Gönderen Konu: Keklik Avları için Keçe Tapa mı, Standart Plastik Tapa Fişek mi ?  (Okunma sayısı 26446 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
tavsan yandan veya kafadan vurursan 9 no sacma bile yatır.ama arka tarafından(kabadan kıçından) istersen 5 no sacma yesin kalmaz gider yatıramazsınız.ilerde belki kalır ,zamanla can verebilir.bu yüzden birbirimiz ile iddalasmaya gerek yok.(10 nu sacma bile tavsan ı yıkar)
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ, Berkay TOPUZ

Çevrimdışı Atınç ERGÜREL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
tavsan yandan veya kafadan vurursan 9 no sacma bile yatır.ama arka tarafından(kabadan kıçından) istersen 5 no sacma yesin kalmaz gider yatıramazsınız.ilerde belki kalır ,zamanla can verebilir.bu yüzden birbirimiz ile iddalasmaya gerek yok.(10 nu sacma bile tavsan ı yıkar)
Aynen katılıyorum.
  • Stoeger m2000 71 namlu
  • Üzümlü Koop.S.poze 71 namlu
  • Huğlu Koop.S.Poze 104/A 76 namlu
  • deutsche kurzhaar DORA
1973 İZMİR

ferhatatasoy

• Ziyaretçi
:)) bu senin avlandigin bölgeye gore deişir .)

Çevrimdışı Fatih DENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcı

Bende kesinlikle Katılıyorum gecen sezon 2 farklı tavşana  4 No 32 gr Saçmayı arkasından attım ikisinde de her yer tüy oldu ama tavşanlar gitti köpek olmadığı için de bulamadık.

Sent from my iPhone using Tapatalk
1987-Ankara

Çevrimdışı Savaş GÜLTEKİN

• Müdavim Üyemiz
  • http://www.yabanda.com
    • www.yabanda.com
 Mehmet bey uludağ ünv eğitim fak mezunuysanız sanırım tanışıyor olmalıyız .)
Savaş GÜLTEKİN (KEKLİK AVCISI) BİTLİS/TATVAN
http://www.yabanda.com
1975

Çevrimdışı Serkan HURUZ

• AvlakForum Üye
  • *
Keklik avcisinin en onemli ihtiyaci iyi bir kopek.iyi bir kopegin varsa fisek tufek hikaye.Tum masrafi ve mesaiyi bu dogrultuda harcamak lazim diye dusunuyorum.herkeze saygilar.

serkan HURUZ
1979-Manisa

The following users thanked this post: Sercan YAŞIN

İbrahim ÇAMUR

• Ziyaretçi
Bulabilirseniz 30 veya 32 imperial keçe tapayı deneyin.. Sonuç mükemmelll.....

Çevrimdışı Hikmet KIRMIZIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Daha dün çulluk  avında 10 numara keçe tapa fişek ile meşeden fırlayan tavşana attım.Mesafe kısaydı gerçi, 10-15 metre civarında arka bacakları kırıldığı için kaldı.Ön bacaklarıyla hala kaçmaya çalışıyordu.Av ele geçti mi geçti.Saçma 10 numara olsana tavşan çantaya girdi ;D. Ama temizleyince gördüm ki tüm sırtı ve arka bacakları iğne deliği gibi delinmiş ve saçmalar iç organlara kadar geçmiş.10 numara da olsa saçmayı küçümsememek lazım.
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2018, 00:07:43 Gönderen: Hikmet KIRMIZIOĞLU »
  • Ata Neo & Beretta 1301 Otomatik
  • Rizzini Aurum Süperpoze & Yıldız Çifte
1986 Balıkesir

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Uçar avcısının saçması 7 numara olur. Keçe tapa , fix şok 3 ve 2 en idealidir. Dolumu kendiniz yapıyorsanız; barut hiç değişmez bir dirhem bir denk ... (1,7 gr.)
Saçma yaz aylarında veya yüksek rakımlarda bir buçuk dirhem... (26gr-28gr) ve kış aylarında bir dirhem üç denk (30-32gr)
Rakım yükseldikçe saçma adedi azaltılır ...
Deniz seviyesinde kışın en ideal saçma gramajı 33 gr. dır
Aynı mevsimde yüksek rakımda 32 ve 30 gr mutlaka denenmelidir.
Ayrıca oğlumun da avlarından yeni bir tecrübe; 24 gr. 7,5 no trap fişekleri özellikle yüksek rakımda müthiş sonuçlara gebe ...
Rast Gelsin
Bu durumu geçenlerde test ettim Abi, yaklaşık 2200 m rakımda 33 gr RC S4 6 numarayla keklik vuramadım, hem de defalarca ve güzel atış yapmama rağmen
Sonra 28 gr 8 numara yaf koydum ve kalkışından haberimin olmadığı dereden süzülüp giden kekliğe attım, paket oldu hayvan, sanki eskiden ölü gibiydi, bence de özellikle akdeniz ikliminde fazla gramaja kaçmamak lazım, özellikle keklikte 30 gr 7 no veya en fazla 32 gr 7no kullanmak lazım
1980-Antalya

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
Keklik için  rc titano bior tapa yada 30 gr rc keçe tapayı tavsiye ederim
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Eski av fişeklerine bakıldığında plastik tapalardan önce keçe tapalarla her avın yapılabildiğini görüyoruz.
Gelişen tapa ve barut teknolojileri ile plastik tapalı fişekler keçe tapalara göre bariz derecede daha toplu grupmana sahip olsada bunu  sadece tapaya bağlamak doğru olmaz.
İyi bir keçe tapa ve şok uyumu ile her av rahatlıkla yapılabilir.

Ancak burada konu başka tarafa doğru hortladı.Bakıyorum ki bazı av hayvanlarına uygun olmayan fişek numaraları tavsiye edilir olmuş.
Şimdi 5 no 34 g fişekle domuz vurulduğunu görmüş biri olarak domuz avının fişeği 5 no dur diyebilirmiyiz ?O zaman domuza  5 no 32 g mı atacağız ?
Ya da kendim de 9 no 28 g la epey ördekler vurdum.

Ördeğin fişeği de 9 no 28 g diyebilir miyiz ?
Demek istediğim her avın bir saçma numarası vardır.Ve herkes bunları az çok bilir.
Tavşan 10 numara saçmayla da vuruabilir ama bu doğru bir  seçim  değildir.Denk gelir atılabilir orası ayrı.
Ancak tavşan için uygun olan saçma   3 4 5  numaradır.

Diğer avalarda da  durum böyledir.Avın hakkını verecek doğru saçma seçmek bence vicdanlı bir avcının işidir.
Yoksa önüne çıkana ne denk gelirse atmak ne mantığa  ne de etiğe aykırıdır.
Esas olan avın en net ve işkence çektirmeden ele geçirilmesiyse doğru tercih yapmak gerekir.

Ve burada  bir sürü genç arkadaşımız var.Onlarada iyi
birer örnekk olmak zorundayız.
Ve bence verilen örnekleri de biraz seçerek vermeliyiz diye düşünüyorum.
Yoksa 9/10 numara ile av vurmak kimseye özel bir durum değil.Yetenek hiç değil
Herkes rahatlıkla vurabilir.....

« Son Düzenleme: 04 Aralık 2018, 03:51:09 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979