Gönderen Konu: kral a12 yerli fişek seçimi ne önerirsiniz  (Okunma sayısı 14740 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
kral a12 yerli fişek seçimi ne önerirsiniz
« : 25 Nisan 2014, 22:36:22 »
Sevgili kral a12 kullanan abilerim ve kardeşlerim yerli fişek markalarından hizli ve etkili olan hangi fişeği onerirsiniz buna şevrotinde dahil
1993-Malatya

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: kral a12 yerli fişek seçimi ne önerirsiniz
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2014, 23:22:40 »
           Furkan sıcak ve ılık havalarda yaf 28 gr veya yaf 30 gr bior tapa fişekler tavsiye ederim.Tüfeğin hayırlı olsun, avı bol olsun, Allah kaza bela vermesin.Çevreyi ve doğayı koruyalım ki , avlanma şansımız olsun.Tüfeğin tekrar hayırlı olsun kardeşim.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2014, 00:12:07 »
Arkadaşımda var ördek hariç her ava 32 gr yaf kullanıyor
  • YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2014, 00:27:20 »
özkursan jet saga hariç diğer yerlilerin hepsini kullana bilirsin 34 gramı geçme kralın tüfekleri hafif gramajlı ve bior tapa fişekleri çok sever tapa konusunda bilgiv varmı kardeşim bilmiyorum ama sunları söylüyebilirim
keçe tapa yakın menzil
bior tapa orta menzil
pawer tapada uzak menzil için idealdir
9 lu sevrotin olarakta yafın 1050 bar 38 gr 9 lusu çok iyidir
1985
BURSA

Çevrimdışı Sinan TANLIKOLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2014, 00:31:13 »
hayırlı olsun kardeşim
1985 kütahya
0533 523 8526

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2014, 15:34:01 »
           Furkan sıcak ve ılık havalarda yaf 28 gr veya yaf 30 gr bior tapa fişekler tavsiye ederim.Tüfeğin hayırlı olsun, avı bol olsun, Allah kaza bela vermesin.Çevreyi ve doğayı koruyalım ki , avlanma şansımız olsun.Tüfeğin tekrar hayırlı olsun kardeşim.
mehmet abi çok tesekkur ederim yorumun için allah razı olsun. Genç bi avcı olarak hem avlanmadaki incelikleri avlanırkende doğayı korumayı siz değerli abilerimden Öğreniyorum temennilerin için tesekkur ederim.Hafta karar kilmis durumdayim değerli yorumun için tekrar tesekkur ederim
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2014, 15:45:11 Gönderen: Furkan AVCU »
1993-Malatya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2014, 15:35:25 »
Arkadaşımda var ördek hariç her ava 32 gr yaf kullanıyor
çok tesekkur ederim abi yorumun için bana gözüken yol yaf herhalde :)
1993-Malatya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 26 Nisan 2014, 15:39:19 »
özkursan jet saga hariç diğer yerlilerin hepsini kullana bilirsin 34 gramı geçme kralın tüfekleri hafif gramajlı ve bior tapa fişekleri çok sever tapa konusunda bilgiv varmı kardeşim bilmiyorum ama sunları söylüyebilirim
keçe tapa yakın menzil
bior tapa orta menzil
pawer tapada uzak menzil için idealdir
9 lu sevrotin olarakta yafın 1050 bar 38 gr 9 lusu çok iyidir
caner abicim her konuma yardimci olduğun gibi bu konuşmada yardimci olmuşsun allah razi olsun senden kaydoldugum günden beri actigim her konuda tecrübelerini eksik etmedin benden bu konuda olduğu gibi. Kafama yatan yaFv oldu ankette de yaf cikti en iyi yerli diye ve abi tapalar hakkında bi bilgim yoktu bunun için ayriyeten tesekkurederim. Abi peki özkursan jet saga neden olmaz ne zarari var kullanacagimdan değil ama merakimdan bi sorum daha var a12 1050 bar testini geçmiş bi tufekpmi ve yafın şevrotinini sen kullanma firsati bulabildinmi abi kral a12 inde
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2014, 15:46:52 Gönderen: Furkan AVCU »
1993-Malatya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 26 Nisan 2014, 15:40:24 »
hayırlı olsun kardeşim
allah razı olsun sinan abi. Sizlere daha iyileri nasip olur inşaallah.
1993-Malatya

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 26 Nisan 2014, 16:39:25 »
          Furkan her tüfek ayrı ayrı markanın fişekleri ile iyi randıman veriyor.Ama benim tecrübelerim Üzümlü ve Huğlu üretimi tüfeklerin genellikle yerli fişek olarak en çok meca ve yaf fişeklerini sevdiği yönünde.Ayrıca bu tüfekler ağır doluyu sevmez.Bu tüfeklerle kış soğuklarında bile 34 gramı geçme.Sıcak ve ılık havalarda 28,30 gr. kullan.Yakın atışlarda keçe veya bior tapa , 5 veya 4 numaralı şokla kullan.Uzak atışlarda ise daha çok 3 no şoku kullan.Zira 3 şokun 1 ve 2 no şoktan iyi grupman yaptığını gördüm.İri saçma ve nispeten 34,36 veya 40 gr gibi ağır fişekler atacaksan 4 nolu şok ile at.Tek kurşunu ise 5 no şok ile at.Tüfeğin tekrar hayırlı olsun.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 26 Nisan 2014, 17:08:43 »
          Furkan her tüfek ayrı ayrı markanın fişekleri ile iyi randıman veriyor.Ama benim tecrübelerim Üzümlü ve Huğlu üretimi tüfeklerin genellikle yerli fişek olarak en çok meca ve yaf fişeklerini sevdiği yönünde.Ayrıca bu tüfekler ağır doluyu sevmez.Bu tüfeklerle kış soğuklarında bile 34 gramı geçme.Sıcak ve ılık havalarda 28,30 gr. kullan.Yakın atışlarda keçe veya bior tapa , 5 veya 4 numaralı şokla kullan.Uzak atışlarda ise daha çok 3 no şoku kullan.Zira 3 şokun 1 ve 2 no şoktan iyi grupman yaptığını gördüm.İri saçma ve nispeten 34,36 veya 40 gr gibi ağır fişekler atacaksan 4 nolu şok ile at.Tek kurşunu ise 5 no şok ile at.Tüfeğin tekrar hayırlı olsun.
mehmet abi tek kursun kullanacagimi sanmiyorum bi videoda şerit namluda özkursan tek kursun atan adamin namlu ucunun gül gibi acilip şeridin tamamen namludan ayrildigini gördüm yorumun için teşekkürler abi. Fişek tavsiyelerine ise tamamen uyacagim abi
1993-Malatya

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 26 Nisan 2014, 18:21:01 »
Furkan kardeşim tüfeğini aldın galiba 5+1 mi yoksa 7+1 mi aldın yafı sormuşşsun ben yafın yani yavaşçaların şaçma fişekerini çok beğenmiyorum fakat tek kursun ve 9 lu sevrottini çok iyi tavsiye ederim ben a12 kullamadım arkasımda var o bu fişekerin hepsinden attı 1050 bar 9 lu sunu yafın geçen sene kral pozemde bu senede yeeni aldığım kral escordda attım hiçbir sıkıntı yaşamadım öle abarılacak kadarda bir basınç yada geri tepmesi yok yafın 1050 bar 9 lusunun tek kursun ve şaçma fişekleri hakkında bu basınç ve geri tepme olayınıda biraz açayım 32 gramlık bir şaçma fişeği ile 32 gramlık bir tek kursunun geri tepme ve basıncı aynı olmuyor tek kursunlar biraz daha sert patlar ve teper tabi markadan markayada değişir bende senin gibi ilk tüfeğimi aldığımda hep ağır fişeklerin daha verimli olcağını düşünürdüm ama normal avlarda tam tersi olduğunu hatta ağır fişeklerin dahada verimsiz olduğunu gördüm ağır fişekler sadece kaz ve ördek avlarında gereklidir tek kursunun bile hafif gramlısın daha isebetli olduğunu gördüm senin tüfeğin    29 gr yaf speedy sulug tek kursunu çok sevecektir buna eminim sen tüfeğini daha çok domuz avında kullanmak istediğini söylemiştin umarım sezon acılana kadar o a12 tüfeğine bir tanede 61 cm gezli fosfor arpacıklı bir sulug namlu yaptırırsın bu sayedede çok isabetli tek kursun atışları yaparsın hemde 2 namlulu olduğu içn tüfeğinin ömrü uzamış olur yerli fişek en iyileri hangisi dersen sana meca ve zuber derim
1985
BURSA

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 26 Nisan 2014, 18:31:37 »
Furkan kardeşim tüfeğini aldın galiba 5+1 mi yoksa 7+1 mi aldın yafı sormuşşsun ben yafın yani yavaşçaların şaçma fişekerini çok beğenmiyorum fakat tek kursun ve 9 lu sevrottini çok iyi tavsiye ederim ben a12 kullamadım arkasımda var o bu fişekerin hepsinden attı 1050 bar 9 lu sunu yafın geçen sene kral pozemde bu senede yeeni aldığım kral escordda attım hiçbir sıkıntı yaşamadım öle abarılacak kadarda bir basınç yada geri tepmesi yok yafın 1050 bar 9 lusunun tek kursun ve şaçma fişekleri hakkında bu basınç ve geri tepme olayınıda biraz açayım 32 gramlık bir şaçma fişeği ile 32 gramlık bir tek kursunun geri tepme ve basıncı aynı olmuyor tek kursunlar biraz daha sert patlar ve teper tabi markadan markayada değişir bende senin gibi ilk tüfeğimi aldığımda hep ağır fişeklerin daha verimli olcağını düşünürdüm ama normal avlarda tam tersi olduğunu hatta ağır fişeklerin dahada verimsiz olduğunu gördüm ağır fişekler sadece kaz ve ördek avlarında gereklidir tek kursunun bile hafif gramlısın daha isebetli olduğunu gördüm senin tüfeğin    29 gr yaf speedy sulug tek kursunu çok sevecektir buna eminim sen tüfeğini daha çok domuz avında kullanmak istediğini söylemiştin umarım sezon acılana kadar o a12 tüfeğine bir tanede 61 cm gezli fosfor arpacıklı bir sulug namlu yaptırırsın bu sayedede çok isabetli tek kursun atışları yaparsın hemde 2 namlulu olduğu içn tüfeğinin ömrü uzamış olur yerli fişek en iyileri hangisi dersen sana meca ve zuber derim
evet caner abi aldim tüfeği 5+1 ama takoz mecbur olacagi için 2+1 olacak o . zaten tüfeğin ömrü için agir fişek atmqm abi hem hafif mermiler daha hizli yol alir diye düşünüyorum av mevsimi acilana kadar inşaallah slug kafamda var abi yaptrcam burada aldigim av bayisine sordum dürbün ile beraber 275 dedi 200 tlsi namlusuymus zaten durbundede indirim yaptim dedi allah izin verirse onu alacagim. Bide caner abi yaptiramasam bile tek kursun atip yazik etmem tufegime videoda şerit namlunun o şekilde parcalandigini gördüm onun yerine şevrotinle domuza gitsem bi sorun olurmu ?
1993-Malatya

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 26 Nisan 2014, 18:41:53 »
kardeşim 9lu sevrottini kullanmak kanunen yasak  domuz avında onunla yakalnırsan ağır para cezası ve tüfeğine el konula bilir ve tek kursundan daha tehlikelidir etrafa 200 metre etkili menzile şaçılıverir ben test ettim daha  tüfekten  namludan yeni çıkarken bile 9 lu sevrotin şaçmalarının birbirine çarparak etrafa dağıldığına şahit oldum şu şekilde kanunen serbesttir eğer kendinize ait bir çiftliğinz yada bağ eviniz bahçelerinz varsa o mekanı yabani hayvanlara karşı korumak için serbesttir yürüyüş ve sürek avlarında yasaktır
1985
BURSA

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 26 Nisan 2014, 19:21:59 »
kardeşim 9lu sevrottini kullanmak kanunen yasak  domuz avında onunla yakalnırsan ağır para cezası ve tüfeğine el konula bilir ve tek kursundan daha tehlikelidir etrafa 200 metre etkili menzile şaçılıverir ben test ettim daha  tüfekten  namludan yeni çıkarken bile 9 lu sevrotin şaçmalarının birbirine çarparak etrafa dağıldığına şahit oldum şu şekilde kanunen serbesttir eğer kendinize ait bir çiftliğinz yada bağ eviniz bahçelerinz varsa o mekanı yabani hayvanlara karşı korumak için serbesttir yürüyüş ve sürek avlarında yasaktır
Anladım abi yani diyosunki slug namlu yapana kadar domuz avı yapamazsın :(
1993-Malatya

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 26 Nisan 2014, 20:44:52 »
           Furkan kardeşim şu anki tüfeğinle ve namluyla gayet rahat biçimde kurşun atışı yapabilirsin.Yalnız dikkat edeceğin şey kurşun atacağın zaman  5 veya 4 no şok kullan, aynı zamanda yumuşak kurşunlar kullan.Benim 5 adet tüfeğim var, hiç birinde slug namlu yok, ama bu tüfeklerimle çok sayıda kurşun atıyorum.Açık şok ve yumuşak kurşun kullandığın sürece sıkıntı kesinlikle yok.O NAMLUYU PATLATAN KURŞUN ,KAMA ADI VERİLEN ÇELİK KURŞUNDUR.Normal yumuşak kurşunları güvenle atabilirsin.Mesela yaf speedy,meca, jet, sterling vs. olabilir.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Sinan TANLIKOLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 26 Nisan 2014, 21:21:57 »
Furkan kardeşim ben sana mecanın foster tipi kurşunu öneririm ben kullanıyorum rc palla kurşun da iyidir ama mecaya göre 3 kat fiyatı var
1985 kütahya
0533 523 8526

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 26 Nisan 2014, 22:25:49 »
neden yapamaysın şeritli namluylada tek kursun atabilirisin ama kararında çoğu zarar olur namluya
1985
BURSA

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 26 Nisan 2014, 22:39:53 »
Fişek tüfek önerilerine net cevap yazmaktan kaçınıyorum. Detayı atlayıp sonucu yazacağım: Çoğunluk önerilen fişekler ortalama iyi kabul edilebilir. Bunlardan al dene. Önce kağıda falan at, sonra seçtiklerini biraz da avda dene. Her avcının attığı mesafe, atış şekli vesaire aynı olmayabilir. Kendine uyanı araştrıman gerek. Şunu da belirteyim, Kral'ın namluları bildiğim kadarıyla 18,3 mm civarında ve azıcık dar sayılır. Çok yüksek hızda ve ağır gramaj fişeklere fazla yaklaşmayın. Mesela 36 g üzerine gerek de yok, fayda da yok diyebilirim. Bana sorsan 34 g bile nadir gereken bir şey ama yine de dene ve gör. Belki sendeki verimli olur. Fakat fişekleri kullancağın havada ve mevsimde dene. Mesela S4 , Sipe barutlu gibi hızlı, hararetli fişekleri sıcak havada deneme. Yanlış izlenim verebilir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 26 Nisan 2014, 23:28:37 »
18.3mm bunu bilmiyorduk volkan bey söylediğiniz çok iyi oldu ozaman kralın tüfeklerinde özellikle tek kursun atarken max 32 gramı geçmemek lazım
1985
BURSA

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 27 Nisan 2014, 01:44:28 »
           Furkan kardeşim şu anki tüfeğinle ve namluyla gayet rahat biçimde kurşun atışı yapabilirsin.Yalnız dikkat edeceğin şey kurşun atacağın zaman  5 veya 4 no şok kullan, aynı zamanda yumuşak kurşunlar kullan.Benim 5 adet tüfeğim var, hiç birinde slug namlu yok, ama bu tüfeklerimle çok sayıda kurşun atıyorum.Açık şok ve yumuşak kurşun kullandığın sürece sıkıntı kesinlikle yok.O NAMLUYU PATLATAN KURŞUN ,KAMA ADI VERİLEN ÇELİK KURŞUNDUR.Normal yumuşak kurşunları güvenle atabilirsin.Mesela yaf speedy,meca, jet, sterling vs. olabilir.
içime su serptin abi aşırıya kacmayacak şekilde kullanabilirm söylediklerini gramaj olarak 28 kullansam nasıl olur uygunmudur abi bi de bahsettiğim yav speedy su sitedeki mi http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=7888
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2014, 02:14:44 Gönderen: Furkan AVCU »
1993-Malatya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 27 Nisan 2014, 01:47:25 »
Furkan kardeşim ben sana mecanın foster tipi kurşunu öneririm ben kullanıyorum rc palla kurşun da iyidir ama mecaya göre 3 kat fiyatı var
peki abi bu kurşunlar bserit namluda hedef şaşmasi yapiyolar diyorlar ne kadar doğru
1993-Malatya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 27 Nisan 2014, 01:49:06 »
neden yapamaysın şeritli namluylada tek kursun atabilirisin ama kararında çoğu zarar olur namluya
Abi zaten sezon boyunca 5 yada 6 kere giderim fazla gitmem heralde domuza diye düşünüyorum taki slugumu alana kadar
1993-Malatya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 27 Nisan 2014, 01:58:23 »
Fişek tüfek önerilerine net cevap yazmaktan kaçınıyorum. Detayı atlayıp sonucu yazacağım: Çoğunluk önerilen fişekler ortalama iyi kabul edilebilir. Bunlardan al dene. Önce kağıda falan at, sonra seçtiklerini biraz da avda dene. Her avcının attığı mesafe, atış şekli vesaire aynı olmayabilir. Kendine uyanı araştrıman gerek. Şunu da belirteyim, Kral'ın namluları bildiğim kadarıyla 18,3 mm civarında ve azıcık dar sayılır. Çok yüksek hızda ve ağır gramaj fişeklere fazla yaklaşmayın. Mesela 36 g üzerine gerek de yok, fayda da yok diyebilirim. Bana sorsan 34 g bile nadir gereken bir şey ama yine de dene ve gör. Belki sendeki verimli olur. Fakat fişekleri kullancağın havada ve mevsimde dene. Mesela S4 , Sipe barutlu gibi hızlı, hararetli fişekleri sıcak havada deneme. Yanlış izlenim verebilir.
Volkan abi tecrübelerini ve bilgini benimle paylaşmaya layık gördüğün için sana tesekkur ederim. Gramaj konusuna gelecek olursak abicim ben öyle agir olsun peşinde değilim. Bi abimde söylemişti hafif fişekler hedefe daha hizli ulasir diye 28 - 32 gr arasi kullanmak düşüncesindeyim bu sezon. Ve yeni avcı olacagimdan sık sık müsait alanlarda atış yapmaktayım. Siz değerli abilerimden öğrendiğim ve forumda okuduklarimi göz önünde bulundurunca öğrendiklerimiz ortalama bir avcinin seviyesinde olduğunu farkettim. Buda siz değerli abilerim sayesinde oldu gerisinde inşaallah pratik yaparak öğrenilecek şeyler. Bide abi fişeğin agirliginin etkisine pek değişiklik yapmadigini duydum varsa bile azdir dediler ama hız konusunda ise genel olarak hafif gramajlar iş görür diyorlar bunlar hakkindada birkaç bisey soylerseniz mutlu olurum. Tekrar tesekkur ederim.
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2014, 02:04:12 Gönderen: Furkan AVCU »
1993-Malatya

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 27 Nisan 2014, 06:08:23 »
Mecanın 28 gramlık kurşunlarını 71cm süperpozemde 5 nolu şokla atıyorum, yaklaşık 50 tane attım sıvanma sadece namlunun ilk 15cm lik kısmında oluyor. Tüfeğin kilitlerine vs zararlı diyen arkadaşlar var ama benim kilitler ilk günkü gibi sıkı, hala zor açılıp kapanıyor gevşeme yok.
1990
Elazığ - Sofya