Gönderen Konu: 60 ila 80 metre arasındaki tahtalıyı vurmak için ne yapmalıyım  (Okunma sayısı 25582 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eyüp TERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
İyi geceler sevgili forum üyeleri elimde 4 tane tüfek var vursan 92 a 71 namlu stoger 66 namlu ata Neo 71 namlu simson 16 kalibre çifte gerisi yarı otomatik atış isabet konularında hiç sıkıntım yok benim av yaptığım yerde çok yüksek çınar ağaçları var tahtalılar çok yüksekten geçiyor acaba ne yapabilirim stagor e uzatma şok alsam fayda sağlar mı veya fabrikasından 81 cm yedek namlu mu sipariş etsem veya o mesafeye etki edecek fişek varmı bilgilendirirseniz çok sevinirim
1982-Sakarya

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
İstersen 181 cm namlu olsun en iyi avrupa tüfeklerde bile 40 metreden sonrası şans diyebileceğimiz vuruşlardır. Vurulmaz mı vurulur ama 10 da 1 mi olur 20 de 1 mi muallak.  ben şahsen 40 metreden sonra atış yapmam çünkü yaralı gitme şansı yüksek oluyor. Yaralı hayvanın çektiği ızdırabın şekilleri aklıma gelince de moralim bozuluyor. Bence atışlarımızı şansa değil sağlama almaya çalışalım. Bütün av hayvanlarımız ve hayvanlarımız canımızdır değerlimizdir.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

The following users thanked this post: Ömer DEMİRÖZOĞUL

Çevrimdışı Turgay ATAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Akif beye katılıyorum 1,2 kus vuracagiz diye 10,20 kusun yarali gitmesine değmez. Hepimizi en cok uzen sey yarali kuslardir o yuzden uzak mesafe atislarina her zaman karsiyim ozelllikle ordeklere yapilan uzun mesafeli atislara cok sinir oluyorum.
1984-Ankara

Çevrimdışı Eyüp TERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yorumlarınız için teşekkür ederim bende yaralı gitmelerini asla istemem o zaman bende başka avlar yaparım
1982-Sakarya

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bence en iyisi o mesafelere hiç tüfek kaldırmamak zira birkaç saçma isabet etse bile tahtalı gibi güçlü ve saçma taşıyan bir kuş düşmez
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
mühre ve gizlenme avı mesafe sorununu çözebilir. Siz kuşa yaklaşaşağınıza, kuş size yaklaşsın :)
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
60 metre güzel bir extra full şok ve fişekle olabilir ama 80 metre çok zor
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2014, 12:15:58 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
Av yaptığınız bölgeyi değiştirin, bende tahtalı avını çok severim, bugüne kadar gözlemlediğim kadarıyla belirli bölgeyi mesken tutan sürü gün içinde rutin olarak hemen hemen belirli yerlerde gezer.Örnekle açıklarsak sabah yemlendiği yer, öğlen durakladığı bölge veya gece için kalacağı yer belirlidir.Ancak bu durum ürkmemiş bir sürü için geçerlidir.Aynı bölgede av yapıp başarılı olursanız sürü o bölgeyi bir süre sonra terk edecektir.Gizlenmede sürünün geçiş yolunu bulmak kadar önemlidir. Bilirsiniz ki tahtalı sürüsündeki gözcüler keskin nişancılar gibi en ufak hareketi farkeder.Fişekte ise avın ilk açıldığı zaman dahi olsa 32 gram ve 7 numara altına düşmemenizi tavsiye ederim.Ben genelde jk6 barutlu cheddite kullanıyorum.İnanın tahtalı avı için başka fişeğe ihtiyaç duymazsınız. Cheddite jk6nın tek dezavantajı 32 gramının olmaması(yada ben bulamadım) bu yüzden tahtalıya daima 34 gr kullanırım.Havanın sertliğine görede saçma numarasını büyütürüm ki en fazla 5 numaradır. Daha kalın saçmaya gerek yok.Tüfeğinize full şok taktığınız zaman bu fişekle 45-50 metreleri zorlarsınız ama 80 metre için pek şans yok gibi :)
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2015, 21:59:13 Gönderen: Berhan PINAROĞLU »
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
Bunun sonu yok insanoğlu hep daha uzağı hedefliyor.
Fişeklerimiz 80-100 metreyi vursa bu kezde 150 metreyi sorarız.
atacaksan 60-80 metreye linkteki fişeği at he daha ucuz yolu varmı dersen
hiç fişek atmamak en mantıklısı. 

http://www.e-temin.net/?urun-209-cheddite-100-metri-av-fisegi

bak buradada normal fişekten farkını görebiliyorsun

« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2014, 13:01:12 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Eyüp TERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yorumlarınız için teşekkür ederim cheddit fişeği deneyecem özkursan fabrikasının sahibi tanıdık biri bana tavşan özel fişeğini çok övdü ama çelik saçma zamanla tüfeğe zarar verir
1982-Sakarya

Çevrimdışı Süleyman MUSUL

• AvlakForum Üye
  • *
  • İncesuluyum , olmazoluyum . . .
İstersen 181 cm namlu olsun en iyi avrupa tüfeklerde bile 40 metreden sonrası şans diyebileceğimiz vuruşlardır. Vurulmaz mı vurulur ama 10 da 1 mi olur 20 de 1 mi muallak.  ben şahsen 40 metreden sonra atış yapmam çünkü yaralı gitme şansı yüksek oluyor. Yaralı hayvanın çektiği ızdırabın şekilleri aklıma gelince de moralim bozuluyor. Bence atışlarımızı şansa değil sağlama almaya çalışalım. Bütün av hayvanlarımız ve hayvanlarımız canımızdır değerlimizdir.

Bravo.
Aklıma , sisin çöktüğü , tipinin başladığı , ama yaralı diye avımı dağın tepesinde ellerim mosmor , 3 saate yakın takip ettiğim ve gece ile evime döndüğüm gün geldi. Isınayım diye yanıma fazladan aldığım atlet ve sırt çantamı yakmıştım.
"Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi...
bilmez ki sorsun, bilse sorardı."
Zor günler içinde öyle bir zorbey ol ki karanlıklara ışık tut . . .Türk oğlu !
İHRAÇ FAZLASI ÖZELHAREKAT POLİSİ !!!

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
çelik saçma filan aksiyon arama bence :) atacaksan bu fişeği at yada hiç atma.
yerli fişeklerin gücüne de asla o mesafelerde güvenme. 1 atarsın gözüne filan denk gelir
düşürürsün düştü diye diğerlerini yaralı yollarsın.
Ben kendimi bu fişekten alacak kadar hiç hırslı bir avcı olarak görmedim. ama alanlardan methini
çok duydum. 10 tanesine 40 lira bu fişeğe verip kendim yiyeceğime (hanım - kız av hayvanı yemez) alırım çoluğumu 
eşimi 40 liraya bursada bir pazar sabahı babalar gibi köy kahvaltısı yaparım herkes doyar.
fişeğe 1-1.25 liradan fazla para vermenin karşısındayım.
he tek kurşun olur ondada tüm gün atacağın oda bulursan sürek sana denk gelirse 1-2 kurşun olduğu için istediğini al.
benim nacizane fikrim bu.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 21:01:21 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
yıllardır bu av ve mesafe işi ile uğraşan biri olarak pek vakit kaybetmemenizi  tavsiye ederim.yüksek geçen kuşları bilhassa 40 metre üzeri kuşları vurmak en çok şansa girer...ancak şansı arttırabilirsiniz..ben 100 metri fişeğini kullanmış kuşta vurmuş ancak modifiye ederek daha iyi randıman aldığımı söyleyebilirim...piyasada kova tipli tabir edilen fişekler bu işte en iyisi bornaghi
 http://www.fisekmarket.com/default.asp?git=9&urun=2146#.U8K6qEDm4R4   ve bulabilirseniz nobelsport speed 34 var....deneyimlerime göre soğuk hava şartlarında en iyi fişekler Winchester superspeed 36   Lambro biturbo Lambru Blue ve Glavpatron 34 gram fişekler...
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Eyüp TERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bornaghi ile chedette 100 metriyi bu sene deneyeceğim ben 34 gram mirage jk 6 attım 34 gram rc attım 35 gram rc jk 6 attım 40 gram 52 gram mirage attım olmadı bornaghi ile chedette de olmazsa seneye ya Bi tane ideal çifte bulursam alacam
1982-Sakarya

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• AvlakForum Üye
  • *
Tahtalı ulaşılması ve vurulması zor olduğu için  benimde sevdiğim avlardan biridir. >:D saçmaya dayanıklı bir av kuşu hatta bence çelik yelek bile kullanıyor ola bilirler. ;D
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

Çevrimdışı B.Ulaş EREN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
namluya gerek yok bence 66 namlu ata neo yu al fısek olarak lambro 34 gram dırect al 7.5 numara veya lambro 32 gram 7 no keçe tapa daha mı olmadı 100 metri chedıtte bak bakalım dusuyomu dusmuyomu havada buzulup atışta sağlamsa full sok veya 3 no şok kardeş yapıştır bak bakalım yaralımı cansızmı dene gor :)
  • D.K MAYA
ULAŞ EREN
Antalya / konyaaltı

Çevrimdışı Atila KAĞNICI

• AvlakForum Üye
  • *
ağaca çık
Atila KAĞNICI
1981AFYONKARAHİSAR

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ağaca çık

Günün en pratik çözümü  ;D
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı B.Ulaş EREN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
aman kardeş ağaca çıkma aman akıl ısı degıl aman:)
  • D.K MAYA
ULAŞ EREN
Antalya / konyaaltı

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
roket at roket

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
yıllardır bu av ve mesafe işi ile uğraşan biri olarak pek vakit kaybetmemenizi  tavsiye ederim.yüksek geçen kuşları bilhassa 40 metre üzeri kuşları vurmak en çok şansa girer...ancak şansı arttırabilirsiniz..ben 100 metri fişeğini kullanmış kuşta vurmuş ancak modifiye ederek daha iyi randıman aldığımı söyleyebilirim...piyasada kova tipli tabir edilen fişekler bu işte en iyisi bornaghi
 http://www.fisekmarket.com/default.asp?git=9&urun=2146#.U8K6qEDm4R4   ve bulabilirseniz nobelsport speed 34 var....deneyimlerime göre soğuk hava şartlarında en iyi fişekler Winchester superspeed 36   Lambro biturbo Lambru Blue ve Glavpatron 34 gram fişekler...
POLAT BEY,e katılmakla birlikte
lambro fişeklern hiç kullanmadım ancak
winchester super speed,, nobel sport speed ve b&p extra longe range 36 gr fişekler soğuk havalarda ve uzak sayılabilecek 50-60 mt mesafelerde uygun şok kombinizasyonu ile her tür avda (ördek,,kaz,,tahtalı,,tavşan) gayet randımanlı kullanılablecek fişekler
ancak 80 mt HER TÜR FİŞEK İÇİN FANTAZİ OLUR....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Eyüp TERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Lambro fişekleri hiç duymamıştım ama dun geceden beri çok araştırdım çok aklıma yattı o fişeklerden kesin alacam
1982-Sakarya

Çevrimdışı Fatih COŞKUNÇAY

• Müdavim Üyemiz
  • Dirilerin Başında Koşmayan Ölülerin Peşinde Yürür.
    • Avcıların buluştuğu nokta
Alacağım en son fişek bile değildir yunan fişekleri. alana hayırlı olsun.
  • Ata Neo Modern Gold 3 oto 12 cal.
  • Genç Huğlu Custom Shop SxS 12 cal.
  • Huğlu 701 gb oto 20 cal.
  • Remington 11-87 Premier 12 cal
  • Franchi 20-12 cal. U/A
  • Deutsch Drahthaar(Üstün Alman Mühendisliği Harikası)
M.Fatih COŞKUNÇAY
1983 KAYSERİ

Çevrimdışı Eyüp TERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Rodwell fişeklerin ekonomik olanlarıda yunanistn da üretiliyor patlaması falan sert ben memnun kalmıştım arkadaşların tavsiye ettiği bütün fişeklerden birer kutu alacam 50-60 metreden 3 ve Full şokla deneyecem en iyi randıman verenden almaya devam edeceğim
1982-Sakarya