Gönderen Konu: Aile Hekiminden Sağlık Raporu Alamama Sorunu  (Okunma sayısı 27817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Aile Hekiminden Sağlık Raporu Alamama Sorunu
« : 17 Mayıs 2017, 21:44:55 »
Kalp,Şeker gibi kalıcı hastalıgı olanlar Tam teşekküllü hastaneden rapor almak zorunda olması dogrumu?Bu konuda bilgisi olan arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak, bilgi sahibi olmak istiyorum.  Selam ve sevgilerle.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

The following users thanked this post: M.Ali AKDAĞCIK

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Aile Hekiminden Sağlık Raporu Alamama Sorunu
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2017, 01:27:18 »
4 yıl önce ruhsat almak için aile hekimimden sağlık raporu almıştım, geçen gün yolum düştü aynı doktora merakımdan sordum, artık ehliyet ve silah ruhsatı için tam teşekküllü hastaneye gitmem gerektiğini söyledi.
  • Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2017, 01:53:06 »
Kronik rahatsızlığınız olsun ya da olmasın, yivli-yivsiz her türlü silah için ve her defasında, tüm yenilemelerde devlet hastanesinden heyet raporu almak zorunda kaldık biz İstanbul'da. En azından ben...

Bununla birlikte bazı aile hekimlerinin kişisel tanışıklıktan dolayı yivsiz av tüfeği için sağlık raporu verdiğine dair tecrübelerini aktaranlar var. Ancak yivli ruhsat yenilemelerinde gerekli raporu onlar da veremez.

Mevzuata göre, sanıyorum aile hekimleri yivsiz için rapor verebilme yetkisine sahipler fakat bir çoğu kendisini riske atmıyor, atmak istemiyor. 

Bu saatten sonra da, yivli-yivsiz tamamında devlet hastanesinden heyet raporu almak herkes için standart uygulama olur diye tahmin ediyorum. Ya da zaman içinde, Anadolu'da ve kırsalda da bu yönde değişecektir uygulama.

Yeni ve güncel bir yönetmelik ya da genelge varsa bu konuda , onu bilemiyorum. Bilenler varsa ve ilgili mevzuatı paylaşabilirlerse çok iyi olur.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2017, 02:01:23 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2017, 06:12:48 »
4 yıl önce ruhsat almak için aile hekimimden sağlık raporu almıştım, geçen gün yolum düştü aynı doktora merakımdan sordum, artık ehliyet ve silah ruhsatı için tam teşekküllü hastaneye gitmem gerektiğini söyledi.
aile hekiminiz sizin için sorumluk almak istemeyerek yollamıs
---- 3 ay önce silah ruhsat yenileme
----1 ay önce  ağır vasıta ve motorsiklet  ehliyet yenileme

BURDUR aile hekimimden sağlık raporu alarak işlemlerimi hallettim
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2017, 20:50:47 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

The following users thanked this post: Ulaş BALKIÇ

Çevrimdışı Gökhan DİLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 18 Mayıs 2017, 08:50:34 »
Ankara da aile hekimi yivsiz av tufegi ruhsari alimi icin saglik raporu veriyor. Yivli icin devlet hastanesinden tam teşekkullu heyet raporu isteniyor. Ikisinide 3 ay kadar once aldim.
  • Benelli m4
  • Remington 870 magnum
  • Ranger Bullpup
1975-Ankara

Çevrimdışı Tezcan BOZKURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 18 Mayıs 2017, 10:09:09 »
Aile hekimleri yivsiz av tüfeği için sağlık raporu verebiliyor.Yetkileri  var.Fakat mecburiyetleri yok.1 ay önce  sağlık raporu çıkartmak için aile hekimime başvurdum devlet hastanesine yönlendirdi.
1977-istanbul

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 18 Mayıs 2017, 13:20:55 »
Arkadaşlar ben bugün aile hekimimden sağlıklı olduğumu kanıtlayarak sağlık raporumu aldım. Eğer sağliğınız iyi ise aile hekimi size gerekli raporu verir. Bundan emin olabilirsiniz. Size rapor vermemek için yalan söylemez.
Hekimin sizinle ve avcilarla kişisel bir sorunu olamaz. Olsa bile bunu mesleğinin önüne koyarak onca yıllık eğitimini egosuna heba etmez.
Doktor sizi bir çok sebepden dolayı bir üst merciye sevk eder. Çünkü size gerekli teşhisi koyabileceği techisata ve donanıma sahip değildir.
Doktorum benim yıllardır aile hekim. Benide hastası olarak bildiği için ve sağlık durumu net takip edebildigi için bana raporu verdi.
Peki hangi durumlarda size rapor hazırlamak istemeyebilir.
Kişi 2 hafta önce işten kaytarmak için ruhsal durumum iyi degil diyerek 3 gün rapor almış. Sen belki baska bir işin olduğu için bunu bahane ederek rapor aldın ama o senin artik kayıtlarına bu şekilde girmiş oldu. Şimdi hekim sana nasil silah alman için sana saglamdir raporu versin  :D
6 ay önce annene antidepresan lazım oldu ama sen onu kendi üstüne yazdırdın. Al bi sebep daha
Kalp hastasısın kalp krizi riskiniz var ve efor sarfeden sporlar yasak. Raporlu ilaç kullaniyosun. Peki hekim sana nasil bu adam dagda avlanmak için gezebilir silah kullanabilir o heyacana kalbi dayabilir desin. Mümkunmu
Sen gözunde gözlukle sağlik ocağına girmişsin. Gozlugun biride cebinde. Ve doktor ben avlanicam bana rapor ver. Nasil versin. Saglam bu adamın gozlerimi desin.
Asıl bunları yaparsa yalan soylemiş olur.
8 yıldır raporlu ve düzenli anti depresan kullanan arkadasım rapor vermedi diye doktora soylemedigini bıralmamış. Sonra bana geldi abi böyle böyle oldu diye. Şimdi siz bu adama rapor verseniz dogru mu yapmış olursunuz yanlışmı.
Herkeze kazasız belasız bol avlar bol muhabbetler dilerim. Saygılarımla
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Cavit SERBEST, Resul TOPAL

Çevrimdışı Tezcan BOZKURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Mayıs 2017, 13:44:06 »
Arkadaşlar ben bugün aile hekimimden sağlıklı olduğumu kanıtlayarak sağlık raporumu aldım. Eğer sağliğınız iyi ise aile hekimi size gerekli raporu verir. Bundan emin olabilirsiniz. Size rapor vermemek için yalan söylemez.
Hekimin sizinle ve avcilarla kişisel bir sorunu olamaz. Olsa bile bunu mesleğinin önüne koyarak onca yıllık eğitimini egosuna heba etmez.
Doktor sizi bir çok sebepden dolayı bir üst merciye sevk eder. Çünkü size gerekli teşhisi koyabileceği techisata ve donanıma sahip değildir.
Doktorum benim yıllardır aile hekim. Benide hastası olarak bildiği için ve sağlık durumu net takip edebildigi için bana raporu verdi.
Kişi 2 hafta önce işten kaytarmak için ruhsal durumum iyi degil diyerek 3 gün rapor almış. Sen belki baska bir işin olduğu için bunu bahane ederek rapor aldın ama o senin artik kayıtlarına bu şekilde girmiş oldu. Şimdi hekim sana nasil silah alman için sana saglamdir raporu versin  :D
6 ay önce annene antidepresan lazım oldu ama sen onu kendi üstüne yazdırdın. Al bi sebep daha
Kalp hastasısın kalp krizi riskiniz var ve efor sarfeden sporlar yasak. Raporlu ilaç kullaniyosun. Peki hekim sana nasil bu adam dagda avlanmak için gezebilir silah kullanabilir o heyacana kalbi dayabilir desin. Mümkunmu
Sen gözunde gözlukle sağlik ocağına girmişsin. Gozlugun biride cebinde. Ve doktor ben avlanicam bana rapor ver. Nasil versin. Saglam bu adamın gozlerimi desin.
8 yıldır raporlu ve düzenli anti depresan kullanan arkadasım rapor vermedi diye doktora soylemedigini bıralmamış. Sonra bana geldi abi böyle böyle oldu diye. Şimdi siz bu adama rapor verseniz dogru mu yapmış olursunuz yanlışmı.

Şükrü Bey,

Kendimden  örnek verecek olursam sağlık problemim yok, aile hekimimde bunu biliyor.Özellikle büyük şehirlerde, (İstanbul gibi) ateşli silahlarla olaylar fazla olduğu için sağlık raporu vermek istemiyorlar diye düşünüyorum.Tabanca bulundurma ruhsatımda mevcut.Fakat aile hekiminin  sağlık raporu verme gibi bir mecburiyeti kanunen yok.Verir veya vermez.Yani çok ego ile alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum.Kendisini riske atmak istemiyor olabilirler.
1977-istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #8 : 18 Mayıs 2017, 14:14:26 »
Şükrü Bey, konu doktorun yalan söylemesi ya da egosunun olup olmaması değil.

Ben bu zamana kadar aile hekimliğimden herhangi bir rapor almadım. En son aldığım rapor en az 10 yıl kadar önceydi ve spordan dolayı kas yırtılması vardı ve filmleri, röntgenleriyle birlilkte tam teşekküllü bir hastane vermişti.  SGK ilaç sorgulama sayfam da bomboş... Aspirin dahi yok. :) Gözlüğüm de yok, sol gözüm 0.25, sağ gözüm 0.50 (en son ehliyet yenilemek için devlet hastanesinden aldığım rapora göre). Bugüne kadar ne sağlık ocağında ne de hastanelerde tespit edilebilmiş kronik bir rahatsızlığım da olmadı.

Büyükşehirlerde, özellikle İstanbul'da durum farklı. Bahsi geçen mevzu, doktorun yalanı ya da egosu ile alakalı bir konu da değil. Kendilerini riske atmak istemiyorlar muhtemelen. Kendilerini riske atmayarak, onca yıllık eğitimlerini de heba etmiş olmuyorlar. Bu işin eğitimi heba etmekle de alakası yok. Doktorların kariyerleri için en riskli şey, tabiri caizse kendi kariyerleri ve teknik bilgileriyle ilgili kişinin ilgili sağlık durumuna yazılı olarak "kefil" olmaktır. Yazılı doktor raporunun bir yönüyle anlamı budur. Zira doktor size bir konuda (olumlu) rapor verdiyse, o konuda kendi kariyeri ve diplomasını ortaya koyarak bir çeşit kefil olmuş olur. Kefil olmayı da kimse kolay kolay istemez. :) Hasılı, doktor verdiği sağlık raporuyla , silah almasına aracı olduğu bir kişinin, sağlıklı birisi dahi olsa, ileride karışabileceği bir suçtan dolayı, soruşturma ve tahkikat aşamasında doktor olarak kendi adının da geçeceğini ve öyle ya da böyle başının az ya da çok ağrıyacağını bilir. Kaç sene sonra olursa olsun...

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tezcan BOZKURT

Çevrimdışı Mehmet USTATÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 18 Mayıs 2017, 14:47:04 »
Doktorun yivsiz silah için sağlık raporu vermesi gibi bir zorunluluğu yok, Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuatına bakarsanız aile hekimi gerekli gördüğü takdirde rapor talep edeni tam teşekküllü hastaneye sevk edebilir yazıyor. Dolayısıyla işiniz biraz doktorla aranızdaki ilişkiye ve doktorun silahlanmaya nasıl baktığına kalmış.
  • Kral Tundra
1986 - Kocaeli

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 18 Mayıs 2017, 14:51:00 »
İbrahim bey benim yorumum size hitaben degil sakın beni yanlış anlamayın. Dediğiniz gibi büyük şehirlerde hekimin hastayı hatırlaması neredeyse imkansız. Ve bu rapor işi gerçekden büyük sıkıntı. Söylediğiniz herşeyede katıliyorum.
Burda durum doktorun kişiden emin olamamasından kaynaklanıyo.
Hekime durumunuzu izah ederseniz herhangi bir sağlık sorununuz olmadığını soylerseniz sizden emin olursa raporu düzenler. Bunda illegal bi durumda yok doktor açısından soyluyorum tabi.
Bu durum ehliyet yenilenmesiyle birlikde tavan yapmış durumda. Rapor vermiyo diye hekime saldıranlar bile olmuş. Çokca hemde
Ancak siz hekime sakin bir dille sağlıklı olduğunuzu izah ederseniz hekimde raporu verecektir.
Bu arada İbrahim bey allah sağlık sıhatinize zeval vermesin.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 18 Mayıs 2017, 14:55:49 »
Bu arada size sağlam raporu veren doktor hakkında hiç kimse doktora soruşturma açamaz. Tababet kanununda bu boyledir.
Bir doktorun verdiği raporu bir başka doktor bozamaz. Ancak heyet kararı ile bozulabilir.
Bi heyetin verdiği raporuda baska bir heyet bozamaz. Onuda ankarada yanilmıyorsam buyük bir heyet var o bozabilir. Rapor vermek doktorun başını ağrıtmaz.
Bir doktor asla ateşli silaha karşıyım hayvan severim diyerek rapor vermemezlik yapmaz. Etik ve ahlaki degildir ve dedigim egosuna yenik düşmez  :)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Ali ARI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 18 Mayıs 2017, 15:34:09 »
Güzel ülkemde sağlık raporu mevzuata nasıl girmişse öyle kalmış devam ediyor ve bence çok saçma bir uygulama. Sorunun kaynağına değil de ara sıra ortaya çıkan sonuçlarına bakmak gibi birşey. 2013 yılına kadar 25 yıl futbol hakemliği yaptım(15 sene TFF 2. ve 3. profesyonel liglerinde olmak üzere)  her yıl tam teşekküllü hastaneden rapor aldım, sadece göz hekimi o duvardaki yazıları okuttu (lens ve gözlük de son 10 yılda kabul edildi-10 yıldır da lens kullanırım) başka hiçbir hekim muayene etmedi varmı bir şeyin dedi Allaha şükür yok dedim sağlamdır yazıp geçtiler. Bu 25 yılda onlarca futbolcunun sahada kalp krizinden öldüğüne TV den gazetelerden şahit oldum, rahmetli teknik direktör Tevfik Lav hoca ile yaptığımız bir sohbette çalıştığı  Süperlig   takımına psikolog getirdiklerini futbolcularını taramadan geçirdiklerini, sonuçta kadroda bulunan 5-6 futbolcunun acilen kliniğe yatması gerektiğini, bir o kadarının da tedavi sürecine alınması gerektiği yönünde rapor verdiğini söyledi. Oysa bu futbolcular her sezon öncesi memleketin bilmemne Hospital inden, Tıp Fakültesinden cihazlarla muayene edilip sağlam raporu alırlar ve bu rapora dayanarak o sezon için lisansları vize edilir. 
         En son av tüfeği için sağlık raporu almak için aile hekimime gittim "ben silahlanmaya karşıyım, zaten kadın cinayetleri de oluyor falan" gibi şeyler söylediğinde cinayet işleyecek adam internetten 300 tl ye ruhsatsız tüfek alır cinayeti işler, salak mı adam ruhsatlı parmak izi kayıtlı tüfekle cinayet işlesin. Hem benim 4 tane tüfeğim var bu 5. tüfek bu yaklaşımınız bana göre saçma, bıçakla da cinayet işliyorlar o zaman siz bıçağa da karşısınızdır diye aramızdaki samimiyete dayanarak söyledim. Uzatmadı verdi raporu.
          Bence bir hekim bize bir rapor verirken kesinlikle sağlığımıza kefil olmaz, olamaz ve kimsede daha sonra meydana gelen bir olaydan dolayı hekimi sorumlu tutamaz. Çünkü sağlık anlık bir olaydır. Kimse benim 10 dakika sonra kör olmayacağımı, hayatın akışı içinde 3 gün sonra yaşayacağım bir travma sonrası ruhsal dengemin, metabolizmamın bozulmayacağını garanti edemez. Ancak kronik ve görünür rahatsızlıkları olan birine de kimse sağlam raporu vermez, verirse de sorumluluğunu alır.  Velhasıl kişisel düşüncem sağlık raporu bir formaliteyi tamamlayan dosyada olması gereken bir  evrak olup, canım doktorların silahlanma, doğal yaşama saygı kaygılarıyla işi zorlaştırdıkları bir süreçtir.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2017, 15:44:52 Gönderen: Ali ARI »
  • Ata Venza
  • Yıldız SPZM 20 Ga
  • AyA Aquirre Aranzabal
  • Huğlu 104A
  • English Setter
1969 Turgutlu-MANİSA

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #13 : 18 Mayıs 2017, 16:01:52 »
Ali Bey, burada yazdığınız sorumluluk kelimesinden kasıt nedir? Vicdani sorumluluk mu?

.

..

Ancak kronik ve görünür rahatsızlıkları olan birine de kimse sağlam raporu vermez, verirse de sorumluluğunu alır.  .

Arkadaşlar, verdiği ya da yazdığı rapordan dolayı başı ağrıyan şahit olduğum ya da duyduğum doktor olayı sayısı hiç de az değil. Buraya isimlerini yazmak doğru olmayabilir ama özelden soranlarla paylaşabilirim. Müebbet yiyorlar ya da idama mahkum oluyorlar demedim. Öyle ya da böyle az ya da çok başları ağrıyabilir dedim. Ulaşın bana anlatayım size olayları ve yedikleri soruşturma ve tahkikatları, isim ve olaylarıyla.

Doktor bu kişinin ateşli silah almasında SAKINCA YOKTUR diyecek, altına mecburi olan diploma numarası ve ıslak imzasını atacak,  ve hiç bir konuda kefalet , taahhüt vermemiş olacak öyle mi? :)

Ulaşın bana.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2017, 16:03:40 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Ali ARI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 18 Mayıs 2017, 16:37:35 »
Ali Bey, burada yazdığınız sorumluluk kelimesinden kasıt nedir? Vicdani sorumluluk mu?

Birinci koşul tabiiki mesleği ve kişisel geleceği açısından kanuni sorumluluk, tabiki organ noksanı olan vs., görünürde psikolojik rahatsızlıkları olan  birine ne yazıkki ateşli silah değil Yivsiz Av Tüfeği alabilir diyen kişi sorumludur ve ceza kanunları sonuna işletilmelidir. Vicdani sorumluluk kişiden kişiye değişir, o konuda yorum yapamam. Ancak ben kanunkoyucu yada hekim olsam Avcılık Belgesi olmayana Av Tüfeği ruhsatını zaten vermem.

Arkadaşlar, verdiği ya da yazdığı rapordan dolayı başı ağrıyan şahit olduğum ya da duyduğum doktor olayı sayısı hiç de az değil. Buraya isimlerini yazmak doğru olmayabilir ama özelden soranlarla paylaşabilirim. Müebbet yiyorlar ya da idama mahkum oluyorlar demedim. Öyle ya da böyle az ya da çok başları ağrıyabilir dedim. Ulaşın bana anlatayım size olayları ve yedikleri soruşturma ve tahkikatları, isim ve olaylarıyla.
Doktor bu kişinin ateşli silah almasında SAKINCA YOKTUR diyecek, altına mecburi olan diploma numarası ve ıslak imzasını atacak,  ve hiç bir konuda kefalet , taahhüt vermemiş olacak öyle mi? :)
Ulaşın bana.
       Hocam bu konuyu uzatmakta istemem bende bir devlet memuruyum, sonuçta imza attığımız her şeyin sorumlusuyuz. Ancak mevzuatın memuru koruyan o kadar çok maddesi var ki anlatamam. Yaptığınız işlem mevzuata uygunsa sorun yok. (Bunun yanında hekimlerin mesleki koruma sigortaları var ki maddi olarak ceza almları durumunda sigorta ödemeyi yapıyor-aynen araç kaskosu gibi) Burada aile hekimleri hangi cihazla bize efor testi yapabilecek veya hangi ehliyetle psikolojik teste tabi tutabilecek. Bu raporu vermeye onu yetkilendiren mevzuat birinci derecede sorumludur.  Şikayet, soruşturma, tahkikat işinizi mevzuat doğrultusunda yaptığınızda memurluğun tuzu biberi, takılmamak lazım. Hekimin bu konuya çokta takılırsa ben sana  sağlık verilerini tam olarak bilmeden silah için rapor  veremem deme hakkı da olmalı.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2017, 16:43:56 Gönderen: Ali ARI »
  • Ata Venza
  • Yıldız SPZM 20 Ga
  • AyA Aquirre Aranzabal
  • Huğlu 104A
  • English Setter
1969 Turgutlu-MANİSA

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 18 Mayıs 2017, 16:49:32 »
Her hekim verdiği raporla ilgili olarak kanunlar önünde ''SORUMLUDUR''..Pek çok doktor arkadaşımızın bu yüzden başı ağrıdı..Daha geçenlerde intihara teşebbüs eden bir şahsa Yivsiz Av Tüfeği alabilmesi için rapor verdiğinden dolayı bir aile hekimi Savcı tarafından sorgulandı ilçemizde.Dolayısıyla onlarda risk almak yerine Devlet Hastanelerine yönlendirmeye başladılar.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Ali ARI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 18 Mayıs 2017, 16:54:07 »
Hekim rapor verdiği için ceza aldı mı Tuncay Bey. Hekimi önecilikle verdiği rapordan dolayı savcı direkt olarak sorgulayamaz, mülki amirden sorgulama izni ister, ilçede Kaymakam muhakkik tayin eder yargılandın diye bir karar çıkarsa ancak savcı sorgulayabilir. Memurun muhakematı diye bir kanun var mesleği ile ilgili suç unsuru oluşturan hususlarda böyle
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2017, 17:01:48 Gönderen: Ali ARI »
  • Ata Venza
  • Yıldız SPZM 20 Ga
  • AyA Aquirre Aranzabal
  • Huğlu 104A
  • English Setter
1969 Turgutlu-MANİSA

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #17 : 18 Mayıs 2017, 16:58:30 »
Dava belki yargıtay süreciyle birlikte beş yıl sürecek belki daha uzun. Ceza alıp almamasından önce soruşturmaya dahil olmak adının bir olayda geçmesi yeterli değil mi mevzunun stresini yaşamak için ya da başının az ya da çok ağrıması için? :)
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Ali ARI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 18 Mayıs 2017, 17:10:50 »
Dava belki yargıtay süreciyle birlikte beş yıl sürecek belki daha uzun. Ceza alıp almamasından önce soruşturmaya dahil olmak adının bir olayda geçmesi yeterli değil mi mevzunun stresini yaşamak için ya da başının az ya da çok ağrıması için? :)

Sonuçta ceza almaz/almamalı İbrahim Bey, işte burada vicdani olan taraf devreye giriyor. Ona bu raporu verebilirsin, yivli silah ve tabancaya veremezsin diyen mevzuata uygun hareket etmiştir ve bence görünürde bir rahatsızlığı olmayan kişiye bu raporu verdiği için de vicdanen de müsterih olmalıdır, ben olsam hiç rahatsızlık duymazdım açıkçası, bunu da mesleki tecrübeme +1 olarak yazardım. Ama dediğim gibi Avcılık Belgesi olmayana da zaten mevzuatın bana verdiği hareket serbestisi ile rapor vermezdim  :)
  • Ata Venza
  • Yıldız SPZM 20 Ga
  • AyA Aquirre Aranzabal
  • Huğlu 104A
  • English Setter
1969 Turgutlu-MANİSA

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #19 : 18 Mayıs 2017, 17:40:44 »
Ali bey,
Olay mahkemeye intikal etmiş durumda, aynı olayda adama niye ruhsat verdiniz diye Ruhsat Büro Amirliği çalışanları da soruşturma geçirdi,onlar hekim raporuna istinaden verdik diyerek işten sıyrıldı; Hekime de bir cezai müeyyide olacağını sanmam çünkü oda adam o gün normaldi demiş  ama artık o Sağlık Ocağı Yivsiz Av Tüfeği için rapor vermiyor..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #20 : 18 Mayıs 2017, 17:59:12 »
Sadece bilgi tazeleme amaçlı, yazılı düşünce.

"Memurin Muhakematı Hakkında Kanun" 1999 yılında yürürlükten kaldırılmıştır.
Yerine getirilen 23896 sayılı "Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun" eski kanunda yer alan ve memuru koruyan birçok maddeyi ortadan kaldırmış ve memurların daha rahat yargılanabilmesini sağlamıştır.
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Zafer ÖZHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 18 Mayıs 2017, 18:34:46 »
Selamlar
Aile Hekimleri bu tür sağlık raporlarını artık Ek:6 ile vermektedir.
Orada zaten
Sporcu Lisansı
Yivsiz Av Tüfeği
Akli Meleke
ve
Kurumlara Verilmek Üzere
seçenekleri var. Yükleyebilirsem :)

• Saint Ettienne Bergeron 65 mm 70 cm
1949 İZMİR

The following users thanked this post: Ali ARI

Çevrimdışı Ali ARI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 18 Mayıs 2017, 21:31:03 »
Tuncay Bey hekim arkadaşınıza geçmiş olsun, ama inanın önemli bir konu değil, görevi kötüye kullanma değil, yüz kızartıcı bir durum yok ortada en kısa zamanda beraat eder. Dedim ya memur olmanın çeşnisidir bu işler. Tabii ki böyle bir takibata maruz kalan meslek grubu ortak karar alarak rapor verme konusunda insiyatif kullanma hakkına sahip, saygı duymak gerekir.
Fatih bey düzeltmeniz için teşekkürler. ;) Ancak 23896 sayılı kanun da biz memurlara çok konuda dokunulmazlık tanıyor. Görevinden  dolayı suç unsuru varsa ön inceleme yapılmadan hakkında dava açılamaz. Asıl Tuncay beyin anlattığı olayda ruhsat bürosundaki memurların ifadesi hekim arkadaşı bu olayın içine çekmiş. Hekim raporuna istinaden verdik diyecekleri yerde evrakları tam olduğunu, yivsiz av tüfeği alma şartlarını yerine getirdiği için verdik deseler belki bu durum yaşanmazdı sanırım
  • Ata Venza
  • Yıldız SPZM 20 Ga
  • AyA Aquirre Aranzabal
  • Huğlu 104A
  • English Setter
1969 Turgutlu-MANİSA

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 18 Mayıs 2017, 23:00:12 »
Bende geçen sene, beş yılı dolan ruhsatımı yenilemek için gittiğim aile hekimime ruhsatımı yenilemek için sağlık raporu istediğimde veremem dedi sebebini sorduğumda silaha ve ava karşı olduğunu verip vermemenin kendi insiyatifinde olduğunun tercihini vermemeden yana hep kullandığını söyledi Anlyacağınız alamadık ne yaptık diye sorsanız ava ve silaha karşı olmayan bir hekim bulduk
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.

The following users thanked this post: Bilal AYDIN

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 19 Mayıs 2017, 05:21:00 »
aile hekiminiz sizin için sorumluk almak istemeyerek yollamıs
---- 3 ay önce silah ruhsat yenileme
----1 ay önce  ağır vasıta ve motorsiklet  ehliyet yenileme

BURDUR aile hekimimden sağlık raporu alarak işlemlerimi hallettim
Tabii kişiden kişiye değişebiliyor demekki, bazı hekimler sorumluluk almak istemiyor olabilirler, arkadaşlarımdan hiçbirisi aile hekiminden rapor alamadı bu sene.
Doktor bana özel bir hastaneyi tavsiye etti, 35 liraya veriyorlarmış ama gidip sormadım
  • Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya