Gönderen Konu: 8 aylık pointer farelere ferma  (Okunma sayısı 2979 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sinan KAYA 29

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
8 aylık pointer farelere ferma
« : 15 Ağustos 2016, 13:31:23 »
slm avcı abilerim 8 aylık bi pointer köpeğim var cumartesi ve pazar ilk kez ava çıktık köpek ilk başta silah sesinden biraz ürktü arkamda dolaştı ve sadece farelere ferma verdi 4 kişi gitmiştik ava pazar günü ise ilk kez bıldırcına ferma verdi ve kalkan kuşu vurdum köpek kuşun nere düştüğüne bakmadı sonra düştüğü yere yanaşınca ölüsünede ferma verdi ama agzına almadı siz degerli abilerime bi kaç sorum olacak tüfek sesini duyunca uzanıyo sonra kalkıp aramaya devam ediyo normal mi farelere ferma vermesi normal mi tam anlamıyla ne zaman tüfek sesinden kormamaya başlar bide kuşu aport eder mi ? şimdiden çok teşekkür ederim saygı deger abilerim
1993 GÜMÜŞHANE

Çevrimdışı Eren BURKUCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: 8 aylık pointer farelere ferma
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2016, 16:54:39 »
Köpeğe hiç eğitim vermediniz mi? Tüfek sesi,aport ?
Aport ferma bi şekilde çözülür de tüfekten birkere korkarsa durum vahim.

1991/BOLU

• Armsan a612w
  • Huğlu SP
  • D.Drahthaar / D.Kurzhaar / Pointer
1991 BOLU
Bozkurtlar ulusun,Tanrı TÜRK'ü korusun !

Çevrimdışı Sinan KAYA 29

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2016, 17:13:09 »
tüfek eğitimi işin gerçegi pek vermedim ama bi gün önceye göre korkması azaldı inşallah düzelecek bakalım önerilerini bekliyorum avcı abilerimin
1993 GÜMÜŞHANE

Çevrimdışı Sinan KAYA 29

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2016, 17:22:35 »
ilk gün tüfek sesini duyunca aramayı bırakıyordu ve yanıma geliyordu arkamdan beni takip ediyordu 10 dk sonra tekrar aramaya başlıyordu ama pazar günü yani dün ilk bıldırcına ferma verdiğinde vurduktan sonra sadece uzanıp hemen kalkıp aramaya devam ediyordu bazı avcı abilerim köpeği tek ava çıkarmamı ve sadece ferma verdiği kuşa atmamı söylediler sizce ne yapmalıyım????
1993 GÜMÜŞHANE

Çevrimdışı Sinan KAYA 29

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2016, 21:42:24 »
yok mu yardım edebilecek ustalar :S
1993 GÜMÜŞHANE

Çevrimdışı Gürcan BAYRAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2016, 21:56:55 »
Iyi aksamlar sinan bey usta degilim ama biraz tecrubem var.pointer irkinda genc yaslarda fare,kaplumbaga,kelebek,yilan vs.seylere ferma verdigi görülur.Yasi ilerledikce ve av hirsi ortaya ciktiktan sonra bu tür seylere ferma vermeyi birakirlar.size tavsiyem bildircinin bol oldugu yerlere goturmenizdir.silah sesi anladigim kadariyla o kadar vasat degil.aportu vurdugunuz kusla av yerinde aport ettirmeye calisin(tabiki kucuklugunden beri kopegi sikmadan biraz egitim yaptirsaydiniz daha kolay olurdu) kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2016, 00:04:00 Gönderen: Gürcan BAYRAM »
  • AKDAS-AK212
  • HUGLU 202B
  • Englisch Pointer

1989 IZMIR-TIRE

Çevrimdışı Sinan KAYA 29

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 16 Ağustos 2016, 12:59:39 »
Gürcan bayram abim önerilerin için teşekkür ederim dikkat edecem  :) :) Silah sesinden korkmaz demi zamanla alışır o konuda öneri var mı abi
1993 GÜMÜŞHANE

Çevrimdışı Orhan AKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 16 Ağustos 2016, 14:24:04 »
Öncelikle yeni sezon hayırlı olsun, kazasız belasız avlar dilerim. Anlattığına göre köpeğin tam anlamıyla korkmuyor ama ürküyor denilebilir, gerçekten korkmuş olsaydı tüfek patladığında genel olarak ortamdan kaçar soluğu arabada alırdı. Yorumunda yazmışsın tek götürmekte yarar var curnataya sokup bir anda çok sayıda tüfek patlarsa daha da korkabilir. Kuşa ferma verdiğinde atarsan avın heyecanı ağır basacağından korkuyu unutacaktır.
Kuş dışında yani av dışında şeylere ferma vermesi gayet normal hatta bana göre ferma içgüdülerinin kuvvetli olduğunu ve meraklı olduğunu gösterir bunu da zamanla bırakacaktır ama sen de ferma heyecanına kapılıp aferin bravo falan diyerek teşvik etmemelisin o tarz fermalarda hayır deyip ilgilenmeden devam etmelisin. Ne zaman ava ferma verdi netice aldın o vakit köpeği tezahüratlı şekilde sevip teşvik edersen ayırımı çok kolay halledecektir.
Aport konusunda ise görmeden bir şeyler söylemek gerçekten zor ancak şunu söyleyebilirim köpekler için aportun en zor olduğu mevsimi yaşıyoruz çünkü sıcakta hayvanlar ağzını kapatmak istemezler artı bıldırcın da yine aportu sıkıntılı bir türdür. İngiliz ırkları genel olarak aportta sıkıntı yaşayabilir ama zamana bırakarak çok sıkmadan ama ara ara aport konusunda üzerine düşersen hallolur diye düşünüyorum. Bir av gününde bir bakarsın aport konusunda sana sürpriz yapmış  ;)
Köpeğin daha çok genç sabırlı olup eğitimine ve gelişimine emek verdiğinde uzun yıllar sana hizmet edecek bir av arkadaşına sahip olursun. İnşaAllah gönlünce olur.
  • Benelli Raffaello Special Lusso
  • Fabarm Elos C
  • Perazzi mx8
  • Pointer ve Setter
Orhan AKSOY
1969 Serik/ANTALYA  BRh +

Çevrimdışı Sinan KAYA 29

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 16 Ağustos 2016, 21:31:21 »
orhan aksoy abim önerilerin için teşekkürler hepsini dikkate alacam tekrardan teşekkür ederim ai :D :D
1993 GÜMÜŞHANE

Çevrimdışı Sinan KAYA 29

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 19 Ağustos 2016, 08:28:13 »
Değerli avcı abilerim köpeğim aport yapmaya başladı aramasında fermasında bi sıkıntı yok sadece ferma verip kuş kalkınca oturuyor fişek atacagımı bildiğinden bu yüzden kuşun nere düştüğünü görmüyor zamanla bu düzelir mi tüfek sesine alıştı korkmuyor şimdiden sağolun
1993 GÜMÜŞHANE

Çevrimdışı Orhan AKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 19 Ağustos 2016, 09:00:06 »
Gözün aydın
  • Benelli Raffaello Special Lusso
  • Fabarm Elos C
  • Perazzi mx8
  • Pointer ve Setter
Orhan AKSOY