Gönderen Konu: ATICI DOSTLARIMIZA TÜFEK VE FİŞEK BİLGİLERİ.  (Okunma sayısı 33611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
ATICI DOSTLARIMIZA TÜFEK VE FİŞEK BİLGİLERİ.
« : 01 Temmuz 2011, 14:44:28 »
yorumlarda sıkça okuyorum tüfeğin ve fişeğin önemi nedir diye bilgim doğrultusunda açıklamaya çalışayım.

suat çalışkan arkadaşımız tüfeğin çok önemli olmadığını yazmış .
kesinlikle çok önemli avrupa silahlar bu konuda çok sağlam bizim yerli tüfeklerimizde kalite yeni yeni oturmaya başlıyor yinede tetik mesafeleri halen çok uzak iğne kırma çift patlama kısa zamanda boşluk yapma bant kalkma gibi sorunları poligonlarda sıkça görüyoruz.

o yüzden avrupa silahlar özellikle beretta, browning,perazzi,rizzini,winçhester,gibi kendini ispatlamış
iyi atıcıların elinde bir çok önemli dereceler almış silahlardır.

bütçesi uygun olan arkadaşlara bu markaları tafsiye ederim.

yerli üretimde ise sağlam olan akus osso 3,huğlu BE 101 trap,büyük huğlu tetik sistemi çıkan trap skeet silahları,ve mürsel tanık ustanın yaptığı silahları tafsiye ederim.

trap için 76 namlu 2/1 skeet içinse 71 sk sk şoklu silahları öneririm.
bazı arkadaşlar ben 71 namlu alayım hem trap atarım hem ava giderim der bu yanlış 71 ile atış yapılmaz
yada atma boşuna masraf yapma silah amaca uygun olmalıdır.

fişek konusunda önerim en azından antremanlarda kaliteli standart olan yerli üretim fişekler kullanılabilir
ben 4 yıl yaf süper trap ve f1 trap kullandım bu konuda sponsorluk anlaşmamızın yanı sıra çok sağlıklı ve
standardı değişmeyen fişekler üretiliyor gönül rahatlığı ile kullanıyorum .
bir çok atıcı antremanları beğendiği yerli üretim ile veya avrupa olan uygun fiatlı fişeklerle yapıyor
yarışmalarda ise mirage boldor,pro extra,grand itali,rc red shot ,rc 4 ,fiocchi offical trap gibi rakamı ve standardı yüksek fişekler tercih ediyor.
yavaşçalarda bunu gözlemleyerek çok özel olan % 5 antimonlu ve diğeri olan bakır kaplama yine %5 antimonlu fişek ithal ederek atıcıların hizmetine sunmuştur.çok yakında tüm yarışmalarda göreceğinizi sanıyorum.
antimonlu fişek saçma olarak fiatı çok katlıyor rakam yükselmesinin sebebide budur.
yerli üretimde bu saçma kullanılamıyor.saçması çok pahalı ve az üretiliyor11 tl ye aldığınız yerli trap fişeği
antimonlu olduğunda 14 tl ye çıkar antreman için bu denli yüksek fiata gerek yok artık fişekler ne marka olursa olsun atılabilir konumda aradan sıyrılmış özellikleri sağlanmış tepmesi az grupmanı toplu,sürati hızlı yapılan fişek ön sırada yarini almıştır .
bunun en güzel örneği yaf cheddite süper trap ve f1 trap tabiiki seçim atıcak olan kişilere bağlıdır istediği fişeği atabilirler bunlar sadece benim önerilerim.

yeni başlayanlar için hata yapmamaları para ve zaman kaybetmemeleri açısından faydalı oalbilecek sabit konularda açtığım konuları okurlarsa fayda göreceklerdir.
yine avcı dergisini ilk sayılarındada benzer konuları işledik okumalarını tafsiye ederim saygılarımla

Erdal ÇİFTÇİ
1969 izmir 0 532 382 32 17

The following users thanked this post: Gürkan ONAT

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
Ynt: ATICI DOSTLARIMIZA TÜFEK VE FİŞEK BİLGİLERİ.
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2011, 14:50:05 »
bilgilendirme için teşekkürler Erdal bey rast gele ...
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Cihan ŞEN

• Müdavim Üyemiz
  • Kınalı kekliğim uç uçabildiğin kadar!
    • Benim sitem
« Yanıtla #2 : 01 Temmuz 2011, 15:53:02 »
Abi verdiğin güzel bilgiler için teşekkür ederim
Cihan ŞEN
1976 istanbul-Alaşehirli Avcı

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2011, 10:32:57 »
ben teşekkür ederim yorumlarınız için teşekkürler.
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2011, 11:57:54 »
Ellerine sağlık Erdal ustam..Bu aralar sıkça sorulan bir konuya değinmişsin..
Birkaç kelam da ben edeyim izninizle..
Tüfek seçimi sırasında pek çok arkadaşın '  Yaw Avrupadaki tüfek de bu değil mi oda vuruyor bu da vuruyor '  dediğine şahit oluyorum.Ben de onlara ' BMW araba da TOFAŞ araba değil mi o da gidiyor bu da gidiyor ' diyorum.O anda arkadaşın zihninde çakan şimşekleri tahmin edebiliyorum :)

Herşeyden önce silah seçimi sırasında namlu çeliğinden tuttun da taa ucundaki arpacığa kadar incelemek gerekir.Örneğin atış tüfeklerinde dünya devi sayılan PERAZZİ'yi incelediğimzde tetik grubu ve namlu konusunda ilk sırada yer aldığını görüyoruz.Poligonda beklenmeyen bir tetik grubu arızasında kolayca takıp çıkarılabilen mekanizması sayesinde atışlarınıza  devam edebiliyorsunuz.Keza namlusuna baktığımızda hassas bir şekilde honlandığını görüyoruz ve bu da çok iyi bir grupman ortaya çıkarıyor.Aynı şekilde kilit sistemi de binlerce atışa dayanıklı bir şekilde üretiliyor.Bunların hepsini bir arada oluşu da doğal olarak maliyeti yükseltiyor.
Bir başka örnek BERETTA'nın atış tüfeklerine baktığımızda teknolojiyi çok iyi bir şekilde tüfeklerine yansıttığını görüyoruz.Ama kilit sistemi konusunda bazı şikayetleri duyuyorum ne kadar doğru bilemiyorum.
Bunların yanı sıra WINCHESTER, BROWNİNG, KRIEGHOFF, REMİNGTON, BAİKAL, RİZZİNİ gibi firmalarında kaliteli atış tüfekleri üretiğini görüyoruz.

Yerli piyasaya baktığımızda bana göre HUĞLU bu konuda başı çekiyor.Ayrıca son zamanlarda Mürsel Tanık ustanın yaptığı tüfeklerin de methini çok duydum.AKÜS'ün Osso modeli de son zamanlarda epey tutulan tüfekler arasında.Kalite ve işçiliğe gelince Avrupa standartlarına giderek yaklaşıldığını düşünüyorum.Haliyle bazı ürünlerinde fiyatlarında artış oluyor.

Atış tüfekleri av tüfeklerine göre daha farklı bir sisteme sahip olduğu için yerli üreticilerin atış tüfekleri için ayrı bir Arge bölümü oluşturması daha mantıklı olacaktır.Bu sayede istenilen kalite daha çabuk yakalanacaktır diye düşünüyorum.

Fişek seçimi konusunda Erdal ustama katılıyorum.Antrenmanlarda binlerce fişek atıldığı için daha ucuz fakat kaliteli fişekler kullanılması daha mantıklı oluyor.Birkaç sene önce federasyon bize antrenman için MECA'nın trap fişeklerini vermişti.Gayet yumuşak patlıyor ve barutun neredeyse hepsi yanıyor.Kesinlikle tavsiye ederim.Ayrıca YAF F1 de antrenman için uygun fişekler arasında.Federasyona bağlı yarışmalara gelince Pellagri Competition One, Mirage T2, RC 4 Champion gibi biraz daha kaliteli fişekler kullanılması daha uygun oluyor.

Sonuç olarak NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE diye düşünüyorum :)
Tekrar ellerine sağlık Erdal ustam..
Rasgele..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 06 Temmuz 2011, 09:25:42 »
çok güzel açıklamışsın burak kardeşim katkından dolayı teşekkür ederim.

ama nedense bu derece önemli bir konuya mesajların yetersiz olduğunu görüyorum arkadaşlar genelde ne bulursa atıyor galiba verilen fikirler hakkında alışveriş olmuyor.
mantıksız araştırmadan alınan fişek veya tüfek maddi zararla kapanacaktır.

medaratör olarak bizler görevimizi yatık diyorum
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 06 Temmuz 2011, 11:48:27 »
sn Çiftçi ülkemiz  şartları göz önünde bulundurulduğunda maddi olarak herkesin gücü bu dediğiniz markaları  almaya yetmiyor.av sezonunda atacak fişek almaya  parası olmayan arkadaşlar biliyorum.bu şartlarda bu spora  yeni başlayacak arkadaşlar için  piyasa  malı diye tabir edeceğimiz yerli bir tüfek  uygun olacaktır.ki bir çoğu dediğiniz gibi  av tüfekleriyle bu işi yapmaya  çalişiyor amatör olarak. kendi fikrim  av tüfeği av   yapmaya trap tüfeklerinide müsabakalarda kullanılması taraftarıyım.ama öylemi malesef öyle olmuyor.tabiki  avrupa bir tüfekle yerli bir tüfeği  kalite konusunda kıyaslayamam ama genel tabir  av tüfeklerinde etkili bir menzil in  saçma için ortalama 35mt olduğunu  düşünürsek ki ben öyle düşünüyorum menzil  çok fark etmeyecektir. geriye kilit  sağlamlık  işçilik  gravür  ve marka ismi kalırki bence  en önemlisi markadır. çünki iyi bir marka  her zaman malının arkasında duracaktır.bir avrupa tüfek alıp  sıkıntıyla karşılaştığınızda  adamlar marka olmanın kalitesini  servisleride gösteriyolar.yerli üreticilerde bu süreç  çok daha sıkıntılı.yazılarınızı yakinen takip ediyorum .eksik veya yanlışlarım olusa  eleştiriğe açığım.ne demişler bilgi paylaştıkça değerlidir.
  sn sezer ayrıca  mercedes ve tofaş arasındaki farkıda çok iyi bilirim  o konuyada  ayrıca merakım vardır. saygılarımla

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #7 : 18 Temmuz 2011, 14:17:06 »
Zihninde şimşekler çakan arkadaş derken sizden bahsetmedim Suat bey yanlış anlaşılmak istemem..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 19 Temmuz 2011, 09:59:10 »
suat bey size kesinlikle katılıyorum durumu daha zayıf arkadaşlarmızın yaptığı masraf boşa gitmesin diye yaşayarak edindiğimiz tecrübeleri anlatmaya çalıştık yerli üretimde birkaç firma dışında ağlıklı tüfek göremedim
gördüklerimde arıza sebebiyle aklımda kaldı emeklerimiz ve maddiyatımız boşa gitmesin derim saygılarımla
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Temmuz 2011, 10:24:38 »
Bilgilendirme için teşekkürler Erdal abi. Güzel faydalı bilgiler. Fişek Yaf, tüfek huğlu. Yinede olmuyor ;D ;D Tüfeği Perazzi, fişeği RC yapsak yinede olmayacak gibi ;D ;D

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA

Çevrimdışı Hüsamettin COŞKUN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 22 Şubat 2012, 14:10:29 »
Bazı fişek markalarında Örneğin Mirage BO'L DOR gibi kesik tapa teknolojisi olduğu yazıyor bu tam olarak ne anlama gelir? Avantajı veya dezavantajı nedir?
Hüsamettin COŞKUN
1979 Denizli-Muğla

Çevrimdışı Suat AYNAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 23 Şubat 2012, 11:30:23 »
Erdal kardeşim bu işe emek veren aynı zamanda da gönül vermiş profesyonel bir atıcımızdır.Kendisinin bu nacizane fikirleri paylaştığından ötürü teşekkür ediyorum.
Suat AYNAS
1979 İZMİR

Çevrimdışı A.Zeki KARABIYIK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 23 Şubat 2012, 15:31:17 »
Tam manasıyla tüm ayrıntıları yerine getirerek atıcılık ile uğraşanları gıpta ile izlerim. Ucundan kıyısından başlasam diye niyetlenirim ama (işte ama'ya geldi yine) maddiyat müsade etmiyooooor. ):
A.Zeki KARABIYIK
1980 EDİRNE

Eğer Çekemezsen Gülün Nazını Ne Dikene Dokun Ne Gülü İncit

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 06 Mart 2012, 09:19:59 »
son zamanlarda boldor mirage kullanıyorum baya bi pahalı ama çok fazlasıyla netice alıyorum ve bazen şaşırıyorum bu fişeğin içine ne koymuşlar diye hem tepmiyor hem çok üst düzey etkili

2011 de ilk defa türkiye şampiyonasında kullandım 117 attım bu kadar etkili olabileceğini düşünmemiştim.

üretenleri tebrik ediyorum

gitgide türkiyedede bazı firmalar bu konuda çalışmalar yapıyor
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #14 : 06 Mart 2012, 09:30:40 »
Suat kardeşim yorumunda çok haklısın.  Ama tüfek çeliğinin de, mekanizmalarının da kalitesi çok önemli.  Eşimde 35 ve 20 yıldır kullandığı yerli tüfekler var. Mükemmel çalışıyor. Bazı firmalar bu işe çok özeniyor.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 06 Mart 2012, 10:01:52 »
Bazı fişek markalarında Örneğin Mirage BO'L DOR gibi kesik tapa teknolojisi olduğu yazıyor bu tam olarak ne anlama gelir? Avantajı veya dezavantajı nedir?

mirage bold or un tapası nın diğer mirage fişeklerin tapasından bir farkı yok..kesik tapa derken tapayı açılması gereken yerler dışında kesikler atmışlar buda 25 metre gibi bir mesafede normalden 10-15 cm daha iyi bir grupman sağlar..
diğer farkı kullanılan kapsül en hassas kapsül barut ise geri tepmesi az olan nobel c7 serisi barut var..önemli olan saçmaları ..iyi kaplanmış saçmaları bozulmadan hedefe gidiyor.saçmalar çelik yada nikel değil kurşunu kaplamışlar..bu yüzden gerçekten etkili bir fişek..

hosting images
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 21 Mart 2012, 14:26:56 »
tebrikler
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Hüsamettin COŞKUN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 02 Nisan 2012, 13:29:03 »
Atıcılıkta her kişinin atış şekli farklı kimisi uzak mesafelerde kimi ise çok yakın atıyor. Yakın ve uzak atanlar için fişeklerin kaç metrede nekadar dağılım yaptığıda önem kazanıyor tabiki. Ustalarımızdan bildikleri trap fişekleriyle alakalı daha yakın veya daha uzak ta dağılımlarıyla alakalı bilgiler alabilirsek çok iyi olur.
Hüsamettin COŞKUN
1979 Denizli-Muğla

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 02 Nisan 2012, 16:42:42 »
Atıcılıkta her kişinin atış şekli farklı kimisi uzak mesafelerde kimi ise çok yakın atıyor. Yakın ve uzak atanlar için fişeklerin kaç metrede nekadar dağılım yaptığıda önem kazanıyor tabiki. Ustalarımızdan bildikleri trap fişekleriyle alakalı daha yakın veya daha uzak ta dağılımlarıyla alakalı bilgiler alabilirsek çok iyi olur.
sn.çoşkun yakın atış yapılabiliyorsa ne ala 20-25mt içerisinde ne marka atarsan at farketmez ancak uzak atıyorsa bir insan 30-35 ve üzeri mt ler için kaliteli fişek şart kere şart buda nacizane benim görüşüm....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 02 Nisan 2012, 19:03:21 »
sn.çoşkun yakın atış yapılabiliyorsa ne ala 20-25mt içerisinde ne marka atarsan at farketmez ancak uzak atıyorsa bir insan 30-35 ve üzeri mt ler için kaliteli fişek şart kere şart buda nacizane benim görüşüm....

hakan bey doğru söylüyor...yine de her zaman antimonyum kaplı saçma ve nikel saçmalar her zaman daha iyi netice veriyor.iyi bir trap atıcısı zaten 20-28 metre içerisinde ilk atışını yapıyor.bu mesafede iyi bir grupman yapabilen her fişek iş görüyor.bu mesafeden sonra atıcının vurma şansı % 40 lara düşüyor ki iyi bir fişek bu oranı en fazla % 50 ye çıkarıyor.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Bülent KARAKUŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 04 Nisan 2012, 21:57:42 »
 verdiğin güzel bilgiler için sagol erdal  ...... O0 O0
Bülent KARAKUŞ
1967-GEMLIK-BURSA

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
  • hayat kimseyi kıracak kadar uzun değildir
« Yanıtla #21 : 04 Nisan 2012, 23:00:28 »
aynen erdal bey katılıyorum
tüfeğin kalitesi çok önemli ; benim ilk trap tüfeğim yerliydi ve 3 seri attıktan sonra hafif dayak yemiş gibi oluyordum sonra bi 682 im oldu ama bilmediğimizden yüksek bant almışız (x-trap) hiç alışamadım 19/20 lerden 8/9 lara düştüm fakat tüfeği elime alır almaz dengesini ve ağırlık dağılımının hoşluğunu hissetmiştim
ve 4 seri attığım oluyordu ve hiç bir  şekilde üzmüyordu beni sadece yüksek bant olduğu için beceremedim herhalde , neyse verdim onu yine bi yerli tüfek kullanıyorum şimdi  fakat 18 i (ve namlunun üzerinde iç şoklarını yazan bir ibare göremedim 18,3 mü 4 mü bilmiyorum birde 76 yatak bu tüfek mobil şokta var 3 e1 kullanıyorum şu an ama istinyede bir arkadaşım 76 yatak olmaz aslında trap tüfeğinde dedi sizinde düşüncenizi almak istedim  ) geçemiyorum yine kesinlikle bi 682 im olsa (bu sefer düz band bulacağım inşallah...) 20 nin üstüne çıkarım diye düşünüyorum
öyle iddialı falan müsabakalık bi durumum da yok ama bu işe gönül vermiş biri olarak 22/23 atarsam da keyfine varacam bu işin
fişekte ise  eskiden ne güzel fiocchi nin kolisini 75 liraya alırdık (officallarda 80-85 olurdu en fazla ) 3/4 koli aldımmı senelik müsabakalarada katıldığım olurdu antremanada yeterdi şimdi o kadar çok çeşit olduki hangi birini deniyelim diyede şaşırdık  ama şu mirage boldor u merak ettim doğrusu senelik fişeğim olmasına rağmen bi kolide bundan alıp deniyeyim (koliside 170 lira artık kıyacas paraya)

teşekkürler bilgilerinize

BOL KIRIKLI TOZ OLAN PLAKLAR DİLERİM

Ali LORTOĞLU
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı Faruk AKÇINAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 04 Nisan 2012, 23:22:36 »
Bilgilendirmeler için teşekkürler.
  • Beretta S56 20 Cal.
  • Beretta 391 Urika 20 Cal
  • Akus Elite Lux 20 Cal Çifte
  • Stoeger M3000 Peregrine 12 Cal
  • English Setter
Faruk AKÇINAR

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 05 Nisan 2012, 10:17:13 »
Ben yıllarca b25 a2 browning trap kullandım 1990-1996 arası..sonra ara verdim..2008 de yerli tüfekleri denedim ama pek tat alamadım.at tan inip eşşeğe beinmeye benzedi..denge-bant-tetik hassasiyeti-ejektör sorunu vs derken tekrar browning 525 hemen ardından browning cynergy kullandım atışlar eskisi gibi oldu ancak bazı nedenlerden dolayı tüfeğimi elden çıkardım bu yıl atmayı düşünmezken geçen hafta merak ettiğim ilgimi çeken AKUS TRAP aldım..ilk serim 25/21 di.hiç yadırgamadım.gerçekten güzel bir tüfek yapmışlar..nacizane bir browning sevdalısı olarak gözlerim geniş browning tipi banta alışık olduğumdan sadece banta alışmaya çalışıyorum..bu hafta 25/20  15/13 gibi skorlar attım.

atıcı arkadaşlara yerli tüfek tavsiyem
1- AKUS TRAP
2-BÜYÜK HUĞLU
3-HUĞLU 101-BE
4-AKDAŞ TRAP

FİŞEK konusunda bölgemizde en çok tercih edilen model Mirage BOLD'or olmaya başladı bunun en büyük sebebi tepmesi az olması ve saçmaların hepsinin tam yuvarlak ve sert bir malzeme ile kaplı oluşu..bu da iyi bir grupman demek..

İTHAL FİŞEKLERDE

1- Mirage BOLD'OR
2-Mirage PRO EXTRA
3-Cheddite ORO (bakır kaplı)
4-Cheddite Mach 3
5-Fiocchi Official
6-Fiocchi Top Black
7-Mirage Comp. T2
8-RC 3 champ
9-RC 1 comp.
10-Rio Target
11-rc 4 red  shot
12-mirage red nickel

tercih edilen markalar.. piyasada yeni bulunan LAMBRO trap ise kendim denedim tepmesiz yormayan bir fişek denemek isteyen arkadaşlar gönül rahatlığı ile deneyebilir.SAGA SOLERA gayet güzel bir fişek..aslında benim favorim Sellier Bellot Super trap ancak piyasada bulmak zorlaştı tekrar gelecek biliyorum yakında...
B&P - Rottweil - Bornaghi -Remington - Winchester- Federal markalarınında trap fişekleri var. ancak şu anda yaygın bulunamıyor.

Yerli fişek sanayimizde trap fişeği konusuna duyarsız değiller..

YAF (yavaşçalar ) bu sene iddialılar..bir çok ithal fişekten hızlı fişek yaptıklarını söylüyorlar.ÖZKURSAN da aynı iddia ile piyasadalar.ME-CA fişekleri eski Milli atıcımız ENGİN HIDIR abimizin imalatı.O yapıyorsa her zaman iyisini yapmaya çalışır.ME-ca nın nickel kaplı fişekleride var.Sterling de Nickel kaplı üretimi var.MKE - JET -KAISER - ZUBER marka trap fişekleride poligonlarda yer alıyor.

Bana göre yerli fişekler ile ithal fişekler arasındaki tek fark saçma kalitesi..sonuçta barutu kovanı kapsülü itahl ediyorlar.bir tek saçma üretimi yerli.yerli saçma üretiminin antimonyum kaplama yada nickel saçmada ve saçmanın sertliği konusunda başarılı olduğunu düşünmüyorum.fişeklerin tamamını kestiğimde içlerinde tam yuvarlak olmayan saçmalar çıkabildiği gibi yarım saçma bile tek tük olsada çıktı.eğer saçma problemi hal olursa ithal fişek tercih meselesi olmaktan çıkacaktır diye düşünüyorum..

« Son Düzenleme: 05 Nisan 2012, 10:24:16 Gönderen: Polat OLUR »
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
  • hayat kimseyi kıracak kadar uzun değildir
« Yanıtla #24 : 05 Nisan 2012, 10:28:46 »
aynen polat bey
yerli tüfekle ithal tüfek kullanımı  murat 131 kullanmakla mercedes kullanmak gibi birşey

akusu bende merak ediyorum perazzi tarzı birşey yapmışlar sanki ama fiyat yine 3000 liralarda yanılmıyorsam
bu paraya birazcık daha ilave edip temiz bir 682 alınır diye düşünüyorum  ama yine de fuarda görürsem bi incleyecem akus u da bu hafta inşallah

fişek te bende meca atıyorum ama şu boldor u haftaya bi deneyecem

rastgelsin herkese

« Son Düzenleme: 05 Nisan 2012, 10:30:11 Gönderen: Alil ÖRTOĞLU »
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul