Gönderen Konu: kral a12 yerli fişek seçimi ne önerirsiniz  (Okunma sayısı 14653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sinan TANLIKOLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: kral a12 yerli fişek seçimi ne önerirsiniz
« Yanıtla #25 : 27 Nisan 2014, 10:59:13 »
peki abi bu kurşunlar bserit namluda hedef şaşmasi yapiyolar diyorlar ne kadar doğru
benim kullandığım tüfek vursan 92/a sapma yapmadı 120 metre kadar hassas atışlar yapabilirsin mobil soklu 4 numara şok kullanıyorum

« Son Düzenleme: 27 Nisan 2014, 11:00:32 Gönderen: Sinan TANLIKOLU »
1985 kütahya
0533 523 8526

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 27 Nisan 2014, 12:33:28 »
Mecanın 28 gramlık kurşunlarını 71cm süperpoz
emde 5 nolu şokla atıyorum, yaklaşık 50 tane attım sıvanma sadece namlunun ilk 15cm lik kısmında oluyor. Tüfeğin kilitlerine vs zararlı diyen arkadaşlar var ama benim kilitler ilk günkü gibi sıkı, hala zor açılıp kapanıyor gevşeme yok.
abi pozenin markasi ne 50 tane atacagimi sanmiyorum zaten ben en fazla 20 yi bulur
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2014, 12:34:45 Gönderen: Furkan AVCU »
1993-Malatya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 27 Nisan 2014, 12:35:46 »
benim kullandığım tüfek vursan 92/a sapma yapmadı 120 metre kadar hassas atışlar yapabilirsin mobil soklu 4 numara şok kullanıyorum
abi şok olarak 5 olurmu çünkü bende 1 .3. 5 nolu şoklar vaar
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2014, 14:22:41 Gönderen: Furkan AVCU »
1993-Malatya

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 27 Nisan 2014, 13:17:20 »
abi pozenin markasi ne 50 tane atacagimi sanmiyorum zaten ben en fazla 20 yi bulur
Markası Akdaş, ben de 50 taneyi tek seferde atmadım zaten. Tek seferde en fazla 15-16 tane atmışımdır.
1990
Elazığ - Sofya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 27 Nisan 2014, 14:22:01 »
Markası Akdaş, ben de 50 taneyi tek seferde atmadım zaten. Tek seferde en fazla 15-16 tane atmışımdır.
Anladım zaten abi bende toplamdan bahsediyorum tek seferde 5 tane 7 tane arazi atarim ama senin poze akdaş kralla bir tutma akdaş kendini kanitlamis isçilik konusunda kral da ise %20 olumsuz yorum işçilikte %15 olumsuz yorum garanti de var.
1993-Malatya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 27 Nisan 2014, 14:25:24 »
Bi sorum daha olacak yumuşak kurşunu nasıl ayirt edebiliriz. Üzerinde yumuşak olduğuna dur bi ibare bulunurmuş?
1993-Malatya

Çevrimdışı Sinan TANLIKOLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 27 Nisan 2014, 15:22:59 »
abi şok olarak 5 olurmu çünkü bende 1 .3. 5 nolu şoklar vaar
neden olmasın bende 2,3,4 var
1985 kütahya
0533 523 8526

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 27 Nisan 2014, 15:45:04 »
neden olmasın bende 2,3,4 var
tesekkur ederim abi simdi gönlüm rahat :)
1993-Malatya

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 27 Nisan 2014, 17:45:29 »
yaf speedy sulug 29 hızlı kursun meca 30 gr ve mirage tek kursunlar oldukça yumuşaktır Furkan ama özkursan kamayı aklından bile geçirme
1985
BURSA

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #34 : 27 Nisan 2014, 22:21:22 »
Volkan abi tecrübelerini ve bilgini benimle paylaşmaya layık gördüğün için sana tesekkur ederim. Gramaj konusuna gelecek olursak abicim ben öyle agir olsun peşinde değilim. Bi abimde söylemişti hafif fişekler hedefe daha hizli ulasir diye 28 - 32 gr arasi kullanmak düşüncesindeyim bu sezon. Ve yeni avcı olacagimdan sık sık müsait alanlarda atış yapmaktayım. Siz değerli abilerimden öğrendiğim ve forumda okuduklarimi göz önünde bulundurunca öğrendiklerimiz ortalama bir avcinin seviyesinde olduğunu farkettim. Buda siz değerli abilerim sayesinde oldu gerisinde inşaallah pratik yaparak öğrenilecek şeyler. Bide abi fişeğin agirliginin etkisine pek değişiklik yapmadigini duydum varsa bile azdir dediler ama hız konusunda ise genel olarak hafif gramajlar iş görür diyorlar bunlar hakkindada birkaç bisey soylerseniz mutlu olurum. Tekrar tesekkur ederim.
Lafı mı olur, öğrenmek araştırmak isteyene bilebildiğimiz kadar yardımcı olacağız.

Sorunu doğru anladıysam, saçma miktarının ve süratinin fişeğin etkisiyle ilgisini soruyorsun. Öncelikle şunu belirteyim, ava uygun irilikte saçma seçilmeli. Sonra mesafe tahmini doğru yapılmalı. Bu mesafelerde elindeki tüfek-şok-fişek ile hangi mesafede nasıl dağılım elde edeceğini bilmelisin. Bundan sonrası bu birlikteliğe senin de uyum sağlamaya çalışman. Yani en iyi dağılım hangi mesafede oluyorsa o civarda atış yapmaya hazırlanman gerek. Bunda senin reaksiyon süren de önemli. Çoğumuzda zamanla biraz değişim oluyor ve fişeği de şoku falan da değiştiriyoruz. Mesela yeni avcılar ekseri acele atışlar yapar. Biz de yaptık. Şoku, fişeği buna göre seçmek gerek. Ana fikri anlamışsındır.

Şimdi gramaj ve sürat konusuna gelirsek, gramaj vuruş şansını artırır normalde ama kendi durumuzuda gerçekten böyle olup olmayacağını önceden deneyerek görmeliyiz. Süratin 35 m civarına kadar fazlalık etkisi vardır ama daha ilerisinde önemli bir üstünlüğü kalmaz. Yani sadece sürati artırarak kalmaz demek istiyorum, bunun altını çizeyim. O mesafeden beride ise uygun irilikte saçmaya sahip, ava yeterli isabet sağlayan her fişek iş görür. Piyasadaki ortalama süratteki fişekten daha süratlisine ihtiyacımız olmaz. İsabet sayısı da avı ölü ele geçirme "ihtimalini" "istatistik" olarak artırmaya çalışmak açısından önemli. Rastgele isabet eden saçmaların "en az birinin" ölümcül bir yere rastlaması için gerekli. Çünkü ölümcül yere gelen "tek" saçma bizi amacımıza ulaştırır. Fazlası avı daha fazla öldürmez. Ayrıca öbür tarafından çıkmasa da olur. Öldürücü noktaları yaralamak kafi. Beyin, kalp, akciğer, ana atar damarlar, merkezi sinir sistemi vb.

Kendi avcılık geçmişimi ve kullandığım fişekleri hatırladığımda eskiden beri bir çok av için 28-30 g saçmalı fişekler kullandığımı söyleyebilirim. Bunları eskiden tartıyla bilmiyordum ama netice alıyordum. Bunları attığım azami mesafeler de hafızama yer etmiş artık. Şu halde neden daha ağır, daha süratli fişek arıyayım ki? Bu fişekler günümüz fişeklerinden daha yavaş ve ekseri kullanılan 32 gramdan hafif fişeklerdi. Hala da bana göre yeterli. Daha fazlası lüzumsuz, bana göre. Kullandığım mesafeler ise azami 35 m kadar. Ötesine bilinçli olarak atış yaptığımı hatırlamıyorum. Tabi benimkinden farklı hedefleri olan, daha özel atışlar yapmak isteyenler olabilir. Önceden o fişekleri havasında denedikten sonra beğenirlerse kullanabilirler.

Özeti; piyasadaki fişeklerin alayı yeterli süratte bence. Daha fazla sürat gerekli değil. Gerekirse numara büyüterek veya şoku daraltarak veya saçmayı artırarak etkili menzil artırılabilir. Fakat bunu her tüfek, şok ve fişek beklendiği gibi yapmayabilir. Onun için süratinin üzerinde durmadan, sadece son yazdıklarımı değiştirerek ayar tutturulabilir.

Fişek önermediğimi yazdım. Şayet her tüfeğin kendine özel bir verimi olacağına inanıyorsak, aynı markadan iki tüfeğin bile aynı fişekle ve belki aynı belki farklı atıcılar için aynı verimi sağlamayacağını da baştan kabul etmeliyiz. Tavsiyeler sadece ön bilgi olabilir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #35 : 27 Nisan 2014, 22:44:54 »
Caner Bey, Kral'ın namlu iç çapını Ramazan Aknarçay ustamızın forumdaki paylaşımlarından hatırladığım kadarıyla yazdım. Yanılıyor olabilirim ama hatırladığıma göre, ya 18,3 ya 8,2 yazmıştı. Üşenmesem forumu ararım ama  ::)

Yeri gelmişken, sizin Kral'ın kağıt üzerinde dağılım testi var mı? Şayet paylaştınız ama unutmuşsam affola. Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 27 Nisan 2014, 23:01:29 »
Lafı mı olur, öğrenmek araştırmak isteyene bilebildiğimiz kadar yardımcı olacağız.

Sorunu doğru anladıysam, saçma miktarının ve süratinin fişeğin etkisiyle ilgisini soruyorsun. Öncelikle şunu belirteyim, ava uygun irilikte saçma seçilmeli. Sonra mesafe tahmini doğru yapılmalı. Bu mesafelerde elindeki tüfek-şok-fişek ile hangi mesafede nasıl dağılım elde edeceğini bilmelisin. Bundan sonrası bu birlikteliğe senin de uyum sağlamaya çalışman. Yani en iyi dağılım hangi mesafede oluyorsa o civarda atış yapmaya hazırlanman gerek. Bunda senin reaksiyon süren de önemli. Çoğumuzda zamanla biraz değişim oluyor ve fişeği de şoku falan da değiştiriyoruz. Mesela yeni avcılar ekseri acele atışlar yapar. Biz de yaptık. Şoku, fişeği buna göre seçmek gerek. Ana fikri anlamışsındır.

Şimdi gramaj ve sürat konusuna gelirsek, gramaj vuruş şansını artırır normalde ama kendi durumuzuda gerçekten böyle olup olmayacağını önceden deneyerek görmeliyiz. Süratin 35 m civarına kadar fazlalık etkisi vardır ama daha ilerisinde önemli bir üstünlüğü kalmaz. Yani sadece sürati artırarak kalmaz demek istiyorum, bunun altını çizeyim. O mesafeden beride ise uygun irilikte saçmaya sahip, ava yeterli isabet sağlayan her fişek iş görür. Piyasadaki ortalama süratteki fişekten daha süratlisine ihtiyacımız olmaz. İsabet sayısı da avı ölü ele geçirme "ihtimalini" "istatistik" olarak artırmaya çalışmak açısından önemli. Rastgele isabet eden saçmaların "en az birinin" ölümcül bir yere rastlaması için gerekli. Çünkü ölümcül yere gelen "tek" saçma bizi amacımıza ulaştırır. Fazlası avı daha fazla öldürmez. Ayrıca öbür tarafından çıkmasa da olur. Öldürücü noktaları yaralamak kafi. Beyin, kalp, akciğer, ana atar damarlar, merkezi sinir sistemi vb.

Kendi avcılık geçmişimi ve kullandığım fişekleri hatırladığımda eskiden beri bir çok av için 28-30 g saçmalı fişekler kullandığımı söyleyebilirim. Bunları eskiden tartıyla bilmiyordum ama netice alıyordum. Bunları attığım azami mesafeler de hafızama yer etmiş artık. Şu halde neden daha ağır, daha süratli fişek arıyayım ki? Bu fişekler günümüz fişeklerinden daha yavaş ve ekseri kullanılan 32 gramdan hafif fişeklerdi. Hala da bana göre yeterli. Daha fazlası lüzumsuz, bana göre. Kullandığım mesafeler ise azami 35 m kadar. Ötesine bilinçli olarak atış yaptığımı hatırlamıyorum. Tabi benimkinden farklı hedefleri olan, daha özel atışlar yapmak isteyenler olabilir. Önceden o fişekleri havasında denedikten sonra beğenirlerse kullanabilirler.

Özeti; piyasadaki fişeklerin alayı yeterli süratte bence. Daha fazla sürat gerekli değil. Gerekirse numara büyüterek veya şoku daraltarak veya saçmayı artırarak etkili menzil artırılabilir. Fakat bunu her tüfek, şok ve fişek beklendiği gibi yapmayabilir. Onun için süratinin üzerinde durmadan, sadece son yazdıklarımı değiştirerek ayar tutturulabilir.

Fişek önermediğimi yazdım. Şayet her tüfeğin kendine özel bir verimi olacağına inanıyorsak, aynı markadan iki tüfeğin bile aynı fişekle ve belki aynı belki farklı atıcılar için aynı verimi sağlamayacağını da baştan kabul etmeliyiz. Tavsiyeler sadece ön bilgi olabilir.
Volkan abi tamda anlatmak istediğim fakat anlatamadığım konuya değinmişsin uzun ve açıklayıcı yazın için tesekkur ederim. Seni yorduğum içinde kusura bakma.

Fişekler hakkında güzel bir paylaşım yapmissin bilmeyen arkadaşlarım abilerim ve ben bu yaziyi okuyarak bilgi sahibi olduk. Tabi bende ağır fişek kullanma taraftarı değilim. Dediğin gibi 28 - 30 gr fişeklere ayri bi ilgim var. Atış poligonunda yerlilerin hepsinin grupmanını ve tüfeğimdeki uyumuna bakarak kararımı alacağım.

Ki senin anlattığına görede en doğrusu bu. Hakikaten aynı fişek ayni marka ve model de aynı performansı ve grupmanı gösteremiyor. Bunada şahit oldum. Abi tekrardan verdiğin bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim. Gerçekten işime yaradı yarın ilk işim bayii te gidip beni poligona götürmelerini istiycem b9ylelikle tüfeğime en uygun fişeği bulacagim.
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2014, 23:03:18 Gönderen: Furkan AVCU »
1993-Malatya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 27 Nisan 2014, 23:04:44 »
yaf speedy sulug 29 hızlı kursun meca 30 gr ve mirage tek kursunlar oldukça yumuşaktır Furkan ama özkursan kamayı aklından bile geçirme
Abi soylediklerini kullanacagim yarin. Kamaya gelecek olursan videodan sonra tövbeliyim zaten abi :)
1993-Malatya

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #38 : 27 Nisan 2014, 23:15:48 »
tek kurşunda bulabilirseniz ben de mirageyi öneririm. kurşunu çok yumuşak ve çok etkili. zamanında 10lu paketten 1 tane satın almıştım. bayinin uzun zaman elinde kalınca ucuza da vermişti. keşke hepsini alsaymışım diyorum.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 27 Nisan 2014, 23:16:46 »
muhakkak 4 yada 5 no şok kullnmalısın volkan beyin dedğine göre kral tüfeklerinin namlu çapı 18.3 mm yani diğer tüfeklerin namlısından biraz daha dar
1985
BURSA

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 27 Nisan 2014, 23:21:16 »
Bizde var 18.40mm iç çapa sahip. 3 şok ile verimli çalışmakta ve 28-33 gram arası yaz ve kışa göre, ava göre fişek kullanılmaktadır.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir