Gönderen Konu: SETTER STANDARDI İLE İLGİLİ SETTER IRK DERNEĞİ YÖN. KUR. KARARI.  (Okunma sayısı 16274 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zafer KESENDURAN

• Müdavim Üyemiz
ENGLISH SETTER IRK DERNEĞİ YÖN. KUR. KARARI.
Bilindiği gibi menşei ülke Büyük Britanya kinoloji kurumu "British Kennel Club" tarafından hazırlanıp, FCI tarafındanda onanmış bulunan English Setter / İngiliz Setter Irk Standardı gereği, bu ırka mensup köpeklerin omuz yükseklikleri Dişiler için 61 ila 65 ve Erkekler içinde 63 ila 68 cm arasında olmalıdır. Ancak gerek birçok FCI üyesi ülkelerdeki ve gerekse ülkemizde bu FCI üyesi ülkelerden ithal edilmiş olan köpeklerin durumları göz önüne alındığında özellikle çalışan av yapan bu ırka mensup köpeklerin çoğunluğunu English Setter ırk standartlarında belirtilen bu ölçülerden küçük oldukları gözlenmektedir. Bu sebeple ve söz konusu ırkı Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu'nda temsil etmekte olan derneğimiz Yön.Kur. olarak ırka mensup ve Kıf Soykütüğüne kayıtlı bulunan "dişi köpeklerdeki omuz yüksekliği 55 cm ve üzerindekilere "erkek köpeklerdende omuz yüksekliği 57cm ve üzerindekilere" üretim izni verilmesine ve işbu kararımızın Kif Yönetimine'de bildirilmesine Yönetim Kurulumuz tarafından karar alınmıştır.

ENGLISH SETTER IRK DERNEĞİ YÖN. KUR.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2011, 11:15:22 Gönderen: Zafer KESENDURAN »
zafer kesenduran 1963 seferihisar izmir

Çevrimdışı Serkan TAŞTAN

• AvlakForum Üye
  • *
herhalde kif teki ustadlar avci köpeklerin boy standartını gayriresmi kabul etmişti. resmi olarakta kabul etmesi Türk avci camiası adına sevindirici. en azından italyadan gelen ve üretim izni almış yavrular rağbet görecektir, boy hariç diş yapısı ve kalça problemleri herkezin kabul ettiği, üretilecek köpekte olmaması gereken kusurlar, önemli bir aşama kaydedilmiş, kutlarım. 
Serkan TAŞTAN
1973 İSTANBUL

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
aklın yolu birdir demişler...geç kalınmış bir karar....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Kaya TAMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
ZAFER ABİ BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER SANA VE GÖKHANA KATILIYORUM KÖPEĞİN YETENEK VE MEZİYETİ BOYLA SINIRLANDIRILMAMASI GEREKİYOR  GEÇ AMA DOĞRU KARAR
Kaya TAMİRCİ
1966 izmir

Çevrimdışı Halil ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcı köpeğiyle nam yapar
FCI standartlarına uymayan kırma köpekleri türkiyeye getirip sonrada bunlara uygun standart belirlemeye çalışılmasını komik buluyorum.seterler çalışan köpek de pointerler kurzhaarlar drahthaarlar çalışmayan köpeklermi?onlarda neden standartlar değişmiyor?
Halil ÖZKAN
1976-Çanakkale-İKAMET İSTANBUL

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
[
FCI standartlarına uymayan kırma köpekleri türkiyeye getirip sonrada bunlara uygun standart belirlemeye çalışılmasını komik buluyorum.seterler çalışan köpek de pointerler kurzhaarlar drahthaarlar çalışmayan köpeklermi?onlarda neden standartlar değişmiyor?

çümkü seter köpeklerin genetiğiyle fazla oynanıyır da onda pointerlerde öyle değil malesef
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

Çevrimdışı Ahmet YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
ZAFER ABİ BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER SANA VE GÖKHANA KATILIYORUM KÖPEĞİN YETENEK VE MEZİYETİ BOYLA SINIRLANDIRILMAMASI GEREKİYOR  GEÇ AMA DOĞRU KARAR
Ahmet YILDIZ
1981 KOCAELİ KARTEPE

Çevrimdışı Bilal PAZVANT

• AvlakForum Üye
  • *
Setterlerde tarihinden gelen bir ayrım var.Birincisi Çalışan manasına gelen Working diye tabir edilen daha ufak tefek yapılı ama hızlı köpekler.Diğerleri ise Şato köpeği diye tabir edilen daha boylu seterlerdir.Günümüzde genellikle güzellik yarışmalarında boy gösterenler bu köpeklerdir.Ustalar daha ayrıntılı bilgileri yazacaklardır.

Çevrimdışı Hasan ÜNÜVAR

• AvlakForum Üye
  • *
2 Gruba ayrılan English setter ırkı malum "working type" ve "show type" olarak 2 ' ye ayrılmıştır. Yalnız yanlış bilinen nokta ise, çalışan ırkların kısa olduğudur. Kısa değildir arkadaşlar, sadece show type setterlerden biraz kısa olmaları normaldir. FCI' ın belirlediği standartların dışında değildir. Zaten FCI, çalışan köpekleri de düşünerek bu standartları belirlemiştir. Tüm dünyanın kabul ettiği, yüzyıllardır süre gelen setter standartları nasıl bu hale gelir?
Hayırlısı olsun bakalım...
« Son Düzenleme: 17 Mart 2013, 19:54:11 Gönderen: Hasan ÜNÜVAR »
Hasan ÜNÜVAR
1983 İstanbul-Salihli-Beyşehir

Çevrimdışı Yakup DİLEKÇİ

• Müdavim Üyemiz
gecte olsa guzel bir karar zafer bey kolay gelsın.
Yakup DİLEKÇİ
1952 ÇORUM

Çevrimdışı Berkay PORSUK

• AvlakForum Üye
  • *
halil  bey pointerinde ırk  standartı  değişik heralde ?  ülkemizde  bir çok çeşit pointer var   bir bakın  elimizdeki köpeklere hangisi bir birine benziyor   solaro  dedikleri ile solitler  ırk standardına sizce uygunmu ?
2 Gruba ayrılan English setter ırkı malum "working type" ve "show type" olarak 2 ' ye ayrılmıştır. Yalnız yanlış bilinen nokta ise, çalışan ırkların kısa olduğudur. Kısa değildir arkadaşlar, sadece show type setterlerden biraz kısa olmaları normaldir. FCI' ın belirlediği standartların dışında değildir. Zaten FCI, çalışan köpekleri de düşünerek bu standartları belirlemiştir. Tüm dünyanın kabul ettiği, yüzyıllardır süre gelen setter standartları nasıl bu hale gelir?
Hayırlısı olsun bakalım...
hasan bey  tüm dünyanın kabul gördüğü standart diye birşey  yok . farklı  ülkeler  kendi ırk standartını belirlemiş bu sizin dediğiniz setterlerin ırk standartı yaklaşık 300 yıl önce yazılmış,  o standartlar  o gün şartlarına göre  herkesi tatmin ediyormuş, fakat zamanla  arabalarda olduğu gibi gelişme göstermiş bu günkü halini almış .
Berkay PORSUK
1977-Gemlik

Çevrimdışı Bilal PAZVANT

• AvlakForum Üye
  • *
Benim için yerden yüksekliğinin kaç santim olduğu önemli değil...önemli olan yüreğinin ne kadar büyük olduğudur  ;)