Gönderen Konu: Grupman mı önemli Yıkımmı  (Okunma sayısı 45440 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
Ynt: Grupman mı önemli Yıkımmı
« Yanıtla #75 : 16 Ocak 2014, 19:56:55 »
bayinin birinde bi kaç kutu kalmış oda 34gr denk gelirse bakayım bi metalinde armusa yazıyormu...eskiden rio olsun saga olsun arkasında ismi yazıyordu fişeğin ve çok güzel kaliteli fişeklerdi..ne zaman yıldız koydular metal kısmına ondan sonra bozuldu...riolarda EU ESPANOL yazıyordu..o fişeklerin üstüne fişek tanımam.
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2014, 19:58:06 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #76 : 16 Ocak 2014, 21:18:58 »
konu çok dağılmış ama grupman yapamayan tüfekten çok performans beklemek doğru olmaz.bir avın ele geçirilebilmesi saçmaların belirli bir enerjiyi  ava aktarmasıyla olur.bu aktarımda grupmanla direk alakalıdır.zaten grupman testi yapılan mesafelerde saçmalar yeterince enerjili olurlar. amaç 150m\s altındaki hızlara düşmemektir.6 numara bir fişek için bu hızın düştüğü mesafe yaklaşık 40 45 mt civarıdır.6numara bir fişek için bu mesafelerde grupman zaten bozulmaya başlayacaktırki saçmada enerjisini zaten kaybetmiş olacaktır.mümkün olduğu kadar ince saçma ve iyi bir mesafe tahmini ile mükemmel sonuçlar alınabilir...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #77 : 17 Ocak 2014, 00:48:16 »
Şahin Kardeşim armusada bildiğim gördüğüm 32gram tek tip.
Kutusunun üstünde bir tarafında keklik diğer tarafında tahtalı resmi var.
Ağzı sekiz yıldız kıvırma ki çoğu marka fişek sekiz yıldız yapmaz.
Metal yerinde Armusa yazar.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2014, 18:07:46 Gönderen: Ziya ÇOBANOĞULLARI »
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #78 : 17 Ocak 2014, 01:45:58 »
özgür abi hafif tüfekle hafif gramaj atılırın sebebi sadece tepmeyi düşürmek içindir. yoksa ağır da olsa hafif de olsa iç çap ve şok darsa düşük gramaj ve ince saçma her zaman iş yapıyor. mesela trap tüfekleri: yaklaşık 4 kg olmalarına rağmen 24 gram 7,5 numara fişeklerle kullanılıyorlar. ağır olmalarının sebebi sadece atıcının, tüfeğin tepmesine daha az maruz kalmasını sağlamak için. veya yıldızın ve eski rusların da düşük gramaj da randuman vermesinin sebebi ağırlıkları değil, iç çapları ve şok değerleri. yıldızda tüfeği tamire götürünce bizzat ustasıyla konuştuk. neden bu kadar dar iç çapı kullanıyorsunuz dediğimde, dış ülkeye ihraç ettiğimiz distribütörler "18,43 den daha geniş iç çap yapmayın diyor" diye bahsetti. üst limit 18,43 olduğu içinde tüfekleri benimki gibi bazen 18,25 çıkıyor. tabi bazen mi? orasını bilemem. belki de çoğu aynı derecede dar iç çaplıdır. rus tüfekleri ise daha da dar iç çaptalar. 18,10 gibi iç çapa sahip bir sürü rus var. ve bunlar dar sabit şoklu. yani şok genişletme gibi bir lüks de olmadığı için mecburen düşük gramaj ve ince saçma ile kullanılıyorlar ve çok da iyi verim alınıyor. ve ne hikmetse bunlar da düşük ağırlıklı tüfekler.(eski ussr'ler).

burada benim aklıma şu soru geliyor. biz hafif tüfek kullandığımız için mi düşük gramaj kullanıyoruz? yoksa fabrikalar düşük gramaja uygun namlu ürettikleri için mi tüfeği hafif tutuyorlar? :)
not: düşük gramaja uygun namlu derken, namlunun dayanıklılığı açısından değil, çap ve şok değeri olarak  :)

Ahmet kardeşim ağır silahlarla hafif gramaj atılır işte yapar benim trap tüfeğimde 3800 gr poligonda atmıyorduk çünkü poligonumuz yok :) makinayı aküyü aldıkmı tenha güzel yerlerde atış yapıyorduk bizimki birazda eğlence, atış esnasında av olabilecek kuş geçerdi hemen namlu oraya dönerdi oda sezonun ilk haftaları bıldırcın üveyikte yoksa trapa devam çaktımmı kuşa havada sönerdi benim dediğim hafif silahla ağır gramaj iş yapmıyor sıcak havada özellikle lodossa hava 2900 gr bi silahla 34 grla av yık havada sönsün kan çıkmasın cansız düşsün bakalım bi, onu diyorum havaya tenekeye atmaktan bahsetmiyorum 50 gr bile atarsın yoksa sadece çok teper hepsi bu yani sen bi dene başarılı ol söz hemen bende o silahı alıcam :) :)
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
« Yanıtla #79 : 17 Ocak 2014, 11:22:43 »
Dün isten cıkar cıkmaz bayiye gittim, ahmet amcanın kutu bölmek isine gelmedi 1 kutu 32 gr armusayı 20 tl ye aldım gitti indirim yaptı bu fiyatı. Hey Allahım ömrümü yedi bu dirol benim. Bende gıcıklına her hafta o sulh yazan tüfegin fiyatını soruyorum bu hafta 1800 tl dedi. Alacagımdan degil o günki ruh halini anlamak icin soruyorum. Ben hala ahmetin cifteyi nasıl alırımı düsünüyorum. 
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #80 : 17 Ocak 2014, 11:53:21 »
Benim çiftem 3300 grdan aşagı degildir ama keklige daga cıkarmaya gelmiyor kollarım kopuyo omzum agrıyor 2 gün. Ördekte göl bekinde kullanıyorum sadece, trap ve sketi geleneksel usullerle arkadasımın attıgı pet siselerle falan yapıyoruz. Kısın trap fisegi attım ama sıcak günlerde 32 gr fisegi otomatikle bile atmak ! ? Bana cazip gelmiyor, bu yıl 34 gr bile atılacak hava olmadı. Trap tüfegi avda ne kadar verimli olur av tüfegi trapta ne yapar bunlarda malum. Tercihler... Bence Dagda hafif olacak ördekte 1187 ler gibi makinalar konusacak. Yıldız pozemle kazın pesinden 1.5 saat yürüdüm sonunda tavsan vurup geri döndüm.   
1981 Burdur
EY RABBIM

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #81 : 17 Ocak 2014, 12:08:00 »
Ahmet kardeşim ağır silahlarla hafif gramaj atılır işte yapar benim trap tüfeğimde 3800 gr poligonda atmıyorduk çünkü poligonumuz yok :) makinayı aküyü aldıkmı tenha güzel yerlerde atış yapıyorduk bizimki birazda eğlence, atış esnasında av olabilecek kuş geçerdi hemen namlu oraya dönerdi oda sezonun ilk haftaları bıldırcın üveyikte yoksa trapa devam çaktımmı kuşa havada sönerdi benim dediğim hafif silahla ağır gramaj iş yapmıyor sıcak havada özellikle lodossa hava 2900 gr bi silahla 34 grla av yık havada sönsün kan çıkmasın cansız düşsün bakalım bi, onu diyorum havaya tenekeye atmaktan bahsetmiyorum 50 gr bile atarsın yoksa sadece çok teper hepsi bu yani sen bi dene başarılı ol söz hemen bende o silahı alıcam :) :)

benim tüfek 2950 gram özgür abi. ki bundan sonra, kışın 34 gramdan başka fişek kullanmam. hee bu arada iklim farkı vardır orasını bilemem. ben 1200 rakımda havanın en fazla 5 derece olduğu yerde avlanıyorum. kısmetse haftaya ördek avı planımız var. olmadı tahtalıya sıkı atarız. bakalım sonuç ne olacak :)
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #82 : 17 Ocak 2014, 12:15:49 »
Dün isten cıkar cıkmaz bayiye gittim, ahmet amcanın kutu bölmek isine gelmedi 1 kutu 32 gr armusayı 20 tl ye aldım gitti indirim yaptı bu fiyatı. Hey Allahım ömrümü yedi bu dirol benim. Bende gıcıklına her hafta o sulh yazan tüfegin fiyatını soruyorum bu hafta 1800 tl dedi. Alacagımdan degil o günki ruh halini anlamak icin soruyorum. Ben hala ahmetin cifteyi nasıl alırımı düsünüyorum. 

Mahmut abi sonuna kadar haklısın. dirolun kafası hava şartları gibi, ne zaman uğrasan bir başka telden çalıyor. hele birde sanki bir tüfek onda varmış gibi tavırları var ya. her şeyi o bilir başkası yalan bilir hali adamı öldürüyor. kemal desen, zaten kılı kırk yarar. ben elimden geldiğince internetten alıyorum fişeklerimi. varsın 2 lira fazlaya gelsin.
alırsan al, nasıl olsa başkasında bulup da alamazsın devri artık bitti. internet gibi velinimet varken bu derme çatma esnaf halleri artık tutmaz.
bu arada çifteyi satış işini şimdilik erteledim mahmut abi. bu sezon iyice bir kurcalayayım, yine de alışamazsam tekrar gelin etmeye çalışalım.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #83 : 17 Ocak 2014, 13:54:03 »
Cok kurcalama bozulu verir o silah. Hatta tüfekmi o be ben duvara ascam civiye agırlık yapmasın diye alımkaryım. Yoksa sıkı seciyo öldürmüyo ava mı gidilir onla : ) Neyse delicilik denince birde yine bir mevzu aklıma geldi ince sacma kalın olayı. Eski huglu veya üzümlü kullananlar hep kalın sacma derlerdi ki halen tavsana 01 atanlar var ancak yeni silahlarla genelde ince ve sert sacma kullanılıyor. Hatta duydugum ve benimde katıldıgım yeni fisek kursunlarının cok sert olusu. Bıktım fisek denemekten en iyisi düz bi mantık tutturup bu ise kafa yormamak
1981 Burdur
EY RABBIM

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #84 : 17 Ocak 2014, 15:44:28 »
Cok kurcalama bozulu verir o silah. Hatta tüfekmi o be ben duvara ascam civiye agırlık yapmasın diye alımkaryım. Yoksa sıkı seciyo öldürmüyo ava mı gidilir onla : ) Neyse delicilik denince birde yine bir mevzu aklıma geldi ince sacma kalın olayı. Eski huglu veya üzümlü kullananlar hep kalın sacma derlerdi ki halen tavsana 01 atanlar var ancak yeni silahlarla genelde ince ve sert sacma kullanılıyor. Hatta duydugum ve benimde katıldıgım yeni fisek kursunlarının cok sert olusu. Bıktım fisek denemekten en iyisi düz bi mantık tutturup bu ise kafa yormamak

:D
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #85 : 17 Ocak 2014, 19:11:09 »
Dirolun elinde  benelli vardı, fiyatı 7000 tl imiş, alıp bi bakam dedim, alacaksan öyle bak dedi))))sonra tekrar uğradım sattınmı benelliyi dedim, evet dedi
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #86 : 17 Ocak 2014, 20:16:46 »
Dirolun elinde  benelli vardı, fiyatı 7000 tl imiş, alıp bi bakam dedim, alacaksan öyle bak dedi))))sonra tekrar uğradım sattınmı benelliyi dedim, evet dedi

hehe konuyu dağıtıyoruz ama dirol bu yapar öyle şeyler :D
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #87 : 18 Ocak 2014, 14:39:15 »
yaw arkadaş 10 yıl sonra ılk kez bu sene ava sardık heves ettık yapalım dedık son 50 yılın en sıcak kışını geçiriyoruz kafayı yiyeceğim yahu.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #88 : 18 Ocak 2014, 14:46:13 »
Ördek avlıcaz ama ördekler yaz tatiline gitmiş gölün en ortasındalar geri dönmek zorunda kaldık.
1981 Burdur
EY RABBIM

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #89 : 14 Haziran 2014, 23:34:12 »
bugün 10 kg zeytin tenekesine 45 adımdan s4 5 no ile sarsılmaz sp303 71 namlu 1-3 ve fix şoklu 66-76 namlu huğlu 104 a ile atışlar yaptık bir tane delen olmamış tenekenin arka yüzünü grupmanda biraz 76 namlu üstün  o kadar  >:( >:(
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Coşkun Seven ERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #90 : 16 Mayıs 2018, 09:56:15 »
Değerli avcı Arkadaşlar:

Av fişeği  av hayvanını nasıl öldürür..Hepinizin  düşünmeden söyleyeceği cevap fişek patlar namlu içerisinde hız kazanır  saçma ava isabet eder ve av hayvanı ölür.

Mal-esef böyle değildir.
fişek patladıktan sonra namlu içerisinde saçma , sürtünmeden dolayı statik enerji yüklenir.Ava isabet ettiğinde  önce elektrik çarpar sonra saçma vücudun içerisine girer.Hatırlayın hep eski avcılar yada bu konuda çok bilmiş olarak gördüğünüz insanların yorumlarını ayağına bir saçma gelmiş hayvan kas katı kesilmiş sanki dün ölmüş.Bu yorumların hepsi  doğrudur.
şimdi gelelim gurupman yıkıcı mıdır ,Kısmen.Esas yıkıcı doğru sürtünmeyi tamamlamış istenilen enerjiye ulaşmış saçmadır yıkım gücünü belirleyen unsurdur saçma.

bunun oluşumunu sağlayan ekipmanlar
doğru fişek
doğru tüfek ve doğru kundak.
bunları sağladığınızda tüfeğin kalitesinin hiç önemi yok.Avrupa yerli  fark etmez hatta şunu söyleyebilirim bizim ürettiğimiz tüfekler bu konuda çok daha iyidir.
şimdi tekrar soralım iyi grupman yıkıcı mıdır değildirdir öldürme gücü oluşmamış saçma ya avınızın yaralı kalmasına sebep verip arkasından çoook koşarsınız yada ben bu avı vurdum deyip arkasından çooook bakarsınız.Hani deriz ya;  bütün tüyünü etine sokmuş fitil yapmış ağzında sarı su getirmiş iş te bu iyi fişektir.

Sizlere  bir nebze yardımcı olduysam sizlere doğru bilgi verdiysem ne mutlu bana..

« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2018, 10:01:25 Gönderen: C.Seven ERCAN »
1966 manisa

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #91 : 16 Mayıs 2018, 11:04:12 »
Değerli avcı Arkadaşlar:

Av fişeği  av hayvanını nasıl öldürür..Hepinizin  düşünmeden söyleyeceği cevap fişek patlar namlu içerisinde hız kazanır  saçma ava isabet eder ve av hayvanı ölür.

Mal-esef böyle değildir.
fişek patladıktan sonra namlu içerisinde saçma , sürtünmeden dolayı statik enerji yüklenir.Ava isabet ettiğinde  önce elektrik çarpar sonra saçma vücudun içerisine girer.Hatırlayın hep eski avcılar yada bu konuda çok bilmiş olarak gördüğünüz insanların yorumlarını ayağına bir saçma gelmiş hayvan kas katı kesilmiş sanki dün ölmüş.Bu yorumların hepsi  doğrudur.
şimdi gelelim gurupman yıkıcı mıdır ,Kısmen.Esas yıkıcı doğru sürtünmeyi tamamlamış istenilen enerjiye ulaşmış saçmadır yıkım gücünü belirleyen unsurdur saçma.

bunun oluşumunu sağlayan ekipmanlar
doğru fişek
doğru tüfek ve doğru kundak.
bunları sağladığınızda tüfeğin kalitesinin hiç önemi yok.Avrupa yerli  fark etmez hatta şunu söyleyebilirim bizim ürettiğimiz tüfekler bu konuda çok daha iyidir.
şimdi tekrar soralım iyi grupman yıkıcı mıdır değildirdir öldürme gücü oluşmamış saçma ya avınızın yaralı kalmasına sebep verip arkasından çoook koşarsınız yada ben bu avı vurdum deyip arkasından çooook bakarsınız.Hani deriz ya;  bütün tüyünü etine sokmuş fitil yapmış ağzında sarı su getirmiş iş te bu iyi fişektir.

Sizlere  bir nebze yardımcı olduysam sizlere doğru bilgi verdiysem ne mutlu bana..

Hocam bunu ispatlayabileceğiniz yazılı yada görsel bir kaynağınız varmı? Yoksa bir yerden duyduğunuzumu yazdınız ?
Ya yeterli voltaj sağlanamaz ise biliyorsunuzki bir çok fişekte saçmalar plastik tapa içerisinde namluyu terk ediyor eğer ölüm nedeni elektrik çarpması ise bu fişeklerle vurulan avların ölüm sebebi nedir?
Teşekkür ederim kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2018, 11:05:15 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #92 : 16 Mayıs 2018, 11:51:29 »
Hocam yazınız için teşekkürler.Lakin benim düşüncem ne elektrik çarpması nede fitilleme olayı değil.Şahsi fikrim yakmayan yıkmayan tüfek yoktur kendi görüşüm bu tamamen hurafe olduğuna inanıyorum.eğer fişekte atıcıda herhangi bir sıkıntı yoksa ve ava göre ideal bir gramaj ve barut miktarı kullanılırsa ortalama 30-35 mt reden tam olarak bir grupmanın içinde kalan hayvanın nefes alması bir mucizedir.Ben hep bu yöndeki doğruluğa inanırım saygılar
1988-Denizli

The following users thanked this post: Talat YILMAZ 46

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #93 : 16 Mayıs 2018, 13:41:47 »
:)  :)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN

Çevrimdışı Talat YILMAZ 46

• AvlakForum Üye
  • *
  • çifte hastası
« Yanıtla #94 : 16 Mayıs 2018, 14:13:36 »
ava gitmeden önce namluyu pürmüzle  ısıtma  akü ile elektrik verme aci biberle  yakma  işlemlerini  ne çabuk unuttunuz  bunların hepsi  altın kural  eğer avın fitillemesini  ağzından sarı su gelmesini  havada cansız kalmasını istiyorsanız bunlar şart  demedi demeyin haaa  ;D ;D ;D  yok böyle komiklik
  • Huğlu 202B 12 cal 71&76 1-3 fix
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #95 : 16 Mayıs 2018, 14:18:27 »
Bazı zehir saçan tüfeklerin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Onlar da kurşun zehirlenmesi sebebiyle öldürüyorlar.  ;D
Yakan, yıkan ,zehirleyen ,elektrikle çarpan fişek ve tüfeklerimiz var ama tüm bunlara rağmen hala vurulup yaralı giden avlar oluyor.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #96 : 16 Mayıs 2018, 18:47:05 »
Ben elektrik olayını böyle çözmüştüm..  8) Power tapa kullanıyoruz, üstelik namlularda krom kaplı sürtünme az. Saçma nasıl elektriklenecek ? Önce namlu içini zımparayla sildirip kromu alacaksın, sonra fişek olarak bior veya keçe tapa atacaksın, namluya elektrik vereceksin ve saçmalar öyle bir sürtünecek ki elektrik akımı tavan yapacak. Sonra bak sen o kuşlar nasıl çarpılıyor havada... Yakma olayının da ötesinde bir şey bu..

Ben hatta bu sezon olayı daha da ileriye götürdüm, saçmaları yağmurda bekletip paslandırdım. Hatta dolum yaparken içine biraz da paslı metal karıştırıyorum, fişek avı tetanozdan zehirleyip öldürecek şekilde olacak.. Yakma ve elektrik olayını geçtik üçüncü boyutta zehirleme taktiğine ulaştık. Bundan sonrası iş nereye varır kestiremiyorum. Hayırlısı.. ( Oruç kafası, hakkınızı helal edin  :D )

« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2018, 18:49:23 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #97 : 16 Mayıs 2018, 20:52:19 »
Ben elektrik olayını böyle çözmüştüm..  8) Power tapa kullanıyoruz, üstelik namlularda krom kaplı sürtünme az. Saçma nasıl elektriklenecek ? Önce namlu içini zımparayla sildirip kromu alacaksın, sonra fişek olarak bior veya keçe tapa atacaksın, namluya elektrik vereceksin ve saçmalar öyle bir sürtünecek ki elektrik akımı tavan yapacak. Sonra bak sen o kuşlar nasıl çarpılıyor havada... Yakma olayının da ötesinde bir şey bu..

Ben hatta bu sezon olayı daha da ileriye götürdüm, saçmaları yağmurda bekletip paslandırdım. Hatta dolum yaparken içine biraz da paslı metal karıştırıyorum, fişek avı tetanozdan zehirleyip öldürecek şekilde olacak.. Yakma ve elektrik olayını geçtik üçüncü boyutta zehirleme taktiğine ulaştık. Bundan sonrası iş nereye varır kestiremiyorum. Hayırlısı.. ( Oruç kafası, hakkınızı helal edin  :D )

;D ;D ;D ;D ;D ;D hehehe
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #98 : 16 Mayıs 2018, 22:31:19 »

😂😂😂😂😂😂 şimdi oldu kardeşim bu silah şok etkisi yapar valla. Yüksek gerilim hattina tutmayı planlıyorum bende. Yıldızdan geçeni bile çarpıcam 😁😁
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #99 : 17 Mayıs 2018, 00:17:22 »
İşin şakası bir tarafa, ''yıkım'' dediğimiz şey zaten penetrasyon.. Ama halen daha şu yakma çarpma zehirleme zihniyetinden kurtulamayan avcılarımız var, canlı örneklerine bile muhabbet esnasında defalarca şahit oluyorum.

Grupman ve penetrasyonu birlikte düşünmek gerek, yani bu ikisi ayrı düşünülemez. İkisinin de optimum seviyede birleşmesi önemli.
Grupmanı olmayan güçlü fişek, belki şansa saçma denk gelirse avı düşürebilir ama saçma arası boşluklardan ötürü defalarca karavana atış yaptırır.
Grupmanı iyi ama penetrasyonu zayıf olan fişek de, makul mesafesi dışında kullanıldığında ava nüfuz etmez, vuruldu düşmedi, tüy çıktı yaralı gitti yan yattı çamura battı olur. Hangi aklı başında avcı, yeşile 40-45 metrede trap fişeği veya bıldırcın fişeği atar mesela ?

Burada iş yine avcıdadır.. Çünkü doğru yerde ve zamanda doğru ava doğru fişeği ''avcı'' seçer..
Tüfeğinin huyuna suyuna vakıftır, elindeki malzemeyi iyi tanır ve hangi ava nezaman ne atılır onu da iyi bilir ''avcı'' olan..
''Yakmadı'' gibi bir derdi olmaz. Av ele geçmemişse, hatayı evvela kendinde araması gerektiğini bilir..
Tabiki av, biraz da nasip işidir.. Olduğu kadar :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Özgür UYAR, İlhan GÜNEN, Fuat DEMİRBAŞ