Gönderen Konu: Lokma takımıyla tek kurşun dökmek  (Okunma sayısı 3086 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali DOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Lokma takımıyla tek kurşun dökmek
« : 25 Haziran 2017, 11:08:53 »
  Arkadaşlar iyi günler  şekli bozulmuş atılmış havalı tüfek saçmalarını eritip 16mm lokma anaktarıyla döktüm genelde 40 gram civarı geldi  mke keklik resimli barutla 1.80 barıtla doldursam çok mu ağır gelir acaba tüfeğe bana önerebileceğiniz tek kurşun döküm kalıpları varmıdır çevremden örnek veriseniz sevinirm resimdeki şok 5 numara kurşun az bi kuvvetle geçiyor

1997 AYDIN/çine

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Lokma takımıyla tek kurşun dökmek
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2017, 15:30:57 »
Altigen içi dolu bir garip bir kalıp ve ağır bir kurşun bence bu işe hiç girmeyin ben burdan tedirgin oldum mazallah bi sıkıntı çıkar   illa kursun dokecem diyorsaniz hazır bir fabrikasyon fişek alın  çekirdeğini usta bir tornacida  kalıp yaptırın   riske atmayın kendinizi
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Ali DOK

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2017, 15:38:22 »
En fazla 30 gram olacak şekilde döküm yapsan daha iyi olur. Yaptığın kurşular namludan çıkarken ezilebilmeli.
1980-Antalya

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2017, 17:41:07 »
Merhaba Ali Bey. Kullandığınız lokma 6 köşe olduğundan pek isabetli olacağını sanmam. Bi dönem bende uğramıştım kurşun yapmaya. Nacizhane tavsiyem görseldeki 3/4 inch lokma takımının 18 numarası ile yapmanız. Bu lokmalar 12 köşe olduğundan daha istikrarlı olacağı kanaatindeyim. Benim yaptığım dökümleri tartmadım ama çapı 18.45mm civarı geliyordu. Yalnız kursunun arka kısmından 12mm matkapla kurşun boyunun 3/2 si kadarını boşaltıp ağırlık merkezini öne vermek gerekiyor. Bu işler için masa tespitli bi matkap yada küçük bi torna tezgahına ihtiyacınız var. Emeğinize sağlık.

• Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Haziran 2017, 22:05:59 »
Ali kardeşim bir kaç yıl öncesi bende çok değişik metodlar denedim, deliklisinden tut da hedefte patlayanına kadar değişik şeyler çıkarmaya çalıştım ama bir çoğunu denemeye cesaret edemedim.Fabrika çıkışlı çoğu markada bile istediğim performansı yakalayamıyorum kaldı ki bizim bu uğraşlarımız ''yaptım oldu''dan ibaret.Forumda Tevfik abi var kendisi gerçekten başarılı bir atıcı ve dolum işini çok iyi bilen biri.Fabrika çıkışlı kurşunlarda değişiklikler yaparak daha istikrarlı atışlar yapıyor.Yani Tevfik abi hazır olan kurşunu iyileştiriyor.Artık düşünki hazır kurşunlardan bile randıman alamadığımız vakitler pek fazla.Kaldı ki fotoğraftaki gibi bir dökümde pek çok sıkıntı oluşacaktır, gramaj tutarsızlığı, takla atma, aşırı tepme vs. Hepsini geçtim dolum işi hafife alınacak bir iş kesinlikle değil.Tavsiyem Hüseyin Bey'inde dediği gibi bir kalıp yaptırabilirsin, bu zevk işidir ona hiçbirşey diyemem ama attığım kurşun piyasaya kıyasla ucuza gelir diye düşünme inan yüzü astarını geçiyor.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın