Gönderen Konu: İRİ SAÇMA MI İNCE SAÇMAMI BİLİNEN YADA BİLİNMEYEN GERÇEKLER..  (Okunma sayısı 31258 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Kıymetli Dostlar,
Rüzgarla birlikte saçma hüzmesinin hedeften savrulması bilimsel bir  gerçekliktir..Bu grupman kayması rüzgar arttıkça tahmin edilemez boyutlara ulaşabilir..Pekçok avcı böyle havalarda 'ANA SAÇMAYI' hayvana isabet ettiremediğinden  ya vuramama yada yeterli sayıda isabet ve penetrasyon sağlayamayan 'PERİFERDEKİ :ETEK SAÇMA' ile vurmayla ilgili sorunları yaşayabilmektedir..
Çok şiddetli rüzgarlarda rüzgarın saçma hüzmesine etkisini azaltmak için;
1-Saçma numarası büyültülür..
2-Saçmanın özgül ağırlığı arttırılır..(hevi shot vb.)
3-Fişek hızı arttırılır..
4-Nikel yada bakır kaplı yada yüksek antimon içeren SERT SAÇMA tercih edilir..
5-Tüm bunlardan daha etkili olan DAHA YAKIN ateş etmektir..
Yıllar önce CLAY SHOOTING USA MAGAZİNE de yayımlanmış bir denemeyi paylaşmak isterim..Olayın vehameti açısından çok önemli;
Saatte 10 mph hızla Tam yandan esen bir rüzgarda (Yaklaşık 17 km/s hızla)
1100 fps hıza sahip (335 m/s) 9 No saçma
30 yard (27 metre) mesafede 15 cm
40 yard (36.5 metre) mesafede 27 cm
50 yard (46 metre) mesafede 43 cm civarında sapar..
Saatte 30 mph hızla (yaklaşık 50 km/s) esen rüzgarda
30 yard (27 metre) mesafede 46 cm
40 yard (36.5 metre) mesafede 80 cm
50 yard (46 metre) mesafede 128 cm  civarında sapar..
Bu saçmayı hızı değiştirmeden 7.5 noya büyültürsek 50 km/s rüzgarda 40 yard (36.5 metre ) mesafede 66 cm dir..

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Kıymetli Dostlar,
Rüzgarla birlikte saçma hüzmesinin hedeften savrulması bilimsel bir  gerçekliktir..Bu grupman kayması rüzgar arttıkça tahmin edilemez boyutlara ulaşabilir..Pekçok avcı böyle havalarda 'ANA SAÇMAYI' hayvana isabet ettiremediğinden  ya vuramama yada yeterli sayıda isabet ve penetrasyon sağlayamayan 'PERİFERDEKİ :ETEK SAÇMA' ile vurmayla ilgili sorunları yaşayabilmektedir..
Yıllar önce CLAY SHOOTING USA MAGAZİNE de yayımlanmış bir denemeyi paylaşmak isterim..Olayın vehameti açısından çok önemli;
Bu saçmayı hızı değiştirmeden 7.5 noya büyültürsek 50 km/s rüzgarda 40 yard (36.5 metre ) mesafede 66 cm dir..
Tuncay hocam Allah razı olsun. Bu ilk 5 madde ilaç gibi. Böyle havalara sezonda en çok 2 veya 3 kez denk geliyorum oda zaten ördek avı için. fişeği de demekki ona göre ayarlamak gerek. biraz daha kalın saçma, barutu güçlü hızlı bir fişek ve daha yakın atış dediğiniz gibi olayı çözecekmiş.. aptallık edip elimdeki jk6 mirage 36 gr 3 no fişekleri yanıma almadım da  gidip yaf kullandım. aslında fena fişek değil ama hava şartları tam öbür fişeğe göreydi. Av dönüşü karar değiştirip plansız iş yapınca böyle oluyor işte. Tecrübe oldu...
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2016, 13:19:02 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Kıymetli Dostlar,
Demekki bizim 5numaranın 30 cm sapması boşuna değilmiş.
Şaka gibi gerçekten.

Yukarıdaki şıklara bakınca en basit olarak iri saçma kullanmak daha mantıklı.

Ördek zaten pek alçalmıyor.
Hevi shot gibi fişekler her yerde bulunmuyor yada pahalı.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
Av türü, Hava şartı ve Mesafeye göre fişek...!

Emrah 'ın deniz kenarında 0 derecede, saatte 50 km esen poyraza karşı kullandığı 5 numara ile ördek tabiki düşerdi,
herzaman olduğu gibi attı ama vuramadı, burada isabeti bozan aşırı rüzgarın etkisi olmuştur, grupman bozularak saçmanın savrulması büyük olasılık.
etek dediğimiz kenar saçmalar hayvanın tüyleri arasından geçmiştir.

Kalın saçma avantajdır, mesafe ve etkisi fazladır,
kendi bacağına 5 numara saçmayı elinle var gücünle at,
birde 0 numara saçmayı at bakalım hangisi daha çok acıtıyor, düz mantık ama doğru.

Uçar avında 5,6,7 numara ile çok tavşanım yaralı gitti, sırtından toz gibi tüy atıyor, ama 100/200 metre ilerde kalıyor, ağaçlıksa göremiyorsun.
aynı şekilde iri saçma olsa, bassa sırtına kırıp geçirecek,
bu durumu fişek doldurduğum dönemlerde şu şekilde çözmeye çalışırdım, muhtemelen yapanlarınız vardır;)
Aşure yapar gibi saçma dolduracaksın :) karışık saçma doldurarak, mesela 5 numaradan 0 numaralara kadar karışık saçma ile fişek doldurup tavşana uç mesafelere kadar atardım, faydasını gördüm, bende bunu trakyada tavşan avladığım dönemlerde tavşancı ihtiyar kaçık bir duayenden öğrenmiştim :)

Yakın mesafeden 10 numaraylada tavşan yıkılıyor, çoğumuz avlamışızdır
ama mesafe açıldıkça can alıcı yerine gelmediği zaman hayvan kaba etine yediği saçmayla kırık ayakla bile enaz 300 metre gidebiliyor,
Hesaplı kalkan bir tavşanı 32 gram 7 numara ile yıkamadığımda oldu, 28 gram 7 numara ile yıkılanıda oldu
6 numara ile yeleğe sığdıramadığım tavşanımda oldu,
kaba eti sırtı saçmaya boğulsun kulağı yatırıp hedef küçültüp basıp gidiyo
ama yeri geliyo 1 saçma kazan dairesine :) isabet etsin top gibi yuvarlanıyo,
bu can alıcı isabetli saçmaları ayarlamak bize düşüyor,
grupmanından emin olduğumuz şok fişek vb, kombinasyonlarımızı ayarlamalı, ve heyecansız sakin atışlarla kazan dairesini tutturabiliriz,
bunlara ihtiyacımız var, çünkü yaralı giden av çok can sıkıcı oluyor. 

1981 / Samsun / Malatya

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 10:36:13 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Av türü, Hava şartı ve Mesafeye göre fişek...!

Emrah 'ın deniz kenarında 0 derecede, saatte 50 km esen poyraza karşı kullandığı 5 numara ile ördek tabiki düşerdi,
herzaman olduğu gibi attı ama vuramadı, burada isabeti bozan aşırı rüzgarın etkisi olmuştur, grupman bozularak saçmanın savrulması büyük olasılık.
etek dediğimiz kenar saçmalar hayvanın tüyleri arasından geçmiştir.

Kalın saçma avantajdır, mesafe ve etkisi fazladır,
kendi bacağına 5 numara saçmayı elinle var gücünle at,
birde 0 numara saçmayı at bakalım hangisi daha çok acıtıyor, düz mantık ama doğru.

Uçar avında 5,6,7 numara ile çok tavşanım yaralı gitti, sırtından toz gibi tüy atıyor, ama 100/200 metre ilerde kalıyor, ağaçlıksa göremiyorsun.
aynı şekilde iri saçma olsa, bassa sırtına kırıp geçirecek,
bu durumu fişek doldurduğum dönemlerde şu şekilde çözmeye çalışırdım, muhtemelen yapanlarınız vardır;)
Aşure yapar gibi saçma dolduracaksın :) karışık saçma doldurarak, mesela 5 numaradan 0 numaralara kadar karışık saçma ile fişek doldurup tavşana uç mesafelere kadar atardım, faydasını gördüm, bende bunu trakyada tavşan avladığım dönemlerde tavşancı ihtiyar kaçık bir duayenden öğrenmiştim :)

Yakın mesafeden 10 numaraylada tavşan yıkılıyor, çoğumuz avlamışızdır
ama mesafe açıldıkça can alıcı yerine gelmediği zaman hayvan kaba etine yediği saçmayla kırık ayakla bile enaz 300 metre gidebiliyor,
Hesaplı kalkan bir tavşanı 32 gram 7 numara ile yıkamadığımda oldu, 28 gram 7 numara ile yıkılanıda oldu
6 numara ile yeleğe sığdıramadığım tavşanımda oldu,
kaba eti sırtı saçmaya boğulsun kulağı yatırıp hedef küçültüp basıp gidiyo
ama yeri geliyo 1 saçma kazan dairesine :) isabet etsin top gibi yuvarlanıyo,
bu can alıcı isabetli saçmaları ayarlamak bize düşüyor,
grupmanından emin olduğumuz şok fişek vb, kombinasyonlarımızı ayarlamalı, ve heyecansız sakin atışlarla kazan dairesini tutturabiliriz,
bunlara ihtiyacımız var, çünkü yaralı giden av çok can sıkıcı oluyor.
Saçmayı karıştırmaktan ziyade kat şeklinde yerleştirmek belki faydalı olabilir. Bende arada uğraşırım ama hususi fişek dolduruyor olsam karıştırmak yerine alta ölçülü şekilde bir miktar kalın saçma koyar üstüne normal o ava atılacak saçmadan koyardım. Mesela ördeğe 34 gr dolum yapacağım diyelim en alta 10 gr 0 numara geri kalan 24 gramı 5 numara şeklinde koyabilirdim. Uygun barut miktarı ve tapayıda seçince verimli olabileceğini düşünüyorum. Ama zahmetli işler. Hazırı var aslında pellagrinin dual power 36 gr fişeği eminim bu şekildedir. 6+3  7+4 gibi saçma yazıyor. Ördek soğuk havada 6 numaraya alaycı şekilde gülerken peşinden 3 numara saçma sürpriz gibi çıkagelse ne güzel olur :D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hasan AKSU

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 10:36:32 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
en önemlisi saçmanın kaliteli ve tam yuvarlak olmasıdır ve saçmanın özgül ağırlığının iyi olmasıdır..deliciliği ve grupmanı en çok bu etkiler..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

The following users thanked this post: Hasan AKSU, Gençay GÜNEŞ, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
Saçmayı karıştırmaktan ziyade kat şeklinde yerleştirmek belki faydalı olabilir. Bende arada uğraşırım ama hususi fişek dolduruyor olsam karıştırmak yerine alta ölçülü şekilde bir miktar kalın saçma koyar üstüne normal o ava atılacak saçmadan koyardım. Mesela ördeğe 34 gr dolum yapacağım diyelim en alta 10 gr 0 numara geri kalan 24 gramı 5 numara şeklinde koyabilirdim. Uygun barut miktarı ve tapayıda seçince verimli olabileceğini düşünüyorum. Ama zahmetli işler. Hazırı var aslında pellagrinin dual power 36 gr fişeği eminim bu şekildedir. 6+3  7+4 gibi saçma yazıyor. Ördek soğuk havada 6 numaraya alaycı şekilde gülerken peşinden 3 numara saçma sürpriz gibi çıkagelse ne güzel olur :D

İşte sana aşure fişeği :) afiyet olsun
kaliteli yapsınlar ördek tavşan avcılarına yok satar valla
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Söz konusu 0 ve altı  derece sıcaklıklarda  geçit avında  atacağım en ince fişek 3 numara olacak  bu saatten sonra.

32 gt 6 numara fişeklerlede  çok yeşilli paketledim ama 10 derece ve üzeri sıcaklıklarda.

Üzerime gelen göğsü buz tutmuş yeşilbaş  3.  cü 5numara fişekle düştü. Gerçi silindir şok takılıydı üzerinde ama yinede zor düştü.

Gözlemlediğim kadarıyla 50 mt ye kadar 1 numara epey can yakacak.

Bu mesafeleri pek tasvip etmesem de kimsenin gitmeye sıktıramadığı yerlere gidince kimse görmeden 50  60 mt lere Allah ne verdiyse giydirecem.😀😀😀😀😀

Tamam etik değil kabul ediyorum. Kimseyede önermiyorum ama dize kadar çamur içinde 3km yürüyünce  adamın her türlü çılgınlığı yapası geliyor.....

😁😁😁😁😂😂😂😂
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2016, 16:40:26 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Hasan AKSU, Tuncay KAHRAMAN, Sabahattin KARAHAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
sevgili SUAT
ellerine sağlık büyük bir özveri ile bu tür testleri yapıp paylaşıyorsun
kolay işler değil bunlar hem zaman hemde büyük bir emek gerektiriyor..
yapmış olduğun testler ile ilgili yorumum ise
1 nolu fişeğin 50 mt mesafede yapmış olduğu grupman saçmanın kütlesel büyüklüğünden dolayı benim için şaşırtıcı olmadı..
önemli olan saçmada % sel olarak hedef kağıdında ne kadar olduğundan ziyade homojen az boşluklu bir dağılım yapması her zaman ilk önceliğm olur..
6 no fişek ile yapmış olduğun test ise benim her zaman daha çok istediğim bir grupman vermiş birde bu fişeği 45 mt mesafede denemek gerek diye düşünüyorum
bununla birlikte konu ile ilgili bilimsel olarak sevgili TUNCAY dostum ne yazılması gerekiyorsa yazmış zaten başka bir şey eklemeye gerek yok
tüm bunlarla birlikte aşırı rüzgarlı havalarda rüzgarın geldiği yöne ve sizin atış yaptığınız duruma göre + veya _ önlemeyi ona göre ayarlamak gerekir,, yanınızda biraz daha kalın saçma bulunmadığı durumlarda daha başarılı atışlar yapmanızı sağlar..
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2016, 18:03:55 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Sabahattin KARAHAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
Söz konusu 0 ve altı  derece sıcaklıklarda  geçit avında  atacağım en ince fişek 3 numara olacak  bu saatten sonra.

32 gt 6 numara fişeklerlede  çok yeşilli paketledim ama 10 derece ve üzeri sıcaklıklarda.

Üzerime gelen göğsü buz tutmuş yeşilbaş  3.  cü 5numara fişekle düştü. Gerçi silindir şok takılıydı üzerinde ama yinede zor düştü.

Bu mesafeleri pek tasvip etmesem de kimsenin gitmeye sıktıramadığı yerlere gidince kimse görmeden 50  60 mt lere Allah ne verdiyse giydirecem.😀😀😀😀😀

Tamam etik değil kabul ediyorum. Kimseyede önermiyorum ama dize kadar çamur içinde 3km yürüyünce  adamın her türlü çılgınlığı yapası geliyor.....

😁😁😁😁😂😂😂😂

Valla Suat abi,
0 ve daha iri saçmalarla 50/60 metreye kadar etrafta kimse yoksa salla gitsin elini korkak alıştırma :)
körün daşı misali :) değermi değer demişler,  aslında isabet etse etkili olur düşürür ondan şüphem yok,
gölde çok görüyorum yıldıza fişek savuranları, saçmaların sesi geliyo cıv cıv diye, belli iri saçma atıyo, anca hayvanı daha beter ürkütüp yükseltmeye yarıyo :)  isabet oranı az olsada düşüreni görmedim, düşsede fizana doğru çakılıyo hayvan.
1981 / Samsun / Malatya

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️

😁😁😁😁😂😂😂😂
Suat bey siz çılgınlık görmemişsiniz. Siz gelin ben size kimlerin hangi fişekle nerelere sıktığını bir göstereyim. 50-60 metre ne ki mesafemi sanıyorsunuz ? Adam çulluktan çıkıyo 10 no saçma namluda o ara nasıl denk geldiyse ördek geçiyo yıldızdaki ördeğe sıkıyo dayı naptın sen, cevap müthiş : yeğenim 5 numara olsa düşürürdüm ben onu  :-\ :-\
sahile göle gidiyoruz bahsettiğim zorlu şartlar. Allah sizi inandırsın 02 nodan ince saçma atan yok atılan yerleri de bir görün resmen yolcu ördekleri dediğimiz tek sıra yada v şeklinde uçan ördeklere atıyorlar. ördek denizden çıkmış içeriye geçiyor yükseklik belki 300 metre var adam 7+1 saydırıyor. Denk gelirse düşermiş... Allah selamet versin ne diyelim..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Yusuf SAĞLAM

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Suat hocam
paylaşım için teşekkürler  ^-^

Maşallah diyeyim çok hızlısınız
gün geçmiyorki bir başka deneme yapmayasınız

Hocam çok emek harcayıp
sonra bizlerle paylaşıyorsunuz
arayıp bulamayacagımız bilgiler bunlar
hakkınız geçiyor hakkınızı helal edin
Allah razı olsun

Sarı su çıkaranlar kansız avlayanlar
yanma garantisi verenler vs vs vs siz boş verin bunları Hocam
Forumda 3-5 ay takılan herkes
kimin ne oldugunu biliyor

Paylaşımlarınız için tekrardan teşekkürler  ^-^ Kolay gelsin
Ne demek hüseyin kardeşim.Benden yana helal olsun. Bu site hepimizin.Paylaşımlarımız bir nebze faydalı oluyorsa ne mutlu.
sevgili SUAT
kolay işler değil bunlar hem zaman hemde büyük bir emek gerektiriyor..
1 nolu fişeğin 50 mt mesafede yapmış olduğu grupman saçmanın kütlesel büyüklüğünden dolayı benim için şaşırtıcı olmadı..
önemli olan saçmada % sel olarak hedef kağıdında ne kadar olduğundan ziyade homojen az boşluklu bir dağılım yapması her zaman ilk önceliğm olur..
6 no fişek ile yapmış olduğun test ise benim her zaman daha çok istediğim bir grupman vermiş birde bu fişeği 45 mt mesafede denemek gerek diye düşünüyorum
bununla birlikte konu ile ilgili bilimsel olarak sevgili TUNCAY dostum ne yazılması gerekiyorsa yazmış zaten başka bir şey eklemeye gerek yok
tüm bunlarla birlikte aşırı rüzgarlı havalarda rüzgarın geldiği yöne ve sizin atış yaptığınız duruma göre + veya _ önlemeyi ona göre ayarlamak gerekir,, yanınızda biraz daha kalın saçma bulunmadığı durumlarda daha başarılı atışlar yapmanızı sağlar..
Hakan abi  nerelerdesin.Epey bir zamandan sonra yeni yeni görünüyosun.Daha sık bekliyoruz abi.

Deneyimlerin ve görüşlerini eksik etme.Ara ara uğra bekliyoruz abi.....

BİGA/1979

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
sevgili SUAT
kolay işler değil bunlar hem zaman hemde büyük bir emek gerektiriyor..+1
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Ne demek hüseyin kardeşim.Benden yana helal olsun. Bu site hepimizin.Paylaşımlarımız bir nebze faydalı oluyorsa ne mutlu. Hakan abi  nerelerdesin.Epey bir zamandan sonra yeni yeni görünüyosun.Daha sık bekliyoruz abi.

Deneyimlerin ve görüşlerini eksik etme.Ara ara uğra bekliyoruz abi.....
SEVGİLİ SUAT
iş güç derken siteye çok giremesemde bilgisayarın başına ilk geçtiğimde açtığım ilk site inanki AVLAK .COM oluyor
vaktimin müsade ettiği düzeyde,, ilgimi çeken konularda ,, gözlem ve deneyimlerim varsa paylaşmaya çalışıyorum..
bilgi sahibi olmadığım konularda ise bilgi edinmeye çalışıyorum..
bu sezon bizim buralarda kısır geçiyor,, bıldırcından bu güne kadar ,,keklik,,tavşan,,tahtalı ,,ördek ,,kaya güvercini dahil çok vasat bir sezon yaşıyoruz..
konu içerisinde dile getirilen çok sert rüzgarlı havalarda saçmanın savrulması ve hedeften sapması ,, bu tür durumlardada daha iri ve özgül ağırlığı fazla olan saçma kullanılması noktasında bende birkaç şey dile getirmek isterim ..
örneğin son iki üç haftadır bölgemizde ördek olmadığından dolayı geçit avı şeklinde kaya güvercini avlıyoruz grup olarak kişi başı 3-5 er tane vurup ateş başında közde güvercin,,soğan,,biber,,domates,,patates takılıyoruz ....
ve bu birkaç haftada hem lodos hemde poyraz olarak baya sertrüzgarlı geçti bu havalarda bile 20 no tüfeğim ile 25-26 gr 6-7 no fişekler ile avlandım gayette tatminkar sonuçlar elde ettim ..
yapmış olduğum 3-4 vuruş gözüme baya bir uzak geldiği için büyük adımlar ile adımladım 74 -78-82 -80 adım geldi adımlarımı büyük attığım için 80-90 cm takribi bir adım mesafesi olduğunu düşünerek bu vuruşların 60-65-70mt mesafelere kadar çıktığını düşünüyorum..
tüfeğimde 3 nolu şok takılı olduğunu düşünüyordum ancak bir sonraki av gününde SEVGİLİ TUNCAY KAHRAMAN dostumla buluştuğumuzda tüfek,,fişek,,şok gibi konuları konuşurken tüfeğimin ağzında 5 nolu şokun takılı olduğunu görüp hayret ettim 5 nolu şok ile 6-7 no saçmalı fişeklerle o mesafelerde sert rüzgarlı havalarda ve hızlı uçuşların olduğu kaya güvercini avında bile düzgün atış pozüsyonu alıp iyi atışlar yapılırsa vuruş yüzdesindede düşüş olmuyor..
Hakan AKMAN

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, Suat ÇALIŞKAN, Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
:)
Hakan abimin elindeki 20 no 5 şokla sezon bitirdiğinin farkında değil..Hakan abimde..:)
Biz boşuna çuvalla tüfeğe şoklara fişeklere para harcıyormuşuz gibi geliyor..
Sonuçta İYİ ATMAK atıştaki en önemli unsur herzaman..
Hakan abi bunu yapıyor..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
tüfek daraldıkça şok geniş olmalı biraz .. 20 ga tüfekte 71 namluda en iyi verim 4 şokta almıştım.. 20 ga 71 namlu iki göz kaval tabir ettiğimiz cylinder şoklu ingiliz tüfekle harika atışlar yapıldığını biliyorum... ancak full şoklada atacağınız fişeği iyi bilmeniz fişeği tanımanız gerekli.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
SEVGİLİ SUAT
iş güç derken siteye çok giremesemde bilgisayarın başına ilk geçtiğimde açtığım ilk site inanki AVLAK .COM oluyor
vaktimin müsade ettiği düzeyde,, ilgimi çeken konularda ,, gözlem ve deneyimlerim varsa paylaşmaya çalışıyorum..
bilgi sahibi olmadığım konularda ise bilgi edinmeye çalışıyorum..
bu sezon bizim buralarda kısır geçiyor,, bıldırcından bu güne kadar ,,keklik,,tavşan,,tahtalı ,,ördek ,,kaya güvercini dahil çok vasat bir sezon yaşıyoruz..
konu içerisinde dile getirilen çok sert rüzgarlı havalarda saçmanın savrulması ve hedeften sapması ,, bu tür durumlardada daha iri ve özgül ağırlığı fazla olan saçma kullanılması noktasında bende birkaç şey dile getirmek isterim ..
örneğin son iki üç haftadır bölgemizde ördek olmadığından dolayı geçit avı şeklinde kaya güvercini avlıyoruz grup olarak kişi başı 3-5 er tane vurup ateş başında közde güvercin,,soğan,,biber,,domates,,patates takılıyoruz ....
ve bu birkaç haftada hem lodos hemde poyraz olarak baya sertrüzgarlı geçti bu havalarda bile 20 no tüfeğim ile 25-26 gr 6-7 no fişekler ile avlandım gayette tatminkar sonuçlar elde ettim ..
yapmış olduğum 3-4 vuruş gözüme baya bir uzak geldiği için büyük adımlar ile adımladım 74 -78-82 -80 adım geldi adımlarımı büyük attığım için 80-90 cm takribi bir adım mesafesi olduğunu düşünerek bu vuruşların 60-65-70mt mesafelere kadar çıktığını düşünüyorum..
tüfeğimde 3 nolu şok takılı olduğunu düşünüyordum ancak bir sonraki av gününde SEVGİLİ TUNCAY KAHRAMAN dostumla buluştuğumuzda tüfek,,fişek,,şok gibi konuları konuşurken tüfeğimin ağzında 5 nolu şokun takılı olduğunu görüp hayret ettim 5 nolu şok ile 6-7 no saçmalı fişeklerle o mesafelerde sert rüzgarlı havalarda ve hızlı uçuşların olduğu kaya güvercini avında bile düzgün atış pozüsyonu alıp iyi atışlar yapılırsa vuruş yüzdesindede düşüş olmuyor..
Rasgele sn abim. Ortamın havasını teneffüs etmek bile yetiyor bizim gibi insanlara.

Avlarımız her geçen gün azalıyor.Bende uzak atış severim ama  etik bulmadığımdan pek atmazdım.

Artık şansımı kullanmak istiyorum. Nasıl olsa  sezon sonu..

BİGA/1979

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Hakan bey 5 şoku 3 zannedip o mesafelere o avları yapıyosanız helalinden ellerinize sağlık.. tüfeğin arkasındakine kimse bakmaz. vuramayınca tüfek kötü fişek kötü vurunca da vay be şu tüfeğe bir bakayım şu fişeğe bir bakayım ne kullanıyosun ne atıyosun derler :D yahu ne işin var önce tüfeğin arkasındakine bak sen hele. şu sizin yazdıklarınız tüfeğe fişeğe şoka ona buna kabahat bulanlara kapak olsun  :) saygılar..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Tebrikler Hakan Bey. Kocaman tebrikler...
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 10:37:05 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Hakan bey maşallah diyeyim  ^-^

lakin 5 şok ile her avcı yapamaz
Hüseyin bey sabah kısmetse tahtalıya gidiyorum bende 5 şok takıcam bakalım ne olacak  ;D ;D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
:)
Hakan abimin elindeki 20 no 5 şokla sezon bitirdiğinin farkında değil..Hakan abimde..:)
Biz boşuna çuvalla tüfeğe şoklara fişeklere para harcıyormuşuz gibi geliyor..
Sonuçta İYİ ATMAK atıştaki en önemli unsur herzaman..
Hakan abi bunu yapıyor..
teveccühün sevgili TUNCAY
inanki o ana kadar tüfeğin namlu ucuna bakmak aklıma bile gelmemişti.. ben keklik avı başladığında 3 nolu şoku taktığımı sanıyordum
ancak sonradan hatırladım,, keklik avının açıldığı ilk gün hava çok sıcak idi ,, kekliklerde uzak kalkmıyordu 5 no şoku takıp 9 no saçma ile ava devam ettiğim sonradan aklıma geldi..
sezonun geriye kalan kısmınıda öyle devam ettirmişim...
işin atış kısmı ise zamanın getirdiği dinginlik ,, ve tecrübelerin neticesinde atılacak mesafeyi kestirmek ,, sakin olmak ,, havanın durumunu gözlemlemek uygun fişek kullanmak ve en önemlisi avda hırslanmadan uygun pozüsyonun geleceği anı sabırla beklemekten geçiyor..
her zaman söylerim plak atışları ile canlı ava tüfek atmak çok çok farklı şeyler..
tekrardan yapmış olduğun övgülerin için teşekkürler TÜFEK,,FİŞEK,,ŞOK konusunda şanşlı AVCILAR arasında oldum her zaman
selamlar KARDEŞİM sizinle bir arada olmak çok güzeldi....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
tüfek daraldıkça şok geniş olmalı biraz .. 20 ga tüfekte 71 namluda en iyi verim 4 şokta almıştım.. 20 ga 71 namlu iki göz kaval tabir ettiğimiz cylinder şoklu ingiliz tüfekle harika atışlar yapıldığını biliyorum... ancak full şoklada atacağınız fişeği iyi bilmeniz fişeği tanımanız gerekli.
POLAT BEY
aynı düşüncelerdeyiz penetre endişesi olmadıktan sonra her zaman açık şoklarla avlanmak herzaman ilk tercihim olur
genel inanılanın aksine 3-4 no şoklarla bile uygun fişekler kullanılarak gayet mesafeli atışlarda yapılabiliyor..
Hakan AKMAN

The following users thanked this post: Çağrı ECE, Polat OLUR