Gönderen Konu: Sahte fişek şüphesi  (Okunma sayısı 4135 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Sahte fişek şüphesi
« : 20 Ekim 2015, 20:06:55 »
Geçen hafta tanıdığım bir av bayinden b&p long range 36 gr 4 numara fisegini aldım. Kapsül beyaz yani hızlı yanmalı değil. Etrafı bakır acaba iri saçma da bu hızlı yanmalı kullanilmiyormu ? Diye düşündüm. Yine bugün remingtonun 36 gr shot shurt fiseginin 6 numarasinda etrafı bakır kapsül vardı. 2 numarasinda beyaz kapsül vardı. Bu konuda bir fişek açıp barutu ndan bi karara varacaktim. Ama fisekler koyde kaldı. Sizden gelen yorumlardan yola çıkarak fisekleri iade edeceğim.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Sahte fişek şüphesi
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2015, 22:34:50 »
Adem bey bende bahsettiğiniz fişeğin 6 numarası var bendekide bakır renginde

ama e-teminin sayfasında ki resimde 5 no beyaz kapsüllü ilginç  :o
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2015, 23:32:13 »
BU İŞTEn BENDE BİŞİ ANLAMADIM GİTTİ.daha bugun konuştuk iki av bayi arkadaşlarla hep çakma fişek hal böyle olunca ne alacagımızı şaşırır olduk.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2015, 00:53:20 »
Beni huylandiran şu mirage firması winchester ağır dolularda bakır renkli kullanıyor. Bu yavaş yanmalı anlamına gelmiyor. Ama b&p ve onun üretimi olan Avrupa remingtonlarin 34 ve 36 gr larinda beyaz hızlı yanmalı kapsül kullanılıyor. Bakır 32 ve altı dolularinda kullanılıyor. Bide remingtonun rengi ele veriyor. Hani bi acim bakim sahte olabilir hiç aklımdan geçmedi. Bukadarida pes yani.
Adem KARACAN

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2015, 09:30:50 »
bendeki 34 gr BP lerde bakır kaplı kapsül. muhtemelen chedditte cx2000 kafam karıştı benimde  :)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 21 Ekim 2015, 09:39:41 »
30 gram dışında gördüğüm değişik gramdaki BPler hep kırmızı kapsüllü.
1980-Antalya

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 21 Ekim 2015, 13:34:02 »
Arkadaşlar,

Markaların Distribütörü/Dağıtıcısı olan firmalar bellidir, google ile rahatlıkla bulabilirsiniz. İçinizde şüphe varsa sadece o markayı Türkiye'ye getiren firmadan alışveriş yapın. Distribütör perakende satış yapmıyorsa onlardan güvenilir perakendeciyi öğrenin oradan alışveriş yapın. Bu söylediğim sadece fişek için değil her türlü ithal mal için geçerlidir...
1980 İSTANBUL

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2015, 13:43:12 »
Arkadaşlar,

Markaların Distribütörü/Dağıtıcısı olan firmalar bellidir, google ile rahatlıkla bulabilirsiniz. İçinizde şüphe varsa sadece o markayı Türkiye'ye getiren firmadan alışveriş yapın. Distribütör perakende satış yapmıyorsa onlardan güvenilir perakendeciyi öğrenin oradan alışveriş yapın. Bu söylediğim sadece fişek için değil her türlü ithal mal için geçerlidir...

Ahmet bey B&P nin kendi sitesinde farklı kapsül var distribitörün sitesindeki resimde farklı bir kapsül var ?  :)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 21 Ekim 2015, 14:54:16 »
okuyunca bende şimdi baktım durum şu
32 gr 10 no kapsül beyaz çevre bakır
32 gr 6 no kapsül beyaz çevre beyaz
32 gr 7 no kapsül beyaz çevre bakır
34 gr 5 no kapsül beyaz çevre bakır
34 gr 4 no kapsül beyaz çevre bakır ama sahtemi orjinmi anlamam kutusu geçen sene 25 tl idi bu yıl 30 tl ye aldım

1963 Maltepe-İstanbul

The following users thanked this post: Adem KARACAN

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 21 Ekim 2015, 15:12:08 »
Ahmet bey B&P nin kendi sitesinde farklı kapsül var distribitörün sitesindeki resimde farklı bir kapsül var ?  :)

Şükrü Bey,

Sadece kapsülün çevresindeki halkının bakır rengi mi beyaz mı olduğu ile fişeğe, sahte-orjinal ayrımı yapmak mümkün değil. Farklı yıllara ait üretim partilerinde farklı malzeme kullanılması doğaldır. Fişek üreticisi kapsülünü değiştirmiş olabileceği gibi, kapsülü üreten de malzemeyi değiştirmiş olabilir. Çok şüphe varsa bunu İtalyan'lara mail atarak sorabilir, ya da ilgili markayı kullanmaktan tümden vazgeçebilirsiniz.
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Adem KARACAN

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 21 Ekim 2015, 16:02:22 »
Şükrü Bey,

Sadece kapsülün çevresindeki halkının bakır rengi mi beyaz mı olduğu ile fişeğe, sahte-orjinal ayrımı yapmak mümkün değil. Farklı yıllara ait üretim partilerinde farklı malzeme kullanılması doğaldır. Fişek üreticisi kapsülünü değiştirmiş olabileceği gibi, kapsülü üreten de malzemeyi değiştirmiş olabilir. Çok şüphe varsa bunu İtalyan'lara mail atarak sorabilir, ya da ilgili markayı kullanmaktan tümden vazgeçebilirsiniz.

yok ben sahte olduğunu düşünmüyorum ancak insan ister istemez şüpheye düşüyo. italyancam olsa hiç beklemeden mail atıcam ama oda mümkün değil. ingilizce atsam ne kadar doğru anlaşırız bilemiyorum ama denicem.
fişekden vazgeçmek istemiyorum çünkü B&P nin kullandığı saçmada dahil olmak üzere ayrı bir kaliteye sahip (bence)
32 gr ma kadar avda sorun yaşamadım. hatta 32 gr mından bozup yaptığım bior ve keçe tapa 28 gr fişekler bir harikaydı.
ancak şimdi otomatik tüfeğimde 34 gr ve 36 gr ları kullanıcam bu durum bu yüzden tedirgin etmedi desem yalan olur.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 21 Ekim 2015, 18:51:53 »
Bu adamlar sahte ve orjinali karıştırıp satıyor. Esas sıkıntı bu ben bazen çok güzel yaparken bazende tüfeği kirasim fişeği atarım gelip avdan döndüm. Bu sahte olayında 30 32 34 u bile kullanabilirsiniz.  Ama benim gibi 36 ve üstü kullanıyorsanız  sonuç hüsran çakma barut kapsül tapa grupman ne oluyoruz. Dedirtiyor adama. Bunu bizzat yaşadım. Adem Koca da bunu  yaptığı teneke atisiyla iyi orneklemis. Bu kapsül mevzusunuda Tevfik gün abimiz bi netlige kavusturabilir. Çünkü çok tecrübesi var .
Adem KARACAN