Gönderen Konu: Üzümlü Kooperatif tüfekleri hem kaliteli hem de sağlammış.  (Okunma sayısı 62958 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tolgaozhan

• Ziyaretçi
Benim dede yadigarı 1985 yılında alınmış. Dedem bu tüfeği pek kullanmadı.
Ben biraz av yaptım. İnanılmaz dengeli, MKE çeliği namlulu, alt kısmında uçak figürü var.
Şokları 4 ve 2. Namlu 71cm. Temizlediğim zaman namlunun üzerinde parmak izlerim kalıyor ve temizlendikçe parlıyor.
Oysa epey uzun zaman (7-8 sene) yazlıkta nemli bir ortamda hem de tetikleri kurulu kalmıştı. Tüfeği kapatınca tetikleri kendiliğinden düşüyordu. Bir tek o yüzden tamire gitti. Şimdi harika. Gözüm gibi bakıyorum.

Gerçekten o zamanlarda yapılmış bu tüfek şimdiki sıra tüfeklerine taş çıkartır eminim. Ağırlığı 3130 gr. Taşıması kolay. Bu tüfekle bu sene hiç bıldırcın kaçırmadım. 3 3 kekliğe atış yaptım üçü de uzaktı birini aldım. Hem de çok iyi bir avcı değilimdir.   ;D

Burası da ilk kekliğimi vurduğum yerdir. Hatırası vardır buranın. Ben de böyle ölümsüzleştirdim bu dağları.

İşin özü Üzümlü harika tüfekler yapmış 25 - 30 sene evvel.

Selamlar ve saygılar.

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
ne maziydi be..üzümlü koop. poze olacak...alt kısmında jet uçak figürü olacak...jet uçak figürü yoksa açma mandalının önünde tütün yaprağı deseni olacak..olmazsa olmazlardan mke çeliği olacak..hele birde yanaklı dipçik denk getirmişsen yaşadınmı yaşadın..ne günlerdi
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
türkün işi böyle olur 25-30 yıl önce güzel saglam kaliteli tüfekler yapmışlar sonra malzemeden ustadan işçiden kısıp karı yükseltmeye çalışırken kalitede isteristemez düşmüş...sonrası iflas...satış devir vsvsvs....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
cemal kardeş doğru yapıyorlarda birol abinin dediği gibi 25 30 sene öncesi gibimi yapıyorlar..90 lı yıllarda üzümlü tree star diye bir spoze yaptı.tek tetik ejektör m şok her şey vardı.attığı av öldüğünü bile anlayamıyordu.çok süper bir etkili tüfekti.parasızlıktan 1 tane alamadık o yıllar.bundan bir kaç sene önce bir arkadaşım geldi..baktım heyecanlı..abi spoze aldım ejektör mejektör ne ararsan üstünde var hemde sıfırı 750 lira..markası ne dedim..tree star..şöyle bir yutkundum..demek yenisi çıkıyormuş..yaz dı lodostu üveyikti derken geldik kışa..abi bu tüfek paslandı..yağla kardeşim..abi 32 gr koyunca 2 göz birden patladı..30 gr koy kardeşim..abi fişeğini bulamadım..seçiyo...istanbula giden feribotun kaptanına ver denizin en derin yerine gelince atsın gitsin..satıpta alemide uğraştırma..selamlar
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

The following users thanked this post: Fatih ÖZALANYALI

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Eskidendi üzümlünün çifteleri....
Şimdi aynı tüfeği yapacak yerli üreticinin alnından öperim ben...
Kim ne derse desin namlu çeliği ve namlu yapımında Türkiye kocamaaaaaan bi sıfır...
« Son Düzenleme: 29 Mart 2011, 21:31:14 Gönderen: Ş.Burak SEZER »
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
evet burak sonuna kadar doğru...türkiyede iklim ve randıman seçmeyen  namlular vursanın model 92 a serisine,sarsılmaz pozelerin bir dönem kara kafa dediğimiz serisine,huğsanın yarı otomatiklerine konmuştu..(benim aklıma gelen bunlar.bilen eklesin)92 a ve huğsanın namlu sırrını yıllarca araştırdım araştırdım bulamadım..neydi peki bu namluların çeliği dışardan mı gelmişti?en ilginci vursan el değiştirdi,huğsanın eski sahipleri(duyuşum)başka marka ile üretime başlamışlar..sarsılmaza hiç bulaşmadığım için bir bilgim yok şu an ne durumda..ancak bir tane namlu ustası bugüne kadar çıkıpta yakıcı namlu nasıl olur nasıl anlaşılır hiç anlatmadı..varsa yoksa bi öğrenmişler 4140 çelik+içi beyaz krom+dışı siyah krom..çelik fabrikalarını araya araya bunları bende öğrendim...tek bildiğim vursan namluların üstünde krom molibden yazıyordu..fark bu muydu acaba?eski huğlu tek kırmaları bilmeyen yok..saçma sürmesi,grupmanı,yakıcılığı..bi öğrendimki ilk namlular fransadan gelmiş..e sonrası...ya biz neden italyadan şurdan burdan tüfek alıyoruzda namlu ustası ithal etmiyoruz..mke bu konuda önderdi eskiden..mke namlu çeliği vermiyormu artık...boş ver senin de benimde kafam şişcek şimdi..selamlar
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

The following users thanked this post: Fatih ÖZALANYALI

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Şuanda hiçbir yerli firma doğru dürüst namlu üretemiyor Ahmet bey...Bildiğim kadarıyla sadece AKÜS firması bu namlu konusunun üzerine biraz daha düşüyor ama o da kalite standardını yakalamış değil..Şuan da bütün yerli üreticilerin kullandıkları ''  4140 '' kamyon aksı çeliği :) Bu çelikle kaliteli namlu üretilmez mi ?? Üretilir tabiki ama bu işe kafa yoracak ne firma ne de mühendis var..Bende mühendisim...Bu firmalarda çalışan mühendisler çeliğe uygun ısıl işlem uygulayarak soğutma ortamını ve sıcaklığını ayarlayarak, uygun sertlik ölçümlerini belirleyerek o kadar güzel namlular yapabilir ki hepimizin ağzı açık kalır...
Mesela sana şöyle bir örnek vereyim.YAnlış hatırlamıyorsam MErkel firması 1/1500000 tolerans ile üretim yapıyor ve sonuç ortada..Bunu ülkemizde hangi firma yapıyor ??? Bizde de torna tesfiye frezeden geçir gitsin...
Krom molibden namlulardan bahsetmişsin...Bu namlular yüksek basınçlara dayanıklı LW50/17-4 çeliklerinden yapılıyor..
Aslında Berettalarda Browninglerde hatta perazzi lerde gördüğümüz namluları bizde yapabilir...Ama oturarak değil araştırarak çalışarak...

Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
ha yaşa ha yaşa..yetinmedim 10 gün önce aküsten sadık ustaylada görüştüm namlu üzerine..evet 4140 ın üstüde var ama beretta benelli gibi firmalar kullanıyor dedi ve ekledi..işlenmesi zor çelik grubu bunlar(böhler çelik) ve hata yapmamak gerekiyor....sadık usta fikir ve icraat babası ve elit usta..hadi birileride burdan işe başlayıp bir bismillah dese...ama işin aması var...yapılacak tüfek kaça çıkacak bu sefer???
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
pardon şöyle bir durum daha var...arge denilen sistem bizde biliyorsun arakla getir demek...arkadaşlar diyebilir..aman ahmetttt tüfeğin çeliğinden ne olcak argesinden ne olcak...he tabi tabi..altındaki toyota  vw  laguna vs vs arge sonucu değilmi??
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Aküs firmasından Sadık ustanın ismine bende duydum ama tanışmak nasip olmadı...Dediğin gibi çelikte kalite vb değerler arttıkça işçilik de ona göre zorlaşıyor ve hata oranı artıyor.Diyorum ya Merkel işte adamlar öyle bir çelik kullanıyorlar ki hata oranı yüksek ama adamlar hatayı minimum yapmak için 1/1500000 tolerans ile işliyorlar.
Artık silah sanayine de gereken önem verilmeli..Yaptım oldu diye birşey yok...Araştırıp öğrenilecek...Haliyle de maliyet artacak ama senede iki kez tüfeği fabrikaya tamire göndermekten iyidir...
Herkesin çok güvendiği ATA nın silahları bile alındığı gün hata yapabiliyor...Tüfeğe reklam yapacaksın fakat yaptığın reklamın karşılığını da tüketiciye yansıtacaksın..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *

evet burak sonuna kadar doğru...türkiyede iklim ve randıman seçmeyen  namlular vursanın model 92 a serisine,sarsılmaz pozelerin bir dönem kara kafa dediğimiz serisine,huğsanın yarı otomatiklerine konmuştu..(benim aklıma gelen bunlar.bilen eklesin)92 a ve huğsanın namlu sırrını yıllarca araştırdım araştırdım bulamadım..neydi peki bu namluların çeliği dışardan mı gelmişti?en ilginci vursan el değiştirdi,huğsanın eski sahipleri(duyuşum)başka marka ile üretime başlamışlar..sarsılmaza hiç bulaşmadığım için bir bilgim yok şu an ne durumda..ancak bir tane namlu ustası bugüne kadar çıkıpta yakıcı namlu nasıl olur nasıl anlaşılır hiç anlatmadı..varsa yoksa bi öğrenmişler 4140 çelik+içi beyaz krom+dışı siyah krom..çelik fabrikalarını araya araya bunları bende öğrendim...tek bildiğim vursan namluların üstünde krom molibden yazıyordu..fark bu muydu acaba?eski huğlu tek kırmaları bilmeyen yok..saçma sürmesi,grupmanı,yakıcılığı..bi öğrendimki ilk namlular fransadan gelmiş..e sonrası...ya biz neden italyadan şurdan burdan tüfek alıyoruzda namlu ustası ithal etmiyoruz..mke bu konuda önderdi eskiden..mke namlu çeliği vermiyormu artık...boş ver senin de benimde kafam şişcek şimdi..selamlar

Şuanda hiçbir yerli firma doğru dürüst namlu üretemiyor Ahmet bey...Bildiğim kadarıyla sadece AKÜS firması bu namlu konusunun üzerine biraz daha düşüyor ama o da kalite standardını yakalamış değil..Şuan da bütün yerli üreticilerin kullandıkları ''  4140 '' kamyon aksı çeliği :) Bu çelikle kaliteli namlu üretilmez mi ?? Üretilir tabiki ama bu işe kafa yoracak ne firma ne de mühendis var..Bende mühendisim...Bu firmalarda çalışan mühendisler çeliğe uygun ısıl işlem uygulayarak soğutma ortamını ve sıcaklığını ayarlayarak, uygun sertlik ölçümlerini belirleyerek o kadar güzel namlular yapabilir ki hepimizin ağzı açık kalır...
Mesela sana şöyle bir örnek vereyim.YAnlış hatırlamıyorsam MErkel firması 1/1500000 tolerans ile üretim yapıyor ve sonuç ortada..Bunu ülkemizde hangi firma yapıyor ??? Bizde de torna tesfiye frezeden geçir gitsin...
Krom molibden namlulardan bahsetmişsin...Bu namlular yüksek basınçlara dayanıklı LW50/17-4 çeliklerinden yapılıyor..
Aslında Berettalarda Browninglerde hatta perazzi lerde gördüğümüz namluları bizde yapabilir...Ama oturarak değil araştırarak çalışarak...

Çok haklısınız tespitlerize katılmakmak mümkün değil,  ve en doğal hakkımız en iyi istemek..

Okadar çok düşünüp araştırdım ki bu konu hakkında  ta fabrikalarına kadar gidecek derecede, sonunda aklıma şu tarz şeyler bile geldi. artık dünyada saf maden kalmadı hepsi geri dönüşümden mi üretiliyor aceba diye saçma fikirlere bile kapıldım. neydi peki bizi avrupalıdan ger kılan? Acı ama gerçek  Gayri Safi Milli Hasıla hala fakir bir sanayi yapılanması içerisindeyiz.  şimdi ne alaka diyebilirsiniz ama işin ucu dönüyor dolaşıyor üreticinin yanında çalışan elemanların ay sonu maşını düşünmeye itiyor. fabrika daha iyi nasıl namlu yaparım derdinde değil şuan bu ay sonu elemanların maaşını nasıl öderim daha çok nasıl satarım derdinde diye düşünüyorum. en iyisini üretmek en iyisini alacak kullanıcı( tüketiciyle) olur bugün bunları tartışıyorsak inanın 10 yıl sonra  daha iyisi için tartışmalarımız olucak..diye umut ediyorum
burak beyinde ifade ettiği gibi bir browning bir perrazi namlusunu bizde yapabiliriz çalışarak vede İSTENİRSE......

Tüfek sanayimiz gelişiyor evet fakat çarpık kentleşme gibi arz taleb sorgulayan yok gereksiz imalatlar işci maaşları derdindinden kurtulamayan fabrikayı bişekilde ayakta tutmak isteyen  iyi niyetli sanayici
bu sorunlardan kurtulmadan dediğimiz seviyelere gelemiyor malesef..

Peki neydi eskiden bu saydığımız tüfekleri bunca tutulur kılan bence daha az tüfek üretildiğinden daha itinalı yapılıyordu. şimdi ki gibi sen namlu üret sen kasa üret sen kes sen biç tarzında seri üretim yoktu o dönemin şartlarında yapılan tüfekler o yüzden zamana daha çok dayandı.

sonuç olarak ülke olarak zengin olmadığımız sürece isterse 10000 dolarlık tüfek üretebiliyor olalım. ve dünyada da kabul görüyor olsun bizler ulaşamadıktan sonra.. akus buna iyi bir örnek oluyor çok iyi tüfeğine 4000-8000 civarında fiyat çıkıyor ne fark eder ki alamadıktan sonra   örneğin amerikada asgari ücret yaklaşık 2500 dolar asgari ücretli bir avcı maaşının 3\1 ne remington 1187 alabiliyor. biz 600 tl 3\1 birini bırakın 5 katına bile remington Alamıyoruz hadi geçtim remingtonu yerli adam akıllı bir tüfekte yok :) ....bu fiyata her tarafı muamma
SAYGILAR RASTGELE
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
cemal kardeş doğru yapıyorlarda birol abinin dediği gibi 25 30 sene öncesi gibimi yapıyorlar..90 lı yıllarda üzümlü tree star diye bir spoze yaptı.tek tetik ejektör m şok her şey vardı.attığı av öldüğünü bile anlayamıyordu.çok süper bir etkili tüfekti.parasızlıktan 1 tane alamadık o yıllar.bundan bir kaç sene önce bir arkadaşım geldi..baktım heyecanlı..abi spoze aldım ejektör mejektör ne ararsan üstünde var hemde sıfırı 750 lira..markası ne dedim..tree star..şöyle bir yutkundum..demek yenisi çıkıyormuş..yaz dı lodostu üveyikti derken geldik kışa..abi bu tüfek paslandı..yağla kardeşim..abi 32 gr koyunca 2 göz birden patladı..30 gr koy kardeşim..abi fişeğini bulamadım..seçiyo...istanbula giden feribotun kaptanına ver denizin en derin yerine gelince atsın gitsin..satıpta alemide uğraştırma..selamlar
  :) denizin en derin yerine atsın süpermişş çok güldüm..:)
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Geçenlerde işçilerin parasını ödeyemediği için fabrikadan maaş karşılığında işçilere tüfek veren firmaları duymuştum...
Daha ne bekliyoruz ki kendini yürütemiyor fabrika daha bırakın kaliteli işçi ve malzeme kullansın...
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
üretmeden satış yapılamaz....eger akus kalitesini sürekli yükselterek bu hızla devam ederse 10 yıl sonra dünyada bilinen tanınan tercih edilen bir marka olur....türk gibi başlamışlar almanlar gibi devam ettirmeleri gerekir.....yani kalitede istikrarı ve standardı bir derece dahi düşürmeden sürekli yükseltmeleri gerekir....bunu başardıklarında tüfeklerine marka degerinide ilave ederek satış yapabilirler.....ozaman sıfırına gücümüz yetmezse ikinci elini alırız.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
 ;D ;D ;Dbirol abi sende yaşa emi ;D ;D ;Dmilletçe 2 ci el ci olduk,iyimi..bugün yine bayideydim..hatsan yarı oto.incelemesi yapıyordum..1000 lira fiyatı görünce el frenini çektim...bayiye haftada bir gün uğruyorum ama ne için?top tüfek seyredip tedavi olmak için...hastalık işte..
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
;D ;D ;Dbirol abi sende yaşa emi ;D ;D ;Dmilletçe 2 ci el ci olduk,iyimi..bugün yine bayideydim..hatsan yarı oto.incelemesi yapıyordum..1000 lira fiyatı görünce el frenini çektim...bayiye haftada bir gün uğruyorum ama ne için?top tüfek seyredip tedavi olmak için...hastalık işte..

:D :D
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

• AvlakForum Üye
  • *
:D
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Size Avrupa silahların bir foto galerisini hazırlayıp atayım isterseniz Ahmet bey... :) Av bayilerine kadar yorulmayın :)
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
BURAK BEKLİYORUM SELAMLAR...
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Özellikle Browning hayranı olduğum için Browning'in birkaç modelinden başlıyorum... :)
Diğerlerini de zaman buldukça paylaşacağım Ahmet abim ;)

Resimler tam net değil ama şimdilik bu kadar... ;)
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
malzeme işçilik işçilik işçilik...namlu polisajına bak...yaptıkları işi ne kadar ciddiye alıyorlar...türkiyenin iyi tamir ustalarından ahmet tüfekçi şöyle demişti yaban tv de:bir browning pozenin tetik sistemini oturur saatlerce izlerim...gönenimizin en yaşlı avcısı şeref amcada şöyle yorumluyor;tüfek koleksiyonumun önüne oturur birde cigara yakarım...hepsi yaptığı avları anlatırmış sanki...paylaşımın için teşekkürler...devam edelim
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
malzeme işçilik işçilik işçilik...namlu polisajına bak...yaptıkları işi ne kadar ciddiye alıyorlar...türkiyenin iyi tamir ustalarından ahmet tüfekçi şöyle demişti yaban tv de:bir browning pozenin tetik sistemini oturur saatlerce izlerim...gönenimizin en yaşlı avcısı şeref amcada şöyle yorumluyor;tüfek koleksiyonumun önüne oturur birde cigara yakarım...hepsi yaptığı avları anlatırmış sanki...paylaşımın için teşekkürler...devam edelim

:D Çok güzel ifade etmişsiniz Ahmet bey...
Bana göre de Browning'in tetik tertibatı Perazzi'nin namlusu....
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
üzümlü dedik nerden nereye geldik...silah firması olupta her eve bir silah yapacağına her usta avcıya bir silah yap ilkesi lazım bu ülkeme...
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ahmet ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • 05347677315 TOROS KARTALI
1990 Model, tek tetik,selektörlü,özel gravürlü, S56 kopyası bir Süper pozem vardı,yalan haram türk markaları içinde ben daha öyle sağlam,zarif ve hafif tüfek görmedim,Tüfeğin açılıp kapanma sesi bir harikaydı,günümüz yerli markaların hiç birinde böyle bir şeye şahit olmadım.Ağırlığı 3100 gr dı.
Ahmet ÖZKAN
1983 mersin mut

• AvlakForum Üye
  • *
1990 Model, tek tetik,selektörlü,özel gravürlü, S56 kopyası bir Süper pozem vardı,yalan haram türk markaları içinde ben daha öyle sağlam,zarif ve hafif tüfek görmedim,Tüfeğin açılıp kapanma sesi bir harikaydı,günümüz yerli markaların hiç birinde böyle bir şeye şahit olmadım.Ağırlığı 3100 gr dı.
  nadiren rastlarım dediğiniz tüfeğe gerçektenden de övgüyü hakaeden bir tüfek..
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]