Gönderen Konu: DOMUZ AVINDA FİŞEK TERCİHİ  (Okunma sayısı 10238 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: DOMUZ AVINDA FİŞEK TERCİHİ
« Yanıtla #25 : 26 Ekim 2018, 11:20:08 »
Rıza bey,

Barutun 1. veya 2. kalitesi olmaz. Peletlerin çapı, şekli, yoğunluğu, kalınlığı ve kimyasına göre barutların değişik yanma hızı ve değişik basınç özellikleri olur. Bir firma daha önce kullandığı barutu bulamazsa ona yakın özelliklerde barutla dolum yapar ama ayni namlu çıkış hızı ve atım yatağı basıncını yakalayamayabilir.

Her tüfeğin sevdiği bir fişek oluşu namlu harmonikleri ile ilgilidir. Namlunun çapı, uzunluğu, et kalınlığına bağlı olarak farklı namlu harmonikleri oluşur. Eğer fişek harmonik salınımın orta noktasına gelirse fişek isabetli olacak, tepe noktasına gelirse isabet bozulacaktır:

Barut hakkı ve namlu çıkış hızı harmonikleri etkiler. 0,05 gram barut farkının bile namlu harmoniklerini değiştirip dağınık gurup yarattığı bilinmektedir.

(Yivlilerde uzun mesafe keskin atışlarında önemli bir sorun olan namlu harmonikleri, yivsizlerde de az da olsa bir sorundur. Arzu edilirse konu başlığı açıp anlatabilirim)

Merhaba Sabri Bey
Verdiğiniz bilgiler çok değerli öncelikle çok teşekkür ederim.
Namlu harmoniği gerçekten 2-3 seviye yukarıda bir konu olur ve yazdıklarınızı okumak çok isterim.
Daha şimdiden aklıma bir sürü soru geliyor.Paylaşabilirseniz çok güzel olur.

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 26 Ekim 2018, 13:22:11 »
Sabri Bey, bilgiler için teşekkürler. Fiocchi Tiro a Palla kutusu üzerinde yivli namlu ya da şokla kullanılmasına ilişkin uyarı yok. Testleri merakla bekliyorum.
1980-Antalya

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 26 Ekim 2018, 13:54:07 »
Mehmet Bey  1.Kalite  2.kalite  baruttan kastım   A marka  barut  çok kalitelidir.B marka   barut   A marka  kadar kaliteli değildir. A marka  barutun fiyatı  B  markaya   oranla  daha pahalıdır.
Fişek üreticisi  A marka  barutu  bulamadığı veya  bulsa da fiyatının  nispeten pahalı olması  nedeniyle  fişekten  daha fazla  kar etmek  için   kullanmak istemediği   zaman  B marka  barutu  kullanınca  fişeğin  patlaması da,   av üzerindeki etkisi de  değişiyor.
Şimdi  çok iyi olan,    avcıların genelinden  kabul gören bir  markanın fişeği  bir  süre sonra   bozuluyor. Bir seri   bir başka seriyi, hatta bir kutu bir  başka  kutuyu  tutmayabiliyor.

« Son Düzenleme: 26 Ekim 2018, 16:23:17 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #28 : 27 Ekim 2018, 07:47:22 »
Merhaba
fişeğin daha hesaplı olması ve kalitesinin daha iyi olması açısından kendi fişeğini kendin doldurmanı tavsiye ederim.
çekirdek modeli olarak ben misket kurşun ve Lyman 525 modelini kullanıyorum.
kalıplarını kendim yapıyorum.
misket kurşunda 35,5-33-30gr üç farklı gramajda dökebiliyorum.
Lyman 525 ise 30-42 gr arasında(maça ölçüsü değiştirilerek) döküm yapabiliyorum.
demem şu ki;
fişek 2tl gibi bir fiyata maloluyor. içindeki barut miktarı ile de hızı değiştirilebiliyor.
misket kurşunu 50-80 m gibi mesafelerde, Lyman 525 ise 0-50m mesafelerde çok verimli kullanmak mümkün.

Selametle
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Osman KÜÇÜKMUMCULAR, Atilla ÇEVİK

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #29 : 27 Ekim 2018, 12:01:35 »
Geçen sene Rusya'dan Lyman 525 türü Svarog tek kurşun kalıbı getirttim. Gümrüğe takılmadan elime ulaştı.

Eliniz döküm işine alışırsa tek kalıptan saatte 40-50 tane çıkartabiliyorsunuz

Bu kalıpla maça değiştirerek 28-30-32-34 gram kurşun dökülebiliyor. Denemelerimde antimonlu kurşun döktüğümde 28 gramlık kalıptan 27 gram, saf kurşun döktüğümde ise tam 28 gram geldiğini gördüm. 28 gram kurşun tapasıyla 31-32 gram geliyor:

1.50 gram D20 barutu ile mükerrer dolum olarak CX2000 kapsülle hazırladığım tapasıyla 32 gram gelen kurşunların bazıları üzerine kıl destere ile + şeklinde oluk açtığım zaman mantarlaşmanın daha iyi olduğunu keşfettim. Bu dolumlar 47 cm slug namlulu tüfekte  1300 fps (396 m/s) hızla çıkıyorlar.

Aşağıdaki videoda 5 litrelik su bidonlarına yapılan test atışı ve ikinci bidon içinden çıkartılan çekirdeğin mantarlaşmasını görebilirsiniz

Yaptığımız CFD analizlerinde basınç dalgaları ve akım özellikleri  dengeli bir kurşun olduğu gösteriyor

36.5 metreden gurupman testlerimiz de iyi bir sonuç verdi

İşin pratik sonucuna gelirsek, benim yukarıda sözünü ettiğim dolumlarla arkadaşlarım geçen av sezonunda 30-40 metreler arasında tek atışla epeyce domuz indirdi:

SONUÇ: Fişek fiyatlarının oldukça arttığı bu dönemde her türlü testini yaptığımız Svarog tipi kendi dolumunuz tekkurşunlar domuz avı için oldukça etkilii bir seçenektir
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2018, 12:10:42 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Savaş GÜRBÜZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 31 Ekim 2018, 10:32:50 »
Öncelik hedef atışı için,namluda sıvama yapmayacak,uygun fiyatlı,yerli fişek,sonra ithal fişek tavsiyeleriniz nelerdir?
1976 - İstanbul
Akkar TK-222 Practical

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #31 : 31 Ekim 2018, 13:57:48 »
Öncelik hedef atışı için,namluda sıvama yapmayacak,uygun fiyatlı,yerli fişek,sonra ithal fişek tavsiyeleriniz nelerdir?
Selamlar Mecanın bakır kaplama xtreme modeli var bir ara fiyatları daha pahalıydı ama şimdi bağzı sitelerde diğer kurşunlarla aynı fiyat
http://merkezav.com/shop/meca-xtreme-slug-28-gram-12-cal-tek-kursun
Meca rifled slug modelin bakır kaplaması galiba
Rastgele

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

The following users thanked this post: Savaş GÜRBÜZ