KÖPEKLER HAKKINDA HER ŞEY > ANADOLU KÖPEK IRKLARI

BOCU-Dünya'nın en küçük tazısı.Henüz duyulmamış çok şirin, tilki düşmanı bir ırk

(1/2) > >>

Aykut SOYTUTAN:
Arkadaşlar bu konu bir bombadır.
Lütfen dikkatli okuyun, herkese, özellikle KIF' a duyurun ve soy kaybolmadan tescil ettirelim.

BOCU, Mardin yöresinde aktif olarak kullanılan bir tazı türüdür ve Dünya' nın EN KÜÇÜK TAZISIDIR. Dağlık, kayalık dinlemeden tilkiyi ininde bulur, ya sürüye sürüye, ya da kovak çıkartır o ufacık cüssesiyle. Dışarıda bekleyen avcı da vurur.
Öte yandan son derece sevimli ve güzel bir ırktır. Bir Sibirya Kurdu prototipidir adeta ancak tilkiyle boğuşması nedeniyle kulakları genelde kesilir. Çok değişik renklerde olabilir. Yöresinde son derece kıymetli bir av köpeğidir. Eminim ki eğitildiği takdirde her tür ize girebilecek zekaya sahiptir. Bu ırkın tanınması için desteklerinizi bekliyorum. Ben yıl sonunda Mardin' e gidip bu konuyla ilgili detaylı bir çalışma yapacağım ve Yaban Tv. de paylaşacağım sizlerle.

Resimleini paylaşmak istiyorum ancak gönderen arkadaşların amatör çekimleri nedeniyle istenilen standartta değiller.

Ahmet ŞAKİROĞLU:
Yabancı filmlerde sanırım ''MASKE'' filminde vardı bu köpeklere benzer bitane boyu kısa ama cok seri hareket edip hızlı koşuyor.
Belki cidden dediğiniz gibi 'ANADOLU SULTAN TAZISI,KANGAL'' gibi sahip çıkılması gereken bir ırktır.Umarım deneyimli ustalarımız sizinle paylaşırlar...İlgize teşekkürler..

Tuncay KANDEMiR:
Aykut bey umarım dediğiniz gibi çıkar ve güzel bir değer daha kazanmış oluruz ve nesilleri tehlike altında olmaktan kurtarılabilir,
Mardinden avcı arkadaşlarımızda eminim size yardımcı olmak isterler...

Sabri AKDENİZ:
Aykut bey,resimlerini, attığınız köpeklerin Tazılarla koordineli bir avını seyrettim.Burası Kızıltepeden Mardine gidiş yönünün sağında ve eski öğretmen okulu denilen  okulun tam arkalarına düşen OVAKÖY dür.Ben orada öğretmenlik yaparken keşif taburunun arkasında yanı BABOLİ de bir kaç avlarını seyrettim.Bu ufaklıklar avı bulup kaçırıyor arkalarındanda tazılar yetişip tilki veya tavşanı yakalıyor.Daha bu gün o bölgenin avcılarından Mehmet AKATAY ile bunları telefonda konuştuk.Bukonularda Yüksel MUNGAN ında bilgileri vardır.Tanışıklığınızı biliyorum.Selamlar.

Can Kaçmaz:
İnşallah memleketimizin bütün bu değerlerine sahip çıkılıp, korunur, bütün bu değerler için sperm bankaları kurulur ve marka haline getirilerek nesilden nesile ulaşır...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git