KÖPEKLER HAKKINDA HER ŞEY > KÖPEK SAĞLIĞI - VETERİNER HEKİME DANIŞALIM

köpekler birden fazla babadan yavru sahibi olabilir mi?

(1/5) > >>

Vet.Hekim Kaya GİRAY:
 biraz önce sitede bir soru gördüm bir dişi köpeğin birden fazla babadan gebe kalıp kalamayacağı ile alakalı.
  ilerleyen zamanda bu konunun sitemizde tartışmalara sebebiyet vermemesi açısından soruyu silerek bu şekilde bir konu açmanın daha faydalı olacağına kanaat getirdim umarım herkese faydası olur
   aslında bu sorunun cevabı çok kısa olarak evet yani bir köpek birden fazla erkekle çifteşip hepsinden yavru doğurabilir.
    peki bu hadise nasıl olur?
 şöyleki biz erkekler her zaman dişileri beklemek durumundayızdır spermatozoonlarda maalesef bizimle aynı kaderi paylaşırlar ve eğer kendilerine uygun bir yumurta hücresi istiyorlarsa ondan önce döllenme bölgesine ulaşmak zorundadırlar ki olayda böyle olur zaten.
  dişi köpek daha yumurtalar yumurtalıktan ayrılmadan önce erkeklerle çiftleşmeye ve  bu çiftleşmeler sonucu edindiği spermatozoonları biriktirmeye başlar. (yani dişi mümkün olduğunca çok çiçekten bal almaya bakar ki döllenme ve güçlü yavrular doğurma şansı artsın)

Aykut ALGÜNEY:
Superfotasyon, yanlış hatırlamadıysam.

Mehmet PİLGİR:
veteriner bey ben zaten birden fazla babadan aynı batın kardeşler olabileceğini biliyorum.benim sorum o değil...........
benim sorum İSTEM DIŞI ikinci bir çiftleşmede çıkan yavrulardan anneye benzemesine rağmen YOZ(cinsi belli olmayan) babadan olup olmadığını nasıl anlayacağız.
ÖRNEKLE ANLATAYIM:anne= saf kan bir pointer  ,çiftleştirilen baba = safkan bir pointer   fakat takip eden günde köyün çomarı da aynı dişi pointerle çiftleşiyor.çıkan yavrularda şekil olarak yoz kırığı olanda var ,pointere benziyende. benim merak ettiğim pointere benzeyen yavrunun ÇOMARDAN mı yoksa SAFKAN POİNTERDENMİ olduğunu anlamak mümkünmü?eğer mümkünse nasıl?
bu arada sayın veteriner bey kimsenin bu soru soruldu diye alınganlık yapıp problem çıkaracağını sanmıyorum.sizden ricam bilimsel bir cevap.saygılar.

Mehmet PİLGİR:
buna benzer bir vakada hem fizksel hemde karekteristik olarak %100 pointere benzeyen bir köpeğin safkan bir başka pointerle eşleşmesinden KIRIK yavrular çıkmıştı.bu soruyu sormamın sebebi budur.

Tuncay KAHRAMAN:
Kıl folikülünden Dna testi italya ve Amerikada çok yaygın olup kolay ve uygulanabilir maliyete sahiptir..Dünya çapında Boğa adayı deneyen suni tohumlama  firmaları çiftliklerde Progeny teste alacakları dişi buzağıların gerçekten o babaya ait olup olmadığını Dna testiyle doğrularlar..
www.altagenetics.com,alta advantage program adı altında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz..

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git