Gönderen Konu: Çulluk avi hakkinda tavsiyer..  (Okunma sayısı 3803 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mutlu YAĞMUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Çulluk avi hakkinda tavsiyer..
« : 10 Aralık 2017, 21:56:58 »
Mrb forum uyeleri sizlerden culluk avi hakkinda bilgilerinizi paylasmanizi istiyorum,culluk nerelerde olur hangi ayda nerelerde gozukur çamdami,meseliktemi,dere kenarlarindami,hava ruzgarli oldugunda nerede olur.eskilerden duyardim bugun hava soguk hayvan camda diye iste buna benzer puf noktalari bilen avcilar yorum yapabilirmi tecrube kazanmis oluruz tesekkurler
  • huğlu koop.601 g/kurzhaar
1982 MANİSA

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Çulluk avi hakkinda tavsiyer..
« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2017, 22:35:31 »
Mrb forum uyeleri sizlerden culluk avi hakkinda bilgilerinizi paylasmanizi istiyorum,culluk nerelerde olur hangi ayda nerelerde gozukur çamdami,meseliktemi,dere kenarlarindami,hava ruzgarli oldugunda nerede olur.eskilerden duyardim bugun hava soguk hayvan camda diye iste buna benzer puf noktalari bilen avcilar yorum yapabilirmi tecrube kazanmis oluruz tesekkurler
Mutlu bey ben 20 yaşımdayım lise 1 den buyana uçarı vurabiliyorum ve ondan beri köpekli çulluk avı yapıyorum tabikide ustanın u’ su bile olamam ama güzel avlar yaptım ve tecrübeler kazandım. Çulluğu köpeğiniz varsa çulluk ta varsa illaki bulursunuz ama şu var hava şartlarına göre çok değişik pozisyonlar veriyor ayazlı rüzgarlı hava da o rüzgar almayan kuytuyu bulursanız çulluk ordadır ilk geldiğinde heryerdedir zaman geçtikçe yerleşir genelde yırtıcı kuşlardan korunmak için derin ormana girer çıtırlığı tikeni çok sever kar yoksa çamlığı yüksekleri sever kar varsa zaten kıyıya denize kadar iner yani bigün 20 kul uçuruyorjen aynı yerde başka gün 2 kuş zor uçurursun anlıcağnız havaya göre çok çeşit hareket gösterir ben tam olarak çözmenin mümkün olacağına inanmıyorum tecrübeyle  meraları öğrenerek ve köpeğinizle yılmadan gezerek bulmak zorundasınız hele karadenizin zor derin sıkı ormanlarında köpeksiz bulmak nerdeyse imkansız saygılar
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

The following users thanked this post: Mutlu YAĞMUR

Çevrimdışı Mutlu YAĞMUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2017, 22:52:08 »
Tesekkurler bende kurzhaar var erkek 2 yasina girmek uzere bu sene mutlaka gostermem gerekiyor culluk ama daha rastlayamadim
1982 MANİSA

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2017, 23:33:38 »
Tesekkurler bende kurzhaar var erkek 2 yasina girmek uzere bu sene mutlaka gostermem gerekiyor culluk ama daha rastlayamadim
Aynen busene mutlaka gösterin 2 yaşından son hele kurzharı yatıştırmak zor olur bende pointer 6 aylık yavrumu babasının yanında götürüyorum alıp gelmeye başladı bile bakalım hayırlısı olsun
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2017, 23:42:48 »
Çulluk çok enteresan bir kuştur. Diğer avlara pek benzemez. Tam çözdüm dersin yılların avcısını bile ters köşe yapabilir.
Köpek konusunda fazla konuşup haddimi aşmak istemem fakat, çullukta iyi bir köpek şart ( bende köpek yok :D )
Bana kızmasınlar ama, köpeğin seceresi soy ağacı vs çok da önemli değil, ruhunda avcılık olacak, av kanı olacak. Çulluğa gittiği zaman ne avlaması gerektiğini bilecek. Çulluk avında başka bir kuş vurduysan köpeğin dengesini bozarsın ve çulluk aramaktan vazgeçer.

Çulluk, lodos esince çok tedirgin olur ve kendine yaklaştırmaz. Köpek ferma verir vermez kalkar, bazen fermayı bile beklemez.. Yürüyüp öyle bir yer değiştirir ki köpeği bile çileden çıkartır. Hatta bazıları çok uyanık olur, fermadan kalkar gibi yapıp 5-10 metre alçak uçuşla tekrar konar ve kuytuya girer. Eğer köpek profesyonel değilse geçmiş olsun..

Ben, kendime göre sebeplerim olduğundan köpeksiz av yapıyorum. Çok zor diyorlar, evet ama zoru zaten başarıyorum imkansızın peşindeyim :D Lodoslu havada gezdiğim zaman kuş daha kolay kalkar, bu benim işime gelir. Biraz mesafeli kalkar tabi ama olsun.
Çulluk avı en güzel karayel havasında olur. Hafif puslu veya parçalı bulutlu havada, hele de yerde ala bula kar varsa çok keyifli bir av haline gelir. Köpekle av yapacaksan karayelde yapacaksın. Dibine kadar girersin. Bazen böyle havada ayağımın dibinden kalktığı olur.  Kaç defa yerde göz göze geldik :)

Öğleden önce gezmek daha iyidir. Ayaz havalarda gün doğumuna bakan güneş gören yerlerde olur. Burnunu sokup rahat karıştırabileceği yerlerde dolaşır. Pörsümüş ağaç dipleri, yapraklı zeminler tiken çalı kenarları.. İster lodos ister karayel olsun rüzgardan pek haz etmez. Rüzgarlı havada kuytuya girer. Öğleden sonra biraz daha açığa çıkabilir. Orman içindeyse mesela orman kenarında bulabilirsin akşama doğru. Ben karadenizde av yapıyorum. Uzun zamandır orman içinde çulluğa denk gelmedim. %90 fındık bahçelerinde veya çaltı tiken olan yerlerde görüyorum.
Eğer av yaptığın merayı iyi tanıyorsan, az biraz tecrübeyle elinle koymuş gibi bulursun. Çünkü olabileceği yerler az çok bellidir.
Ama tabi kesin kural diye bir şey yok. Sürpriz bir hayvandır. Nezaman nerede çıkacağı hiç belli olmaz..
Aklıma gelenleri yazdım inşallah faydası olur.
Rast gele..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Zafer TOPÇU, Mutlu YAĞMUR, Emrah AKTAŞ, Tolga KARADENİZ

Çevrimdışı Mutlu YAĞMUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2017, 23:59:45 »
Tesekkurler emrah ustam
1982 MANİSA

Çevrimdışı Bülent KOCA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 11 Aralık 2017, 14:54:34 »
Mutlu Bey Marmara bölgesi,Akdeniz ve Karadeniz sahillerinde değilsen, köpeğin feriştahı da sende olsa Kasım sonrasında iyi kuştutan bir yer olmadıktan sonra 3-5 kuştan fazlasını pek göremezsin.Doğal olarak bunda hava koşullarının etkisi büyük, genel olarak kışın sert geçmesi lazım kuşun daha aşağılara (Akdeniz sahilleri hariç) inmesi için.
Bülent KOCA-1970  Çal   505 8281132 Alaşehir

Çevrimdışı Mutlu YAĞMUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 11 Aralık 2017, 20:55:27 »
Tesekkurlee
1982 MANİSA

Çevrimdışı Semih BAYRAKTAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 11 Aralık 2017, 22:48:56 »
Çulluk çok enteresan bir kuştur. Diğer avlara pek benzemez. Tam çözdüm dersin yılların avcısını bile ters köşe yapabilir.
Köpek konusunda fazla konuşup haddimi aşmak istemem fakat, çullukta iyi bir köpek şart ( bende köpek yok :D )
Bana kızmasınlar ama, köpeğin seceresi soy ağacı vs çok da önemli değil, ruhunda avcılık olacak, av kanı olacak. Çulluğa gittiği zaman ne avlaması gerektiğini bilecek. Çulluk avında başka bir kuş vurduysan köpeğin dengesini bozarsın ve çulluk aramaktan vazgeçer.

Çulluk, lodos esince çok tedirgin olur ve kendine yaklaştırmaz. Köpek ferma verir vermez kalkar, bazen fermayı bile beklemez.. Yürüyüp öyle bir yer değiştirir ki köpeği bile çileden çıkartır. Hatta bazıları çok uyanık olur, fermadan kalkar gibi yapıp 5-10 metre alçak uçuşla tekrar konar ve kuytuya girer. Eğer köpek profesyonel değilse geçmiş olsun..

Ben, kendime göre sebeplerim olduğundan köpeksiz av yapıyorum. Çok zor diyorlar, evet ama zoru zaten başarıyorum imkansızın peşindeyim :D Lodoslu havada gezdiğim zaman kuş daha kolay kalkar, bu benim işime gelir. Biraz mesafeli kalkar tabi ama olsun.
Çulluk avı en güzel karayel havasında olur. Hafif puslu veya parçalı bulutlu havada, hele de yerde ala bula kar varsa çok keyifli bir av haline gelir. Köpekle av yapacaksan karayelde yapacaksın. Dibine kadar girersin. Bazen böyle havada ayağımın dibinden kalktığı olur.  Kaç defa yerde göz göze geldik :)

Öğleden önce gezmek daha iyidir. Ayaz havalarda gün doğumuna bakan güneş gören yerlerde olur. Burnunu sokup rahat karıştırabileceği yerlerde dolaşır. Pörsümüş ağaç dipleri, yapraklı zeminler tiken çalı kenarları.. İster lodos ister karayel olsun rüzgardan pek haz etmez. Rüzgarlı havada kuytuya girer. Öğleden sonra biraz daha açığa çıkabilir. Orman içindeyse mesela orman kenarında bulabilirsin akşama doğru. Ben karadenizde av yapıyorum. Uzun zamandır orman içinde çulluğa denk gelmedim. %90 fındık bahçelerinde veya çaltı tiken olan yerlerde görüyorum.
Eğer av yaptığın merayı iyi tanıyorsan, az biraz tecrübeyle elinle koymuş gibi bulursun. Çünkü olabileceği yerler az çok bellidir.
Ama tabi kesin kural diye bir şey yok. Sürpriz bir hayvandır. Nezaman nerede çıkacağı hiç belli olmaz..
Aklıma gelenleri yazdım inşallah faydası olur.
Rast gele..
Teşekkür ederim Emrah Bey. Tecrübelerinden ve çalışmalarından çok istifade ediyorum.
  • Efsane yarı otomatik-Huğlu Kooperatif sp
1984 - Samsun

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 12 Aralık 2017, 10:53:26 »
Mutlu bey aynı yerde oturuyoruz. Bizim bölgemizde genel olarak aralığın ilk haftası bol miktarda çulluk bulunabilir ancak havanın soğuk olması gerekir malum bu sene havalar ılık gidiyor böyle giderse burada çulluk seyrek olacak. Etrafımız da kış yaşansa burada kış ılık gitse yine olur ama türkiye geneli bu kış ılık gidiyor. Muhtemelen bu kış izlanda alçak basıncı etkisiyle geçecek yani kış olmuycak tabi Allah bilir ancak mevsimsel tahminler kış mevsimini ılık gösteriyor. Kısacası mutlu bey bu kuşu hemen hemen her yıl bol miktarda bulabilirken bu sene ümitsiziz.
1983 Akhisar

Çevrimdışı Kemal KAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SETTER
« Yanıtla #10 : 12 Aralık 2017, 11:18:44 »
Çulluk son yıllarda insana bildiklerini unutturan, ezber bozan, geleneklere ve edinilen birikimlere aykırı bir kuş haline gelmiştir.
Geldiğimiz noktada çulluk avından tat almak için 2 kriter var;
1- Burnu ve beyni son derece iyi bir köpek
2- Kondisyonu ve vuruculuğu son derece iyi bir avcı

Saygılar,,,
  • Akus Estate SxS
  • Akus Hunter Deluxe O/U
  • Beretta A400 Xplor Unico Semi Auto
  • Fabarm Imperator Pump Action
  • Sarsılmaz Sar 9 (9x19mm)
  • English Setter (Radentis)

Balıkesir/Erdek 1981

The following users thanked this post: Mutlu YAĞMUR, Emrah AKDENİZ