Gönderen Konu: Eski Sterling 24 gr ile yenilerin farkı  (Okunma sayısı 1410 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Eski Sterling 24 gr ile yenilerin farkı
« : 23 Ağustos 2018, 11:23:18 »
Herkese selamın aleyküm
24 gr sterling fişeklerin SOFT ve normal şeklinde sınıflandırıldığını gördüm.

Bu gördüğünüz fişek belli ki eski üretim lakin şuandaki 24 gr sterlinglerin Soft olanı mı? Yoksa normal olanı mı ? Bu fişek oluyor. Yada siz hangisini begendiniz ?
Teşekkürler
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2018, 11:24:36 Gönderen: Bahri TUĞRULTEKİN »
1983 Akhisar

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Eski Sterling 24 gr ile yenilerin farkı
« Yanıtla #1 : 23 Ağustos 2018, 13:09:02 »
 trap 7 no kullanıyorum uçar avında memnunum sket te var9 no saçmalı kullanmadım fakat soft ile soft olmayanın farkını kullanmayınca bilşemiyorum.

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2018, 22:40:56 »
Bahri kardeşim,

Elindeki kovanın bir yerinde "soft" yazmiyorsa, soft degildir 😀 . Soft diye adlandirilan fisekte prima sv barut, normalinde  ise A24 barutu var. Prima sv'nin yanma hızı A24'den biraz daha fazladır, haliyle softun namlu çıkış hızı da biraz daha fazla. Aradaki tek fark da bu. Soft diye tabir edilen kesinlikle daha az geri tepmeye sahip değil. Ben amatör trap aticisiyim, her ikisinden de binlerce attım. Aradaki tek fark barut farkı.
Avcı arkadaşlarıma sürekli yaptığım uyarıyı da buradan tekrarlayım, ava av fişeği atın. Trap - skeet fisekleri plak kırmak içindir, kuş vurmak için değil.
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Mustafa EMEK, Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2018, 23:26:01 »
Bahri kardeşim,

Elindeki kovanın bir yerinde "soft" yazmiyorsa, soft degildir 😀 . Soft diye adlandirilan fisekte prima sv barut, normalinde  ise A24 barutu var. Prima sv'nin yanma hızı A24'den biraz daha fazladır, haliyle softun namlu çıkış hızı da biraz daha fazla. Aradaki tek fark da bu. Soft diye tabir edilen kesinlikle daha az geri tepmeye sahip değil. Ben amatör trap aticisiyim, her ikisinden de binlerce attım. Aradaki tek fark barut farkı.
Avcı arkadaşlarıma sürekli yaptığım uyarıyı da buradan tekrarlayım, ava av fişeği atın. Trap - skeet fisekleri plak kırmak içindir, kuş vurmak için değil.

Ahmet bey üzerinde soft yazmama sebebi eskiden soft veya normal diye bir ayrım yoktu. Eğer yeni fişek olsaydı bende öyle düşünür soft yazmıyor demekki soft değil derim. Ancak bu fişek eski bir fişek  ;D
Benim tüfeğim bu fişeği beğeniyor mesafe konusundada haddimi bildiğim için yaralı giden avım olmuyor. Bulunduğumuz bölge çok sıcak elimdeki silahta fişek seçen bir silah o yüzden bu havalarda bunu kullanıyorum
Ava atılmaması gereken trap fişeği değil tüfeğe uymayan fişek olarak düşünüyorum. Biliyorsunuz ki herkesin tüfeği bir değil her fisekte bir değil. Her memleketin iklimi de bir değil.  Bu zamana kadar ki gördüklerim  tüfek fişek konusunda ki genellemelerin doğru olmadığı gerçeği. Tabi ki sizinde tecrubeleriniz vardır
Saygılar
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2018, 23:39:15 Gönderen: Bahri TUĞRULTEKİN »
1983 Akhisar

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2018, 00:05:19 »
Sterling competition trap modeli, yerlide gördüğüm en iyi traplardan biri.. Soft modelinde yukarıda belirtildiği gibi prima sv barutu varmış.
Üretim müdürü Ercan Beyle, fuar ziyaretimde trap fişeği üzerine de konuşmuştuk. Soft olan modeli av için uygun değil ama öbürü keyfe keder kullanılabilir demişti.

Trap fişeğinde de, ürettikleri diğer fişekler gibi örnek olarak Rc yi model aldıklarını söyledi.
RC1 trap fişeğini de inceledim ben. Sterling competition trap, hakikaten malzeme kalitesi olarak Rc1 standart trap fişeğiyle aynı ayarda..

Ava av fişeği fikrine ben de katılıyorum ama, trap fişeğini daha önce avda da kullandım, başarılı buldum.
Çulluk, çamurcun, karga, üveyik ve bıldırcın avladım. Fişeğe göre davranıp beklentiyi makul tutunca sorun yok.

Şimdi nasip olursa haftasonu açılış yapıp üveyik yoklayacağım ve pozemle o fişeği kullanmayı düşünüyorum.
Mesele, doğru fişeği yerinde kullanmak.. Hal böyle olduktan sonra av yapılamayacak bir durum pek de söz konusu değil bence..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Bahri TUĞRULTEKİN