Gönderen Konu: FİŞEK DOLUM ÇALIŞMALARI  (Okunma sayısı 20901 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
FİŞEK DOLUM ÇALIŞMALARI
« : 28 Temmuz 2017, 22:10:53 »
Akşam, dolum işiyle uğraşırken birkaç fotoğraf çektim. maksat muhabbet ve bilgi paylaşımı olsun, illaki istifade eden birileri de çıkar.

Malumunuz fişek dolumu biraz zahmetli ama seven için zevkli bir uğraş. Öyle çok sayıda dolum yapacak malzeme yok elimde. Akşamları fırsat buldukça hobi amaçlı uğraşıyorum.
Bu fişekleri kendim doldurduğum için avda kullanmak ve av vurmak büyük keyif veriyor.  Dolum işiyle uğraşmak ise daha da keyifli..

Piyasada ince saçma bulamayınca meca 34 gr 8 numaralardan aldım. Sterling ses fişeğinden çıkan AS barutla 30 gr saçma dolusu yapıyorum çulluk için. Geçenlerde 7 no keçe tapa örneğini paylaşmıştım. Bugün 8 numara bior tapa denedim, bior tapa dediğim, sterling şevrotin fişekten çıkma ve kaliteli bir tapa. Grupmanı güzel fakat keçe tapaya göre biraz daha sert patladı, hava 35 derece tabi okadar olur. 1,50 gr AS barutla bior veya keçe tapa 30 gr 8 numara, çulluk için çok güzel bir kombin oluşturdu. Keçe tapa altına yine ses fişeğinden çıkan ara tapayı koyuyorum, onu bile zayi etmek yok..

Mecanın geri kalan malzemesi de ziyan edilmiyor.. İçinde 1,70 gr csb1 var, 8 numara saçmayı boşalttığım kovanlara, barut ve tapaya dokunmadan 30 gr 4 numara basılacak. Csb1 orta yanmalı olduğu için 1,70 gr ölçü 30 gr saçma için güz havasında çok güzel oluyor daha önce denemiştim. Saçma ölçüsüne göre barutu makul miktarda artırırsanız; düşük basınç, yüksek hız + mesafe sağlıyor ve bu ölçüyü kırma tüfeklerde de yorucu olmadan kullanabiliyorsunuz..

Bir de kış için acı biberli dolularımız var. Elin yunanı lambro biturbo 38 gr yapıp altına 2,10 tecna atar da ben yapmaz mıyım? Geçen sezon, sadece 5 fişek doldurmuştum 2,10 tecna ve 40 gr 2 numara ile inanılmaz mesafelerden avlar aldım. Bu sezon 4 numara saçmadan yaklaşık 50 adet çıkartabilirim. Barut için gittim bps tekkurşun aldım (tabi kurşunlar da ayrı bir dolumda değerlendirilecek..)

Fişeği, mika kapakla 5,5 mm kıvırma payı ile sıkıyorum, basınç kaybı olmadan yıldız kıvırmayla yaklaşık aynı ayarda sayılır. 37 mm x-wad tapa bu iş için tüfeğime en uygun olanı.. Oyüzden onu kullanıyorum. 2,10 barut ve 38 gr ölçüleri bazı arkadaşlara ürkütücü gelse de, kıymetini bilene soğuk havalarda gerçekten ilaç oluyor. Ayrıca tecna çok dengeli ve güzel bir baruttur ve bu tür dolular için benim gözümde en iyi seçenektir..

Bir de, A0 barut uğruna bozduğum şevrotinler var. Sterling firması, 34 gr şevrotine 1.90+ gr koymuş. Bu barut, bence tecnadan sonra ağır dolular için en güzel 2. seçenek. Bu fişeği de, aynı kovana 37 mm tapa ile 36 gr doldurabiliyorum, çok da güzel sonuçlar veriyor. Yeni kovana geçip 38 gr ve mika kapaklı 5 mm kıvırma, en ideal ölçü. Saçmayı daha da ağırlaştırmak istersek baruta biraz daha dokunmak lazım. 1,90 A0 barut, 38 gr üzerine çıkarsak biraz yavaş kalıyor. Siz bakmayın öyle 1,90 A0 ile 50 gr magnum yaptıklarına. Tüfek ve omuz yıpratmaktan başka pek işe yaramıyor.

2,10 gr A0 baruta 42 gr dolusu da azılı bir kış fişeği oluyor ama deneme yanılma yoluyla gördüm ki,  hız+grupman+etki için en ideali 1,90 gr A0 ve 36 gr ölçüsü. Bunlardan da şöyle 30-40 adet çıkarsam yeterli olur.

Piyasada yaklaşık aynı işi görecek fişekler var, ama bizde de kaşıntı ve merak var, yoksa ne diye uğraşalım..?
Herkese rast gele..

« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2017, 22:25:26 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: FİŞEK DOLUM ÇALIŞMALARI
« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2017, 22:26:51 »
Faydalı bir paylaşım, keşke sizin kadar ilgili kişiler istediği barutu saçmayı tapayı rahatça bulsalar eminim  o vakit çok daha güZel işler eminim çıkacaktır.

Atatürk boşuna dememiş ''Türk milleti zekidir'' diye.

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2017, 22:38:17 »
Ustaa ne  ettin öyle😀 ama helal olsun barutu bol kullaniyon😊2.10 tecna38 gr 4 no   yaptigin fisek yerinde
Duramıyor kimildiyor sanki😂 pozede atarken elim titrer  ince saçma bulsam  atılmış boş kovaları yıldız kivirma yerinden kesip 1.30 A 0 barut 25  gr 9  no saçma  yapıp bıldırcında  kullanacam ama saçma yok malesef   
 Kolay gelsin

• huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 28 Temmuz 2017, 22:43:47 »
Faydalı bir paylaşım, keşke sizin kadar ilgili kişiler istediği barutu saçmayı tapayı rahatça bulsalar eminim  o vakit çok daha güZel işler eminim çıkacaktır.

Atatürk boşuna dememiş ''Türk milleti zekidir'' diye.

Saygılarımla
İstediğimiz malzemeyi istediğimiz anda bulabilsek, daha neler neler çıkar ortaya.. Teşekkür ederim..

Ustaa ne  ettin öyle😀 ama helal olsun barutu bol kullaniyon😊2.10 tecna38 gr 4 no   yaptigin fisek yerinde
Duramıyor kimildiyor sanki😂 pozede atarken elim titrer  ince saçma bulsam  atılmış boş kovaları yıldız kivirma yerinden kesip 1.30 A 0 barut 25  gr 9  no saçma  yapıp bıldırcında  kullanacam ama saçma yok malesef   
 Kolay gelsin

O fişek, acı biberli bol baharatlı bir model.. Ava attığın zaman kemik kıran cinsten.. :) Bıldırcın için dolum yapmaya değmiyor pek, hazırda ne kullansan olur farketmez. Piyasada saçma sıkıntısı var, kiloluk saçmalar kısıtlı bulunuyor ve şuan 20 tl civarında. Öyle her numara da yok. Malzeme işi ciddi sıkıntıya girdi..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Fazlı MORAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Temmuz 2017, 00:06:43 »
Emrah Bey, hemşerim sendeki Huğlu aşkını anladım galiba... Senin bu acı biberli dolulara hugluda başkası zor dayanır. Eline sağlık. Rastgele
  • huğlu 401A
  • huğlu renova kinetik sistem
  • sarsılmaz concort sport 66 namlu
  • kurzaar
Fazlı MORAL
1973  terme samsun ikamet menemen izmir
Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 29 Temmuz 2017, 00:55:23 »
Elinize sağlık Emrah bey kardeşim, şimdi bakıyorum da eski Kooperatif üretimi Üzümlü' ler ne kadar sağlammış demeden yapamıyorum.
2.10 kırmızı barutun üzerine ara tapa koyup alabildiği kadar saçma doldururduk.
Ben diyeyim 50 siz deyin 60 gram 😊
Tüfek elde durmazdı ördeklere atarken!  Stratosferden vuracağız sanki.
Telli 00' lar da denerdik, Kurşun gibi giderdi!
Ne kadar cahilmişiz?
Hele Rus pazarında bulduğumuz yeşil incecik barutlar vardı,bir ara moda olmuştu tüfek şişirmek 😊
Şu interneti hayra kullananlardan Allah razı olsun.

Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Murat ÖZBAŞ, Halit YILDIRIM, Berhan PINAROĞLU, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #6 : 29 Temmuz 2017, 02:01:50 »
yaw hacı bırak şu işleri artık yakacan ortalığı :D :D
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Halit YILDIRIM, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 29 Temmuz 2017, 02:42:02 »
Kolay gelsin Emrah kışın sert havalarda genellikle kendi doldurduğum fişekleri kullanırım buralarda av az ve uzaktan geçer,binlerce denemeden sonra ulaştığım ideal fişek ölçüleri neredeyse seninkilere çok yakın 0-70 metre arası saçma numarası değişmekle birlikte:
1.90 g. A0 barut 37 gram 2-3-4 numara saçma nsi 688 kapsül givonni 34 gram tapası 76 mm nsi boş kovan yıldız kapama.

1,95 gram tecna n 38 gram 2-3-4 numara saçma nsi 684 kapsül givonni 34 gram tapası 76 mm nsi boş kovan yıldız kapama.

tek kurşunda 2.10-2.30 g tecna n Tapa ile beraber(tapa modifiye) 33 gram özkara brenneke nsi 684 kapsül 70 mm şeffaf kovan( V1=450-500 m/s)

2 numara şokla gerçekten güzel sonuçlar veriyor.
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2017, 02:46:44 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Asil EROL

• AvlakForum Üye
  • *
  • 0507 220 95 32
« Yanıtla #8 : 29 Temmuz 2017, 07:50:34 »
Elinize emeginize saglik emrah bey guzel paylasimlar yapiyorsunuz bilgilerinizden surekli faydalaniyoruz tesekkurler.
url=https://ibb.co/cwXjysf][/url]

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 29 Temmuz 2017, 08:52:14 »
            Emrah kardeşim yazıktır bu kadar eziyet Huğlu'ya.Bu darbelere dayanan tüfek te, omuz da gerçekten çok sağlamdır hani.Bir tüfeğe bu kadar işkence yapılır mı yahu.Sen, Hüseyin Üstün ve Tevfik bizi korkutuyorsunuz, yapmayın bunu kardeşimmm.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #10 : 29 Temmuz 2017, 08:57:11 »
Elinize emeginize saglik emrah bey guzel paylasimlar yapiyorsunuz bilgilerinizden surekli faydalaniyoruz tesekkurler.
1988-Denizli

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #11 : 29 Temmuz 2017, 09:54:53 »
@Tuncay KAHRAMAN Hocam iyi ki size bir şey olmamış, epey macera yaşamışsınız :) Şimdiki gibi bilgiye çabucak ulaşma imkanı olsaydı işiniz çok daha kolay olurmuş o zamanlarda..

Şimdi internetten her bilgiye anında ulaşmak çok kolay. Araştırma merakı olan istediği şeyi öğrenebiliyor. Ben de ilk başta karadüzen başladım bu işe ama öğrenme safhası fazla uzun sürmedi. Özellikle bu forumdaki paylaşımlar sayesinde epey yol katettim.
Yeri gelmişken @Erdem VARDAR abime de teşekkür etmem gerek, fişek anatomileri konusundan öğrendiğim çok şey oldu..
Emek verip paylaşım yapan, bilgisini esirgemeyen kim varsa hepsinden Allah razı olsun..

@Şevki MİRZA Sana da 10 tane hedaye hazırlıyorum acı baharatlı olanlarından  :D

@Tevfik GÜN Çok teşekkür ederim. tecna barutla 38 gr doldururken orta yanmalı kapsül kullanmanın artısı eksisi nedir ? Ben hep hızlı yanışlı kullanıyorum çünkü. Oyüzden merak ettim.

@Asil EROL ben teşekkür ederim, sağolun.

@Mehmet GÖNEL ustam hiç bişey olmaz :D Başta dedim ya bu ölçüler ürkütücü gelebilir ama ilaç gibi diye.. benim yaptığım dolularda standart dışı hiç bir ölçü yok. Ağır dolular, biraz da geniş namlunun hatrına tabiki... Tüfek dar iç çaplı olsa ölçü ve malzemelerim ona göre farklı olurdu..
2.10 tecna ve 38 gr dolusu, maksimum 750 barı geçmez. Tüfekler 1350 bar testten geçiyor. Uyduruk merdiven altı tüfekleri yüzlerce 50 gr fişekle test ediyolar. İnan ki okadar yorulmaz benim tüfek :) Sezonda attığım yarı magnum fişek en fazla 50-70 arasıdır, onları da gerektiği yerlerde kullanıyorum. Sürekliliği yok. Oyüzden sıkıntı oluşturacak bir durum söz konusu bile değil..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Erdem VARDAR

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 30 Temmuz 2017, 12:17:48 »
Maaşallah çok güzel görüntüler, insanı dinlendiren ve stres attıran bir uğraş,
Bende 10 tane doldurdum ama henüz denemedim.
Benim ölçülerimde, Emrahın acı biberlilerine göre biraz daha sakin :)
Anatolia 12/70 mm T3 kovan
Cheddite Cx1000 orta yanışlı kapsül
Nobel Sport 1.85 gr A0 barut
Anatolia xwad 34-36 gr tapası
36 gr 4 no saçma
şimşek makine yıldız kapama

upload pic

Bunlarda 16 cal pozem için A0, TECNA, VE A1 SP barutlar ile 30 gr power tapa, düz kıvırma dolularım.

images upload

« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2017, 12:24:39 Gönderen: İlhan GÜNEN »
1984 ORDU

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #13 : 30 Temmuz 2017, 13:44:14 »
@İlhan GÜNEN Sterling firması 40 gr fişeklere 1,75 gr A0 koymuş.
Senin dolular 1,85 gr A0 VE 36 gr saçmayla çok güzel olur. Yıldız kapama olması daha avantajlı..
Ben biraz da düz kıvırma olduğu için 36 gr saçmaya 1,90 A0 barut koyuyorum. Barutun biraz yüksek olması herzaman iyidir  ^-^
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #14 : 30 Temmuz 2017, 14:51:41 »
Elinize sağlık Emrah bey kardeşim, şimdi bakıyorum da eski Kooperatif üretimi Üzümlü' ler ne kadar sağlammış demeden yapamıyorum.

Ee kimin ''ikiz kardeşi''  :D olsun okadar  :D
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #15 : 30 Temmuz 2017, 14:56:31 »
Akşam, dolum işiyle uğraşırken birkaç fotoğraf çektim. maksat muhabbet ve bilgi paylaşımı olsun, illaki istifade eden birileri de çıkar.

Malumunuz fişek dolumu biraz zahmetli ama seven için zevkli bir uğraş. Öyle çok sayıda dolum yapacak malzeme yok elimde. Akşamları fırsat buldukça hobi amaçlı uğraşıyorum.
Bu fişekleri kendim doldurduğum için avda kullanmak ve av vurmak büyük keyif veriyor.  Dolum işiyle uğraşmak ise daha da keyifli..

Piyasada ince saçma bulamayınca meca 34 gr 8 numaralardan aldım. Sterling ses fişeğinden çıkan AS barutla 30 gr saçma dolusu yapıyorum çulluk için. Geçenlerde 7 no keçe tapa örneğini paylaşmıştım. Bugün 8 numara bior tapa denedim, bior tapa dediğim, sterling şevrotin fişekten çıkma ve kaliteli bir tapa. Grupmanı güzel fakat keçe tapaya göre biraz daha sert patladı, hava 35 derece tabi okadar olur. 1,50 gr AS barutla bior veya keçe tapa 30 gr 8 numara, çulluk için çok güzel bir kombin oluşturdu. Keçe tapa altına yine ses fişeğinden çıkan ara tapayı koyuyorum, onu bile zayi etmek yok..

Mecanın geri kalan malzemesi de ziyan edilmiyor.. İçinde 1,70 gr csb1 var, 8 numara saçmayı boşalttığım kovanlara, barut ve tapaya dokunmadan 30 gr 4 numara basılacak. Csb1 orta yanmalı olduğu için 1,70 gr ölçü 30 gr saçma için güz havasında çok güzel oluyor daha önce denemiştim. Saçma ölçüsüne göre barutu makul miktarda artırırsanız; düşük basınç, yüksek hız + mesafe sağlıyor ve bu ölçüyü kırma tüfeklerde de yorucu olmadan kullanabiliyorsunuz..

Bir de kış için acı biberli dolularımız var. Elin yunanı lambro biturbo 38 gr yapıp altına 2,10 tecna atar da ben yapmaz mıyım? Geçen sezon, sadece 5 fişek doldurmuştum 2,10 tecna ve 40 gr 2 numara ile inanılmaz mesafelerden avlar aldım. Bu sezon 4 numara saçmadan yaklaşık 50 adet çıkartabilirim. Barut için gittim bps tekkurşun aldım (tabi kurşunlar da ayrı bir dolumda değerlendirilecek..)

Fişeği, mika kapakla 5,5 mm kıvırma payı ile sıkıyorum, basınç kaybı olmadan yıldız kıvırmayla yaklaşık aynı ayarda sayılır. 37 mm x-wad tapa bu iş için tüfeğime en uygun olanı.. Oyüzden onu kullanıyorum. 2,10 barut ve 38 gr ölçüleri bazı arkadaşlara ürkütücü gelse de, kıymetini bilene soğuk havalarda gerçekten ilaç oluyor. Ayrıca tecna çok dengeli ve güzel bir baruttur ve bu tür dolular için benim gözümde en iyi seçenektir..

Bir de, A0 barut uğruna bozduğum şevrotinler var. Sterling firması, 34 gr şevrotine 1.90+ gr koymuş. Bu barut, bence tecnadan sonra ağır dolular için en güzel 2. seçenek. Bu fişeği de, aynı kovana 37 mm tapa ile 36 gr doldurabiliyorum, çok da güzel sonuçlar veriyor. Yeni kovana geçip 38 gr ve mika kapaklı 5 mm kıvırma, en ideal ölçü. Saçmayı daha da ağırlaştırmak istersek baruta biraz daha dokunmak lazım. 1,90 A0 barut, 38 gr üzerine çıkarsak biraz yavaş kalıyor. Siz bakmayın öyle 1,90 A0 ile 50 gr magnum yaptıklarına. Tüfek ve omuz yıpratmaktan başka pek işe yaramıyor.

2,10 gr A0 baruta 42 gr dolusu da azılı bir kış fişeği oluyor ama deneme yanılma yoluyla gördüm ki,  hız+grupman+etki için en ideali 1,90 gr A0 ve 36 gr ölçüsü. Bunlardan da şöyle 30-40 adet çıkarsam yeterli olur.

Piyasada yaklaşık aynı işi görecek fişekler var, ama bizde de kaşıntı ve merak var, yoksa ne diye uğraşalım..?
Herkese rast gele..

Buna kısaca ''Fişek psikolojisi'' diyebilirmiyiz ? @Emrah AKDENİZ   ;D ;D
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #16 : 30 Temmuz 2017, 15:30:52 »
Buna kısaca ''Fişek psikolojisi'' diyebilirmiyiz ? @Emrah AKDENİZ   ;D ;D
@Erol ÖZTÜRK  :D :D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #17 : 30 Temmuz 2017, 19:23:33 »
Güzel ve zevkli bir hobi. Bende de kaşıntı tuttu, bir süredir yerli yabancı makaleleri okuyup detaylı bilgi sahibi olmaya çalışıyorum fişek dolumları hakkında. Allah nasip ederse ben de 24-28-30 gram dolular yapmaya çalışacağım kendi çapımda :)
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #18 : 31 Temmuz 2017, 00:29:48 »
Güzel ve zevkli bir hobi. Bende de kaşıntı tuttu, bir süredir yerli yabancı makaleleri okuyup detaylı bilgi sahibi olmaya çalışıyorum fişek dolumları hakkında. Allah nasip ederse ben de 24-28-30 gram dolular yapmaya çalışacağım kendi çapımda :)
Kolay gelsin  :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #19 : 31 Temmuz 2017, 14:25:45 »
Fişekler harika olmuş özellikle 2 .00 üzerine çıkan barutlar yokmu bana bir heyacan verdiki anlatamam iftarda beklediğimiz ramazan topu gibi ateş saçarlar :)
Ayrıca bu işi zevke döktüğün için fevkalade sunum oluyor yapmayana yaptırtır hani bir dükkan olsa Emrah usta ordan bana 2,30 luk 10 adet tek kurşun çek derim :)
Eline sağlık 
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #20 : 31 Temmuz 2017, 18:59:36 »
Emrah Bey, müsaadenizle bir konuda bilginize ihtiyacım var. Kenarda dursun diye epeyce Sterling Bombastic stoklamıştım. Şimdi fişek doldurma sevdasına onları kesip barutlarını aldım. 28 gramlık dolular yapmayı planlıyorum bu barutla. Merak ettiğim şu; yine Bombastic'in kapsüllerini kullanmam bu gramajda herhangi bir sıkıntı yapar mı?
Saygılar.
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #21 : 31 Temmuz 2017, 21:06:04 »
@İbrahim TUTKUN Hocam ben aynı kovana dolum yapıyorum. O fişeklerde Nsi 688 hızlı yanmalı kapsül var. Hiçbir sıkıntı olmaz bilakis daha performanslı fişekler olur.
28 gramda AS barut için makul ölçü 1.40 gr olur. Daha hızlı olsun isterseniz 1.50 veya 1.55 grama kadar çıkabilirsiniz. 30 metrelerde bile önleme istemez. Ama grupmanı denemekte fayda var, birkaç farklı numune yapıp grupmanlarına bakın en uygun hangisi ise o şekilde seri üretime geçersiniz :) AS barutun 1.40 ölçüsü bile gayet hızlı olacaktır zaten..
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2017, 21:38:13 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 31 Temmuz 2017, 21:14:40 »
@İlhan GÜNEN Sterling firması 40 gr fişeklere 1,75 gr A0 koymuş.
Senin dolular 1,85 gr A0 VE 36 gr saçmayla çok güzel olur. Yıldız kapama olması daha avantajlı..
Ben biraz da düz kıvırma olduğu için 36 gr saçmaya 1,90 A0 barut koyuyorum. Barutun biraz yüksek olması herzaman iyidir  ^-^
Yerli fişeklerde malesef barutta bir standart yok. Anlamadığım şey, ne hikmetse fazla barut az saçma hiç yapmıyorlar.  :(   Az barut fazla saçmayla iyi basınç elde ediyorlar ama boş,  hızı olmayan fişeğin basıncı ne yapalım. Şöyle senin gibi hızlı ve öfkeli fişek yapamıyorlar.   
Allah'a emanet ol.
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2017, 21:16:14 Gönderen: İlhan GÜNEN »
1984 ORDU

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #23 : 31 Temmuz 2017, 21:15:49 »
Fişekler harika olmuş özellikle 2 .00 üzerine çıkan barutlar yokmu bana bir heyacan verdiki anlatamam iftarda beklediğimiz ramazan topu gibi ateş saçarlar :)
Ayrıca bu işi zevke döktüğün için fevkalade sunum oluyor yapmayana yaptırtır hani bir dükkan olsa Emrah usta ordan bana 2,30 luk 10 adet tek kurşun çek derim :)
Eline sağlık
@İbrahim YILDIRIM teşekkürler :) 2.0 gramın üzerine çıkan barutları ben de severim  ::) ama cinsine göre değişir tabi. A0 ve tecna haricinde pek tavsiye etmem. Farklı barutlar da var ama ele geçme açısından bu ikisi en uygunu. Mesela csb1 barutu 2.0 gr ölçü ile aynı şekilde 38 gr fişeklerde kullandım. Etki menzil süper ama katır gibi tepiyor. Oyüzden yüksek ölçülerde uygun barutu kullanmak en güzeli. Fişeğin, etkisi kadar dengesi de olması gerekiyor..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #24 : 31 Temmuz 2017, 21:27:16 »
Çok teşekkür ederim hocam bilgine emeğine sağlık. 200 kadar ses fişeği bozdum, herhangi bir patlama yaşanmazsa :D oldukça çeşitli denemeler yapma şansım olacak sanırım  >:D

@İbrahim TUTKUN Hocam ben aynı kovana dolum yapıyorum. O fişeklerde Nsi 688 hızlı yanmalı kapsül var. Hiçbir sıkıntı olmaz bilakis daha performanslı fişekler olur.
28 gramda AS barut için makul ölçü 1.40 gr olur. Daha hızlı olsun isterseniz 1.50 veya 1.55 grama kadar çıkabilirsiniz. 30 metrelerde bile önleme istemez. Ama grupmanı denemekte fayda var, birkaç farklı numune yapıp grupmanlarına bakın en uygun hangisi ise o şekilde seri üretime geçersiniz :) AS barurun 1.40 ölçüsü bile gayet hızlı olacaktır zaten..
A rh (-)