KÖPEKLER HAKKINDA HER ŞEY > KÖPEK SAĞLIĞI - VETERİNER HEKİME DANIŞALIM

LADY-8 İN BAŞINA GELEN SİZİN KÖPEĞİNİZİNDE BAŞINA GELEBİLİR

(1/12) > >>

Özhan KELEŞ:
Av sezonu kapanmasına yakın Lady-8 i ona sahip olmak isteyen sevdiğim bir arkadaşıma verdim,Lady-8 yeni sahibinin aşırı ilgi ve sevgisi sayesinde kısa zamanda uyum sağlamış ve yeni sezon için beraberce gün sayıyorlardı.
Geçtiğimiz c.tesi günü Lady-8 in hayatını değiştirecek olay oldu,pazar günü Sabri BİTİŞ kardeşim Lady-8 in yanına geldiğinde gördüğü manzara karşısında şok olmuş LADY-8  in dili şişmiş,kanıyor ve içeriye çekemiyor,morarmış ve hemen beni aradı,bende böyle bir durumda kendisine acilen vet fakültesine götür dedim,pazar günü acile gittiler bir türlü bu durumun sebebini bulamadılar.Aşağıdaki resimlere yorumlarınızı merak ediyorum,sıkı araştırmalar sonucunda ben sebebini Lapsekide yaşayan sevgili dünürüm Gültekin SOYUPAK sayesinde öğrendim ve açıklayacağım.
Şimdi aşağıda göreceğiniz resimlere yorumlarınızı bekliyorum

Sinan YÜKSEKDAĞ:
abi bence bu iç çiçek diye tabir edilen  hastalık olmuş.horozlarda gecer bu tabir.aşılama yöntemi ile düzelirdi.ancak köpekte nası bısey derler bılemem

Emre VARDAR:
abi geçmiş olsun neden böyle olmuş acaba merak ettim ? şimdi iyi oldu mu leydi ?

Serhat SERİN:
İlk defa karşılaştığım bi durum..Özhan bey iyileşmiş görünüyor.İnşallah öyledir.Sebebini ve tedavi yöntemini paylaşmanız bizlere yardımcı olacaktır..

Burak KALLEM:
ÇAM AĞAÇLARINDAKİ ÇAM KESE BÖCEĞİNİ YALAYAN KÖPEKLERDE BU MANZARA ÇOK GÖRÜLÜYOR...
anamnez almadan direk aklıma gelebilecek şey... doğru tahmin ettiysem eğer;  

tedavide  çok ii sonuçlar aldığımızda söylenemez, bu  vakada...

Ampirik bir tedavi ama : tedavi de en güzel sonucu durum şekillendiğinde, yani köpek  bu böceği yaladıktan  sonra en kısa sürede kiriş (çiriş de denir) bitkisi var(tarla kenarlarında çok olur) onun soğanı olur kökünde, 2 ye bölüp hayvanın diline ağzına burnuna sürdüğünüz de  çok  kısa sürede durumu ortadan kaldırdığına dair duyumlarım oldu fakat deneme imkanım olmadı...

diğer veteriner  ilaçları (dexametazon ve antihistaminik) ile  iyileşme oranı gerçekten çok düşük 10 köpekte 1-2 de erken zamanda   tedavi imkanı olursa sonuç alınıyor.. sonlara doğru köpeğin dili düşüyor ve köpek ölüyor zaten...

kiriş otu  ve kökü:

Vet.Hek.Burak KALLEM
                                                                                                                                          Muğla-Merkez

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git