Gönderen Konu: Armsan phenoma öldürme problemi yardım  (Okunma sayısı 50953 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Armsan phenoma öldürme problemi yardım
« Yanıtla #50 : 15 Şubat 2015, 11:00:21 »
konu çok farklı yere gitmiş ponema namlu sorunundan nereye gelmiş isterseniz başka başlıkda açın konuyu bu konu fatihin tüfek sorunu konusu lütfen konuyu dağıtmayalım
Ahmet abi konu aslinda dagilmiyor konuya girip bilgisi olan yaziyor olmayan gecip gidiyor. Bu yazilanlar ise altin degerinde bilgiler baska yerde bulunmucak bilgiler yani Fatih bey gibi fisegini bulamayanlar aslinda genel olarak bu bilgilere sahip olsa zaten burada aramaz kendisi uygun ölçülerde silah alir marka alir ve uygun mühimmatlar kullanir. Bumlar elindeki silahin fiseginden daha önemli yani bence bu paylasimlar hep devam etmeli. Ben sadece mesala fisek önerdim ama bu yazilar hepsinden önemli. Şu anda avdayim tahtali bekliyorum :) gelmiyo bi yandan yaziyorum  yanlis yazim varsa affola. Saygilar
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #51 : 15 Şubat 2015, 11:51:18 »
Mustafa Bey merhaba,

İltifatlarınız ve çok güzel üslubunuz için çok teşekkür ederim.

Onda bir kaç milimlik daralmanın avda farkı olmaz olur mu? Kullandığınız mühimmat ve choke durumuna da bağlı olarak çok büyük farkları olur.

Söylediğim şey, onda bir kaç milimlik daralmayla sadece "tapanın metal ile olan sürtünme miktarındaki değişikliğin" göz ardı edilebilir olmasıydı. Hatta tapanın tam ve bir miktar daha fazla sürtünmesi iyi bir durum olarak kabul edilir. Zira tapadan, silindir içindeki piston gibi sıyırıcı vazifesi beklenir. Barut bölmesinden, saçmaların olduğu bölmeye doğru oluşabilecek en ufak bir gaz sızıntısının, pattern üzerinde ciddi olumsuz etkisi olur.

Çok eski İngiliz tüfeklerinin, 18.2 gibi çaplarda üretildiğini görüyoruz. Bunun tek sebebi, o dönemde plastik tapa gibi, patlama anında genişleyerek namlu iç çapını tam kapatıp tam sürtünen tapa üretme imkanının olmamasıydı. Keçe tapa, plastik tapa kadar genleşemez ve namlu içini sıyıramaz çünkü. İyi bir pattern için de namlu iç çapını dar üretmekten başka çareleri yoktu.

Dar namlunun da geniş namlunun da farklı komplikasyonları var.

Mesela, dar namluda , tapa arka yüzeyi üzerine düşen basınç yükseleceği için, hele bir de saçma yumuşaksa, deformasyon çok daha fazla olur. Dar namluda, daha kaliteli fişeklere ihtiyacınız olur her zaman.

Namlu içi saçma tutarsızlığının artma ihtimali de çok daha yüksektir. Ayrıca patterni olumsuz etkileyecek saçma katarının boyunu uzatması gibi bir dezavantajı da var.

Ancak daha yüksek basınç, "her zaman" daha fazla hız demektir. Bu, değiştiremeyeceğimiz bir fizik kuralı. Daha fazla hız ve daha fazla patlama basıncı her zaman daha iyi av anlamına gelmez. Ayrıca , yüksek basınç rejiminde çalışması planlanmış bir mekaniğin, çoğu zaman üretim kalitesinin çok daha hatasız olmaya, çok daha düşük toleranslarla üretilmiş olmaya ihtiyacı vardır.

En iyi çap yok demiştim yukarıda, gerçekten de buna inanıyorum. Okuduğum, gördüğüm, yaptığım tüm araştırmalar, testler bunu gösteriyor.

Avınıza ve mühimmatınıza göre optimum verimi sağlayacak namludur aranması gereken. Burada ava ve şartlara göre sürekli namlu değiştirmek gibi bir imkan olmadığına göre, namlunuza en uygun mühimmat ve choke kombinasyonlarına hakim olmalıyız. Hep şunu derim, tüfeğinizin en ideal fişekleri listesi olsun elinizde...

Günün sonunda ben kendim için, overbore - geniş namlu tüfek tercih ediyorum.

bir kaç yıl önce yapmış olduğum grupman testinde fişek tapalarının namlumun içine yapışmış olduğunu gördüm.daha sonra 37mt mesafede(mt ile ölçülmüş) en ucuz fişek olmasına  rağmen  bir çok avrupa fişekten daha güzel grupman yapan fişeği buldum.namlu iç çapım 18.4mm idi. Daha sonra aynı numara fişeğin farklı marka ve daha ağır gramajlılarını denememe rağmen bir türlü aynı grupmanı elde edemedim.kısaca şunu anladım 7 no 32gr bir fişek  7 no 34 ve 7 no 36 gr fişekten daha iyi grupman yapmıştı.tüfeğimi temizlerkende tapaların namluya nasıl yapıştığına inanamamıştım.bu tapalardan çıkan saçmalar 5 inçlik dairede yaklaşık 15 ile 20 ad arası sayıya sahipti.o gün patlama basıncı ,tapa ,şok ve fişek markalarının ve kullanılan malzemelerin ne kadar farklı sonuçlar doğurduğunu gördüm.dolayısıyla aslında kimseye fişek tavsiyesinde bulunmamanın daha faydalı olcağını düşündüm.sonuçta herkes farklı bir tüfekle avlanmakta idi.nacizane tavsiyem mümkün olduğu kadar ava uygun ince saçma kullanmak.malum ince saçma sarar kalın saçma kırar.25 mt mesafede parlama avında 9 numara saçma bile küçümsenmeyecek etkiler bırakır.yesilbaşın yarısını yok edebileceğine defalarca şahit olmuşumdur..selamlar ....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #52 : 15 Şubat 2015, 12:15:11 »
Tebrik ederim sizi Suat Bey.

Yazdıklarınızdan "tüfeğinizin ideal fişek listesini" yapabilecek kadar tüfeğinizi ve mühimmatınızı tanımış olduğunuzu anlıyorum.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 15 Şubat 2015, 12:26:18 »
Tebrik ederim sizi Suat Bey.

Yazdıklarınızdan "tüfeğinizin ideal fişek listesini" yapabilecek kadar tüfeğinizi ve mühimmatınızı tanımış olduğunuzu anlıyorum.

sn AYSU  değerli yorum  araştırma ve fikirlerinizi bizlerle paylaştığız için size teşekkür ü bir borç biliyorum.biz her ne kadar bilimsel olarak teknik detaylara giremesekte sadece gözlemlerimizin sonucunu anlatabiliyoruz.naçizane.sizin bu bilgi araştırmacı ve paylaşımcı kişiliğinizle yerli bir tüfek üreticisinin yanında üretim sürecinde görmek ve çıkabilecek ürünlerden kullanmak isterdim.belkide bir gün...........
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #54 : 15 Şubat 2015, 12:33:55 »
Eyvallah, çok sağolun, eksik olmayın. :)

sn AYSU  değerli yorum  araştırma ve fikirlerinizi bizlerle paylaştığız için size teşekkür ü bir borç biliyorum.biz her ne kadar bilimsel olarak teknik detaylara giremesekte sadece gözlemlerimizin sonucunu anlatabiliyoruz.naçizane.sizin bu bilgi araştırmacı ve paylaşımcı kişiliğinizle yerli bir tüfek üreticisinin yanında üretim sürecinde görmek ve çıkabilecek ürünlerden kullanmak isterdim.belkide bir gün...........
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #55 : 15 Şubat 2015, 12:51:46 »
Bende merak ettim şimdi şu namlu kızdırma işini,nasıl yapılıyor biraz ayrıntı versenizde bizde birşeyler öğrensek.
.... phenomayı sıcak bir ortamda tutun.sıcak bir oda olabilir..dışarı çıkıp namluyu soğutmadan peşpeşe fişek atın.namlu iyice ısınsın..ateş gibi olsun namlu..sonra mekanizma geri çekili vaziyette iken soğumaya bırakın dış havada..not namlu iyice ısınacak..buda 2 kutu fişekle olur tahminimce..takozu çıkarıp tam dolu iken atış yapın peşpeşe…..bu namlunun çelikleştirme+karbon olayı dediğimiz bir olay..Huğlu bir süperpozede denemiş bir yöntemdir..yüzde yüz randıman verecek diye bir garanti vermiyorum ama denemenizde fayda var..daha önce iyi sonuçlar elde ettik bu deneme ile..selamlar

diye arkadaşın önerisi olmuştu Erol bey
1980 samsun

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #56 : 15 Şubat 2015, 12:55:44 »
konu çok farklı yere gitmiş ponema namlu sorunundan nereye gelmiş isterseniz başka başlıkda açın konuyu bu konu fatihin tüfek sorunu konusu lütfen konuyu dağıtmayalım

Yok yok konu gayet detaylı şekilleniyor Ahmet yazan arkadaşların ellerine sağlık  ;)
1980 samsun

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #57 : 15 Şubat 2015, 13:17:45 »
neyin tartışması ki bu fatih çocukluğundan beri avcıdır nerde ne yapacağını neye ne fişek atacağını çok iyi bilir sorun namluda namluda namluda kısaca ponemada burda ponemadan bir kişi bile çıkıp açıklamıyor gönderin namluyu değişelim demiyor şimdi reklam yapıyor sanacaksınız ama kesinlikle değil 1 lira menfaatim varsa allah sorsun....allah razı olsun hiç aklımda ve gönlümde yokken yarı otomatik tüfek aldım allah razı olsun akdaş firmasından ne sorunumuz olsa ki hiç bir sorunum olmadı her zaman aradım konuştum burda açıklamalar yapıyorlar gayet mütevazi gayet olumlular insan büyüdükçe küçülmeli armsanda küçük firma değil ama.....
Allah razı olsun Ahmet.. elbette ne reklam amacımız var nede karalama kampanyamız.Her avcı av dönüşü, avda tek fişek bile dahi atmasa av çantasına bir miktar tecrübe doldurur evine öyle döner farkında olmadan.Atış yapamazsa Av merası ile ilgili, mevsim av durumu ile ilgili yani silahtan bağımsız av ile ilgili tecrübelerine biraz daha ekler evine öyle döner.Atış yaparsa silah fişek gibi deneyimler de torbanın içine girer.Ne zaman torbadaki deneyimlerle av sırasındaki olanlar çatışırsa sorunlar çıkar ve avcı bunu gece başını yastığa koyana kadar sorgular SORGULAMALIDA.Hepimizin farklı deneyimleri var ve eğitimde de güzel bir öğretim yöntemi olan Beyin Fırtınasın tekniğiyle hep birlikte sorgulayıp öğreniyoruz.Hepimizin torbasında deneyimler var ama bilginin sonu yok.Öğrenciyken öğretmenler beni tanıyana kadar yazılılarda hep kopya çekerek başarılı olduğumu zannederdi.Herkesin nasıl olsa biliyorum deyip gırgır yaptığı derslerde bende en az o arkadaşlar kadar bildiğim halde, hiç bilmiyomuş gibi davranıp dinlerdim bilgileri tazelerdim.Lazım olunca da o bilgiyi yazılı kağıdına veya soran arkadaşlara(yazılı esnası dahil  ;D ) eksiksiz verirdim.
1980 samsun

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #58 : 15 Şubat 2015, 14:33:15 »
Namlu çapının milimetrenin onda biri kadar degisismesinin avda çok fark yaratacagina bende inanmam  o kadar fark ayni marka model tapalarda da oluyodur zaten. 0.1 mm genişletip daraltmak tamamen pazarlama stratejisidir bana gore. Siz en iyisi güzel öldüren bir tüfekle phenoma yi 30 40 metrede teneke üzerinde karşılaştırın delicilik dağılım yönünden fark var mi bakin yoksa belki dipçik uymuyodur hayvan etek saçma da kalıyor olabilir. Tenekeden çok fark oluyorsa mecburen tüfek yada namlu değiştirmek gerek veya forumda serkan abinin yaptığı şoklar yada hasan abinin getirdiği kicks şoklar denenebilir
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2015, 14:42:41 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #59 : 15 Şubat 2015, 15:35:41 »
 ilave olarak  arkadaşın yeni almış olduğu stoger m 3000 modeli ile 35 mt meafeden  18 lt yağ tenekesine 3-4 şoklar ile aynı fişeklerden 3-4 çeşit marka ile atışlar yaptık 4 şokta tenekeyi delen azda olsa 32 gr 7 no  oldu ama 3 şokla 28 gr 7 ve 30 gr 6 no nerdeyse hepsi delmişti ilginç olanda 30 gr rc 7 no delmeyi bırakın saçmalr tenekede mıknatısa yapışmış gibi deforme bile olmamışlar  anlatmak isdediğim namlu çapı +şok seçimlerimiz ve   fişek tercihlerimizi  nekadar bilinçli ve doğru kullanırsak  çok daha iyi  performans elde edebiliriz tabi tüfeklerimizde teknik bir arıza yok ise eğer
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2015, 15:37:06 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Esat KARA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #60 : 15 Şubat 2015, 20:27:36 »
Namlu ic çapı kadar gaz kaçırmalı çalısan yarı  otomatik tüfeklerde gaz delıklerinın capıda önemli değil mi sizce ve farklı marka tüfeklerde farklı çaplarda gaz delıklerı oluyor.armsanlarda bu genis iken hatsanda daha dardı benim gördügüm bu penetrasyonu etkılemez mi.bu gaz deliklerinin daha küçük olması yani daha az gaz kaçırması avda daha etkili olmaz mı?bence olur.kinetik sistem tüfekler bu yüzden ördek,tahtalı gibi zor geçit avlarında daha çok tercih edilmiyor mu.
  • armsan a612
  • Ak 212
Esat KARA
1975-denizli

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #61 : 15 Şubat 2015, 22:39:33 »
gaz deliklerine takılıp kalmaın . olayın vehameti , gaz deliklerinin büyüklüğünden daha büyük . 

şöyleki ;

barut gazı , namludaki  deliklere ulaştığında , deliklerden içeri girerek , pistonu geri doğru ittirir . pistonun bu geri itilimi   sayesinde ,  kilitli olan mekanizma açılır , ve mekanizma geri doğru hareket eder  . saçmalar , namluyu terk etmeden , mekanizmanın bu geri hareketi ile ,  barut gazının oluşturduğu basınçı tam olarak hissedemezler . çünkü , basınçın bir kısmı , ileri gideçeğine , geri doğru gidip , güç ka ybetmiştir .

gazlı otomatiğiniz varsa , elinize alın , el kundağını sökün , ve pistonu hafifçe geri ittirin , ve mekanizmadaki kilidin hemen nasıl açıldığını görün  . sorun burada , deliklerin büyüklüğüde illaki bunu etkiler . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #62 : 16 Şubat 2015, 00:43:48 »
Bu gün İpsaladan döndük komşumla,bende Akdaş onda da Phenoma var..ördeğimizi vurduk çok şükür..komşumun phenoma beni de şaşırttı,çok düzgün vuruşlar yaptı..Lambro 34 gr 5 no fişek kullandık her ikimizde..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #63 : 16 Şubat 2015, 07:01:49 »
 Arkadaşlar milimetrenin onda birkaçının önemi olmasa tribore,backbored,overbore olmaz ..Namlular,standart delinen günümüzde en dar kabul edilen  18,3 değil de 18,0 18,1 ,18,2 delinirdi...var mı standardı 18,3 den aşağı olan üretici..? çok eski tüfeklerinin çapları 18.2 ve altındaydı sebebi eskiden bir kaç çesit barut vardı ve günümüz barutların dan enerji ve yanıcılık olarak çok daha az güce sahipti hatta namluların en kısası 76 dan başlıyordu barut namlu boyu yanmaya devam ettiği için ne kadar uzarsa yanma ve ardından oluşan başınç o kadar itme sağlıyordu... kapsüllerin bile yavaş,orta,hızlı yananları mevcut günümüzde..
 Yine milimetrenin onda bir kaçının önemi var ki   şoklar arasındaki  daralmaya baktığımızda milimetrenin   onda ikisi kadar genişler veya daralır..Peki bu onda iki kadar bir daralma 5 veya 7 cm lik şokta bu kadar  fark ederde  71 namlulu bir tüfekte atım yatağı bitiminden  şok başlangıcına kadar 60 ,65 cm lik kısımda  hiç mi fark etmez..??Yapmayın Allah aşkına
 Bazı şeyleri fizikle kimyayla izah edemediğimiz zamanlar oluyo..

Uluslar arası standartlara göre, 36.5 metre mesafede 76 cm çapında bir daireye;

Şoksuz (5 no silndir şok) tüfek, saçmalarının % 40 ını
¼ Şoklu (4 no şok) % 50 sini
½ Şoklu (3 no şok) % 60 ını
¾ Şoklu (2 no şok) % 65 ini
Tam Şoklu (full şok 1 no şok) % 70 ini  sokarken literatürde de böyleyken biz ördek avında geçit avında tahtalı avında standart namlulu (18.3 ,18.4 ) bir tüfekle full şokla KURŞUN  şaçmalı fişeklerde verim ve  randıman alamayız..hangimiz ördek tahtalı geçit avlarında full şok ile randıman alabiliyo özellikle iri tane  orta ve agır dolularda...ben kendi adıma her zaman 3 nolu mod bazende 4 şokla randıman alıyorum..full şokta şok ters etki yapıyo ve toplayacagına  tamamen açıyo ve hız kayıpları oluyo..Oysa literatürde yine full şokla namlu çıkış hızı fazla olur deniliyo ve öyle kabul ediliyo... Çapaklanmış formu bozulmuş şaçmanın  20,30,40 metrede ki hızlarına değilde namlu uçundaki hızına bakılıyo.. işte aynen şok örneğinde olduğu gibi namlu iç çaplarının da av üzerinde etkisi çok değişiyo..DAR NAMLU =PERFORMANS VE HIZ anlamına malesef gelmiyo tabi bunun terside ama günümüz fişek teknolojisinin geldiği son durumla 18.4 kısmen ama 18.5 ve  18.7 aralığında delinen namluların performansı bana göre kesinkille üstün ve fişek konusunda çok daha az şeçici olduğu için ince saçma ve düşük gramaja mahkum kalınmıyo ve yeni nesil  geniş namlulu tüfeklerde SAÇMAYA KAZANDIRILACAK HIZ klasik standart namlu iç çapına sahip tüfeklerin aksine namlu atım yatağından itibaren daraltılarak değil de şokların boyu uzatılarak sağlanıyo bu sayede saçma formunun bozulmasının ve hız kayıplarının ciddi anlamda  önüne geçiliyo... Selamlar...

(Fatih bey Bu phenoma da namlu  üretim hatası olabilir..namlu standart tan çok daha dar delinmiş olabilir..sonucu ve arızayı tekrar paylaşırsanız sevinirim)..Rasgele..
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2015, 07:40:01 Gönderen: Mücahit ÖZEL »
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #64 : 16 Şubat 2015, 08:28:20 »
Mücahit Bey,

Yanlış anlaşılma var sanırım. mm'nin onda birlik dilimlerindeki daralmanın ya da farkın çok önemli farklar yaratacağını yazdık yukarıda. Önemsiz olur mu? Bazı arkadaşlar hızlıca okudukları için belki yanlış anlamış olabilirler, siz de bir kere daha okursanız söylenenleri göreceksiniz.

Önemsiz olan kısım şu: Bahsi geçen patlama basıncında, tapanın onda bir kaç mm'lik farkta namlu duvarıyla yapacağı fazladan sürtünme miktarının yani logaritmik şekilde artan barut gazı basıncı karşısında gösterebileceği mukavemet farkının yok sayılabilecek kadar düşük olacağı. Daha sade ifadesiyle: tapa namlu duvarına sürtünerek mühimmatın hızını kesemez.

Ayrıca çok eski tüfeklerdeki çok dar çap üretiminin sebebi barut teknolojisi değil, tapa teknolojisi. Görüştüğüm tüm İngiliz üreticiler bunu teyit ettiler. Holland&Holland ve Purdey de bunların arasında.

Olabilir, benim teyidime güvenmeyebilirsiniz, anlayışla karşılarım, ama zaten benden önce teyit edenler de varmış ve kitaplarına da yazmışlar :) Bob Brister, Gough Thomas, Vic Venters bunlardan bir kaçı.
Bir kaç tanesinin resmini çekip koyuyorum, daha fazlası da var ama bunların tamamında yukarıda yazdıklarımın teyidini bulabilirsiniz. Çok eski üretimlerdeki çok dar çapın sebebi barut değil, tapa teknolojisi, tapanın yeterince sürtünemeyeceği, yeterince sıyırma vazifesi yapamayacağı kaygısı.

Bunları çoğu kişinin okumaya imkanı ya da vakti olmayabilir. Ben hazır okumuşken naçizane aktarıyorum.

Tartışarak, doğru olanı bulabiliriz elbet herkes buluyorsa biz de buluruz. Ben bir çok kez yanıldığımı, düşündüğümün öngördüğümün doğru olmadığını görmüşlüğüm var geçmişte. İlk okuduğumda şok olup, sabırsızlıkla atışa gidip test ettiğimde "vay arkadaş" dediğim az değil. Sürekli doğruyu bulmaya çalışıyoruz, dünyayı kurtaracağımızdan değil, bu işten keyif aldığımız için. Dolayısıyla , kırmaya, kırılmaya , gerilmeye değmez biliyorsunuz. :)

Selamlar...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Hayati GÜNEŞ

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #65 : 16 Şubat 2015, 09:21:43 »

ben 10 da 1 farkın çok önemi olmaz derken 18.3 18.4 18.5 18.6 gibi standart namlular arasında gözümüzle görebileceğimiz kadar fark olmayacağını söylemek istedim yoksa koskaca dünya markalarından birisi 18.3 namlu yaparken diğeri 18.6 yapar mı bunlardan birisi namlu yapmayı öğrenememiş mi
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #66 : 16 Şubat 2015, 09:26:40 »
Ahmet Bey,
Ben de piano çalarım :) Evde bir tane Alman pianosu var Leipzig yapımı :)

ibrahim üstadım senin meslek nedir valla çok merak ettim benim mesleğim müzisyenlik
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #67 : 16 Şubat 2015, 09:31:34 »
Allah işlerinizi açık etsin Ahmet Bey.

Ben mühendisim, bu silah işlerinden farklı bir sektördeyim.

;D kışın sezonda balık komisyonculuğu yaparım ama bu sene herşey çok tuhaf ne balık çıktı ne av nede müzik işi hayır olsun diyorum ...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #68 : 17 Şubat 2015, 00:31:38 »
Mücahit Bey,

Yanlış anlaşılma var sanırım. mm'nin onda birlik dilimlerindeki daralmanın ya da farkın çok önemli farklar yaratacağını yazdık yukarıda. Önemsiz olur mu? Bazı arkadaşlar hızlıca okudukları için belki yanlış anlamış olabilirler, siz de bir kere daha okursanız söylenenleri göreceksiniz.

Önemsiz olan kısım şu: Bahsi geçen patlama basıncında, tapanın onda bir kaç mm'lik farkta namlu duvarıyla yapacağı fazladan sürtünme miktarının yani logaritmik şekilde artan barut gazı basıncı karşısında gösterebileceği mukavemet farkının yok sayılabilecek kadar düşük olacağı. Daha sade ifadesiyle: tapa namlu duvarına sürtünerek mühimmatın hızını kesemez.

İyi geceler İbrahim bey namlu iç çapı ölçümlerini namlunun hangi kesitlerinden yapacağız? 1. ölçü fişek yatağını bitimi ve 2.ölçü namlu ucundaki şoku şöküp namlu içindeki şokun başlagıç noktası mı olmalı? veya tüfeğe ait şokların çentiksiz tarafı değilde namlu içine giren kısmının iç çapı 2. ölçü kabul edilebilir mi?

Ayrıca çok eski tüfeklerdeki çok dar çap üretiminin sebebi barut teknolojisi değil, tapa teknolojisi. Görüştüğüm tüm İngiliz üreticiler bunu teyit ettiler. Holland&Holland ve Purdey de bunların arasında.

Olabilir, benim teyidime güvenmeyebilirsiniz, anlayışla karşılarım, ama zaten benden önce teyit edenler de varmış ve kitaplarına da yazmışlar :) Bob Brister, Gough Thomas, Vic Venters bunlardan bir kaçı.
Bir kaç tanesinin resmini çekip koyuyorum, daha fazlası da var ama bunların tamamında yukarıda yazdıklarımın teyidini bulabilirsiniz. Çok eski üretimlerdeki çok dar çapın sebebi barut değil, tapa teknolojisi, tapanın yeterince sürtünemeyeceği, yeterince sıyırma vazifesi yapamayacağı kaygısı.

Bunları çoğu kişinin okumaya imkanı ya da vakti olmayabilir. Ben hazır okumuşken naçizane aktarıyorum.

Tartışarak, doğru olanı bulabiliriz elbet herkes buluyorsa biz de buluruz. Ben bir çok kez yanıldığımı, düşündüğümün öngördüğümün doğru olmadığını görmüşlüğüm var geçmişte. İlk okuduğumda şok olup, sabırsızlıkla atışa gidip test ettiğimde "vay arkadaş" dediğim az değil. Sürekli doğruyu bulmaya çalışıyoruz, dünyayı kurtaracağımızdan değil, bu işten keyif aldığımız için. Dolayısıyla , kırmaya, kırılmaya , gerilmeye değmez biliyorsunuz. :)

Selamlar...
İyi geceler İbrahim bey namlu iç çapı ölçümlerini namlunun hangi kesitlerinden yapacağız? 1. ölçü fişek yatağını bitimi ve 2.ölçü namlu ucundaki şoku şöküp namlu içindeki şokun başlagıç noktası mı olmalı? veya tüfeğe ait şokların çentiksiz tarafı değilde namlu içine giren kısmının iç çapı 2. ölçü kabul edilebilir mi?
1980 samsun

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #69 : 17 Şubat 2015, 00:36:16 »
amin cümlemizin işin ras gelsin üstadım  faceden gördüm
Ahmet yarın işin yoksa 15:30 dan sonra Yücelin amcasının oraya geçelim namluyu ölçtürelim, sanırım o işi yapabilirler değil mi?Ölçüleri de paylaşırız burada.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2015, 00:37:38 Gönderen: Fatih GÜL »
1980 samsun

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #70 : 17 Şubat 2015, 00:38:24 »
Ahmet yarın işin yoksa 15:30 dan sonra Yücelin amcasının oraya geçelim namluyu ölçtürelim, sanırım o işi yapabilirler değil mi?Ölçüleri de paylaşırız burada.

Fatih Bey sorununuz ne durumda çözüm bulabildiniz mi?
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #71 : 17 Şubat 2015, 01:09:33 »
Fatih Bey sorununuz ne durumda çözüm bulabildiniz mi?
Hakan bey, malum sezon sonu, ördek te yok denecek kadar az, geniş şokla düşük gramaj kombini yapıp ava gittim cumartesi tüfeği yüzlemeden eve geri döndüm ve  doğru bir sonuca varabilmek için bayağı atış yapıp otopsilerle analiz etmek lazım.Bir iki ördek vurursun(şu an oda hayal  :( ) boyundan kafadan saçma alır cansız düşer ve bu geniş şokla düşük gramaj kombini ile olay çözüldü anlamına gelmezBu işi sonuçlandırmak bayağı zaman alacağa benziyor.Herhangi bir sonuca varınca mutlaka paylaşacağım.namlu iç çapını ölçtüreceğim yarın nasipse,farklı tüfeklerle değişkenleri en aza indirgeyerek delicilik testi yapacağım.ördek sezonunu resmi olarak kapatır kapatmaz fabrikaya göndereceğim baksınlar
1980 samsun

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #72 : 17 Şubat 2015, 01:58:48 »
Fatih Bey merhaba,

Elinizdeki ölçüm aletinin boyuna göre metodunuzu çeşitlendirebilirsiniz.

Bendeki bore gauge diameter , yaklaşık 34 cm boyunda. Dolayısıyla, namluyu boydan boya ölçebilmek için, hem fişek yatağı tarafından, hem de namlu ucundan itibaren dikkatlice ölçmek gerekiyor. Böylelikle, yaklaşık 68-70cm 'lik uzunluk tamamen ölçülmüş olur.

Fişek yatağı tarafından ölçümle ilgili hızlıca bir video çektim sizin için :)

Yalnız, her ölçümden önce aletin kalibrasyonunu yapmak lazım, ben metod göstermek amaçlı hızlıca videoyu çektiğim için videoda görülen ölçüler, binde bir kaç inch hatalı olabilir.

Alet, binde bir inch hassasiyetinde ölçüm yapıyor. Dediğim gibi, ölçüme başlamadan önce, 12 gauge için gerekli olan kalibrasyon .700 inch'te kalibre etmek gerekir. (20 gauge için .600 inch) Bu da, kadranda 30 okuduğunuzda, .730 inch ölçüyorsunuz demektir. 25 okuduğunuzda, ölçü .725 inch'tir... gibi...

Kalibrasyonu yapmadım ama videoda ölçtüğüm namlunun fişek yatağından itibaren azar azar daralmaya başladığını görebiliyoruz mesela...

1978 - Istanbul

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #73 : 17 Şubat 2015, 15:11:01 »
Fatih Bey merhaba,

Elinizdeki ölçüm aletinin boyuna göre metodunuzu çeşitlendirebilirsiniz.

Bendeki bore gauge diameter , yaklaşık 34 cm boyunda. Dolayısıyla, namluyu boydan boya ölçebilmek için, hem fişek yatağı tarafından, hem de namlu ucundan itibaren dikkatlice ölçmek gerekiyor. Böylelikle, yaklaşık 68-70cm 'lik uzunluk tamamen ölçülmüş olur.

Fişek yatağı tarafından ölçümle ilgili hızlıca bir video çektim sizin için :)

Yalnız, her ölçümden önce aletin kalibrasyonunu yapmak lazım, ben metod göstermek amaçlı hızlıca videoyu çektiğim için videoda görülen ölçüler, binde bir kaç inch hatalı olabilir.

Alet, binde bir inch hassasiyetinde ölçüm yapıyor. Dediğim gibi, ölçüme başlamadan önce, 12 gauge için gerekli olan kalibrasyon .700 inch'te kalibre etmek gerekir. (20 gauge için .600 inch) Bu da, kadranda 30 okuduğunuzda, .730 inch ölçüyorsunuz demektir. 25 okuduğunuzda, ölçü .725 inch'tir... gibi...

Kalibrasyonu yapmadım ama videoda ölçtüğüm namlunun fişek yatağından itibaren azar azar daralmaya başladığını görebiliyoruz mesela...

öyle hassas bi ölçü aleti bulabilir miyim buralarda bilmiyorum ama videonuz olayı güzel özetlemiş.Teşekkür ederim video felan çekmişsiniz yüklemişsiniz kendimi size yük olmuş gibi hissettim vallahi.Hakkınızı helal edin.tekrar teşekkürler
1980 samsun

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #74 : 17 Şubat 2015, 15:24:44 »
Rica ederim :) Helal olsun..

Bu alet, özel olarak shotgun tüfeklerin ölçümü için tasarlanıp üretilmiş bir alet. Türkiye'de de vardır illa ki. Ama nerede bilemiyorum.

Otomotiv/mekanik ile ilgili sektörlerde kullanılması için tasarlanmış komperatörlerle de namlu içini ölçüyorlar, ne kadar hassas ve doğru oluyor bilemiyorum.

öyle hassas bi ölçü aleti bulabilir miyim buralarda bilmiyorum ama videonuz olayı güzel özetlemiş.Teşekkür ederim video felan çekmişsiniz yüklemişsiniz kendimi size yük olmuş gibi hissettim vallahi.Hakkınızı helal edin.tekrar teşekkürler
1978 - Istanbul