Gönderen Konu: BENELLİ VİNCİ  (Okunma sayısı 14693 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abdulkadir DOĞRU

• Müdavim Üyemiz
  • GOOSE,DUCK,HUNTER . KODOBAY
BENELLİ VİNCİ
« : 21 Temmuz 2011, 21:42:31 »
      Bir avcı arkadaşım BENELLİ VİNCİ satın aldı deneme esnasında kolanırken nişan esnasında yanaklarını dipçiğe yapıştırarak tüfeği ateşledi arkadaşın yanağı parçalandı anlam veremedik ikinci denemede tekrar sunuç aynı plastik maddenin yumuşaklığından olduğunu tahmin etmekteyiz sürtünme olamayınca bu sunuç olabilmekte benzer bir sıkıntı yaşıyan varsa çözüm önerilerini yazsın veya yararlı bilgileri paylaşsın teşekkürler.
Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: BENELLİ VİNCİ
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2011, 23:35:33 »
Nasıl yani Abdülkadir Bey? Arkadaşınızın yanağı nasıl parçalandı anlamadım. Yine de devam mı ettiniz atışa? Ben tam anlamadım olayı. Geçmiş olsun. Neresi nasıl çarptı? Hangi fişekti? Bir açıklayın anlayalım. Belki birimizin önerisi olur.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2011, 00:27:01 »
Nasıl yani Abdülkadir Bey? Arkadaşınızın yanağı nasıl parçalandı anlamadım. Yine de devam mı ettiniz atışa? Ben tam anlamadım olayı. Geçmiş olsun. Neresi nasıl çarptı? Hangi fişekti? Bir açıklayın anlayalım. Belki birimizin önerisi olur.

aynen katılıyorum. olayı daha açık yazarsanız sevinirim. parçalanmak derken?
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2011, 10:50:51 »

Volkan bey aynen yazdığım gibi teknik olarakta açıklamak gerekirse aşırı tepmeden doğan hareketten dolayı arkadaşında yanağı dipçiğe dayalı olmasından dolayı dipçik aşırı tepmesinden yanağını yırtı bizlerde anlam veremedik ve denemeye yanaşmadık tüfeği kolanan kişi yılların avcısı yani tüfeği ilk eline alan bir kişi değil omuza da tam dayılıyken bunlar oluyor bazı yerlere yazışmalar yaptım halen cevap alamadım fişek gramajı 34 bilinsin hava sıcaklığı 40 c belkide gramaj yüksek geldi ikinci deneme sunuçlarınıda buraya eklerim.
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2011, 10:52:12 Gönderen: Abdulkadir DOĞRU »
Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2011, 11:24:15 »
Tüfeğin üzerine fazla yatmaktan, elmacık kemiğini kundak üzerine bastırarak yapılan atıştan kaynaklanmış olabilir.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

sadikkir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2011, 11:28:57 »
http://www.benelliusa.com/innovations/images/bling-logo-comfortech.gif Bütün mesele bu özellikten kaynaklanıyor olabilir

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #6 : 22 Temmuz 2011, 11:29:57 »
Tüfeğin üzerine fazla yatmaktan, elmacık kemiğini kundak üzerine bastırarak yapılan atıştan kaynaklanmış olabilir.

Katılıyorum....
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

sadikkir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2011, 11:32:05 »
Dipçik hareketli olduğundan ve çok sıkı yanaklamadan kaynaklanmıştır..

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 22 Temmuz 2011, 14:35:29 »

Plastik kundakta doku ile temas ettiğinde,,vernikli bir ahşap gibi kaymayıp,,doku ile kaynak yapınca,, silahta malumunuz fazlası ile tepiniyorsa bu üzücü durum yaşanmıştır BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 22 Temmuz 2011, 14:37:29 »
BABA yadigarı ROBUST,umu böyle eşek gibi tepip durmasından satmak zorunda kalmıştım....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #10 : 22 Temmuz 2011, 14:42:37 »
Hakan baba yadigarı Robust duruyor, yaz kış farketmiyor eşek gibi tepmesi sürüyor ama yine de affetmiyor.

Tepme olayında atış stilindeki farklılıklar böyle durumlara yol açıyor.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 22 Temmuz 2011, 15:25:21 »
Hakan baba yadigarı Robust duruyor, yaz kış farketmiyor eşek gibi tepmesi sürüyor ama yine de affetmiyor.

Tepme olayında atış stilindeki farklılıklar böyle durumlara yol açıyor.

OSMAN abi doğrudur robustlar kolay kolay affetmez ancak ,,kahrolası yaz kış eşşek inadından vazgeçmiyorlar ,,hele yaz sıcağında huylu eşek gibi tepip durmaları yokmu inan birkaç fişekten sonra kafam zonk,,zonk ağrımaya başlıyordu ,,vurulan avların paçavramsı halide cabası sattım kurtuldum ...yoksa robustlar çok sağlam ve zarif tüfekler ,,tek sorunları 18.2 gibi çok dar bir iç çap ölçüsüne sahip olmaları ,,gerçi namlu ucunu bir 3cm sünetleyip 68cm namluya dönüştürülürse bu tepme olayı azalır şok değerleride biraz daha makul seviyelere gelir ama ben orjinalliğini bozmak istememiştim.... SELAMLAR.....
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2011, 15:31:05 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 22 Temmuz 2011, 22:36:20 »
Ben de herkes gibi sürtünme nedeniyle olabileceği kanaatindeyim. Fakat dipçikte gözle görülür bir şekilsel bozukluk yoksa biraz da atış yapanın alışık olduğundan farklı tutuşundan olmuş olabilir. Dipçikteki esneme yapan parçaların geri tepme hareketine normalden fazla müsade etmesi de sebep olmuş olabilir.

Fişekten olmaz sanıyorum. 34 g fişek çiftelerle bile atılsa bir zarar veremez. Otomatikler ise çifteler kadar tepme hissettirmez. Meğer ki fişekte bir anormallik olmasın. Mesela aşırı veya uyumsuz bir barut anormal tepebilir. Bu da aynı kutudan başka fişeği kesip bakınca belli olur.

Böyle bir şey her Vinci tüfekte oluyorsa başka sıkıntı yaşayan da olmuş olmalı. Değilse, zamanla alışılır. O zamana kadar da geçici çözüm olarak dipçiğin o kısmına uygun bir şey bantlanabilir veya yapıştırılabilir.

Tam bilmeden yazıyorum ama sizin de aklınıza yatarsa düşünün deneyin niyetine yapıyorum. Vinci kullanan birileri daha tatmin edici cevap verecektir. Tekrar geçmiş olsun arkadaşınıza. Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Batuhan DENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 22 Temmuz 2011, 23:28:36 »
o tüfekten öyle bi sorun olması imkansız gibi geliyor bana son sistem teknoloji kullandı o tüfekte kullanıcının hatası olabilir gecmiş olsun
Batuhan DENİZ
1978 balıkesir

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 23 Temmuz 2011, 17:31:07 »
Composit malzemeden imal edilmiş kundak,, kayganlık nerde ise hiç yok ,, kundak yüz ile çok sıkı kaynak yapıldı ise öyle geri tepen bir silahta neden böyle birşey oldu diye düşünmeye gerek yok gayet doğal......
Hakan AKMAN

Çevrimdışı İlhan EKİCİ

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 23 Temmuz 2011, 23:40:07 »
Benellinin yanak parcalamsı cok ilginç geldi bana yaklaşık 150 tane benelli vinci geldi 20 e yakın ben sattım böyle birşeyi ilk defa duyuyorum aynı n zamanda kulandık ve kullanan bir sürü avcı arkadaşım var burda beykoz poligonunda 1000 üzerinde fişek attık 28 gr 50 gr  kadar test yaptık  ve hiç bir sorun yasanmadı bu silah76 magnum aynı kundak yapısında olan süper black eagle 2 ile mirage 66 gr ile ipsalada ördek ve kaz avında kullanan bir sürü arkadas var öyle bir sorun olmadı  büyük bir ihtimalle silaha cok fazla yapıştırdı yanağınını o yüzden olmuş olabilir benelli böyle bir hata asla yapmaz adamlarda 300 e yakın arge de mühendis calıştırıyor ve bu silahla adamlar arjantin cordobada 7500 fişek testi yapılmış bir silah
İlhan EKİCİ 
1973 Ereğli KONYA        
Ümraniye İSTANBUL 0 533 637 53 04

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 24 Temmuz 2011, 09:02:21 »
Benellinin yanak parcalamsı cok ilginç geldi bana yaklaşık 150 tane benelli vinci geldi 20 e yakın ben sattım böyle birşeyi ilk defa duyuyorum aynı n zamanda kulandık ve kullanan bir sürü avcı arkadaşım var burda beykoz poligonunda 1000 üzerinde fişek attık 28 gr 50 gr  kadar test yaptık  ve hiç bir sorun yasanmadı bu silah76 magnum aynı kundak yapısında olan süper black eagle 2 ile mirage 66 gr ile ipsalada ördek ve kaz avında kullanan bir sürü arkadas var öyle bir sorun olmadı  büyük bir ihtimalle silaha cok fazla yapıştırdı yanağınını o yüzden olmuş olabilir benelli böyle bir hata asla yapmaz adamlarda 300 e yakın arge de mühendis calıştırıyor ve bu silahla adamlar arjantin cordobada 7500 fişek testi yapılmış bir silah

İlhan bey benzer övgüleri geçen yıl beretta firması için ben düşünürdüm ama malesef 391 beyaz veya teknisi stone cot modelindeki pul atmaları hepimiz biliriz bir yıldır oğraşmaktayım belki 10 dan fazla fax çektim italyadiki fabrikaya 100 lerce Email atım sunuç sıfır stoger firması komando firması ve bareetta firması tüfeğimi top gibi ortaya almış paslaşa paslaşa bir yıldır salıyorlar tüfek komadoya gider komando stogere gönderir stoger topu italyaya atar bir yıllık mücadelemden sonra eğer doğruysa yeni tüfek italyaya giti bakalım kaç sene sonra elime geçer hayırlısı hiç bir firma büyük küçük yerli yabancı yalnışın arkasında durmaz bunları buraya yazmak istemezdim ama bu övgülerinizden sonra gerek gördüm benzer sıkıntılar bir kaç yerli firmaylada yaşadım al birini vor ötekine hadi hayırlısı olsun.
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2011, 09:07:19 Gönderen: Abdulkadir DOĞRU »
Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 15 Ağustos 2011, 18:22:01 »
     Bir avcı arkadaşım BENELLİ VİNCİ satın aldı deneme esnasında kolanırken nişan esnasında yanaklarını dipçiğe yapıştırarak tüfeği ateşledi arkadaşın yanağı parçalandı anlam veremedik ikinci denemede tekrar sunuç aynı plastik maddenin yumuşaklığından olduğunu tahmin etmekteyiz sürtünme olamayınca bu sunuç olabilmekte benzer bir sıkıntı yaşıyan varsa çözüm önerilerini yazsın veya yararlı bilgileri paylaşsın teşekkürler.

Yukarıda yazılı sıkıntının sebebini öğrendik bilmek istiyenler için yazıyorum plastik dipçikte üst kısımda bir parça var atış esnasında üst parça da açıklık meydana gelmekte ve oluşan açıklıkta yanağın sıkışmasından dolayı sıkışan derinin koparılması gibi bir dorum söz kunusu açık noktaya yanağın fazla bastırılmaması gerekir
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2011, 19:56:59 Gönderen: Abdulkadir DOĞRU »
Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #18 : 15 Ağustos 2011, 22:26:09 »
Böyle bir sorun geri tepme azaltıcı sistemlerde var heralde ki beretta firması yeni model sentetik dipçiklerde tepme emici bölgeyi yanağın önüne, hemen bileğin arkasına alan bir dizayn yapmış,linki nerde gördüğümü hatırlayabilirsem atıcam.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2011, 22:37:12 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #20 : 16 Ağustos 2011, 00:11:10 »
Ne iğrenç şeymiş öyle. Başkalarının da başına gelmiştir. Vallaha sıkıcı bir şey. Öğrendiğimiz iyi oldu. Tahmin etmesi zor bir şey. Tekrar geçmiş olsun.

Kesin olması için soruyorum, resimdeki işaretli kısım mı ısırmış :)

1968

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 17 Ağustos 2011, 12:21:52 »
  Aynen öyle Volkan BEY hele o uç kısmı bizdekinde daha fazla açıklık var emeğine sağlık güzel bir örnek resim atmışsınız.
Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP

Çevrimdışı Engin AY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 17 Ağustos 2011, 12:42:03 »
geçen yıl bir arkadaşımla beraber aldık.yüksek gramajlı bir çok fişek ayrıca tek kurşunda attık .böyle bir sorun hiç yaşamadık.bilginiz olsun soğuk havalar hariç yüksek gramajlı fişekleri sevmez.keklik tavşan avlarında 28-30 gram fişek en ideali bu tüfekler için.selamlar
Engin AY
0 Rh + 1979 ÇANKIRI

Çevrimdışı Hüseyin ERDEĞER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 18 Ocak 2012, 23:58:31 »
harika bir silah söz söylenemez...bende vinci kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım yanağını fazla yaklastırmadan kaynaklanıyor olabilir. kundak esnek olduğu için olmuş olabilir..
Hüseyin ERDEĞER
1983 ısparta

Çevrimdışı Hüseyin ERDEĞER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 19 Ocak 2012, 00:07:30 »
selam engin bey bende benelli vinci kullanıyorum...şok olarak avlarda kaç no kullanıyorsunuz?
Hüseyin ERDEĞER
1983 ısparta