GRUPLARA DAHiL OLMAYAN BÖLÜMLER > TÜRKÇEMİZ VE GÜZEL KULLANIMI

En Sık Yapılan Hatalar - 1 - Deyim Hataları

(1/8) > >>

İbrahim AYSU:

Ben buradaki "altı kaval" kısmını fişek yatağı (fişek yatağında yiv ve set olmadığı için) "üstü şeşhane" kısmını da, Mauser'lerin 6'lı yiv ve set'ten oluşan namlusunu kastettiğini biliyordum. Bu resimdeki açıklama biraz eksik gibi. Yani, "altı kaval, üstü şeşhane" fişek yatağı ve yivli-setli kısmıyla birlikte , bir Mauser namlusunu ifade eden bir deyim, diye biliyordum.

Ayrıca:

"Güzele bakmak sevaptır." değil "Güzel bakmak sevaptır"
"Eşek hoşaftan ne anlar" değil "Eşek hoş laftan ne anlar"

Bülent ERDEM:
süperrr

ana(ane) gibi yar..... ve su(sus) küçüğün....

bu iki deyimi yanlış biliyormuşum .yeri geldiği zaman  çok'ta sık kullanırdım bu deyimleri . iki kelime ne kadar'da değiştiriyor deyimlerin içeriğini .

paylaşım için teşekkür ediyorum İbrahim bey . Forum'da  eğleniyor keyifli zamanlar geçiriyoruz , eğlenirken'de bolca öğrenip bilgi sahibi oluyoruz .

forumun evrildiği nokta inanılır gibi değil ! eskiden buralarda ego-menfaat çatışmaları izler,sığ köpek tartışmalarına maruz kalırdık . şimdi ise bilginin harman olduğu - insanı kendine çeken tam'da olması gereken biz av ve doğa severlere yakışır bir ortam oldu . emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler

Fatih S.M.YAPAR:
Teşekkürler ibrahim bey, bülent bey sizede katılıyorum. Av bizim kimliğimiz olmuş sonuçta,bir şekilde onu yaşıyoruz ve onun üzerine paylaşım yapıyoruz ama avın dışındada bir yaşam var.

reeder_P9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kemal KAYAN:
İlk olarak aklıma gelenleri ben de yazayım;
"Güzele bakmak sevaptır" değil "Güzel bakmak sevaptır"
"Göz var nizam var" değil "Göz var izan var"
"Eşek hoşaftan ne anlar" değil " Eşek hoş laftan ne anlar"

İbrahim AYSU:
Bu yorumunuz çok mutlu etti beni, çok teşekkürler. Eksik olmayın Bülent Bey :)

--- Alıntı yapılan: Bülent ERDEM - 10 Temmuz 2016, 08:00:22 ---süperrr

ana(ane) gibi yar..... ve su(sus) küçüğün....

bu iki deyimi yanlış biliyormuşum .yeri geldiği zaman  çok'ta sık kullanırdım bu deyimleri . iki kelime ne kadar'da değiştiriyor deyimlerin içeriğini .

paylaşım için teşekkür ediyorum İbrahim bey . Forum'da  eğleniyor keyifli zamanlar geçiriyoruz , eğlenirken'de bolca öğrenip bilgi sahibi oluyoruz .

forumun evrildiği nokta inanılır gibi değil ! eskiden buralarda ego-menfaat çatışmaları izler,sığ köpek tartışmalarına maruz kalırdık . şimdi ise bilginin harman olduğu - insanı kendine çeken tam'da olması gereken biz av ve doğa severlere yakışır bir ortam oldu . emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler

--- Alıntı sonu ---

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git