Gönderen Konu: Slug namlu uzunlukları  (Okunma sayısı 14220 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
Slug namlu uzunlukları
« : 12 Nisan 2018, 22:56:03 »
Değerli ustalara bir sorum olacak. Slug namlulu bir tactical tüfek almayı düşünüyorum. Namlu uzunluğu olarak 51ve 61 cm seçenekleri var. İkisi arasında kurşun atışı için ne gibi farklar vardır. Performansları çok farklımıdır?
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı İzzet UZUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Slug namlu uzunlukları
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2018, 23:02:09 »
Pek bi farkyok ama tabi kaba taslak olarak söylüyorum ama yinede 61 cm yi tercih edersen iyi olur...
1989 - Ankara

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN

Çevrimdışı Nazım ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2018, 16:26:38 »
Değerli ustalara bir sorum olacak. Slug namlulu bir tactical tüfek almayı düşünüyorum. Namlu uzunluğu olarak 51ve 61 cm seçenekleri var. İkisi arasında kurşun atışı için ne gibi farklar vardır. Performansları çok farklımıdır?
61 cm ve daha iyi sebebi  namlu icinde fisek barutunn tamamen yanabilmesi 61 cm daha çok tercih sebebi dir

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1983 ZONGULDAK/ EREĞLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2018, 18:22:02 »
Slug namlu ile yaklaşık kaç metreye sapmasız atış yapılabilir? Ben aynı zamanda tactical maksatlı kullanacağım. Bu yüzden gönlüm 51 cm den yana. Ama 61 100 mt ye 51 de 50 metreye randımanlı ise tekrar düşünürüm.
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2018, 23:06:17 »
51-55-61 hepsi de olur ama bence 61 daha iyi olur.
Şöyle düşünün; kurşun dolularında, orta yanmalı ve/veya yavaş yanan barutlar kullanılır. Barutların tam anlamıyla yanıp performans sağlaması için slug namlu boyu bence en az 61 cm olmalı..
Namlu boyu konusunda şu şöyledir diye kesin kural yok tabiki. Nasıl ki uçarda standart kabul edilen namlu 71 ise, kurşunda da standart kabul gören 61 cm namlu.

Kurşunda, pek fazla tecrübem yok ama şukadarını söyleyebilirim, 1,95 barut haddine sahip 28 gr çekirdek + tapa ile toplamda 31 gr olan bir kurşun,  61 namlu ile de, 71 namlu ile de, ortalama 120 metreye kadar sıfır düşüş ile gidiyor. Bu durum kurşun ve namlu çeşitlerine göre farklı durumlarda muhakkak değişebilir. Mesafe kaygınızı görünce, en azından fikir vermesi için söyledim.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2018, 23:08:06 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Kemal GÜNEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2018, 00:16:25 »
Double base yani orta yanışlı barutlar için amerikadaki bir deneyde 48 namlu boyunun yanmanın tamamlanması icin yeterli olduğunu göstermişlerdi. ayrıca namlu kısaldıkça isabetlilik belirgin artıyordu. En yüksek isabet oranı yivli 48 namlu, ardından yivsiz 48 namlu saptanmış. Sonra 51 61 ler geliyordu. Tabi yivli olanlarda sabot kurşun kullanıyorlardı. Nedeni ise namlu boyunca sürtünmeye maruziyet ve namlu içinde geçen yol boyunca namlu  rezonansından dolayı kurşun sapmasinin artışı belirtilmişti.

Ancak test kalite ve yöntemi yanlış olsada sahmaranin yaban da yaptığı penetrasyon testlerinde ise namlu boyu uzadıkça penetrasyonun artdığı şeklinde bir sonuç çıktı.

Yani isabet ve penetrasyonu birlikte değerlendirsek ikisinin ortası 61 gibi duruyor
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2018, 00:17:46 Gönderen: Kemal GÜNEL »
  • Akus Hunter Deluxe 12 ga 66 cm
  • Huğlu 103F 12 ga 66/71 cm
  • Huğlu 103C 20 ga 71 cm
  • Armsan Phenoma Carbo Combo 12 ga 66/61 cm
1986 - Osmaniye

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2018, 00:23:52 »
Double base yani orta yanışlı barutlar için amerikadaki bir deneyde 48 namlu boyunun yanmanın tamamlanması icin yeterli olduğunu göstermişlerdi. ayrıca namlu kısaldıkça isabetlilik belirgin artıyordu. En yüksek isabet oranı yivli 48 namlu, ardından yivsiz 48 namlu saptanmış. Sonra 51 61 ler geliyordu. Tabi yivli olanlarda sabot kurşun kullanıyorlardı. Nedeni ise namlu boyunca sürtünmeye maruziyet ve namlu içinde geçen yol boyunca namlu  rezonansından dolayı kurşun sapmasinin artışı belirtilmişti.

Ancak test kalite ve yöntemi yanlış olsada sahmaranin yaban da yaptığı penetrasyon testlerinde ise namlu boyu uzadıkça penetrasyonun artdığı şeklinde bir sonuç çıktı.

Yani isabet ve penetrasyonu birlikte değerlendirsek ikisinin ortası 61 gibi duruyor
Bu konuda teknik bir çalışma varsa tabiki saygı duymak gerek. Şahmaranın yaptığı testte ilk atıştan sonra tahtalarda çatlak oluşuyor. Haliyle bu durum, sonraki diğer atışların penetrasyonuna az da olsa katkı sağlayabilir.
Kendim amatörce deneme yapmıştım 61-76 arasında yarım santim bir delme farkı gözlemledim..
Tesir açısından ne olur onu kestirmek zor ama bahsettiğiniz ''rezonans'' etkisinin kurşun isabeti konusunda etkili olduğunu düşünüyorum. Zira, amatör bir atıcı olsam da, 61 namlu ile 71 den daha stabil ve isabetli kurşun atışları yaptım.. Tabi bu durum tek başına titreşimle alakalı değildir..

Videoda 13-25 saniyeler arasını dikkatlice izleyin. Namlunun, atış esnasında nasıl esnek bir yay gibi salınım yaptığını göreceksiniz :)
Uzun namluda rezonans etkisinin daha fazla olabileceği doğrudur belki..

« Son Düzenleme: 14 Nisan 2018, 00:25:22 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Kemal GÜNEL

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2018, 02:25:48 »
Merhaba arkadaşlar
Namlu kısaldıkça hız düşer ,yapılan testlerde slug namlularda namlu kısaldıkça inç başına 7,5 fps hız azalması buna karşın ,kısa namlu ile atılan buckshot ların daha toplu dağılım verdikleri gözlenmiştir(kendi yaptığım 9 lu fişeklerde dağılımı ayarlayabiliyorum o ayrı)
Yalnız namlu boyu 20 inçe gelince hız azalması dahada artıyor ve 30 inç namluya göre 150 fps namlu boyu 19 inç olunca hız 220 fps azalır diyor  uzmanlar.
not:yapılan testte maksimum namlu boyu 30 inç baz alınmıştır.
Üstadlar daha detaylı bilgi vereceklerdir.
Not:Konuda paylaştığım bilgilerin bir bölümü tt forumdan Sabri Bey’e aittir.

Buda kendi yaptığım modifiye dolum 9 lunun 36 ve 50 metre dağılımı siyah bantlar 50 atışına ait 66 namlu 2 no şok,hedef kağıdındaki daireler 20 ve 30 inç tir.

« Son Düzenleme: 14 Nisan 2018, 02:29:11 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2018, 15:11:05 »
kıymetli UYGAR kardeşim anladığım kadarıyla tüfek tutmuşluğun var,66 namlu boylarını kullanıyorsun belli,benim diyeceğim odurki,daha pratik kullanım için 51cm senin işini fazlasıyla görecektir,önemli olan namlu iç çapına uyumlu kurşunu bulman yani bazı yerli ve yabancı kurşun markalarını test ederek göreceksin,tüfeğinede alıştınmı deyme keyfine.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 14 Nisan 2018, 16:35:34 »
Şimdiye kadar kurşunu hep normal namlularla kullandım. İlk defa slug namlulu tüfek kullanacağım. Aslında namlu uzunluğunda endişem mesafe değil de, sapma göstermeden gideceği maksimum mesafenin nasıl etkileneceği. Yani namlunun uzamasının isabete olumlu katkısı fazladan var mı? Bir de slug namluların iç çapı mevzuu nasıl etkiler.
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Olgun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2018, 20:20:13 »
Slug namlu bir tüfek alacaksanız 51 cm en iyisi . Hem taktik , hem savunma , hem de av için ideal diyebilirim
Olgun KOCA
1975 İSTANBUL

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 04 Aralık 2018, 21:39:41 »
Slug namlu bir tüfek alacaksanız 51 cm en iyisi . Hem taktik , hem savunma , hem de av için ideal diyebilirim

Olgun bey,

Ben şahsen 47 cm kaval namluyu tercih ederim.
1. Namlu harmonikleri daha az olacağından benim testlerimde namlu çıkış hızı 61 cm e göre düşse de  isabet oranını daha yüksek bulmuştum
2. 51 cm (20") anomalisini test etmedim ama yazılanlar çok manidar:

20" (51 cm) namlu boyu anomalisi nedir?
Nedeni açıklanamayan ilginç bir bulgu. Namlu kesilip kısaltılarak yapılan çalışmalarda 30" namlu kısaltılarak araştırılırken, ivme 200 fps düşmüşken, 20" e indiğinde aniden 350 fps bir düşüş yaşandığı, namlu bir inç daha kesilince ivme düşmesinin normal sınıra tekrar döndüğü gösterilmiştir. Aşağıdaki grafikte izleyebilirsiniz:

Başka çalışmalarda da ve yivli tüfeklerde de bu anomali izlenmiştir. İnternette "20 inch barrel muzzle velocity anomaly" olarak arasanız bir çok çalışmada gösterilmiş:

http://palominogunclub.org/2017/05/23/ex...on-mohler/

http://www.rimfirecentral.com/forums/sho...php?t=6276

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Yasin ALAN, Deniz HANÖZ

• Expert Üye
« Yanıtla #12 : 04 Aralık 2018, 23:30:48 »
Double base yani orta yanışlı barutlar için amerikadaki bir deneyde 48 namlu boyunun yanmanın tamamlanması icin yeterli olduğunu göstermişlerdi. ayrıca namlu kısaldıkça isabetlilik belirgin artıyordu. En yüksek isabet oranı yivli 48 namlu, ardından yivsiz 48 namlu saptanmış. Sonra 51 61 ler geliyordu. Tabi yivli olanlarda sabot kurşun kullanıyorlardı. Nedeni ise namlu boyunca sürtünmeye maruziyet ve namlu içinde geçen yol boyunca namlu  rezonansından dolayı kurşun sapmasinin artışı belirtilmişti. Yani isabet ve penetrasyonu birlikte değerlendirsek ikisinin ortası 61 gibi duruyor

Kemal bey,

Yivsiz tüfeklerde kullandığımız barutlar Single Base (tek bazlı) Nitroselüloz esaslı barutlardır (Dumansız barut). Yanma hızları barut taneciklerinin şekli, kalınlığı, üzerindeki lak gibi faktörlerle yavaş veya hızlı yanışlı olarak ayarlanır. Double Base (çift bazlı) barutlar Nitrosellüloz+Nitrogliserin karışımı olup Ballistit, Cordit gibi barutlar genellikler top gibi silahlarda askeri amaçlarla kullanılırlar.

Barutun tamamının yanması değil ulaştığı en yüksek basınç değeri önemlidir. Genellikle sıkının namlunun ilk 15-20 cm mesafe ilerlediği dönemde bu basınç düşmeye başlar, ancak sıkının ivmesi artar. (Tabanca namlularının 5-15 cm olduğunu hatırlayalım). Hızlı yanışlı barutlarda basınç hemen yükselip düşerken, yavaş yanışlı barutlarda basınç daha geç düşer. Daha ağır sıkı sevketmek ve yüksek namlu çıkış hızı elde etmek istersek yavaş yanışlı barut tercih edilir.

Namlu boyuna gelirsek, namlu boyu ile namlu çıkış hızı arasında doğru orantı vardır. 1000-2000 fps hızlarda namlunun her bir inç uzaması, çıkış hızını 5 fps arttırır. Bu hesapla teorik olarak  19 inç (47 cm) namlu ya göre 21 inç (61 cm) namlu 15 fps,  26 inç (66 cm) namlu 30 fps, 30 inç (76 cm) namlu 55 fps daha hızlı namlu çıkış hızına neden olacaktır

Kinetik enerji Ke=M.v2 formülü ile hesaplandığında uzun namlulu tüfekten çıkan sıkının enerjisi daha yüksek olacaktır. Ancak bunun penetrasyonu aşırı değiştireceği kanısında açıkçası değilim. Balistik jel testlerinde çok aşırı bir fark görülmüyor.

Tesir açısından ne olur onu kestirmek zor ama bahsettiğiniz ''rezonans'' etkisinin kurşun isabeti konusunda etkili olduğunu düşünüyorum. Zira, amatör bir atıcı olsam da, 61 namlu ile 71 den daha stabil ve isabetli kurşun atışları yaptım.. Tabi bu durum tek başına titreşimle alakalı değildir..
Videoda 13-25 saniyeler arasını dikkatlice izleyin. Namlunun, atış esnasında nasıl esnek bir yay gibi salınım yaptığını göreceksiniz :)
Uzun namluda rezonans etkisinin daha fazla olabileceği doğrudur belki..

Emrah bey,

Namlu harmonikleri (namlu salınımı) konusunu avlak forum da daha önce yazmıştım:

http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=200566.msg1435649#msg1435649

eklediğiniz videoda bu olay çok güzel görülüyor. Ben sadece o kısmını kesip ekliyorum:

Namlu salınımı namlu uzadıkça artar, kısaldıkça azalır. Namlu çeper kalınlığı ince ise artar, kalınsa azalır. Bu nedenle sniper tüfeklerinde isabetli hassas atışlar için çok kalın çeperli Bull namlular üretilmektedir.

Namlu salınımında isabet konusunda en önemli nokta fişeğin salınımın orta noktasında çıkıyor olmasıdır. Her fişeğin basıncı değişik olduğundan farklı fişekler, farklı salınım yaratıp isabet konusunda ciddi farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle her tüfeğin sevdiği bir fişek olduğundan bahsedilir. Zira o namlu, o fişekte yarattığı namlu harmoniklerinin orta noktasında namluyu terk ediyordur. Aynı tür fişekte barut miktarındaki 5-10 mg değişiklik isabeti ciddi olarak etkiler. Örneğin benim 61 cm namlulu Ata Cy Slug, YAF speedy slug ve Winchester Foster slug seviyor, diğerlerine göre 100 metre içinde o fişeklerle isabeti daha yüksek.

Ancak kısa namluda salınım az olacağı için tek kurşun atışlarında benim tercihim (Domuz avı için de) daha yüksek, istikrarlı isabet sağladıkları için 47 cm namlu. Berretta 1301 ve Benelli Supernova slug namlulu tüfeklerim 47 cm namluya sahipler. İsabet konusunda tek kurşun seçmeleri 61 cm e göre çok az.

saygılar

« Son Düzenleme: 05 Aralık 2018, 06:08:32 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 06 Aralık 2018, 14:14:30 »
Anlaşılan çok da merak edilen bir konu değil, muhterem @S. Alper ERDEM dahil kimse bir yorum yapmadı
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 06 Aralık 2018, 15:42:22 »
sayin Mutluer,
yazilarinizi keyifle okuyoruz.. sacma atislarinda namlu boylariyla ilgili bir yazi kaleme alirsaniz kendi adima cok mutesekkir olurum..
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 06 Aralık 2018, 16:00:26 »
Sayın Hocam yivsiz balistiği ilgili bir çok bilgiyi zaten sizin yazılarınızdan alıntılayıp paylaşıyoruz o yüzden sizin paylaşımınız altına 1(bir) fazla koyamayacağım için yazamıyorum eğer mali ve fiziki imkanlarım fazla olsaydı her şeyiyle eşit bir namluyu bahsedilen uzunluklarda keserek bu testi yapmayı düşünürdüm aslında yivsiz silah üreten firmalar için çok basit bir test yapsalar iyi olurdu.
Saygılarımla.

Not:Yaptığım binlerce denemeden anladımki namlu  çıkış hızını artırmak namlu boyundan ziyade kullanılan barut ve önüne konan ağırlıkla daha çok alakalı bir durum.Şahsen bana
İsabetmi yüksek hızmı diye sorsalar 32 gram kurşun ağırlığı için 1420 fps çıkış hızlarında sürekli isabeti tercih ederim.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2018, 16:36:59 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 06 Aralık 2018, 17:52:31 »
Ayrıca ne zaman namlu harmonikleri konusunu okusam hep alttaki videonun 2.25 dakikasında başlayan ağır çekim video aklıma gelir ve izlerim.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Zafer YÜKSEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 06 Aralık 2018, 18:33:25 »
Sayın Mutluer yukarıdaki yazınızda yivsizlerde sadece single base barutların kullanıldığını yazmışsınız eğer öyleyse tecna n sipe yada s4 benzeri barutlar duble base olarak geçiyor ve yivsiz tüfeklerde kullanılıyor bu konuyu biraz açarsanız sevinirim saygılar
1980
ORDU

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 07 Aralık 2018, 00:01:48 »
Saygıdeğer hocam bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için size çok teşekür ederim ,benim merak ettiğim namlu salınımının uzaması veya kısalması tek kurşun atışlarında ki farkı anladım da ,acaba namlu uzunluğu veya kısalığı 35.45 metrelerde saçma atışlarında ne gibi farklar ortaya koyar.Mesela 56 cm olan bir namlu ile 71 cm namlu arasında 35 maksimum 50 metrelerde ne gibi bariz farklar olur
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.

• Expert Üye
« Yanıtla #19 : 07 Aralık 2018, 07:53:49 »
Sayın Mutluer yukarıdaki yazınızda yivsizlerde sadece single base barutların kullanıldığını yazmışsınız eğer öyleyse tecna n sipe yada s4 benzeri barutlar duble base olarak geçiyor ve yivsiz tüfeklerde kullanılıyor bu konuyu biraz açarsanız sevinirim saygılar

Zafer bey, haklısınız, yazdıklarınız çift bazlı barutlar. Ben de "sadece" demedim. Yazımın başına "Genellikle" eklesek cümle daha doğru olurdu.

Saygılar
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 07 Aralık 2018, 08:03:42 »
Saygıdeğer hocam bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için size çok teşekür ederim ,benim merak ettiğim namlu salınımının uzaması veya kısalması tek kurşun atışlarında ki farkı anladım da ,acaba namlu uzunluğu veya kısalığı 35.45 metrelerde saçma atışlarında ne gibi farklar ortaya koyar.Mesela 56 cm olan bir namlu ile 71 cm namlu arasında 35 maksimum 50 metrelerde ne gibi bariz farklar olur

Sabahattin bey,

Saçma atışlarında da namlu uzadıkça, namlu çıkış hızı artar, ama tekkuşunlara göre işler biraz karışık.  Saçmalar balistik katsayısı düşük olduğundan tekkurşunlara göre çok çabuk enerji kaybederler. Saçma inceldikçe bu hız kaybı artar. Saçmaları daha ileri taşımak, daha yüksek enerji aktarmak için daha iri saçma kullanmak gerekir.

Matematik, fizik hesabına girmeyeceğim ama Ayni namlu çıkış hızında 56 cm namlu ile 4 numara saçma,  71 cm namlu ile 9 numara saçma atsanız, 56 cm namlu ile attığınız daha uzun menzil, daha yüksek enerji sağlar.

Namlu salınımının saçma atışlarında isabete etkisi ile ilgili bir bilgim yok. Ancak teorik olarak saçma atışları tekkurşuna göre çok büyük fark yaratmayacaktır diye düşünüyorum.

Saygılar
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2018, 08:06:41 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #21 : 07 Aralık 2018, 10:56:44 »

Muhterem Sabri Bey, muhterem arkadaşlar,

Şu ara benim gibi "Moruk" kademesindeki kişiler için öyle karmaşık işler içindeyim ki, üyesi olmaktan gurur duyduğum bu foruma
bir iki kelam yazamıyorum.

Muhterem Sabri Bey'in çalışma ve araştırmalarının ürünü paylaşımlarına ekleyebilecek fazla bir şey bulamıyorum. Kendilerine
teşekkürü borç bilirim.

Saçma menzili konusunda hep bilinen husus, fiziki şeklinin mümkün olduğunca bozulmadan sevkedilebilmesidir ve genelde arkada
barut gazı basıncı yanlarda çelik namlu duvarlar refakatinde, birbirleriyle aşırı içiçe durumları nedeniyle hayli büyük deformasyon
namlu içinde vukubulur. Bu konuda çok eskiden beri bilinen ve kendi fişeğini dolduranlar yönünden gerçekten işe yarayan basit bir
tedbir mevcutttur; Saçma hakkının üstüne NİŞASTA döküp hafif sallayarak tüm dolu arasına yerleştirmek...

Nişasta, içte ve dışarı ilk metrelerde, saçmaların birbiri üzerinden kayarak deforme olmalarını bir ölçüde azaltır ve sıkı, şekli bozulup
hava direncine çok fazla muhatap olmadan oldukça toplu halde, daha uzağa ulaşır.

Nişastanın beyazı, yüzünüze, giysilerinize biraz bulaşır ancak, başarı oranını artıracağından soranlara bu işten "Yüzünüzün akıyla"
çıktığınızı rahatlıkla söyleyebilirsiniz.

Saygılar.

1944-Istanbul

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 07 Aralık 2018, 11:31:11 »
Modern yivsiz barutlarının namlu içerisinde 55 cm ye kadar yanmasını tamamladığını düşünürsek 56 cm ve üzeri bir slug namlu av için uygun olacaktır. Ses rahatsızlığı , ağırlık tercihi gibi nedenlerle ben 61 cm yi tercih ettim.
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2018, 16:54:47 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

• Expert Üye
« Yanıtla #23 : 07 Aralık 2018, 15:05:37 »
Modern barutların namlu içerisinde 55 cm ye kadar yanmasını tamamladığını düşünürsek 56 cm ve üzeri bir slug namlu av için uygun olacaktır. Ses rahatsızlığı , ağırlık tercihi gibi nedenlerle ben 61 cm yi tercih ettim.

Hakan bey,

Fişeğin sevki için barutun tamamen yanması gerekmiyor, Barutun yanmasıyla Basınç tepe noktasına ulaşması yeterli, bu arada sıkı 22 cm civarında ilerlemiş ve namlu çıkış hızının %80 kadarına ulaşmış durumda oluyor (Gazlı tüfeklerde gaz delikleri de bu civarlarda). Bundan sonraki namlu boyu fişek hızına çok az fark ettiriyor. İlk basınç 400 Bar'a ulaşınca sıkı hareketlenmeye başlıyor zaten.

Aşağıdaki grafikte AR-15 deki gaz basıncı ve fişek hızı ile ilgili bir grafik var. Yivlilerde de benzer bir sistem işliyor. Göreceğiniz gibi ilk 9 inç (22.5 cm) içinde fişeğin hızı süratle artıyor, ondan sonnrasında hız daha yavaş bir şekilde namlu boyu artışı ile artıyor. Yivsizlerde olan da basınç ve hız düşük olmakla beraber buna benziyor.

Slug için 47 cm namlu yeterli, bir savaş tüfeği olarak slug ve şevrotin atmak için tasarlanan Benelli M4 genelilkle 47 cm namlu. Benim kaval namlulu Beretta 1301 ve Benelli Supernova da 47 cm namluya sahipler. Tek kurşun atışında namlu uzadıkça, özellikle ince çeperli olanlarda namlu salınımı artacağı için isabette sorun yaşanabileceğini daha önce yazdım.

Saçma atışına gelince durum farklı. Saçma mesafe ile giderek açılacağı için tek kurşun gibi nokta isabet beklemeyeceğiz. Burada namlu boyu artıkça namlu çıkış hızı bir nebze artacak ve balistiği tekkurşunlara göre kötü olan saçmaları biraz daha ileri taşıyacaktır. Ancak 47 cm namlu ile 71 cm namlu arasında etkili menzil (saçma boyutuna da bağlı) ancak 8-10 metre fark edecektir. Trap atışlarında ve Ördek avı gibi daha uzun mesafeye atış yapıldığı durumlarda (o da 50 m içinde) elbette 71-76 cm namlu avantaj sağlayacaktır.

Belirli fizik ve matematik formülleri ile gaz basıncını ve etkisini hesaplamak mümkün:

12 ve 20 çap namlular için 55-61 ve 71 cm namlu boylarında namlu çıkış hızarını test etmişler, namlu çıkış hızlarında çok ciddi bir fark yok

https://www.outdoorlife.com/how-to-choose-best-barrel-length

Buradan da çıkacak sonuç barut cinsine göre değişmekle beraber namlu boyu artışının saçma için değil ama tek kurşun için çok da büyük fark yaratmayacağı.

« Son Düzenleme: 07 Aralık 2018, 15:33:45 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 07 Aralık 2018, 16:58:19 »
Patlama sesi, Nişan alma ve şahlanma konusunda,  aynı tüfeklerde, 47 - 61 cm namlu farkı atıcıya neler hissettiriyor acaba ?
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Deniz HANÖZ