Gönderen Konu: Tek kurşun ve şevrotin deneyimleri  (Okunma sayısı 26798 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Tek kurşun ve şevrotin deneyimleri
« Yanıtla #25 : 22 Şubat 2015, 22:47:33 »
Yeni gözdelerim;
Fiocchi 28 gr tiro a palla, Rc 28 gr tiro a palla
Fiocchi gualandi, Rc ise breneke hollow point tipi
İkisinin de tepmesi düşük. Namlu kiri diye birşey yok. Kutuda 25 adet, fiyat 53 lira.
Özellikle fiocchi uzun mesafeler için ideal bir mermi. Kurşun aslında 16 kalibre. Tapanın içinde namludan fırlıyor, tapalar 1 metre önünüze dökülüyor. 50 metre üzeri sapma yapmıyor, hedefi buluyor. Durdurma gücünden çok delici özelliği fazla.
Rc hollow pointin etkisiyle daha güçlü bir mermi. 50 metrede fiocchi peynir tenekesini delip geçerken, Rc üst kısmı alıp götürüyor veya ikiye bölüyor.
İki fişekte de arkadaki tapa mermiyle beraber gidiyor. Rc kurşunu zorlarsanız tıpa çıkıyor, ancak Fiocchide ben el gücüyle ayıramadım.

1975 - istanbul - www.hobimaket.com

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 24 Şubat 2015, 20:08:05 »
Rc'nin patlaması nasıl Gürkan Bey? Aynı tipte olan 32 gr palla modeli akıllara ve omuzlara zarar :) :)
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 24 Şubat 2015, 20:20:37 »
Rc'nin patlaması nasıl Gürkan Bey? Aynı tipte olan 32 gr palla modeli akıllara ve omuzlara zarar :) :)

Berhan bey, Rc evolution 32 gr kullanıyorum. Maşallah top gibi. Tiro palla 28 gr ise onun yarısı kadar.  Ben de ilk kullandığımda şaşırdım ama gerçekten çok hafif tepmesi var.
Sitesinden kontrol ettim. Rc 32 gr 900 bara yakın patlarken, 28 gr 500-600 bar basınçla patlıyor.

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 24 Şubat 2015, 20:38:42 »
Peki sizce domuza atılırmı? Şayet olumlu yanıt alabilirsem envanterimde yer vermeyi düşündüğüm bi kurşun.
  • Huğlu 104/A 12/71
1994/Bartın

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 24 Şubat 2015, 20:52:33 »
Hollow point. Güçlü bir mermi. Ama ben olsam domuzda riske girmem. Rc 32 gr atarım.

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 24 Şubat 2015, 21:18:14 »
Hollow point. Güçlü bir mermi. Ama ben olsam domuzda riske girmem. Rc 32 gr atarım.

Teşekkür ederim Gürkan Bey.
  • Huğlu 104/A 12/71
1994/Bartın

Çevrimiçi Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #31 : 24 Şubat 2015, 21:40:37 »
BP thrillshock kurşunlarını domuz üzerinde deneyen varmı acaba?Ben big game olan modelini denedim gayet etkili.Thrillshock 32 gr olmasına nazaran kutusu üzerinde 502 M/Sn yazması Bende merak uyandırdı.Eğer dedikleri gibiyse gerçekten deli Bi fişek...
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 21 Temmuz 2015, 00:05:20 »
Yeni denemeler;

Meca rifled slug ;
En iyi yerli bence bu. Sıvaması az, 50 metrede isabet iyi, yalpalama yan vurma yok. 3 kutu patlattım, ateşleme veya tahliye sorunu olmadı. Tepmesi de eh orta karar, çok yormuyor. 10 adet 10 lira

Yaf turbo action ;
Ortası delik, değişik bir kurşun. Sıvaması çok, ama sıcağı sıcağına temizlerseniz çok kolay çıkıyor. 50 metrede isabet iyi, tepmesi ortanın biraz üstünde. Kurşunun metal alaşımı sert. Vurduğu yerde hemen açılmıyor, hedefe sıkarken kaçırdım, koca ağaçta delik açtı. 10 tanesi 10 lira.

Lambro buckshot 32 gr 9lu şevrotin;
Maşallah bu sıcakta tepmesi adamı döverken sol kulağımda 24 saat süren bir hassasiyete sebep oldu. Power tapa, 32.5 gr, güçlü bir fişek. 10 tanesi 15 lira. Temiz, sıvama sorunu yok.

The following users thanked this post: Şahin GENÇOĞLU

Çevrimdışı Şahin GENÇOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 22 Temmuz 2015, 20:06:13 »
Meca Rifle Slug harika bir kurşun. Bende birçok yerli kurşunu denedim. Mecanın bu kurşunu 100 metreden dahi takla atmıyor. İsabet be dağılım oranı harika.

The following users thanked this post: Gürkan ÖZKAN, Selim UYGUN

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #34 : 22 Temmuz 2015, 20:39:56 »
geçen yıl ıkı defa Tahtalı avında tüfekte ful şok takılı iken domuz denk geldi. ikisinde de sadece seyretmekle kaldım. Onun üzerine Temin avdaki Talip abinin tavsiyesiyle Fiocchi 28 gr tiro a palla aldım. fişek full şok ile bile atılabılıyor.

domuz avı haricindeki avlarda devamlı fişekliğimin kenarında 5 adet bulunduruyorum.
28 gr bile olsa domuzu durduracağını düşünüyorum.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

The following users thanked this post: Gürkan ÖZKAN

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 22 Temmuz 2015, 21:05:19 »
Gecen sezon beraber avlandığım bir arkadaşımla tavşan avı dönüşünde dere kenarından gelirken önümüzdeki çalılıktan 3 tane orta boy domuz cıktı mesafe yaklaşık 35 metreydi yanımda fiocchi tiro a palla kurşunlardan vardı 5 tane bu kurşunlar tapa icinde olduğu icin her tüfekle ve şok ile atılabilir,hemen 3-4 saniye icinde 2 fişek koydum tüfeğime,ilk attığım domuz olduğu yerde kaldı,diğeride yaklaşık 80 metre ileride sazlıkta kaldı.Aslında sitesinde av icin kullanılmamalıdır,atış müsabakaları icin uygundur yazıyor ama yinede gayet güzel iş görüyor :)

resİm yÜkleme

çoklu resim upload
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 11 Ağustos 2015, 15:25:41 »
Güzel av, tebrikler

Fiocchi tiro a palla, gualandi tipi bir kurşun. Yeni kesilmiş kolumdan kalın yaş ağacın bir tarafından girip diğer tarafından çıktığını gördüm. Mesafe 100 metreye yakındı, ne kurşunda ne arkasındaki tapada bozulma yoktu. Bir seferinde de 50 metre hedefe atış yaptığımda hedef arkasındaki taştan sekip sola doğru 20-30 metre sekti, yerden toz kaldırdı. Bence domuz için pek uygun değil, mantarlaşmıyor, direk delip geçiyor. Siz şanslıymışsınız, domuzun can alıcı yerinden vurmuşsunuz. Fiocchi tiro palla açık alan uzak mesafe kişisel savunma için bence gayet uygun.

Gelelin son denediklerime;
Yaf speedy slug
Bir daha bedava versen atmam. Kovan papatya gibi açılıyor, kopan plastikler namluyu öldürüyor. 1 saatte temizleyemedim. Namludan çıkan avuç avuç saçma da cabası. Daha önce ne yerli ne ithal fişeklerde plastik kovanın bu şekilde parçalandığını görmemiştim. Bu kurşunun otomatik bir silahla denemek lazım, muhtemelen ilk mermide takılacaktır.
Geçen senelerde 1-2 kez yaf speedy slug kullanmıştım ancak bu kadar kötü değildi diye hatırlıyorum.

Tarlada açık alanı bol bulunca hedefi 50 metreden 100 metreye çıkardık.
Yaf speedy slug fena değil. Sert gualandi hedefi sapmayla da olsa buluyor ama bir daha bulmasa da olur. Namluda hala izleri var.
100 metrede meca rifled slug beni mest etti. Ne takla ne sapma. Mantarlaşma gayet iyi, oldukça güçlü bir kurşun.
Fiocchi tiro a palla zaten dediğim gibi. Uzak mesafede bence en güzel kurşun. Ha, gualandi tipi kurşunları sert yapılarından, sağa sola sekmelerinden ve namluya zarar verme ihtimallerinden dolayı sevmesem de stoğumda her zaman 2-3 kutu fiocchi var.
Bp 32 gr tek kurşun, bana mecadan daha iyi gibi gelmedi. Belki tepmesi daha az, namluyu temiz bırakıyor ama çok da fark oluşturduğunu zannetmiyorum. 30 liraya bp alacağıma 10 liraya meca alırım.
Rc tiro a palla 28 gr 100 metrede biraz düşüşle hedefi buldu. Mantarlaşması fena değil, tepmesi düşük. Domuzda kullanılacak bir kurşun değil. Kütük üzerindeki etkisi bana zayıf gibi geldi. Domuzda abisini Rc 32 gr ı kullanmak gerek.
Bu arada Yaf ın 27 ve 12 pellet şevrotinlerini de deneme fırsatı buldum. Kötü değiller. Fişek dağılmadı, hedefi buldu, namluyu az kirletti. Arkadaşımın otomatiğinde 1-2 kez tahliye sorunu çıkardı. Ancak bence o sorun silahları hunharca kullanmamızdan kaynaklandı )
Bunların dışında mirage ın 36 gr 2/0 ve 4/0 ufak saçma şevrotinlerini de test ettim. Bior tapa, namluyu kirletmiyor. Tam grupmanı söyleyemem ama 50 metrede gayet iyi, 70-80 metre atışlarda bile önleme yapmadan hedefi bulabildi. Plastik şişede 5-6 delik açtı.

Yeni kurşunlar denedikçe paylaşmaya devam edeceğim.
Saygılarımla

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 11 Ağustos 2015, 20:04:03 »
 O0
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2015, 18:01:17 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 21 Ağustos 2015, 18:01:43 »
Güzel av, tebrikler

Fiocchi tiro a palla, gualandi tipi bir kurşun. Yeni kesilmiş kolumdan kalın yaş ağacın bir tarafından girip diğer tarafından çıktığını gördüm. Mesafe 100 metreye yakındı, ne kurşunda ne arkasındaki tapada bozulma yoktu. Bir seferinde de 50 metre hedefe atış yaptığımda hedef arkasındaki taştan sekip sola doğru 20-30 metre sekti, yerden toz kaldırdı. Bence domuz için pek uygun değil, mantarlaşmıyor, direk delip geçiyor. Siz şanslıymışsınız, domuzun can alıcı yerinden vurmuşsunuz. Fiocchi tiro palla açık alan uzak mesafe kişisel savunma için bence gayet uygun.

Gelelin son denediklerime;
Yaf speedy slug
Bir daha bedava versen atmam. Kovan papatya gibi açılıyor, kopan plastikler namluyu öldürüyor. 1 saatte temizleyemedim. Namludan çıkan avuç avuç saçma da cabası. Daha önce ne yerli ne ithal fişeklerde plastik kovanın bu şekilde parçalandığını görmemiştim. Bu kurşunun otomatik bir silahla denemek lazım, muhtemelen ilk mermide takılacaktır.
Geçen senelerde 1-2 kez yaf speedy slug kullanmıştım ancak bu kadar kötü değildi diye hatırlıyorum.

Tarlada açık alanı bol bulunca hedefi 50 metreden 100 metreye çıkardık.
Yaf speedy slug fena değil. Sert gualandi hedefi sapmayla da olsa buluyor ama bir daha bulmasa da olur. Namluda hala izleri var.
100 metrede meca rifled slug beni mest etti. Ne takla ne sapma. Mantarlaşma gayet iyi, oldukça güçlü bir kurşun.
Fiocchi tiro a palla zaten dediğim gibi. Uzak mesafede bence en güzel kurşun. Ha, gualandi tipi kurşunları sert yapılarından, sağa sola sekmelerinden ve namluya zarar verme ihtimallerinden dolayı sevmesem de stoğumda her zaman 2-3 kutu fiocchi var.
Bp 32 gr tek kurşun, bana mecadan daha iyi gibi gelmedi. Belki tepmesi daha az, namluyu temiz bırakıyor ama çok da fark oluşturduğunu zannetmiyorum. 30 liraya bp alacağıma 10 liraya meca alırım.
Rc tiro a palla 28 gr 100 metrede biraz düşüşle hedefi buldu. Mantarlaşması fena değil, tepmesi düşük. Domuzda kullanılacak bir kurşun değil. Kütük üzerindeki etkisi bana zayıf gibi geldi. Domuzda abisini Rc 32 gr ı kullanmak gerek.
Bu arada Yaf ın 27 ve 12 pellet şevrotinlerini de deneme fırsatı buldum. Kötü değiller. Fişek dağılmadı, hedefi buldu, namluyu az kirletti. Arkadaşımın otomatiğinde 1-2 kez tahliye sorunu çıkardı. Ancak bence o sorun silahları hunharca kullanmamızdan kaynaklandı )
Bunların dışında mirage ın 36 gr 2/0 ve 4/0 ufak saçma şevrotinlerini de test ettim. Bior tapa, namluyu kirletmiyor. Tam grupmanı söyleyemem ama 50 metrede gayet iyi, 70-80 metre atışlarda bile önleme yapmadan hedefi bulabildi. Plastik şişede 5-6 delik açtı.

Yeni kurşunlar denedikçe paylaşmaya devam edeceğim.
Saygılarımla

Üstad Meca ile ilgili söylediklerine harfiyyen katılıyorum.
Bana göre de yerlide en iyi kurşun Meca Rifle Slug. Bir denemede ben yaptım.
100 metre ayaktan desteksiz atış.
! No longer available

The following users thanked this post: Gürkan ÖZKAN, Selim UYGUN

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 21 Ağustos 2015, 18:17:53 »
arkadaşlar ben domuz avına gitmem rast gelmedikçe de tüfek atmam güvenlik amaçlı avda yanımda 10 a yakın şevrotin bulunur bir ara domuzlara rastladım iki fişek koyup atış için fırsat kolladım çok uzak farkettim ve ikisinide sıktım markası züber olması lazım tam hatırlamıyorum . bilyelerden birkaç tanesinin yere değdiği yeri farkettim attığım yerle alakası dahi yoktu hedeften yaklaşık 8-10 metre açıldı yaklaşık mesafe 45 metre vardı. ve daha sonra namluya baktım hiçbir fişeğin buna tekkurşunda dahil sıvama yapmadığı namlu içinde üst namlu fişek yatağının başlangından 5 ile 25 cm arasında sıvama yapmış ve çokta zor çıkıyor işin özü nefret ettim şevrotinden benim artık favorim sterling sixlug  şevrotin asla sıkmam artık.... rastgele
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 21 Ağustos 2015, 19:10:26 »
Şevrotin 50 metrede bile hedefi yakalamıyor. Zuber değil bp, rc de olsa çok açılma yapıyor, attığın yere 1 tane değse şanslısın. Şevrotin daha yakın mesafelerde, o da avı kaçırmıyım bir yerinden dokunsun da ne olursa olsun mantığıyla atılıyor zaten.
Yalnız o kadar sıvama nasıl olmuş onu anlamadım. Yaf ın tek kurşunlarını sevmem ama şevrotinlerini atıyorum. Pek sıvama yapmıyor. Keza ithal şevrotinler de öyle...

The following users thanked this post: İdris MOĞOL

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 21 Ağustos 2015, 20:23:50 »
Şu mecayı bir de ben deneyeceğim meca gualandi ile rifled slug arasında etki gücü açısından fark var mıdır acaba hangisini alsam?
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 22 Ağustos 2015, 00:30:27 »
Şu mecayı bir de ben deneyeceğim meca gualandi ile rifled slug arasında etki gücü açısından fark var mıdır acaba hangisini alsam?

Gualandi yani extra slug daha delici daha uzun mesafe, ancak önermiyorum. Fişeklerin plastik uçları açılıyor yırtılıyor, otomatiklerde sorun çıkarıyor.
Rifled slug daha güçlü, hedefe vuruşu mantarlaşması daha iyi. Sorunsuz, çok da kirletmeyen fiyatına göre iyi bir kurşun.

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 22 Ağustos 2015, 00:34:15 »
Gualandi yani extra slug daha delici daha uzun mesafe, ancak önermiyorum. Fişeklerin plastik uçları açılıyor yırtılıyor, otomatiklerde sorun çıkarıyor.
Rifled slug daha güçlü, hedefe vuruşu mantarlaşması daha iyi. Sorunsuz, çok da kirletmeyen fiyatına göre iyi bir kurşun.
+1
Ve takla atmıyor, gurupmanı harika.

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 22 Ağustos 2015, 00:42:53 »

+1
Ve takla atmıyor, gurupmanı harika.

Teşekkür ederim  ::)
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 22 Ağustos 2015, 00:45:34 »

Çevrimdışı Ergin KORKUT

• AvlakForum Üye
  • *
  • VATAN SEVDALISI
« Yanıtla #46 : 22 Ağustos 2015, 01:01:28 »
Winchesterın tek kurşunları harika yani öyle organize edilmiş bir av için çok harika fişeklere sahipler ve ayrıca sevrotin kullanması yasak olduğu halde kullanan arkadaslara ricam var kurşun atsınlar gerçekten sevrotin bazen çok dağınık gidebiliyor ve bazen hayatı bazen de büyük yaralanmalara sebebiyet oluyor Avdan önce emniyet daha önemlidir saygilarimla
1953 Kırklareli Lüleburgaz

The following users thanked this post: Gürkan ÖZKAN, İdris MOĞOL

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #47 : 25 Eylül 2015, 16:46:07 »
Meca double impact impact, ortasında bakır bilye olan tek kurşun

50 metrede harika. Ne sıvanma, ne takla,  ne düşme, tepmesi biraz sert o da olsun artık. Kardeşi meca rifled slug kadar iyi.

100 metrede etkisi inanılmaz. Kurşun mantarlaşıp ezerken bakır kurşun daha derine etki ediyor. Sunta levhalarda delikler muntazam, takla yok. Mesafe uzak, zaten hedefi zor buluyorum o yüzden ne kadar düşüyor ne kadar önleme yapmak lazım birşey söyleyemeceğim. Ama 10 cm civarında diye tahmin ediyorum.

2-3 kutu atarsanız kulaklık takmanızı tavsiye ederim. Hoş, her atışta kulaklık kullanmak lazım, sürekli ateş ediyoruz, kalıcı bir sorun yaşamayalım.

Çevrimdışı Tayfun KOÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 30 Ağustos 2017, 02:24:00 »
Mrb Gürkan özkan bey bu denediğiniz yaf turbo action ile ilgili bir sorum var
 Acaba kurşun giderken ıslık tarzı bir ses çıkartiyor mu?
Diger kurşun sesleriyle arasında fark var mı ve yerli otomatiğimde kullanabilirmiyim? 33 gr olduğu için tüfeği yorar mı ? Bir sorun oluşturur mu??
1987 AFYON