık imalata geçmiştir.

Vertu, üretim kalitesi olarak, kinetik pazarında ortalama üstü görünümdedir. Ancak, kilit düzeninin dayanım ve kullanım
gücü olarak döner başlıklılar seviyesinde olduğu söylenemez. Benelli, bugünkü sistemini laf olsun diye söylenen forma
çevirmemiştir.

Güvenirlik konusunda hakem, hep olduğu gibi, gene zamandır.

Saygılar.

« Son Düzenleme: 06 Ekim 2018, 14:12:50 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 06 Ekim 2018, 15:13:01 »
Sn.Erdem,
Herzamanki gibi doyurucu bilgiler, zevkle okudum paylaştığınız için teşekkür ederim.Gerek SL 80 gerekse Beretta ES-100 modelinin popülaritesinin klasik Inertia Driven sistemin gerisinde kalması, bazı kişiler için kopya edilebilir olarak algılanmasını doğurmuş galiba.
Yakın zaman önce piyasaya yenilik adı altında sunulmuş benzer/yakın  operasyonlu Nitro modelinin saha sonuçları ortada.
Sn.Mutluer sorusunda haklı, ama kastım bayide diğer kinetik operasyonlu modelleri de inceleyen bir 'Avcı' nın hislerinden fazlası değil.Gittiğim bayide 10 dan fazla marka model kinetik operasyonlu tüfek vardı Vertu ve Masai Mara işçilik kalitesi, estetik,ergonomi,denge açısından bile hemen diğerlerinden ayrılıyordu.
Kişisel olarak 17 yıl süren Benelli  serüvenim  3. ve 4. tüfeklerimin kabul edilemez POI/POA hataları, 11 Ayı geçen  satıcı, sözde servis ve distribütör arasında iddia,ikna,ispat ve değişim süreci ile son buldu.
Ne diyelim, Kullanıcısına Hayırlı olsun.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Osman LİMAN, Tevfik GÜN, Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #12 : 06 Ekim 2018, 16:21:06 »

Muhterem Tuncay Bey,

Ülke olarak, maalesef sürekli hor görülmüş bir kullanıcı statüsündeyiz. Üzerime kayıtlı bir hayli tüfeğin
yabancı olanlarının tamamında, görsel, hatta işlevsel hatalar var ve hepsi de hatır sayan tanıdık bayilerden
alınmış. Yerli olanların tamamı, elden geçirilerek işe yarar hale getirilmiş silahlar.

Düşünúldüğünde, yerli üreticilerin dışarı alıcılarca reddedilmiş, yabancı distribütörlerin, yine müşteri hakları
sağlam ülkelerin kalite kontrolundan geçememiş birimleri ucuza alıp burada standart bedelleriyle pazara
sunduğu söylentilerine hak vermemek mümkün değil gibi geliyor.

Bu günleri de aşacağız hayırlısı ile.

Saygılar.
1944-Istanbul

Çevrimdışı Gazi DEMİRCİOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 04 Aralık 2019, 19:56:26 »
Arkadaşlar merhaba yerli otomatik olarak sarsilmaz vertu yu tercih ederek aldim.halen fiili olarak kullanmaktayım.hafifligi zarifliği avda taşımasının kolaylığı beni fazlası ile mutlu etmektedir.grupman denemelerimde yoğun bir atış gerçekleştirdim. En başarılı sonucu MB light B&P 30 gr fişek ele sağladım. 24 gr skeet fişekleri ile karatavuk atışlarında av üzerinde olumlu sonuçlar aldim.Kağit hedef üzerinde açıkçası çok başarılı bulmadım.calisma vb konular oldukça başarılı magicte görülen paslanmayın olmayacağı sözü ile aldim günlük bakım nedeniyle olumsuz bir şey görmedim fakat her temizlemede namlu üzerinde bu kadar kırın cikmadi beni tedirgin etmektedir.ilerleyen günlerde sonucları tekrar paylaşırım  syg.
  • Benelli
1966 - Muğla

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ, Cihat KESKİN

Çevrimdışı Bayram ERDOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 02 Mart 2020, 16:25:10 »
merhabalar,
forumda yeniyim, sarsılmaz vertu modelini birkaç hafta önce aldım. fakat mekanizma da sorun çıkarttı, silahı ateşledikden sonra mekanizmaya fişeği sürüyor fakat tetik boşa düşüyor, ateşlemiyor, birde alt yuvaya fişek bırakıyor, bunu yapmaması lazım, kullanıcılardan ricam bu sorunu yaşayan oldu mu? bilgi verirseniz sevinirim.
  • benelli raffaello accademy
  • Sarsılmaz vertu
1985-Antalya

The following users thanked this post: Atilla ÇEVİK

Çevrimdışı Atilla ÇEVİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 13 Nisan 2020, 03:54:54 »
Sarsilmaz gibi bir firmaya güvenipte ürün tercih eden kullanıcıların hala olması şaşırtıcı, Herhangi bir ürününü tercih ettiğiniz için, azarlanmaya yada aşşağılanmaya çalışılınmak istemiyorsanız, Firmadanda ürünlerindende uzak durun. Aynı kalitede bile kopyalasalar, bedava dağıtmadıkları müddetçe sarsılmazdan çöp almam.
DOĞUM TARİHİ YAZINIZ-Aydın

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE

Çevrimdışı Bayram ERDOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 01 Temmuz 2020, 11:51:42 »
bu silahı geçen hafta 3. defa fabrikaya gönderdim, fabrika değiştirmemekle sorunu çözmemekte ısrarcı bende tekrar tekrar göndermekte, bu silahı alacak arkadaşlara bilgi olsun diye yazıyorum, kesinlikle başka bir silaha yönelin, silah problemli ve fabrika hiç ilgilenmiyor, üstüne her tamire göndermem de silahın biryerleri çizilmiş yıpranmış olarak geliyor geri, 4 ay oldu alalı, 1 defa göl avına , 1 defa da tahtalı avında kullanabildim sezonda ama sürekli fişek sıkıştırma problemi var.
  • benelli raffaello accademy
  • Sarsılmaz vertu
1985-Antalya

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #17 : 01 Temmuz 2020, 16:31:11 »
sarsılmaz vertu modelini birkaç hafta önce aldım. fakat mekanizma da sorun çıkarttı, silahı ateşledikden sonra mekanizmaya fişeği sürüyor fakat tetik boşa düşüyor, ateşlemiyor, birde alt yuvaya fişek bırakıyor, bunu yapmaması lazım, kullanıcılardan ricam bu sorunu yaşayan oldu mu? bilgi verirseniz sevinirim.

Bayram Kardeşim,

Bu tüfek piyasaya çıktığında, ben mesafeli yaklaşmıştım. Pek muhterem S. Alper Erdem üstadım da bunun Benelli SL80 klonu bir tüfek olduğunu, bazı inceliklere Sarsılmaz firması sahip omadığından sorun çıkartabileceğini  söylemişti. (nitekim sarsılmaz ilk sürümündeki tetik grubunu değiştirmek zorunda kaldı)

Avda taşıması kolay çünkü hafif (mecburen, kinetik sistemin çalışması için geri tepme gerekir), el kundağı zarif, tutması güzel (E irca yayı geride, gaz pistonu yok), Gazlı sistem gibi güç kaybı yok (çok yanlış), temizliği kolay ( gazlı tüfekte ek olarak bir piston temizliğinden kaçanlar için), temizliğe hassas değil ( bu da yanlış) gibi mülahazalarla tercih edilen kinetik sistem, aslında (kişisel kanımca) doğuştan özürlü bir sistemdir. Başarılı bir sistem olsa askeri silahlarda kullanılırdı, askeri silah sektörünce tercih edilmemiş bir sistemdir.

Kullanıcı çalışan bir tüfeği olduğu zaman kinetik sistemin zaafiyetlerini gözardı edip, hafif sıkıları çalıştırmayınca kafaya takmayıp, geri tepme ile dayak yemeyi tercih edebilir. Avda bir iki fişek, av heyecanı ile bunu gözardı ettirebilir. Ama atım sayısı arttıkça yoran bir sistemdir.

Kullanıcı tetik düşmüyor diye şikayet ederken "Benelli klik" sorununu gözardı edebilir. Kinetik yayı sistemin çalışması için sistemin en kritik noktasıdır. Eğer uygun kalitede üretilmemişse, elastikiyetinin azalması, tutukluk ve takılma sorunlarını zamanla arttırır. Zayıf irca yayının getirdiği "Benelli klik" sorunu, dipçiğin yere vurulması veya sertçe bir yere çarpma çarpması sonucu, mekanizma kilidinin tam oturmaması ile de oluşabilir.

Kullanıcı Benellinin dolaylı ve yavaş dolum tekniğini de dert etmeyebilir.

Sistemin çalışması için namludaki bakiye gazların da rolü olduğundan, gazlı sistem gibi 47 cm boyunda bir namlu ile sağlıklı çalışması mümkün olmaz. Bu nedenle "Taktik" diye tanımlanan tüfeklerde de tercih edilmeyen bir sistemdir.

Zayıf irca yayına karşılık, sert şarjör tüpü yayının getirdiği "Benelli Thumb" denilen, şarjöre fişek basan parmağın çok kullanımda  ağrımasını da kullanıcı dert etmeyebilir.

Şimdi Sarsılmazın ürettiği döner başlıksız bir kinetik sistem olan "Vertue" de, Benelli'nin "Belmonte" modeli ile devam ettirdiği sistemin kötü bir kopyası olması dolayısıyla kinetik sistemin tüm sıkıntılarını içermektedir.

Ne diyeyim, geçmiş olsun. Büyük sözü dinlemekte fayda var...

Saygılar
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2020, 16:48:44 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Necdet GÜNEY, Hakan UYAR, Bilal AYDIN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 01 Temmuz 2020, 17:48:20 »
  Sayin Mehmet Sabri Mutluer sizin ve Alper Erdem Beyin paylaşımlarını dikkatle izliyorum.Birikimlerinizi aktarmanız konusunda sahsim adına teşekkür ederim.Bir çok yeni paylaşım yapmanız dileklerimle..
  Selam ve saygılarımla..
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #19 : 01 Temmuz 2020, 18:31:56 »

Arkadaşlar,

Sayın Sabri Bey'in de dediği gibi, "Kinetik", sınırlamaları diğer çalışma düzeneklerine göre fazla olan bir sistemdir. Döner kafalı
veya düşey kilitli olması farketmez.

Bir lastik top düşünün... Belirli bir yükseklikten aşağı bırakılınca, diğer gazlı, geri tepmeli sistemler onun yere ulaştığı andaki
enerjiyi kullanırken, kinetik düzenekler yerden yükselerek çıkıp yükseltebildiği seviyedekini kullanır... Çok iyi bilinir ki hiç bir
top bırakıldığı yere kadar sekip yükselemez...

Yani, kinetik tüfekler maça bir sıfır yenik olarak başlar... Kaliteli üreticiler mümkün olduğunca golleri maçın ileri safhalarına saklarlar.

Bunun yanında... Benelli hiç bir zaman Beretta gibi, kullanıcısını düşünen bir silahsever şirket görünümünde değildir. Fişek basarken
milletin parmağı zonguldar, kalkıp da bizim taklidcilerin dahi esirgemediği bir ikinci yaylanma mandalını orta fiyatlı mallarına eklemez,
seneler sonra iyice pahalı modellerine lutufmuş gibi takıştırır. Şarjöre dolumda kaşığının önü adamın başparmağını sıkıştırır... Umurunda
olmaz...

Ama sadedir... Az parçalıdır... Temizliğe fazla duyarı olmadığı söylenir... Ve... Pahalıdır... Ortalama kullanıcı malın kalitesini neden
anlar... Fiyatından...

Yurdumuz üreticilerinin bir de "İhraç Fazlası" takıntıları vardır... Yani, çok üretilmiş de sipariş sahibi tamamını alamamış, elde kalmış.
Gerçekte öyle midir bilinmez... Belki de sipariş sahibinin beğenmediği defolu mallardır...

Sarsılmaz "Vertu" modelinin aslı daha evvel denildiği gibi ilk sürüm "Benelli SL80" modelidir. Döner başlıklı değildir. Mekanizma kilidi
alttadır ve arkaya öne hareket ederken devamlı horozla sürtünür...

SL80 modellerinin doldurması da değişiktir. Atım yatağına fişek elle sürülür, böyle yapılmazsa diğer adaşları gibi yanda bir salma mandalı
yoktur... Adamı şaşırtır... Beretta'nın İspanya'da yeni dönemde "Bellmonte" adıyla yaptırdıklarına, geçen yıllarda kullanıcı şikayetleri üzerine
standart Benelli tetik grupları takılmaya başlanmıştır.

Beretta, işi bildiğiğinden muhtemelen tetik grubu değişimini alttan kilit üzerine gerekli şekilde değiştirerek yapmış olmalıdır.

Bizim üreticimiz, önceleri orijinal tetik gruplarıyla başlamış, iyice sağ sola dolanınca mecburen o da yeni Bellmonte taklidine soyunmuştur.
Bunda ne kadar başarılı olabilmiştir bilinmez... Ancak, Sayın Bayram Bey'in Vertu'su ki muhtemelen o da bir ihraç fazlasıdır, olmaması
gereken sürtünmeler nedeniyle mekanizmayı yerine tam oturtamıyor, tetik düştüğünde darbe iğneye ulaşamadığından kapsül ateşleme
alamıyor gibidir. Bunun öteki adı "Benelli Click" olarak geçmektedir. Öte taraftan, tetik düşünce, ister fişek patlasın, ister patlamasın, kaşık
üstüne ikinci fişek salınması normaldir...

Ne demişler... "Büyüklük rakamlarda değil, detaya verilen özendedir"... Böyle kuruluşlarımızı bekliyoruz...

Gazan mübarek olsun Bayram kardeşim.

Saygılar.

« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2020, 10:54:52 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

Çevrimdışı Ali KUZU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 18 Kasım 2020, 10:36:48 »
2018 Eylül ayında sarsılmaz Vertu aldım.Bu zamana kadar üç defa fabrikaya geri gönderdim fişek sıkıştırma ve patlatmama yüzünden.Adamlarin verdiği cevap biz kontrol ettik atışlarda sıkıntı yok.Video bile atmışlar.Degisim ve iade yapamayız dediler.Sorun şunu tespit ettim anı hedef atışlarında tüfeği gevşek veya sıkı tutusa goremidir nedir bilmiyorum bazen birinci fişeği attıktan sonra fişek almıyor veya aldığı fişeği patlatıyor eya boş fişeği yerinden atmıyor.Yetkili suçu bana buldu.tufegi tutusunuz yanlış,tüfeği atış yaparken çok sıkıyorsunuzdur dedi.Valla ne yapacağımı şaşırdım.Resmen tüfek elimizde kaldı.
1980-Kütahya

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 18 Kasım 2020, 20:53:52 »
En son 2 yıl önce sarsılmaz yarı otomatik aldım,seri numarası da FUAR*****22 idi,yani fuara özel,hiç memnun  kalmadım ve sattım,artık çöp bile almam sarsılmazdan
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Muhammet ÜRÜN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 03 Temmuz 2021, 23:51:20 »
Vertu av tüfeğini kullanıyorum ve onca tüfek kullanmış biri olarak beni ,hem etkili menzil hemde yakıcılık olarak oldukca tatmin etti;fişek seçmiyor,gramaj seçmiyor,sağlam,kibar vb...