AVCILIK, AVLANMA METODLARI, DOĞADA YAŞAM BİLGİLERİ VE AV KÜLTÜRÜ > AVCI SAĞLIĞI - SAĞLIK BİLGİLERİ

Av etleri içindeki saçmalara dikkat!!

(1/3) > >>

Koray AYDEMİR:
İngiltere'de yapılan ve Nisan 2010'da yayınlanan  bir bilimsel araştırmaya göre, av hayvanlarının içinde kalan kurşun saçmaların insan sağlığı için zararlı olduğu gösterilmiş. Saçmalar av hayvanını delip geçse dahi saçmaların et içinde ezilip dağılması nedeniyle geride kalan küçük kurşun parçacıkların zehirlenmeye neden olabileceği gösterilmiş. (Makale içindeki tahtalı güvercinin röntgeninde geride kalan kurşun fragmanlarını görmenizi tavsiye ederim)

Özellikle küçük yaştaki çocukların kurşun zehirlenmesine daha duyarlı oldukları saptanmış. Kurşun zehirlenmesinin çocuklarda zeka ve gelişme geriliğine yol açtığı bilinmektedir. Aşağıda ilgili makaleyi sunuyorum.

Av etlerini tüketirken içindeki saçmaların yutulmaması hususunu bilgilerinize arz ederim...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2859935/pdf/pone.0010315.pdf

İlyas ISI:
Bu önemli mevzuyu buraya taşıyarak dikkatimizi celbettiniz.hakikaten güzel bi yaklaşım.duyarlılığınız için teşekkürler.Bu milleti Asil yapan işte bu gibi hasletler.Hiç tanımadığı insanların başına sıkıntı keder gelmesin diye uğraşıyo olmak bi insanın yüreğinin ne denli ORJİNAL :)olduğunu gösterir.emeğiniz için ayrıca teşekkürler..

Erol SARI:
Dikkat edilmesi gereken bir durum.Paylaşım için teşekkürler.

Tuncay KANDEMiR:
makaleden fotosunuda ben ekleyim bilgilendirme için teşekkürler

Musa KARAOĞLAN:
Bilgilendirmeniz için teşekkürler,çoktandır aklıma takılan bir soruydu ve şimdi cevabını buldum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git