SİLAHLAR, MÜHİMMAT, EKİPMAN HAKKINDA HER ŞEY > YİVSİZ TÜFEKLER GENEL VE TEKNİK PAYLAŞIMLAR

ŞOKLAR VE TÜFEĞE UYUMU İLE İLGİLİ KARMAŞA

(1/16) > >>

Ferhat DEMİRCİ:
  Ülkemizde üretilen yerli tüfeklerin neredeyse tamamına yakının şoklarının namlu  iç çapına bağlı olarak daralmadığını biliyormuydunuz?
*Bu bir yanlışlık mı?* yoksa beretta klonu tüfekler gibi şokların da Gelişi güzel ölçülmeden yapılmasından mı kaynaklanıyor? *Veya yerli tüfek sanayinin seri üretim adına göz ardı ettiği bir şeymi? *Yada yerli tüfek sanayi bu şok mevzundan bi habermi…?

Şu şekilde açıklamaya çalışayım  REMİNGTON tüfeklerinde iç çap genellikle 18.51(.729) BERETTA tüfeklerinde ise 18,36(.723) olarak biliniyor. Ve bu firmalar şokarı nı bu değerler üzerinden üretiyor.

İstisnalar hariç Yerli tüfekler ise namlular 18,3 den 18.6 ya kadar çıkabiliyor şuana kadar elime geçen tüm yerli tüfeklerin şoklarının(beretta vidalama) çaplarını  ölçtüm sonuç hayret verici hepsi  yaklaşık olarak 18,30 e göre ayarlanmış..gibi..

Bu durumda Eğer elinizdeki tüfeğin iç çapı 18,5 ise:   Örnek: 18,3 ün 3 nolu şoku 18,5 e neredeyse 1 nolu şokuna denk geliyor. yani orta şok diye takıyorsunuz fakat full şok la atıyorsunuz yada 1 2 nolu şoklarınızı takınca turkey-yada extra full oluyor.
Örnek olması açısından Beretta  ve remington tüfeklerinin şok daralma çizelgesi   aşağıdaki gibi…buradan hareketle tüfeğimizin gerçek şok değerini bulabiliriz..                          

inch        mm                                                
BERETTA      .723   18,36                    

F   1 NL ŞOK   .695--17,65  
İM   2 NL ŞOK   .700--17,78  
M   3 NL ŞOK   .705--17,9    
İC   4 NL ŞOK   .715--18,16    
SK   SKEET         .718--18,23  
CLY   SİLİNDİR   .723--18,36  

inch               mm
 REMİNGTON       .729      18,51
Turkey                .680         17,27
Extra Full             .690        17,52                                                                    
F     1 NL ŞOK      .700      17,78                                                                      
İM   2 NL ŞOK      .705      17,90
M    3 NL ŞOK      .710      18,03
İC   4 NL ŞOK      .720      18,28
SK   SKEET           .725        18,41
CLY  SİLİNDİR      .729      18,51

Yerli Üretimlere Bakalım elimde huğlunun ve üzümlünün  farklı markalarının şokları mevcut şu an elimde mevcut olan ATA,STOEGER,KRAL markalarının da şokları var …Yaklaşık Elimde 30-Tane Değişik Yerli Şok Var sonuç  Hepsi Aynı…

F   1 NL ŞOK   17,40
        İM   2 NL ŞOK  17,60
        M   3 NL ŞOK  17.80
        İC   4 NL ŞOK   18,10
        CLY   5 NL ŞOK   18,30

Kullandığım Yerli tüfeklerin iç çapları ata neo=18,4  kral 18,47 stoeger 2 namlulu birisi 18,6  diğeri 18,51 iç çapları fabrika da ustalar tarafından ölçülmüştür..

Bu tablolara göre eğer elimizdeki tüfeğin namlu iç çapını biliyorsak bir değerlendirme yapılabilir.. Ve bu konuda aklında soru işareti olan  arkadaşlara yardımı olabilir diye düşünüyorum…

AYRICA (ŞOKLAR VE TÜFEĞE UYUMU) KONUSUNA DAHA HAKİM ARKADAŞLARIN PAYLAŞIMLARINI MERAKLA  BEKLİYORUM.. SAYGILAR  RASTGELE

http://www.industrial-enclosures.com/html/inch-mm-calculator.html BURADAN İNCH İ MM RE CEVİREBİLİRSİNİZ..   .1 İNC=2,54MM

Selami FİLİK:
Konuyu açtığın için çok teşekkür ederim ferhat .herşey tamam da choke ta büyük sıkıntı içerisindeyiz bu aralar. .ördek arazide savruluyor geçen hafta sonu 3 avcı ördek çarpması sonucu yaralandı ,çulluk desen vurmakla bitmiyor,tahtalıya fişek dayandıramıyoruz, choke u düşünmekten uyuyamıyorum bu aralar:))

Ferhat DEMİRCİ:

--- Alıntı yapılan: Selami FİLİK - 23 Aralık 2010, 21:16:44 ---Konuyu açtığın için çok teşekkür ederim ferhat .herşey tamam da choke ta büyük sıkıntı içerisindeyiz bu aralar. .ördek arazide savruluyor geçen hafta sonu 3 avcı ördek çarpması sonucu yaralandı ,çulluk desen vurmakla bitmiyor,tahtalıya fişek dayandıramıyoruz, choke u düşünmekten uyuyamıyorum bu aralar:))

--- Alıntı sonu ---
  Rica ederim.. ördek çarpması sonuçu yaralanan seyfi,oktay,ve sana geçmiş olsun :) tüfeğin full şok ya ondan uyuyamıyorsundur.. katil:)

Tuncay KANDEMiR:
ilginç bir inceleme !!! eğer böyle ise gerçekten karmaşa :(
bilgilendirme için teşekkürler

Hasan AKSU:
Ferhat abi bu şokların hepsinin belli bir standardı olmadığını tahmin ederdim hep. digital bir kumpasla ölçünce ne kadar oynamalar var çok açık görülüyor, dediğin gibi avcı 3 no şoku takıyor fakat neredeyse full şok oluyor, böylesi durumlarda avcı grupmanına bakarak hangi şokunu takması gerektiğini kendisi bulacak.
Araştırmanız için teşekkürler elinize sağlık

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git