Gönderen Konu: YILDIZ SPZ SUPERPOZE SABİT ŞOK MU MOBİL ŞOK MU ( 61 cm ve 76 cm çift namlu)  (Okunma sayısı 8416 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Arkadaşlar Yıldız çiftemden çok memnun kaldığımdan ve grupman olarak kendini kanıtlamış birde Yıldız Superpoze almaya niyetliyim.

Şimdi superpozeyi alırken çift namlu almak istiyorum. Bunlardan biri 61 cm diğeri 76 cm olarak düşündüm ( 71 cm mobil şoklu yıldız çiftem mevcut) kafamda bazı alternatifler var sizde yardımcı olursanız güzel bir bilgi paylaşımı yapabiliriz. Tercihlerim;

- 61 cm namlu (70mm yataklı olacak)  1/3 , 2/4  , 3/5  sabit şokmu ? mobil şokmu ?
- 76 cm namlu (76mm yataklı olacak)  1/3 , 2/4  , 3/5  sabit şokmu ? mobil şokmu ?

önerileriniz nelerdir ? Bu şoklarda yada farklı şok önerileriniz ne olurdu ?
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2016, 19:11:01 Gönderen: Kamer ORHAN »
1986 - Ankara

Çevrimdışı Emrah TUNCA 57

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ben sizin yerinizde olsam 66 namluyu 2/4 sabit şoklu ve 76 namluyuda 1/3 sabit şoklu yaptırırdım.
  • Armsan A612W Yarı Otomatik
  • Setter-Paşa
1994/SİNOP

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Benimde ilk düşüncem o şoklardı , farklı önerileri olacak arkadaşlar varsa onlarında fikrini almak isterim. 76 namluya kullanılcak fişek no: 1-2-3-4 olur genelde uzak atım için ona göre 1/3 nasıl olur kullanan arkadaşlar varsa bilgilendirebilirse memnun olurum.
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2016, 17:58:50 Gönderen: Kamer ORHAN »
1986 - Ankara

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ben de 66 cm yıldız poze var.bir ara niyetlendim ben de yedek namlu yaptırmaya vazgeçtim. Yaptırsaydim 76 cm mobil soklu bir namlu yaptırırdim.76 cm namlu için 1.3 sabit şok yaptirirsaniz zaten toplu giden bir namlunuz olur ve çoğu zaman iyi nişan almanız gerekir.Ördek avında çoğu zaman iyi nişan almaya vakit kalmıyor.
1982-İstanbul

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tüfeği kesinlikle tavsiye ederim ama beni mutlu ediyor.
1982-İstanbul

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Mobil şoklar paslanmaz çelik değil o yüzden sök tak uğraşmak yerine sabit şok olsun 76 namluda zaten uzak atılacak ona göre en iyi sabit şok numarasını bulmak lazım. 1/3 , 2/4  , 3/5
61 namludada 1/3 , 2/4 yada 3/5 ama hangisi kararsız kaldım çok , ama içimden geçen sabit şok çünkü çift namlu olacağı için sök tak istemiyorum birde şokların kalitesi yerli üretim çok çok iyi değil.
1986 - Ankara

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
61 ve 71 mobil şokluyu bir yıldır kullanıyorum. sabit şok yerine mobil şok daha mantıklı bence.
iki takım mobil şokum var. keklikde 71 namluyla 3-3 şok kullanırken. çullukda 61 namluyla 5-5 5-4 ve 4-4 kombinasyonlarını elimdeki fişeklere göre kullandım. bence mobil şok daha mantıklı. elindeki fişeğe göre istediğin kombinasyonu yaparsın. fişek konusunda da rahat olursun. bence tabiki  ;)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Aynı namluda aynı numara şok olmasa daha iyi neden o şekilde kullandınız bilemedim. Örneğin avın uzaklığına yada yakınlığına göre 1/3 , 2/4 yada 3/5 daha iyi olur gibi çünkü , av yakın kalktı 5 nolu şoktakini ateşledik vuramadık av uzaklaşmış olacak o zaman daha dar olan 3 nolu şoktaki fişeği ateşlersin daha iyi olur bence.
1986 - Ankara

The following users thanked this post: Veli YILDIRIM

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
yıldızda mesafe farketmiyo. ben % 80 avlarımda mirage 28 gr bior tapayı kullandım. en iyi grupmanı 71 namluda 3 numara şokla veriyo mesafe farketmiyo. zaten bi kekliğe 2 fişek atmadım bu sene bu fişekle  ;D ama bir pozisyonda kısa arayla kalkan iki kekliğe attım. ikiside vuruldu.
çullukda 61 namluyla iki defa attığım çok oldu. çünkü sık meşede bazen ilk seferde namluyu doğrultamadığım pozisyonlar oldu. ikinci atışlarımda yine yakın mesafede olduğu için sorun yaşamadım
üveyikde 71 namluyu 4-3 şokla denedim. ama ilk atışlarda genelde kaçırdım. ikinci atışda hiç şaşmadı. o yüzden üveyikdede 3-3 şoka geçtim. keklikdede öyle devam ettim.
61 namluyla keçe tapa kendi dolularımda 4-4 şoku tercih ettim. keçe tapalarda bu şokda çok randıman aldım.
bütün yıl 28 gr bior ve keçe tapa fişeklerle avlandım.
1 şokla geçen sene atış müsabakalırında tavşan adı verilen sabit hedef yarışmalarına katıldım. yarışma 32 gr 1 numara Yaf fişekleriyle yapılıyodu. 2 numara şokla katıldım ve a4 üzerindeki tavşan resmine 24 saçma topladı. daha sonra 1 şokla tekrar atış sırasına girdim. bu sefer daha fazla toplar düşüncesindeydim. ancak hem tepme daha fazlaydı hemde 18 saçma topladı  ;D
yani demem oki her şokla farklı bir grupman söz konusu. fişeğe göre şokun farklı grupman ihtimali çok fazla. bu yüzden mobil şok daha mantıklı. istediğin şokla istediğin gibi av yapıyosun
ben açıkcası tüfeğimden çok memnunum 61-71 namlu ve mobil şok sayesinde onlarca kombinasyona sahip bir av tüfeğim oldu.
bu sene nasipse mühreli ördek avı yapıcam Yıldız la. 32 gr 6 no 71 namlu 3-3 şok denicem. bakalım ne sonuç verecek  ;D
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Samed KÖKÇÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kamer kardesim iyi akşamlar.
Israrla sabit şok diyorum.
Ulkemizde mobil şoklu iyi tufek ureten firmalar varolmakla birlikte namlu iç çapı ve geometrisiyle uyumlu sabit şok uretmek daha basarili ve kolaydir.
On firmadan bir ya da ikisi anca mobil sokta basarilidir.
Oysa sabit şokun namlu iç çapı ve geometrisiyle uyum basari orani oldukca yuksektir.
Ben kendime 67 namlu 4/2 sabit soklu bir poze ve 63 namlu kaval-kaval yedek namlu yaptirdim.
Mobil soklu yerli ve avrupa tufekleri yillardir kullandimda ama sabit sokun tadı,avı bambaska.
Gunumuz teknolojisiyle uretilen fiseklerle tapa cesitleriyle disparsente,power,bior vs.zaten tufegimi istedigim gibi ava gore ayarliyorum.
Saygılar.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2016, 21:07:58 Gönderen: Samed KÖKÇÜ »
  • Benelli Montefeltro Yarı Otomatik
  • Bayard Pieper Bütün Çakmak Çifte
  • Antonio Zoli Ritmo Superpoze
  • English Setter Hektor
1985-İZMİR-05323949744

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
bu arada benim
61 cm namlunun fişek yatağı 70 mm
71 cm namlunun fişek yatağı 76 mm (magnum yatak)
tüfeği almadan önce forumda bazı ustalar 76 mm yataklı namlularda 70 mm fişek atmak grupmanı bozuyo diye yorumlarda bulunmuşlardı. bizim kulüpdede bu hipotezi savunan büyüklerim olduğu için 61 namluyu 70mm yataklı yaptırdım.
ama ben bi fark göremedim açıkcası  ;D gerçi farkı anlayıp değerlendirecek kadarda usta değilim oda var  ;D
61 namlu poze bizim buralarda çok kullanışlı açıkcası. birde Yıldızın hafifliğiyle inanılmaz kullanışlı oluyo
bu arada mirage nin 28 gr bioru piyasada nerdeyse bulunmuyo
mirage bu fişekde Maxamın CSB barutlarını kullanmış.
MECA nın 28 gr bior tapa fişekleri mirageye alternatif olabilir düşüncesindeyim.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Fişekte sıkıntı yok geçen alımlara başladım sayfayada ekledim aldığım fişekleri dünde aldım kargoda şuan yarın gelcek onlarda sayfaya eklerim mirage , rc , b&p ve winch. ağırlıklı :)

Dediğim gibi sabit şoktan yanayım bende , ama numara seçiminde tam karar veremedim 61 ve 76 namlu için
1986 - Ankara

Çevrimdışı Samed KÖKÇÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
61 cm namluyu 3/5,
76 namluyu(bence gerek yok 71 idealdir ama )onuda 4/2 sabit şoklu yaptir .

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2016, 21:13:42 Gönderen: Samed KÖKÇÜ »
  • Benelli Montefeltro Yarı Otomatik
  • Bayard Pieper Bütün Çakmak Çifte
  • Antonio Zoli Ritmo Superpoze
  • English Setter Hektor
1985-İZMİR-05323949744

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
76-61 kombinasyon yapılacaksa bence 1/3 ve 3/5 tercihen güzel olur :) hatta 61 namluyu 4/5 olarak da düşünebilirsiniz.. Bu şekilde her iki namlu da amacına uygun olur ve en iyi faydayı sağlayabilir kanaatindeyim..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kamer bey fişekleri inceledim. 50 gr 36 gr 34 gr saçmalı fişekler artı tek kurşunlar.
fotoğrafdaki saçmalı fişekleri 76 namlu yıldızlamı atacaksanız
61 namluyuda kurşundamı kullanacaksınız
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Tek kurşunlar için winchester pompalı var 7+1 onda kullanıcam , diğerlerini yıldız 76 ve 61 namluda kullanıcam alırsam, şuan yıldızın çifteside var bende 71 cm çift tetik şuan onun için aldım o fişekleri. resimde olanlar genelde 32-36 gr arası bir tanede 50 gr var 2 kutuda 24 gr b&p . Yarın sipariş verdiklerimi kargodan alıcam onlarda mirage 28-30 gr ve yine b&p 30 gr olanları olacak.
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2016, 22:43:11 Gönderen: Kamer ORHAN »
1986 - Ankara

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Arkadaşlar Yıldız çiftemden çok memnun kaldığımdan ve grupman olarak kendini kanıtlamış birde Yıldız Superpoze almaya niyetliyim.

Şimdi superpozeyi alırken çift namlu almak istiyorum. Bunlardan biri 61 cm diğeri 76 cm olarak düşündüm ( 71 cm mobil şoklu yıldız çiftem mevcut) kafamda bazı alternatifler var sizde yardımcı olursanız güzel bir bilgi paylaşımı yapabiliriz. Tercihlerim;

- 61 cm namlu (70mm yataklı olacak)  1/3 , 2/4  , 3/5  sabit şokmu ? mobil şokmu ?
- 76 cm namlu (76mm yataklı olacak)  1/3 , 2/4  , 3/5  sabit şokmu ? mobil şokmu ?

önerileriniz nelerdir ? Bu şoklarda yada farklı şok önerileriniz ne olurdu ?

Birde arkadaşlar şok numaralarını 1-2-3-4-5 diye sıralamaya aldım , yani 1/4 çeyrek şok yada 1/2 yarım şok gibi anlaşılmasın.

Örneğin : 1/3 yani üst 1 şok, alt 3 şok gibi 
               2/4  yani üst 2 şok ,alt 4 şok gibi
1986 - Ankara

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
                        üst/alt
76 cm namluya  1/3 yada 2/4
61 cm namluya  3/5 yada 4/5    gibi yapılması uygun gibi gözüküyor.-
1986 - Ankara

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Çift namlu almayı düşünüyorsan mobil choke kullanmana gerek kalmaz fikrimce..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Evet bende o düşüncedeyim, sabit şok olarak ne yaptırmalı onun kararsızlığı var biraz
1986 - Ankara

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Kararım şu yönde olacak sanırım:   76 namlu 2-4 şoklu  ,  61 namlu 3-5 şoklu şeklinde. En uygun bu şekilde olur diye düşünüyorum.
1986 - Ankara

Çevrimdışı Kamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Yıldız ile Eğlenmişler :)

1986 - Ankara

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kararım şu yönde olacak sanırım:   76 namlu 2-4 şoklu  ,  61 namlu 3-5 şoklu şeklinde. En uygun bu şekilde olur diye düşünüyorum.
en mantıklı kombinasyon sabit şok için bu gibi duruyo
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli