Gönderen Konu: Beretta süperpozelerde patlatmama durumu  (Okunma sayısı 22624 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Beretta süperpozelerde patlatmama durumu
« : 22 Nisan 2011, 19:09:34 »
Bu konuyu satılık ilanında bir beretta poze için yazmıştım ama malum ilanlar satıştan sonra silineceğinden burada yeniden açmayı uygun buldum.

Öncelikle şu bilinmeliki Beretta pozelerin en güvenilir ve iyi dizayna sahip bölümlerinden biri tetik sistemleridir normal durumda kapsül ve/veya barut hatası olmayan bir fişeği patlatmama olasılığı yoktur.Son derece güçlü yayları ve gerekli işlemlerden geçmiş ve iyi form verilmiş iğneleri vardır.

Ama montaj esnasında ve son kontrollerde gözden kaçırıldığını düşündüğüm bir durum yüzünden bir veya iki namluda zaman zaman zayıf iğne vuruşları olmakta ve fişek patlamamaktadır.

Bu da şu durumdur ve tüfeği sıfır dahi alırken kontrol edin bu durumu.Kubuzun iç tabanında(680 serilerinde kubuzun her iki yanında) mekanizmanın olduğu bölüme giren miller vardır.Bu millerin görevi tüfek kırıldığında horozları geriye iterek kurmak ve tüfeği atışa hazır hale getirmektir.Bu mil horozu kurduktan sonra tekrar gerisindeki küçük yay sayesinde ileri itilir ki tetik çekilip horoz düşerken bir de bu mili itip gücünden kaybetmesin.İşte bu millerin gerisindeki küçük yay s55 s56 vs gibi serilerde takıldığı yuvaya yerleştirilmemiş olabiliyor veya 680 serilerinde çapak vs yüzünden bir kanal içindeki pimin gerisinde olduğundan kanala pimin sıkışması neticesi görevini yapmıyor yeni mili tüfek kurulduktan sonra tekrar ileri pozisyonuna( kurulmadan önceki pozisyona)getirmiyor.Mil bu durumda serbest halde ileri geri oynar durumda olmaktadır bunu gözlemleyebilirsiniz.Bu durumda özellikle yataydan yukarı açılı atışlarda horoz düşerken bir yandanda bu milin ağırlığına karşı çalışmakta ve gücü tahminen yarısına düşmektedir.Sonuç zayıf iğne vuruşu ve bazen patlatmama.

Bunu nasıl kontrol edicez.Bu miller tüfek kurulu değilken bile 2-3 mm geri itilebilir ama yaylarında sorun yoksa elimizi çekince tekrar ileri gelirler.Ama en iyisi tüfeği kurup öyle kontrol etmektir.Tüfeği kurup el kundağını ve namluyu söküyoruz ve çubuk şeklinde bir şeyle bu milleri geri itiyoruz,çubuğu bırakınca miller tekrar ileri gelmeliler, kısaca millerin gerisindeki yay basıncını hissetmeliyiz.Miller kesinlikle kendi halinde yüzer gezer olmamalılar.

Peki böyle bir tüfekle karşılaştık ne yapılmalı.Eğer bayiden sıfır alırken karşılaştıysanız ya başka bir tüfeğe bakın ya da bayiden sorunu düzeltmesini talep edin.Eğer halen elinizde olan bir silahsa konuyu ve çözümünü bilen iyi bir ustaya tamir ettirin.Kolayca hallolacak bir sorundur.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Abdullah ŞAHİN 07, Cüneyt ESMER

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Beretta süperpozelerde patlatmama durumu
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2011, 15:23:07 »
680 serisinde dediğiniz sorunu ve çözümünü öğreniştim ama S55 gibi modellerde de aynı sebepten olduğunu bilmiyordum. Güzel bir bilgi.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2011, 15:35:16 »
680 serisinde dediğiniz sorunu ve çözümünü öğreniştim ama S55 gibi modellerde de aynı sebepten olduğunu bilmiyordum. Güzel bir bilgi.
Volkan bey iki tane beretta pozem oldu bu zamana kadar ikisinde de oldu.Biri sattığım sauer beretta diğeride halen elimde olan 687 sp 5 modeli.Shotgunworld de de epey bu durumu okudum.Yaygın bir durum olduğuna ve bu bölümün montajda gözden kaçırıldığını düşündüğümden yazma ihtiyacı hissettim.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2011, 15:58:12 »
Ben cocukluğumdan beri ava gidiyorum ve s55 beratta ile avlanıyorum.Trap atışlarıda dahil bugune kadar tüfeğimde bu tarz bir sıkıntı ile hiç karşılaşmadım.Fakat zamanla tetik mekanizmasında temizlik ve bakım yapılmadığından dolayı bu tarz sıkıntılarla karsılaşan arkadaslar var.Ama Kamil Abinin dediği gibi bir sıkınıtı varsada çok ince bir ayrıntı olduğu için gözden kaçma şansı vardır.Belkide bu tarz sıkıntılarla karsılasan beratta kullanıcıları bunun farkında değillerdir.

Bilgilendirme için Teşekkürler Kamil abi.Sizlerden tecrübe ve paylaşımı her zaman bekleriz.
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Ayhan YOLCU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Nisan 2011, 18:02:08 »
bu sorun berettalardami yoksa superpozelirin hepsindemi oluyor bende yerli bir poze vardi hep ikiser patlatirdi fabrikasina gonderip yaptirdim ama malesef bir hafta sonra tekrar cift patlatti  paylasiminiza tesekkurler
Ayhan YOLCU
1974 suudi arabia

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 23 Nisan 2011, 22:15:26 »
Volkan bey iki tane beretta pozem oldu bu zamana kadar ikisinde de oldu.Biri sattığım sauer beretta diğeride halen elimde olan 687 sp 5 modeli.Shotgunworld de de epey bu durumu okudum.Yaygın bir durum olduğuna ve bu bölümün montajda gözden kaçırıldığını düşündüğümden yazma ihtiyacı hissettim.
İyi yaptınız elbette Kamil Bey. Beretta bunca senedir bunu kökten çözmediğine göre daha da devam eder herhalde :) Fakat forumlarda okuyorum da, hem en çok kullanılan hem de en şikayet edilen markalardan biri bunlar.

Ayhan Bey, çift patlatmanın çeşitli sebepleri olabilir. Buradan bilmek mümkün değil. Genellikle ataletli tetik düzenleri olan tüfeklerde daha az karşılaşılan bir durum. Ataletli olanlarda da olabilir. Selektör seçicisine bir göz atarsanız çok hassas bir toleransla çalıştığını görürsünüz. Bunlardaki bir ayarsızlık da sebep olabilir, yaylardan da, takılma dişleri veya oralardaki pislik, çapak filan da sebep vermiş olabilir. Fabrikanın yapabilmesi lazım. Acaba yapamadı mı, yapmadı mı? Çünkü bazen tüfeğin gittiği gibi gelmiş filan diye dertlenenler oluyor.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Muhtar EKENTOK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2011, 15:32:49 »
Kamil Bey Çok teşekkür ederim. Çok faydalı bir paylaşım olmuş yazınızı okuyunca açıklama mantıklı. Benim de tek tetik gencek süper pozem var bir kaç ustaya götürdüm ama sorunu hep iğne yayında aradılar ve halen devam ediyor alt gözün bazen patlatıp bazende patlatmama sorunu ama yazınız dan anladığım kadarıyla daha iyi bir ustaya götürcem ve problemin sizin anlattığınız yerden olması ihtimalini ustayla paylaşacağım.
                        Muhtar EKENTOK 1978-Konya

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 29 Mayıs 2011, 01:16:10 »
İyi yaptınız elbette Kamil Bey. Beretta bunca senedir bunu kökten çözmediğine göre daha da devam eder herhalde :) Fakat forumlarda okuyorum da, hem en çok kullanılan hem de en şikayet edilen markalardan biri bunlar.

Bukadar çok üretilirse tabikide gözden kaçan imalat hataları yada kalite kontrolden geçtikten sonra formu bozulan malzeme illaki olucak sonucundada bu tarz sorunlar olucak ama işin kötü yanı eğer sıfır iken böyle bir sorun yoksa hemen ertesine sorunla karşılaşınca sıkıntı o zaman başlıyor.. muhattap bul bulabilirsen karşında, bir de tüfek fabrikaya gidecek derlerse :(
facia..
  Güzel bilgiler. Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler Kamil bey
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 13 Ağustos 2011, 03:56:43 »
bende şunu ifade edeyım zaman zaman tek tetıklerde olası bısı tek patlatma olayı sebebi ise şu elkundagındaki ayak aşınmış olmasından kaynaklanıyor az bişi şişirince sorun ortadan kalkıyor horozları tam kuruyor bilginize.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Kaan ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 09 Eylül 2011, 17:44:52 »
bendeki s 55 tede bu problem var fakat gözlemlediğim kadarı ile alt gözü bir fişek atıyorum tüfeği kırıyor attığım fişeği değiştiriyorum sonra alt patlıyo üst patlamıyo bakıyorum iğne azıcık kapsüle vurmuş fişek patlamamış oluyo tabiykide bazen yapıyo kamil bey ama her zaman yapmıyo bende dedim anahtar sürmeye gerek yok güzel ve isabetli bi konuya değinmişsiniz allah razı olsun ağzınıza sağlık saygılar.
Kaan ÇELİK a +
1982 SAKARYA

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 09 Eylül 2011, 23:06:54 »
s55 lerde horozları kuran tek bir mil ve bu mili geri getiren tek bir yay var.Olasılıklar:1,milin içinde gidip geldiği yuva yağ-pislik karışımıyla tıkanmış olabilir ki mil rahatça geri gelemez,çözümü kundağı çıkarıp sprey yağ püskürtmek veya kompresörle basınçlı hava püskürtmek olabilir tabi o bölgeyi ince yağla yağlayıp biraz kirlerin yumuşamasını sağladıktan sonra.
2,mili geri getiren yay kırılmış olabilir,bu durumda tüfek kuruluyken mil yuvasında yüzer gezer olur,silahı yukarı tutunca kendiliğnden içeri girer vb,çözüm yayı değiştirmek.
3,en enterasanı bu çünkü benim başıma geldi,mili geri getiren yayın ve tetik grubunu tutan plakanın ikisinden de geçen 3 mm eninde 3 cm boyunda bir pim var,bu pim kendi kendine kırılmış tam ortadan ve içinden geçen yayı kastırdığı için vazifesini yapmaya mani oluyordu,pimi değiştirdim olay çözüldü.
Diğer daha düşük olasılıklar iğne yatakları kir pas dolmuş olabilir,iğneleri çıkarıp yatakları temizlemek sorunu çözer veya horoz yayları kırık veya zayıflamış olabilir bir de helezon yaylar kırılsa bile çalışmaya yüzde 60 vs gücüyle devam eder,makas yaylar gibi devre dışı kalmaz.,çözüm gayet tabi yeni yaylar takmak,orijinal beretta parçalarını brignolisilvio.com adresinden temin edebilirsiniz,1 haftada elinize geçer.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2011, 23:26:34 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2011, 23:42:48 »
Kamil bey ellerinize sağlık.
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Hasan CAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 09 Eylül 2011, 23:56:58 »
25 yıldır beretta  kulanırım  pozesini hiç hata yapmadı bu güne kadar
jpg upload
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2015, 21:52:44 Gönderen: Hasan CAN »

Hasan CAN
1962 ANKARA

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 10 Eylül 2011, 00:09:00 »
25 yıldır beretta  kulanırım  pozesini hiç hata yapmadı bu güne kadar
Beretta genellikle dizaynı itibariyle hata yapmaz benim görüşüme göre eğer üretimde ve montajda dikkatten kaçan bir nokta yoksa,ama zaman içinde bakımsızlıktan, fazla yağlamadan vs mekanizma rahat çalışamayabilir veya bahsettiğim gibi parça kırılabiliyor.Bu sorun parça kırma veya bakımsızlıktan ziyade montaj ve kalite kontrol esnasında gözden kaçan sebeplerden oluyor yine benim görüşüme göre,eğer sizin tüfekleriniz gibi hatasız çıktıysa fabrikadan sorun çıkarması pek olası değil.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Hasan CAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 10 Eylül 2011, 00:19:36 »
kamil bey ben tüfeklerime canım gibi bakarım  bu hata yapmaz anlamına gelmez tabiki

Hasan CAN
1962 ANKARA

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 10 Eylül 2011, 00:47:33 »
25 senedir hata yapmadıysa(bu durum fabrikadan hatasız çıktığının delili),ve de dediğiniz gibi bakımını ihmal etmiyorsanız,125 sene daha herhangi bir sorun çıkaracağını sanmam,bu tüfekler onbinlerce fişek yakılan sportif atışlarda ve yoğun avcılığın yapıldığı arjantin gibi yerlerde kendini ispatlamış tüfekler ve ingilteredeki otoriteler kullanım ömrünün sınırsız olduğunu söylüyorlar(olası laçkalaşma durumlarında rektifiyesinin avanslı parçalarla çok basit ve ucuz olması dolayısıyla),arjantin de tur firması tarafından kiralanan beşyüzbin atışı hiç tamir bakım gerektirmeden devirdikten sonra emekli edilip  ikinci el olarak satışa çıkarılmış onyx modeli bir 686 resmi vardı bir inceleme yazısında internette.
kamil bey ben tüfeklerime canım gibi bakarım  bu hata yapmaz anlamına gelmez tabiki
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Ali DAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 10 Eylül 2011, 11:57:26 »
tüm abilerim ve arkadaşlara selamalar 1 yıl önce bir tek tetik beretta s 55 aldım
şimdilik bir sıkıntı yok ama bu yorumlar içime birazcık kuşku düşürdü
çift patlatma patlatmama gibi durum ileride olurmu acaba bilgi ve yorumlarınız için
şimdiden teşekürler herkese saygılar selamlar
(acaba cift tetikmi alsaydım onlarda bu sorun yaşanıyormu) ???
Ali DAL    1976
Serinhisar / DENİZLİ
05373669437

• Expert Üye
« Yanıtla #17 : 10 Eylül 2011, 15:07:11 »
Ali bey yukarıdaki bahsedilen sorunlar zaman zaman görülen ve çözümü basit kurma miliyle ilgili ortaya çıkan sorunlar,eğer silahınızın kurma mili horozlar kurulu değilken ileri ittirdiğinizde hafif bir dirençle gidiyor ve bıraktığınızda arkasındaki yayın gücüyle geri geliyorsa sorun yoktur,bu mil kendi kendine içeri girmemeli,içeri girdikten sonra da kendi kendine geri gelmeli(bu mil sizin tüfekte kasanın tabanında yassı bir çubuk şeklindedir ve ucu el kundağı arkasındaki çıkıntıyla temas halindedir tüfek kırılınca el kundağındaki çıkıntı bunu geri iter horozlar da kurulmuş olur).
Eğer milin durumu yukarda açıkladığım gibi değilse zaman zaman zayıf iğne vuruşları ve patlatmama durumu olur.
Çift patlatma tamamen ayrı bir konu,iki horozunda aynı anda veya çok kısa zaman aralıklarıyla peşpeşe düşmesi durumu.Ne yazık ki hiç 55 serilerindeki tek tetik mekanizmasını inceleme şansım olmadı,eğer 680 serilerinin aynısıysa sorun çıkarmaz onu söyleyebilirim,yalnız 55 serileride darbeli kurmalı sistem(ikinci atış için birinci fişeğin patlaması şart bu sistemde) yanlış hatırlamıyorsam,genellikle darbeli kurmalılar çift patlatma yönünden daha güvenilirlerdir.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2011, 15:08:26 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 22 Ocak 2014, 01:19:06 »
38 yıllık SAUER beretta s-55 im var babamdan kalma.

tık yok şiir gibi.

gel gelelim dar namlu çapı ve geç açması zorluk cıkarıyor çok iyi alışmak lazım tüfeğe.

yanlız 50 metreye kadar yeterki denk gelsin büzüyor haywanı bizzat test edip onaylandı.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #19 : 31 Mart 2016, 17:50:52 »

Geçtiğimiz sene halen rüyalarıma ara ara giren bir olay yaşadım. Hani avcılar atar, sıkar abartır derler ya abartıyorsam namerdim.

Sabah 6' da başladığımız keklik avında kuşları bulmamız saat 11'i bulmuştu ve yorulmuştuk ta kuşlar toplu olarak kalkıyor bir kaçı vuruluyor hadii çok dar bir vadiyi geçip öbür dağa uçuyorlar yine gidiyoruz kaldırıyoruz bu sefer öbür dağa derken pert olumuş şekilde benden bu kardar diyip arabanın yolunu tutmuştum ve bana bir arkadaşım daha katıldı diğerleri devam dağları aşmaya... ;)

Arabaya yaklaşık 10 dk'lık bir mesafeda dağın eteğindeki yeni yeni çıkmaya başlayan buğday tarlasının kenarından ilerliyorum köpekte pert ikimizde avdan düştük bir arabaya varsaydık derken 10 mt önümden bir gürültü koptu aman Allah'ım bu da ne yaklaşık 15 kadar keklik tarladan kalktı yanından ilerlediğim dağa doğru dikelerek yükselmeye çalışıyorlar, tüfeği yüzüme alırken içimden diyorum ki Allah'ım ne kadar toplu kalktılar ortalarına atsam 5 - 6 tane kalır eni iyisimi şans vereyim diyorum içimden birde S55 ya elimdeki illaki kuş 20 25 metere açılacak yoksa ya vuramıyorsun yada patlıyor kuşlar bekledim tepeden Şükrü abi de bizi izliyor ilk üst tetiği sıkıyorum nedense herzaman çok heycanlanınca elim ona gidiyor açıkçası ve 1 tanesine nişan alarak sıkıyorum ''TIK'' tetik düşmüyor lan emniyet kapalı arabaya giderken kapatmışım sanırım diyorum emniyeti yitiyorum bu arada ama bir türlü ileri gitmiyor namussuz çabalıyorum ancak gitmiyor ileri... Tüfeği indiriyorum bakıyorum tüfek emniyette değil fişek patlamamış tekrar nişan alıyorum ancak kuşların arkalarından ama yok bişi çıldıracağım ben az vurayım yazık olmasın derken bir tane bile vuramıyorum.

Şükrü abi bildiği nekadar küfür var ise basıyor kalayı napıyosun sen diye bağırıyorum karşı tepeye patlamadı diye bu saate kadar patlayan tüfek şimdimi patlamadı bak fişeğe diyor çok az bir kapsülde eziklik var ve yeniden aynı göre koyu havaya sıkıyorum tüfeği patlıyor ancak tüfeği kırmam ile kekliklerin kalktığı aynı yerden bir de tavşan kalkmazmı tüfek boş oda ben doldurana kadar dağı aşıyor.

Açıkçası ben bu anı hiç unutamayacağım ve açıklayamayacağım bir durum olarak hafızama kazıdım. Tüfeğin neden patlamadığı konusunda acaba fişek kapsülü sert ondanmı dedim çünkü ilk defa o sene bu fişeği sıkıyordum başka fişektede yaptı ama ben sorunu sonradan buldum tüfeği kurmak için tam kırmadan fişek koyu kapatırsan patlatmıyordu. Ayrıca Kamil beyin dediği gibi dipçiği söküp iyi bir sprey yağ ile temizledikten sonra hava tutttum ve bu sezon bir daha bu sorunu yaşamadım. Ama tüm ömrüm boyunca yaşayacağıma bu keklik ve tavşanı kaçırma anımı hiç unutmayacağım...

Herkese saygılar...

Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #20 : 05 Nisan 2016, 01:53:52 »
Geçtiğimiz sene halen rüyalarıma ara ara giren bir olay yaşadım. Hani avcılar atar, sıkar abartır derler ya abartıyorsam namerdim.

Sabah 6' da başladığımız keklik avında kuşları bulmamız saat 11'i bulmuştu ve yorulmuştuk ta kuşlar toplu olarak kalkıyor bir kaçı vuruluyor hadii çok dar bir vadiyi geçip öbür dağa uçuyorlar yine gidiyoruz kaldırıyoruz bu sefer öbür dağa derken pert olumuş şekilde benden bu kardar diyip arabanın yolunu tutmuştum ve bana bir arkadaşım daha katıldı diğerleri devam dağları aşmaya... ;)

Arabaya yaklaşık 10 dk'lık bir mesafeda dağın eteğindeki yeni yeni çıkmaya başlayan buğday tarlasının kenarından ilerliyorum köpekte pert ikimizde avdan düştük bir arabaya varsaydık derken 10 mt önümden bir gürültü koptu aman Allah'ım bu da ne yaklaşık 15 kadar keklik tarladan kalktı yanından ilerlediğim dağa doğru dikelerek yükselmeye çalışıyorlar, tüfeği yüzüme alırken içimden diyorum ki Allah'ım ne kadar toplu kalktılar ortalarına atsam 5 - 6 tane kalır eni iyisimi şans vereyim diyorum içimden birde S55 ya elimdeki illaki kuş 20 25 metere açılacak yoksa ya vuramıyorsun yada patlıyor kuşlar bekledim tepeden Şükrü abi de bizi izliyor ilk üst tetiği sıkıyorum nedense herzaman çok heycanlanınca elim ona gidiyor açıkçası ve 1 tanesine nişan alarak sıkıyorum ''TIK'' tetik düşmüyor lan emniyet kapalı arabaya giderken kapatmışım sanırım diyorum emniyeti yitiyorum bu arada ama bir türlü ileri gitmiyor namussuz çabalıyorum ancak gitmiyor ileri... Tüfeği indiriyorum bakıyorum tüfek emniyette değil fişek patlamamış tekrar nişan alıyorum ancak kuşların arkalarından ama yok bişi çıldıracağım ben az vurayım yazık olmasın derken bir tane bile vuramıyorum.

Şükrü abi bildiği nekadar küfür var ise basıyor kalayı napıyosun sen diye bağırıyorum karşı tepeye patlamadı diye bu saate kadar patlayan tüfek şimdimi patlamadı bak fişeğe diyor çok az bir kapsülde eziklik var ve yeniden aynı göre koyu havaya sıkıyorum tüfeği patlıyor ancak tüfeği kırmam ile kekliklerin kalktığı aynı yerden bir de tavşan kalkmazmı tüfek boş oda ben doldurana kadar dağı aşıyor.

Açıkçası ben bu anı hiç unutamayacağım ve açıklayamayacağım bir durum olarak hafızama kazıdım. Tüfeğin neden patlamadığı konusunda acaba fişek kapsülü sert ondanmı dedim çünkü ilk defa o sene bu fişeği sıkıyordum başka fişektede yaptı ama ben sorunu sonradan buldum tüfeği kurmak için tam kırmadan fişek koyu kapatırsan patlatmıyordu. Ayrıca Kamil beyin dediği gibi dipçiği söküp iyi bir sprey yağ ile temizledikten sonra hava tutttum ve bu sezon bir daha bu sorunu yaşamadım. Ama tüm ömrüm boyunca yaşayacağıma bu keklik ve tavşanı kaçırma anımı hiç unutmayacağım...

Herkese saygılar...

Çok güzel bir av günü olmuş. O hyavanlar av olsa sıradan bir gün olurdu. Can yakmadan, can yanmadan heyecan dolu geçmiş.

Benim poze de (şüphesiz s56 da) tam kırmadan açıp kapatınca üst horozu kurmuyor. Heyecan veya aceleden farkına varmadan az kırıyoruz herhalde. Hatta bir anımı paylaşayım: kazın bol olduğu bir sene arabayla kazları takip etmeye gidiyorduk. Tüfek kılıfta iki parçaydı. Kazı menzilde oturur görünce durduk, aceleyle monteledim, fişekleri koydum kapatacam kapanmıyor. Kapanacağı yerde taak diye demir demire vuruyor :) Kazlar menzilde, ha kaçtılar ha kaçacaklar derken bir daha, bir daha çarpıyorum taak taak, kapanmıyor. Fıttırmak üzereyim, kazlar kafayı dikti ama oturuyorlar(arabanın diğer tarafında çömelik halde oluyor bunlar). Neyse tahmin ettiğiniz gibi kırma mandalını salık haldeymiş. Tabi onun öyle neticeleneceğini biliyordum ama kazları görünce kafam durdu zahir. Bunlar da ava dahildir. Eyvallah!
1968

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #21 : 05 Nisan 2016, 10:55:26 »

Volkan Bey,

Bu S serisinde kronik sorun değil bizlerin tüfek temizliğini tam yapmamızdan kaynaklanıyor bence. Hassas pimler maşa yaylar ve 5 cm² mekanizma alanında bir çok 45 - 50 yaşında yorulmuş metalin bakımını yapmaz pisi pasağı ile kaldırır temizliği layıkı veçhile yapmazsan öyle keklikleri de kaçırırsın tavşanlarda gülerek poposunu sallaya sallaya giderler diyorum kendi kendime....

Ama ille de S Serisi illede S Serisi diyorum ekonomik güzümüz nispetinde.... :)
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL