SİLAHLAR, MÜHİMMAT, EKİPMAN HAKKINDA HER ŞEY > PATTERN, PENETRASYON, İSABET, ATIŞ DENEME VE TESTLERİ

Gaz Operasyonlu Yarı Otomatik Tüfeklerde Hız Kaybı

(1/76) > >>

İbrahim AYSU:
"Gazlı yarı otomatik shotgun tüfeklerde, gaz operasyonu için harcanan gaz basıncından dolayı, hedefteki vuruş gücü kaybı ne kadardır?" sorusu çokça gündeme geliyor.

Bununla ilgili basit bir test yaptım.

Tutarlılığına, dolum kalitesi ve standardizasyonuna inandığım bir fişekle (Winchester SuperX Rifled Slug Hollow Point 70mm) toplam 10 atış yaptım.
(Aslında daha çok atış yaptım ama hızın cihaz tarafından %99.9 doğrulukta ölçülebildiği 5'er atışı hesaba dahil ettim.)

Tüfeğin ne olduğu çok da önemli değil ancak gaz deliği tipi, adedi ve gaz operasyonu tasarımı açısından bilmek isteyen olur diye onu da yazayım: Sarsılmaz marka, Boeing model, 12 çap , 51cm namlulu yarı otomatik bir tüfek.

Atışların ilk 5 tanesini gaz delikleri açık olarak yaptım:

İkinci 5 tanesini de gaz deliklerini izolasyon macunuyla iyice doldurup tıkayarak yaptım: (kullandığım izolasyon macunu Alman malıymış, çıkmıyor, temizlenmiyor, namlu beni epey uğraştıracak :) )

Atışların tamamı, pistonun Standard dolular için hazırlanmış yönü kullanılarak (magnum yönü değil!) yapıldı. Zaten deliklerin tıkanmasından sonraki atışlarda, piston çalışmadı. Boş kovan tahliyesi de gerçekleşmedi.

Hız ölçümü doğruluğu 99.9%'un üzerinde olan 5'er atışın ortalamalarını aldığımda, hız kaybı 1.4 % oldu. (Enerjinin, hızın karesiyle değiştiği unutulmamalı. Buradaki fark, lineer hız üzerinden hesaplanmış farktır, hızın karesi üzerinden değil... )

Farkın bu kadar küçük olması beklenen bir şey. Ancak, farkın gaz deliklerinin açık olduğu atışlar lehine çıkması bir çok kişinin ilgisini çekecektir diye bu testin sonuçlarını paylaşmak istedim. :)

Sonuçların neden böyle çıktığı da tartışılabilir ama belki testin metodolojisi üzerinde biraz daha düşünüp farklı metodlar uygulayarak da değerlendirme yapmak gerek.

Sonuçlar FPS cinsinden. (1 FPS = 0.3048 m / s)

Edit: Fotoğraf linkleri yenilendi. 04/10/2015 00:53

Suat ÇALIŞKAN:
İbrahim bey hoş geldiniz. Epey zamandır sizleri göremiyoruz.Beklenenin aksine bir sonuç çıkmış gibi.

Şimdi gazlı ve kinetik tüfek kıyaslaması yapılırken kinetiklerin daha etkili olduğunu söyleyenler ne diyecekler acaba  ?

Daha önce hedef üzerinde gazlı bir yarıoto nun kinetikten  penetrasyonda daha iyi olduğunu görmüştüm.Üstelik daha geniş namlu iç çapına sahip olduğu halde.

Elinize sağlık.Paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.

Selamlar....

Çağrı ECE:
çok ilginç bir sonuç olmuş, gazlı tüfekler çifteden pompalıdan daha hızlı atıyomuş demek ki :D forumda "gazlı ile 3 tane attım ölmedi poze ile tek seferde çaput oldu" gibi muhabbetler vardı böyle bişey olmayacağını tahmin ediyodum ama hız farkınında gazlının lehine olması çok ilginç geldi
elinize sağlık İbrahim abi

Berhan PINAROĞLU:
İbrahim bey ezberbozan bir çalışma olmuş elinize sağlık.Gazlı tüfek sahiplerinin (bende dahil) içine su serptiniz.

Suat ÇALIŞKAN:
Ha bu arada o gaz deliklerini tıkarken kullanılan Alman malı macunu çıkaracak Alman malı bir temizleyicide vardır herhalde.....

Şayet yoksa İtalyan malları ürünler arasından temin edebilirsiniz.......

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git