Gönderen Konu: İngiliz av tüfekleri ve mühürlerin anlamları.  (Okunma sayısı 13187 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kemal TUNALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • Veteriner Hekim
İngiliz av tüfekleri ve mühürlerin anlamları.
« : 22 Şubat 2018, 16:30:10 »
Değerli arkadaşlar, bugunkü yazımda mevcudumda bulunan bazı av tüfeklerimin üzerinde bulunan mühürlerle ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Umarım hem görsel hem de bilgi olarak herkese faydalı olur. Bir sonraki yazımda İspanyol, Fransız , Belçika ve Japon yapımı tüfeklerin mühürleriyle ilgili bilgiler vereceğim.

Evet başlayalım ;

Ilk göstereceğim Manchester yapımı, sarma namluya sahip William Griffiths olacak. William Griffiths 1874 - 1905 yılları arasında Manchester'in Bridge Street isimli sokağında tüfek yapıyordu. William Griffiths ile bulabildiğim 2 kaynak var bunlardan birisi Geoffrey Boothroyd'un " Shotguns and Gunsmiths " adlı kitabında geçiyor, diğer kaynak ise yine Geoffrey Boothroyd'un Sidelocks and Boxlocks isimli kitabı. Her 2 kitapta da Griffiths'in işçiliğinin Londra'yla baş edebilecek kadar iyi olduğunu yazıyor özetle. Tabi ki Victorian zamanı İngiltere'sinde Londra ve Birmingham dışında kasaba diyebileceğimiz şehirlerde çok kaliteli tüfek üreten bir sürü isim vardı. Griffiths sadece onlardan biri. Yaptığı tüfeklerin en önemli özelliği, fencelerin şekilli olması, tetik korkuluğunda pointer işlemesi ve dipçiğin arkasında bulunan heel ve toe plateler. Mühürlere bakarak 1880-1900 arası üretildiğini görebiliyoruz ancak maker records u tutan birini bulamadığımdan dolayı kesin bir tarih veremiyorum. Fotoğraflara geçip mühürlerle ilgili detaylı bilgi vermeye çalışacağım:

Resimde görülen 13/1 mühürü namlunun imal edildiğindeki namluçapıdır. 13/1 metrik olarak 18.3mm, inç olarak da .719 a tekabül ediyor. Hem sağ hem sol namluda 13/1 mühürü gözüküyor. 13/1 in solunda bulunan ve ne olduğu pek belli olmayan karartı, first proof yani namlu ilk proof house a gönderildiğinde ilk defa proof yapıldığını gösteren mühür. Hemen altta bulunan BNP üzeri taç mühürü Birmingham proof house'un Nitro Proof mühürü. Yani dumansız baruta uygundur mühürü. BNP'nin sağında bulunan CIP ibaresi CIP proof yani silahın atışa uygun ve güvenli olduğunu gösteren mühür. Bu mühür 1914 den sonra kurulan "Permanent International Commission for the Proof of Small Arms" ile kullanılmaya başlandı ve bu mühüre sahip silahlar Avrupa'nın hemen hemen her yerinde güvenli olarak satılabilir. Taç altında P ve taç altında V olarak gözüken 2 mühür tüfeğin reproofa girdiğini gösterir. Yani namlu çapı değiştirilen veya fişek yatağı uzunluğu artırılan tüfekler reproofa girer, diğer türlü satılması yasaktır. Seri numaranın üstündeki "CHOKE" ibaresi namluda daralma olduğunu gösterir. İngilizler Improved Cylinder yani bizim deyimimizle 4 şoktan başlayarak bu mühürü vurur. Bu mühürün bulunmaması için namluda daralma yani constriction bir diğer anlamıyla şoklanma olmaması gerekir. Bu tüfeğin sağ namlusu Cylinder olduğundan dolayı o namluda "CHOKE" ibaresi yoktur. Sol namlusu ise Modified yani 3 olduğundan dolayı "CHOKE" mühürü vurulmuştur. Yine en altta 12-70 herkesin bildiği 12 gauge ve 70 mm fişek yatağını anlatıyor. En sağdaki 18.7 ibaresi ise az önce açıkladığım reproof marklarının sebebi. Tüfeğin namlu iççapı 18.3 ten 18.7 ye açıldıktan sonra reproof edilmiş ve bu sebeble hem reproof markları hem de 18.7 mühürü mevcut.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir sonraki tüfek ise Army & Navy C.S.L. ( Cooperative Society LTD) marka yine sarma namluya sahip nadide bir tüfeğim. Army Navy kooperatifi, bir gurup ordu mensubu kişiler tarafından 1871 yılında kuruldu. İlk hedef sadece ordu mensubu kişilerin faydalanması için olduysa da 1930 yılında şirkete dönüşmüş ve halka açılmıştır. Bahse geçen tüfeğim 1889 yılı üretilmiş olup, bununla ilgili recordları tutan Glasgow Üniversitesinin bana attığı maili fotoğraflara ekliyorum ve mühürleri açıklamaya geçiyorum.

Yine en sağda gözüken 13/1 yani .719 inç , 18.3 mm ibaresini görüyoruz. Hemen onun üstünde 12 yani .729 , 18.5mm ibaresi var. Yani namlunun iççapı 18.3 ten 18.5 e açılmış. Bu sebepten dolayı taç altında P ve taç altında V mühürlerini görüyoruz yani reproof ibaresi. Sol üst ve sol altta kılıcın altında NP ifadesi Londra'nın nitro proofa uygundur yani dumansız baruta uygun ibaresidir. Bir önceki tüfek Birmingham'da bu tüfek ise Londra'da mühürlenmiştir. Yine ayni şekilde NITRO PROOF ibaresi dumansız baruta uygundur anlamına gelir. Karenin içindeki 12c tüfeğin 12 kalibre olduğunu göstermek için mühürlenmiştir. Sol namluda yine CHOKE ibaresi bulunuyor. Zaten tüfeğin sağ namlusu Cylinder yani 5 sol namlusu ise Improved Modified yani 2 olarak şokludur. Yine sağ altta bulunan 1- 1/8 ifadesi de tüfeğin en fazla 32 gram atabileceğini gösteren mühürdür. 1-1/8 OZ yi grama çevirdiğinizde bunun 32gr a tekabül ettiğini görebilirsiniz. Zaten bu tüfekler 30 gramdan fazlasını istemez, modern tüfeklerin 36 gramla yaptığını bu tüfekler 30 gramla çok rahat yapar benim inancım ve gözlemim bu şekilde.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir sonraki tüfekler ise pair, yani 1 ve 2 numara olarak adlandırılmışlar ve ikiside ayni tüfek. Pair tüfekler İngiltere'de günümüzde halen yaygın olarak kullanılıyor. Driven yani geçit avında 1 numaralı tüfeğiyle atışı yapan atıcı yanındaki yardımcısına 1 numaralı tüfeği doldurması için verir ve 2 numaralı tüfeği dolu bir şekilde alıp atışını yapar ve tekrar 1 numaralı tüfeği alır ve bu şekilde devam eder. Tüfeklerin markası Stephen Grant & Sons' dur. Stephen Grant 1858 de Boss 'un ölümünden sonra Boss'un karısı tarafından Managing Director(genel müdür) olarak işe alınmış ve 1871 de Londra'da kendi atölyesini açmıştır. Londra'nın en prestijli tüfekcilerinden birisi olup hemen hemen Purdey ve Boss la ayni kalitededir. 1 numaralı tüfek 1891 yılında 2 numaralı tüfek ise 1915 yılında üretilmiştir, bununla ilgili bana yollanan maili'de resimlere ekliyorum ve mühürleri açıklamaya geçiyorum:

Yine burdada görülen 12 mühürü tüfeğin namlu iççapı olan 18.5 i gösteriyor. 2 - 1/2" ibaresi tüfeğin fişek yataklarının inç olarak uzunluğunu verir yani 65mm fişek yatağına sahiptir. Sol namluda yine " CHOKE " ibaresi var zaten sol namlu improved modified yani 2 şoka sahip. Sağ namlusu ise Cylinder yani 5tir. Yine 1-1/8 mühürü bundada mevcut yani en fazla 32 gram atılması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca  "3  TONS PER SQUARE INCH" yazan kısım tüfeğin 3 ton basınca yani 8.938 PSI 'a denendiğini gösteriyor. Her iki tüfekte mühürler ayni olduğundan dolayı sadece birtanesinin mühürlerinin resmini çekip açıkladım.

Bir sonraki tüfeğim ise Charles Hellis marka. Charles Hellis 1884 yılında Londra'da tüfek yapmaya başlamış ve 1956 yılına kadar kendinden sonra çocukları devam etmiş 1956 yılında ise yine Londra'nın en iyi tüfekcilerinden olan Henry Atkin Hellis ismini satın almıştır. Tüfeğim 1942 yapımı olup 1948 de Londra'da satılmış ve 2003 yılına kadar ayni kişinin envanterinde durduktan sonra ben satın aldım. Resimlere ve mühürlere geçelim :

Bu sefer ise 12 veya 13/1 ibaresi yerine , .729" ibaresini görüyoruz. Az önce açıkladığım gibi burdada inç olarak verilmiş yani "729 18.5 e tekabül eden namlu iççapı demek zaten bunu defalardır görüyoruz ve açıkladık. Yine BNP üzeri taç Birmingham Proof House'un Nitro proof markı. 2 - 1/2" yani 65 mm fişek yatağı, 3 tons per square inch yani 8993 PSI basınca denenmiş mühürü ve kare içerisindeki 12 yani 12 kalibre ibaresi.

Bugünlük son olarak gösterip açıklayacağım tüfek çok özel bir tüfek olmakla birlikte bununda ne zaman yapıldığına dair fabrikadan bana yollanan Authentification Certificate'ler var. Bunları resimlerde paylaşacağım. Öncelikle tüfekten biraz bahsedeyim, tüfek Westley Richards marka 1908 yapımı selektörlü tek tetik 5 - 2 şoklu 30 inç ve droplock yani mekanizması çıkabilen çok özel bir tüfek. Westley Richards hakkında bilgi vermeme gerek yok sanıyorum dünya çapında bilinen bir firma. Resimlere ve mühürlere geçiyorum :

Resimde gözüktüğü gibi bu tüfekte 12 ibaresi mevcut yine. Yani Namlu iççapı 18.5 . NITRO PROOF ve CHOKE  mühürlerini zaten biliyoruz. 1-1/8 de 32 gramdan fazla atmayın demek olduğunu da biliyoruz. Taç altında NP ve Taç altında BP de sırasiyle dumansız baruta uygundur ibaresi ve Birmingham Proof House'un mühürü. Görüldüğü gibi tüfeğin namlu iç çapı hiç değiştirilmemiş ve orjinal değerlerindedir.

Evet sevgili arkadaşlar güzel bir görsel ve bilgi vermeye çalıştım umarım açıklayıcı olmuşumdur. Soracağınız sorularınız varsa görüşlerinizle birlikte bekliyorum. İlerleyen günlerde Fransız, Alman , Belçika ve Japon yapımı tüfeklerimin altındaki mühürleri açıklamaya çalışacağım.

Saygılar
Westley Richards Droplock - Army & Navy C.S.L. SxS
Stephen Grant & Sons -William Griffiths SxS
L'atelier Verney Carron - Browning BSS Sidelock
Denton & Kennel - Charles Hellis & Sons SxS
Charles Osborne & Co - Emile Hoerning SxS

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: İngiliz av tüfekleri ve mühürlerin anlamları.
« Yanıtla #1 : 22 Şubat 2018, 16:54:49 »
adamlar yapmışlar,gravür işlemeleri mükemmel,bu tüfekler için kitap yaz,paylaşıp bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

The following users thanked this post: Kemal TUNALI

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2018, 18:24:23 »
Merhabalar Kemal Bey,

Hani bir fıkra vardır Adamın biri kahvede oturup gazete okurken Adriana Lima’nın fotoğrafını görür ve yanındakilere şaşkınlıkla dönüp eğer bu kadın  ise bizim evdeki ne diye sorar😀
Tam bu fikirdeyim eğer bunlar av tüfeği ise benim evdeki nedir?

Çok güzel tüfekler çok güzel bir paylaşım teşekkürler
Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Kemal TUNALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • Veteriner Hekim
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2018, 19:25:01 »
Merhaba Doğan bey, estağfurullah her tüfeğe saygımız sonsuz  ;) eyer güzel bir görsel verip acıklayıcı olabildiysem ne mutlu bana. Çok teşekkür ederim.

Saygılar

The following users thanked this post: Emin VURAL, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2018, 19:26:56 »
Bu Silahların yakması nasıl hiç denedinizmi acaba avda yoksa koleksiyon olarak mı saklıyorsunuz ?
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Kemal TUNALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • Veteriner Hekim
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2018, 20:06:00 »
Merhaba Samet bey, evet hepsini denedim ama düzenli olarak avladığım silahlarım başka bunları yıpratmamak amacı ile başka tüfeklerle ava gidiyorum. Kesinlikle hepsinin yakmasından çok memnunum 1 saçma ile bile öldürebiliyor, en çok attığım gramaj yazda 28 kışta 30 gram.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2018, 20:36:46 »
Bilgiler için teşekkürler.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2018, 22:39:46 »
Kemal Bey Merhaba
Çok faydalı bir konu paylaşmışşınız emeğinize gönlünüze sağlık..
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Kemal TUNALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • Veteriner Hekim
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2018, 00:11:26 »
Emin Bey ve Tuncay Bey teşekkür ederim, saygılar.

Çevrimdışı Ali DOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2018, 02:21:36 »
Belgesel tadında bir paylaşım zevkle okudum
1997 AYDIN/çine

Çevrimdışı Gençay GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Şubat 2018, 10:20:58 »
Zahmet edip hem görsellerle hem de tek tek açıklayıcı anlatımlarla bizi bilgilendirdiğiniz için size çok çok teşekkür ediyorum Kemal bey. Selamlar.
Gencay GÜNEŞ
1989 SİNOP-Merkez

Çevrimdışı Kemal TUNALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • Veteriner Hekim
« Yanıtla #11 : 23 Şubat 2018, 17:55:57 »
Selamlar Gençay bey açıklayıcı olabildiysem ne güzel, sağolun.

The following users thanked this post: Gençay GÜNEŞ

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 23 Şubat 2018, 21:53:34 »
Kemal bey teşekkür ediyoruz, güzel ve yararlı bir paylaşım olmuş, devamını diliyoruz.Selamlar.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Kemal TUNALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • Veteriner Hekim
« Yanıtla #13 : 24 Şubat 2018, 12:11:18 »
Rica ederim Zülküf bey, kısmetse bugun devamı gelecek.