Gönderen Konu: KAYNAK PROBLEMİ  (Okunma sayısı 5095 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
Ynt: KAYNAK PROBLEMİ
« Yanıtla #25 : 19 Şubat 2018, 00:06:15 »
Sohbet maksatli yaziyorum avcilik bence tamamiyle kendi ruhuna özgüdür prof olmaya çok var simdilik yagimizda kavruluyoz . Tüfek ateslenince hafifte olsa eğer göz yumuyorsan bu işin başi olabilir veya mekanik çalişmayi düşünüyor olabilirsin ve tabi ava bakma dürtüsü , bende çok bakardim ikinci gozü kullaninca biraz azaldi yinede engellenemez bir keyif veriyor. Ayrica fişegin patlama anida önemli sert yumşak vs  anlik detaylar düşünüp atişi bozuyosundur yada toplu gider sacmalar atiyosun silip geçiyordur ve son olarak hedef çubugunu bu nedenlerden dolayi ikinci atişlarda bozup yarisindan itibaren görüp atiyon yani gezi namlunun ortasina cekiyosun.  Hïc ugrasma keyifle devam et rastgelsin
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2018, 00:07:21 Gönderen: İbrahim YILDIRIM »
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Gençay GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 19 Şubat 2018, 10:39:12 »
@Emrah AKDENİZ bey birşeyler yazmadan önce birkaç soru sormamın sakıncası yoktur umarım çünkü bu gibi aynı sıkıntılar benim de başıma geliyor bazen.
1- Dominant gözünüz hangisi sağ mı sol mu?
2- Hangi el ile atıyorsunuz sağ mı sol mu?
3- İki göz açık mı atıyorsunuz yoksa tek göz açık mı atıyorsunuz  (yanlız burada bir noktaya dikkat etmeniz gerekiyor tek göz atıyorsunuz da atış anından hemen önce mi açıyor olabilirsiniz gözünüzü veya iki göz açık atıp atış anından hemen önce tek göze düşüyor olabilirsiniz bunlar çeşitli refleksler farkında olmadan yapabilirsiniz atışınızı baştan sona değiştirebilir) tek göz açık atıyorsanız hangi göz açık oluyo.
4- Takip ediyorum avlarınızda son dönemde renova kullanıyorsunuz türeviniz size uyumlu olmasına rağmen kuyruktan yaylı ve mekanik bir tüfek ve 3 kg bir büyük ironi de burada var aslında düşününce. Aynı coğrafya ve hava koşullarında av yapıyoruz ve gelende 34 gr dan aşağı fişek kullanmıyoruz. Ilk omuzlamada tüfeği omza oturtmak için genelde tüfeği sıkı tutar atışı yaparız eğer av düştü mü düşmedi mi diye kaynağı bozup kafayı kaldırdık mı bir gevşeme ve rahatlama gelir işte kuyruktan yaylı mekanik ve hafif av tüfeklerin atışlarında en büyük düşmanımız bu gevşeme 2. Ve 3 atışta mesafeler artıyor ve çok daha iyi ve keskin nişan alıp kuşu saçmalara tam oturtmak gerekiyorken biz ise tam tersini yapmış oluyoruz kim bilir bizim gözler nereye bakıyor namlu nerelere bakıyor 😂 Herzaman söylerim adamlar trap veya skeet atıyor kullandıkları fişekler 24-28 gr kullandıkları tüfekler 4 kilo😉Eski browning auto5 veya a500 ler, remington 11-00 lar vb üretim amaçları su kuşu avları olan tüfeklerin hiçbirisi 3600 gr dan aşağı değil ee bunlara 3 fişek bastık mi oluyor en az 3700gr şimdi bu tüfek ile 3100gr bir tüfeğin 2. Ve 3. Atışlardaki stabilitesini varın siz düşünün.
5-Kaynak problemi sıfır olmalı yani dipçik yanaktan ayrılmayacak av da arpacıktan ayrılmayacak kim ne derse desin arpacığı kuşa sabitlemezde takipsiz refleks atışı yaparsak ördek kuşunu ya vuramayız ya da canlı düşer bulamayız. Çulluk veya bıldırcın değil sonuçta dayanıklı ve tüy yapısı kalın bir av kuşu 1-2 saçma iş görmüyor (GENELDE).
6-AZ abi AV AZ hele ki yeşil daha da az bu sene😂insan bir an önce vurmak ele geçirmek istiyor. Zaten binbir zorlukla ava gitmişiz maddi ve manevi birçok sıkıntı çekmişiz eee bir de yeşil az olunca ele geçirme isteği ile insan yapmayacağı hataları yapabiliyor. Kısaca AV AZLIĞI VE ELE GEÇİRME İSTEĞİ diyelim.
Şimdilik bu kadar başınızı ağrıttığım yeter. Verilecek cevaplar üzerinden tekrar kritikler yapar sorunları çözmeye çalışırız. Haftasonundan güzel bir kare Rabbim isteyen ve özleyen herkese nasip etsin. Saygılarımla.

Gencay GÜNEŞ
1989 SİNOP-Merkez

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #27 : 19 Şubat 2018, 10:49:26 »
@Gençay GÜNEŞ

Dominant gözüm sol. Sağ el kullanırım, tabanca veya tüfek fark etmeksizin daima iki göz açık atış yaparım kısma veya aç kapa yapmam.
(tabancada sol göz nışan hattında olur)

Tüfeğin ağırlığı konusunda hemfikiriz. Zira 3,4 kg poze ile 24-28 gr atış yaptığımda yanak kesinlikle dipçikten ayrılmıyor
Şuan kullandığım otomatik tüfeğim hafif, ama geniş namlu olması sebebiyle tepme ve şahlanma, kendi sınıfında değerlendirirsek mümkün olan en alt seviyelerde. O konuda şikayetim yok. 1,82 boy ve 90 kiloyum tüfeğin tepmesini umursayacak bir yapım da yok açıkçası :)
Yanağı dipçikten ayırma problemi var, ama öyle gözle görülür miktarda değil bu, 2-3 mm bir ayrılma ve sanırım ava bakma ve takip etme isteği yüzünden oluyor. Bu yüzden nışan hattı üzerinde kopukluk yaşıyorum ve tekrar odaklanıp nışan hattı oluşturup 2. ve 3. atışı yapmak zor oluyor.
Küçük hedeflere hareketli atışlar yapmayı deneyip bu şekilde antrenman yaparak bunu bir şekilde çözmeye çalışırım.
Yorum için teşekkür ederim..
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2018, 10:50:37 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Gençay GÜNEŞ, Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Gençay GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 19 Şubat 2018, 11:59:56 »
Benim de dominant gözüm sol ve tüfekte sağ atıcıyım ve dünyanın hiçbir yerinde bu şekil cross dominant dedikleri ters baskınlıkta iki göz açık atışı tavsiye etmiyorlar eğer iki göz açık atış yapacaksanız da sol ele geçmenizi öneriyorlar. Tüfeği ilk omuzlama anında nisan hattınız genelde doğru olur fakat 2. Ve 3. Atışların nisan hattınızı oluştururken iki gözünüz de açıksa beyin otomatik olarak soldan sağa doğru bir nisan hattı oluştur ki bu sağ atıcı olduğunuz için namlu ise sağdan sola doğru bakar daha doğrusu böyle olduğunu söylüyorlar ve biz genellikle farkında olmadan hedefin sol tarafına atış yapmış oluyoruz. Size tavsiyem ya el değiştirin yada benim gibi daha kolay bir yöntem olan tek göz açık (sağ göz açık sağ atıcı olduğunuz için) atış yapın çünkü dünya bu tersliği bu şekilde çözmüş yada yılan gibi sağdan sol göz önüne kıvrılan bir dipçik yaptırmak zorundasınız. Tabanca atışlarında sorun olmuyor çünkü tabancayı omuza dayamadigimiz için elimizle silahı sol gözümüzün nisan hattına getirebiliyoruz. Bence ağırlıklı sorununuz bu benim gibi. Sinop' tan selamlar.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2018, 12:54:37 Gönderen: Gençay GÜNEŞ »
Gencay GÜNEŞ
1989 SİNOP-Merkez

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 22 Şubat 2018, 03:07:03 »
birinci atıştan sonra atış konforu bozuluyosa kullanılan fişeğin gramajı ve geri tepmeside buna bi etken olabilir. ördek avında genelde seri atışlar yapıldığı için normal kullanılan gramajdan biraz daha düşüğü daha iyi sonuç verebilir. mesela üveyik avında 28 gram kullanan  kişi ile 34 gram kullanan kişi arasında hem zaman farkı hemde isabet farkı olacaktır. oyüzden geri tepmeyi  minimize etmek faydalı olacaktır
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #30 : 22 Şubat 2018, 22:31:16 »
Emrah bey bu durum bütün avlarda mı geçerli yoksa sadece ördek avındamı??
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #31 : 22 Şubat 2018, 22:34:15 »
Emrah bey bu durum bütün avlarda mı geçerli yoksa sadece ördek avındamı??
Oranlama yaparsam %80 ördekte, %20 tahtalıda ve ilk atışlar isabetli, genelde 2. ve 3. atışlarda sıkıntı var.
Parlamada sıkıntı yok, bıldırcını saymıyorum zaten de çullukta eğer çok ters kalkmamışsa %95 ilk atışta alırım, alamazsam bile 2. atışta muhakkak arpacığa oturur ve tetik kesmemle düşer.
Bu sıkıntıyı asıl geçit avında yaşıyorum. Ve galiba, ilk atıştan sonra farkında olmadan ava bakma isteğiyle yanak dipçikten ayrılıyor..
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2018, 22:36:40 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #32 : 22 Şubat 2018, 22:50:46 »
Emrah bey bende çok iyi bir atıcı değilim ama fikrimi beyan edeyim, bende ördekte defalarca 3 te 3 yaptım fakat tahtalıda bende aynı sorunu yaşıyorum, ben genellikle ördek avına daha aşinayım sebebi ona bağlıyorum, hızlarımı farklı uçuş stillerimi bilemiyorum ama tahtalıda %80 tekte kalıyorum, ördekte ise %80 3 te üç yaparım, acaba genel alışkanlıktan kaynaklanıyor olabilir mi?
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

The following users thanked this post: Musa MELİKOĞLU

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #33 : 22 Şubat 2018, 22:55:46 »
Emrah bey bende çok iyi bir atıcı değilim ama fikrimi beyan edeyim, bende ördekte defalarca 3 te 3 yaptım fakat tahtalıda bende aynı sorunu yaşıyorum, ben genellikle ördek avına daha aşinayım sebebi ona bağlıyorum, hızlarımı farklı uçuş stillerimi bilemiyorum ama tahtalıda %80 tekte kalıyorum, ördekte ise %80 3 te üç yaparım, acaba genel alışkanlıktan kaynaklanıyor olabilir mi?

Bence ördekte Hedef büyüklüğü daha tatminkar ve ani refleks dönüşleri olmadığı için düz uçuşlar gerçekleştirdiği için başarı oranı yüksek Tahtalının daha seri pike çekmesi ve hedef boyutu neredeyse yarısı kadar olmasından kaynaklanabilir bu olay..
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54