Gönderen Konu: BREDA Tek Kırma Av Tüfeği HK.  (Okunma sayısı 6451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
BREDA Tek Kırma Av Tüfeği HK.
« : 22 Aralık 2018, 13:20:19 »
Merhaba arkadaşlar. Satılık tüfek ilanlarını kurcalarken BREDA marka tek kırma gördüm. Görünüşte fena değil fakat bir de sizin fikirlerinizi almak istedim. Alınır mı ? Alınırsa nelere dikkat etmeli ? Keklik ve tavşan avı için kullanmayı düşündüm. Belki bilgisi olan ya da kullanıp tecrübe etmiş abiler bir yorumda bulunabilir diye düşündüm. Fiyat olarak 650 ₺ yazılmış, zannedersem BREDA olmasından kaynaklanıyor ama fiyat bana göre biraz fazla. Ne düşünürsünüz ?

• ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimdışı Emre GÜLCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: BREDA Tek Kırma Av Tüfeği HK.
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2018, 14:02:39 »
iyi günler Muhammet bey tek kırma istemenizdeki sebep nedir ? tüfek alınabili fazla yıpranmamış ama biraz yaşlı bir tüfek, gövde üzerinde 16 damgası var 16 kalibre tüfek bu kalibrenin fişek bulma sıkıntısı var her fişeğini bulamazsınız.
  • YILDIZ SPZ MX TRAP 76
  • AKDAŞ AH-212 66
Edirne/keşan

The following users thanked this post: Muhammet ACAR

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2018, 14:05:41 »
Eski bir tek kirma icin pahali ..av yapilirmi belki yapilir ama iyi bir atici iseniz... 16 cal bende de huglu var eski model soyle bir sikinti var fisek dip bolumundeki sari metal yer yuksek oldugunda fisek namluda sisme yapiyor ve cikarmak icin caki vs kullaniyorum cok basincli fisekler kullanma imkaniniz olmuyo bilginize ben av yapmiyorum hatira amacli evde duruyo
  • dede yadigarı huğlu kop 16 cal tek kırma
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
  • Fabarm l4s grey hunter 71 namlu
1989 mersin (mut)
İstanbul

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2018, 14:22:36 »
iyi günler Muhammet bey tek kırma istemenizdeki sebep nedir ? tüfek alınabili fazla yıpranmamış ama biraz yaşlı bir tüfek, gövde üzerinde 16 damgası var 16 kalibre tüfek bu kalibrenin fişek bulma sıkıntısı var her fişeğini bulamazsınız.

Tek kırma istememdeki sebep çocukluğumda çok avlanmış olmamdır. Biraz nostalji biraz heves diyelim. Fişek konusunda sıkıntı çekeceğimi zannetmiyorum. Yani şimdiye kadar bulamadığım olmadı.
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2018, 14:24:52 »
Eski bir tek kirma icin pahali ..av yapilirmi belki yapilir ama iyi bir atici iseniz... 16 cal bende de huglu var eski model soyle bir sikinti var fisek dip bolumundeki sari metal yer yuksek oldugunda fisek namluda sisme yapiyor ve cikarmak icin caki vs kullaniyorum cok basincli fisekler kullanma imkaniniz olmuyo bilginize ben av yapmiyorum hatira amacli evde duruyo

Evet bana da pahalı geldi. Ama pazarlık yapılır diye düşünüyorum. Tabi karşı taraf ta düşünürse :) Ben şimdiye kadar fişeğin şişme yapıpta zor çıkardığımı hatırlamıyorum, tüfekten tüfeğe değişkenlik gösterebilir diye düşünüyorum.
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimdışı Ahmet CANSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2018, 20:15:14 »
                                     Muhammet bey ben uzun zaman  önce kullanmıştım bir dönem bu tüfeğin aynısından. bu tüfeğin kondüsyonu yaşına göre çok iyi görünüyor .nasıl çalıştığını bilmiyoruz .resimden. bir zamanlar bu tarz tüfekler bu kadar  eski deyildi sanırım .alıştıktan sonra tüfek atığı yeri vuruyorsa ,kilit sistemimi laçka deyilse , namlusu iyi kalite ise ,karıncalanma yoksa yıpranma incelme yoksa kullanılabilir .                                                                                                                                                                                                                 hatta geçen sene bir arkadaş,da, 12 çap modelini gördüm .bana  satmak istemişti.ama kilit makenizması güven vermedi almadım.bundan kötü durumda yorundu  idi resimdeki tüfek iyi görünüyor .bu tarz eski kırmalarda tetik ve emniyet,kilit sisteminin laçka gevşek olmaması önemlidir. yoksa tüfek atıştan sonra kendiliğinden açılabilir.hatta en ufak sarsıntıda kendiliğinden patlayıp açılabilir ,tehlikeli olabilir.diyer bir  bakılması gereken namlu ile kasa arasında boşluk laçkalık olması ,namlu ,içinde karıncalanma ve çizik yarık bulunmaması,el kundağı ve dipçiğin langur lungur sallanmaması lazım.fişek sıkıştırması olabilir bakmak lazım kısaca ele alıp ,deneyip almak lazım resimle cevap güç .                                                                                                                                                                                                                   16 çapı daha çok seven biriyim yazdıklarım sizi yanıltmasın en zevkle kullandığım çaptı.  fişek bulmak zor  çok piyasada 28 gram bulabilirsiniz diyer gramları zor bulursunuz .ince numarasını bulmak zor oluyor 16 çap için  avda yoğun kullanmak için pek uygun olmaz bu yönden .diyer yandan eski tüfek sonuçta ama alayım bir iki fişek atarım sonuçta eski tüfek yormam  ,yağlar ,temizler ,seyredirim, diyorsanız bence  olabilir.                                                                                                                                                                                                                  ama  ben illa tek kırma ile yoğun av ,atış yapacağım kullanacağım.derseniz yerli veya yabancı yeni üretim taze tek kırmalardan sevdiğiniz bir modeli, çapı deneyip alıp, kullanmak daha mantıklı bence.veya bir çifte de olabilir .tercih sizin bu benim kişisel  görüşüm bu yönde.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2018, 16:54:55 Gönderen: Ahmet CANSEVER »
1960 muğla-Antalya

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2018, 20:48:16 »
                                     Muhammet bey ben uzun zaman  önce kullanmıştım bir dönem bu tüfeğin aynısından. bu tüfeğin kondüsyonu yaşına göre iyi görünüyor .nasıl çalıştığını bilmiyoruz .resimden. bir zamanlar bu tarz tüfekler bu kadar  eski deyildi sanırım .alıştıktan sonra tüfek atığı yeri vuruyorsa ,kilit sistemimi laçka deyilse , namlusu iyi kalite ise ,karıncalanma yoksa yıpranma incelme yoksa kullanılabilir .                                                                                                                                                                                                                 hatta geçen sene bir antikacı arkadaş,da, 12 çap modelini gördüm .bana 300 tl ye satmak istemişti.ama kilit makenizması güven vermedi almadım. bu tarz eski kırmalarda tetik ve emniyet,kilit sisteminin laçka gevşek olmaması önemlidir. yoksa tüfek atıştan sonra kendiliğinden açılabilir.hatta en ufak sarsıntıda kendiliğinden patlayıp açılabilir ,tehlikeli olabilir.diyer bir  bakılması gereken namlu ile kasa arasında boşluk laçkalık olması ,namlu ,içinde karıncalanma ve çizik yarık bulunmaması,el kundağı ve dipçiğin langur lungur sallanmaması lazım. kısaca ele alıp ,deneyip almak lazım resimle cevap güç .                                                                                                                                                                                                                   16 çapı daha çok seven biriyim yazdıklarım sizi yanıltmasın en zevkle kullandığım çaptı.  fişek bulmak zor  çok piyasada 28 gram bulabilirsiniz diyer gramları zor bulursunuz .ince numarasını bulmak zor oluyor 16 çap için  avda yoğun kullanmak için pek uygun olmaz bu yönden .diyer yandan eski tüfek sonuçta ama alayım bir iki fişek atarım ,yağlar ,temizler ,seyredirim, diyorsanız bence  olabilir.                                                                                                                                                                                                                  ama  ben tek kırma ile yoğun av ,atış yapacağım kullanacağım.derseniz yerli veya yabancı yeni üretim taze tek kırmalardan sevdiğiniz bir modeli, çapı deneyip alıp, kullanmak daha mantıklı. tercih sizin bu benim kişisel tecrübeye dayanan görüşüm bu yönde.

Ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim abi. Dediğin gibi canlı canlı görmek lazım, o da şuan pek mümkün değil ben İstanbul dayım Tüfek İzmir’de. Satıcının vicdanına kalmış bir şey. Bakalım nasip diyelim. Zaman ayırıp cevap yazan arkadaşlara abilerime teşekkür ediyorum.
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

The following users thanked this post: Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Emre GÜLCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 23 Aralık 2018, 15:40:55 »
Ben de daha önce 16 kalibre tek kırma kullandım. üstelik beretta marka idi açma mandalı şimdiye kadar hiçbir tek kırma da görmediğim bir şekilde süper poze ve çiftelerde ki gibi konumlandırılmıştı ve horozlu değil kabak diye tabir edilen horozsuzdu.
ancak tek sıkıntısı yaşı itibarı ile fişek çıkarma tırnağı deforme olmuştu lıngır lıngır oynuyordu bu sebeple fişeğin metali atıştan sonra şişiyordu ve fişek çıkmıyordu yanımda hep fişek çıkarma aparatı taşırdım. 28 gr harici fişek bulamadığım için fişekleri kendim doldurmaya başlamıştım keçe,bior,füze tapa 26,28,30 gr yelpazesinde dolum yapıyordum.
  • YILDIZ SPZ MX TRAP 76
  • AKDAŞ AH-212 66
Edirne/keşan

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Aralık 2018, 16:49:17 »
Bakalım kardeşim anlaşabilirsek şayet alırım. Makamı cennet olsun Rahmetli dedemin kendi eliyle yaptığı tek kırma ile az avlanmadık. Zamanında MKE çok çalışmış, bir de Allah yetenek vermiş ortaya çok enteresan eserler çıkarmış. Bunlardan biri de tek kırması. Köyde artık takılır olmuşlar ona “ Yeter haci tavuşan bırahmadın “ diye   :D o tüfekten kaçan görmedim şimdiye kadar. Bendeki de dediğim gibi hem eskiye olan özlem hem de heves.Bu hevesle bulmuşken siz değerli abilerim ve kardeşlerimin de yorumlarını almak istedim. Bakalım hayırlısı ..
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2018, 16:51:22 Gönderen: Muhammet ACAR »
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 23 Aralık 2018, 17:35:18 »
geçen gün bende tek kırmayla ördek avına  gitmek zorunda kaldım.otomatiğimi sabah toplayamadım,sabah öşünüde kaçırmayım diye alel acele rus tek kırmamı aldım. sonuç 4 kirik kafama sıçtı gitti ;D
bu tekkırmanın fiyatı iyi,eğer laçkalık yoksa tabi.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin