Gönderen Konu: İşte gerçek Antika Huğlu Koop. Tek Kırma...(Seri No'ya dikkat)  (Okunma sayısı 51575 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enes BAŞARAN

• Müdavim Üyemiz
  • Av avlayanın, kemer bağlayanın.

İşte gerçek bir efsane...
Rahmetli dedemin Huğlu Koop. Tek kırması (Ona da babasından kalmış bildiğimiz kadarıyla)
Halen takır takır çalışıyor. Rahmetli dedem ölmeden önce bana vermişti.

Birgün köyde saksağan civcivlerimize saldırınca bu tüfekle 10 numara saçma atmıştım,mesafe 40 metre vardı.
Kuş resmen paçavra oldu,iddia ediyorum bu tüfekteki yakıcılık yeni model tüfeklerde yok.

Üstadlardan yorum bekliyorum.

O0
  • Armsan A612 DW2 Slug Boar
  • Akkar 205 SP
1991-Sivas

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Aydın MERİÇ

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Dedenize Allah'tan rahmet diliyorum.
Gerçekten eskinin tüfekleri teknik olarak olmasa da av için iyiymiş.
1993 ERZİNCAN

The following users thanked this post: Enes BAŞARAN

CanSaka

• Ziyaretçi
Yerinde olsam bu tüfeği Huğluya gönderir guzelce bakımını yaptırır ve duvara asardım keşke banada dedemden böyle bir hatıra kalsaydı.

Çevrimdışı Enes BAŞARAN

• Müdavim Üyemiz
Yerinde olsam bu tüfeği Huğluya gönderir guzelce bakımını yaptırır ve duvara asardım keşke banada dedemden böyle bir hatıra kalsaydı.

Niyetim o yönde tüfek seri No'ya bakarak söylüyorum 1914 yapımı sanırım ama tam olarak imal yılını bilmiyorum.
  • Akkar 205 SP
1991-Sivas

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
İşinize karışmak gibi olmasında :)

Ben olsam bu tüfeği hayatta tamir,yenileme felan yaptırmam.
Bu tüfeğin özelliği klasik ve eski olması,gıcır gıcır tüfek istiyorsanız yeni bir tekli kırma alabilirsiniz  :)

Bence ithal bir yarı otomatik bile bunun kadar duvara yakışmaz :)
1993 ERZİNCAN

CanSaka

• Ziyaretçi
Niyetim o yönde tüfek seri No'ya bakarak söylüyorum 1914 yapımı sanırım ama tam olarak imal yılını bilmiyorum.
Fabrikaya danışmanda fayda var benim Huğlu otomatiğin de seri nosu 14 ile başlıyor.

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Silah tamircisi tanıdığım bu eski Huğlu tek kırmaların 70 li yıllara ait olduğunu söylemişti.
1980-Antalya

Çevrimdışı Enes BAŞARAN

• Müdavim Üyemiz
Fabrikaya danışmanda fayda var benim Huğlu otomatiğin de seri nosu 14 ile başlıyor.

Kardeşim tüfek seri numaraları üretildiği yılın son iki harfiyle başlar benim Akkar da 14 ile başlıyor yani 2014 armsan da 16 ile başlıyor.
  • Akkar 205 SP
1991-Sivas

Çevrimdışı Aykut ÇAKAR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kesinlikle fabrikaya gonderip ozelligini bozmayin bizdede 1946 yapimi tek kirma beretta var sudaki ordege siktigin zaman kusu resmen suyun icine sokuyor kiymetini bilin bu tufegin saygilarimla
1982-elazig

CanSaka

• Ziyaretçi

Kardeşim tüfek seri numaraları üretildiği yılın son iki harfiyle başlar benim Akkar da 14 ile başlıyor yani 2014 armsan da 16 ile başlıyor.

Şimdi anladım sağol benim oto 2014 model o zaman zaten alalı 2 sene oldu 2014 te aldım :)

Çevrimdışı Enes BAŞARAN

• Müdavim Üyemiz
Silah tamircisi tanıdığım bu eski Huğlu tek kırmaların 70 li yıllara ait olduğunu söylemişti.

Valla dediğim gibi tüfeğin tam üretim yılını bilmiyoruz net olarak sadece seri no ya bakarak konuşuyoruz.
  • Akkar 205 SP
1991-Sivas

CanSaka

• Ziyaretçi
Bu tek kırma Huğlunun ilk tüfeklerinden olsa gerek ozaman Bildiğim kadarı ile Huğlu 1914 te kuruldu.

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
huğlu koop. zaten 1950'li yıllarda üretime başladı yanılmıyorsam...ama farketmez hatırası olan bir tüfek bencede restore etmeyip bu şekilde muhafaza edin derim.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Enes BAŞARAN

• Müdavim Üyemiz
Bu tek kırma Huğlunun ilk tüfeklerinden olsa gerek ozaman Bildiğim kadarı ile Huğlu 1914 te kuruldu.

Bende öyle düşünüyorum dedeme babasından kalması da bu ihtimali güçlendiriyor.
  • Akkar 205 SP
1991-Sivas

Çevrimdışı Enes BAŞARAN

• Müdavim Üyemiz
Kesinlikle fabrikaya gonderip ozelligini bozmayin bizdede 1946 yapimi tek kirma beretta var sudaki ordege siktigin zaman kusu resmen suyun icine sokuyor kiymetini bilin bu tufegin saygilarimla

Ben bu tüfekle ruhsatı olmadığından dolayı av yapamadım ama bahçemizde civcivlerimize saldıran çok sayıda saksağan vurdum.

Kuşlara yaptığım otopside en çok ilgimi çeken şey saçmaların girdiği yerde kan olmaması ve saçma giriş yerlerinin simsiyah olmasıydı.
  • Akkar 205 SP
1991-Sivas

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
bakımını siz yapın wd 40 la falan pasını temizleyin.mekanizmayı falanda yağlayın.dışını hafif yağlı bırakıp duvara asın ve kullanmayın.bakıma falan göndermeyin orjinalliği bozulmasın hatıra olarak saklayın.
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
Bu tüfeklerle başladık ava grupman ve penetrasyonu inanılmazdır saınt etıen namlular fransadan 16 ve 12 calibre olarak farklı uzunluk ölçülerinde gelir (70-76 cm aralığında) huğluda gövde ve kundakları monte edilir tahta sandıklarda 10 ar adet bayilere gönderilirdi hemen gider hepsini yüzler kendimize uygun olanı seçerdik kendi yaptığımız MKE nin kağıt fişekleriyle şimdiki avrupa tüfeklerle bile atmadığımız mesafelere atardık gerçekten farklı tüfeklerdir bunlar kıymetini bilin.
« Son Düzenleme: 17 Mart 2016, 22:39:04 Gönderen: Abdullah ŞAHİN 07 »
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Enes BAŞARAN

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Değerli arkadaşlar
1914 senesinde Osmanlıca kullanıyorduk . Harf inkilabı daha yapılmamıştı . . Huğlunun ilk ürettiği fransız s.e kromsuz namlulu , gerçekten efsane tüfeklerinden  . Yaptığı avlara şahitlik etmişliğim vardır  . Önünden kolay kolay av kaçmaz . Gerçekten efsanedir .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tüfek 60'lı yılların ikinci veya 70'li yılların ilk yarısı imalatı.Aynısı akrabam olan büyüklerimde olduğu için biliyorum.Üzerinde Fransız'' Sentetien'' namlusu yazar.Çoğu 16 kalibredir.Bence fabrikaya göndermenize gerek yok.El kundağını ve dipçiğini sökün,tüm demir aksamını,namlu içi dahil güzelce mazot ile silin.dipçik ve kundağı takın öylece bırakın.Namlu içini harbi ucuna takılan tel bakır fırça ile sürtmeniz daha iyi olur.Hatıra olarak saklayın.
« Son Düzenleme: 17 Mart 2016, 22:42:59 Gönderen: Osman KÜÇÜKMUMCULAR »
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

Çevrimdışı Cömert ÖZEN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

Bu modelin aynısı bende de var. Ateş etmeyi bu tüfekle öğrendim.Banada dede mirasıdır. Huğlu kooperatifini bilgi için aradığımda , kooperatifleşme öncesi imalat olabileceği bilgisinden başka bir bilgi edinemedim.

O dönemlerde imalat yapanlar arasında , yerel ustalardan özellikle mehmet usta diye birisinin bu tüfeği imal ettiğini öğrendim. Ama bilgi çok güvenilir değil.

Her ne kadar bendekinin seri numarası 25 ile başlıyorsa da , Üzerindede TS-870 kodunu gördüğüm için en erken 1972 yılı civarı üretimi olduğunu tahmin ediyorum
« Son Düzenleme: 17 Mart 2016, 23:21:06 Gönderen: Cömert ÖZEN »
  • Armsan Phenoma
  • Tristar Cobra Force
1970 Istanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Bu tüfeğin aynından bende var. Amcam 1975 senesinde satın almış tüfeğin üretim yılını bilmiyorum. Zamanında çok av apmış, mesafelerini hala anlatır amcam :) daha sonra emanet avdayken namluya çamur tıkanmasıyla atış esnasında şişmiş kullanılmaz hale gelince bir köşede paslanmıştı. Tüfeği geçen yıl komple elden geçirdim paslarını silip sprey boyayla namlu ve gövdeyi boyadım. Kilit boşluklarını horozunu ve iğnesini tamir ettim. Namluyu şişkinlik kalmayacak şekilde 26 cm kesmek zorunda kaldım. orjinali 76 cm, şuan namlusu 50 cm uzunluğunda. Bu tüfeklerin müthiş mesafesi olmasının bence asıl nedeni namlu altında dikkatimi çeken 18.2 yazısı ! bu değer namlu çapına işaret ediyorsa gerçekten dar çapı var. Eski piper tüfeklerinde mesafesinden söz ettirmesi 18.30 çapa sahip olmalarıdır herhalde.. Bu tüfeğin bir orjinal versyonu köyde bir amcada mevcut aynı 70 li yıllara ait ama onun namlusu fransız. amcayı ikna edebilsem alıcam ama tüfeği satmıyor :D
namlu  kromsuz ve kalınlığı 2 mm civarı.
bahçeye dadanan ekin kargalarını arada vurmak zorunda kalıyorum ortamı rahat bulunca sebzeleri talan ediyorlar :)
Videoyu da sezonda espri olsun diye çekip forumda paylaşmıştım 50 cm şoksuz namlu zuber 30 gr bior tapa 7 no ile kargayı bu hale getiren tüfeğin 76 namlu halini siz düşünün :D orjinal halini kullanmak bana nasip olmadı...

! No longer available
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

CanSaka

• Ziyaretçi
Bu tüfeğin aynından bende var. Amcam 1975 senesinde satın almış tüfeğin üretim yılını bilmiyorum. Zamanında çok av apmış, mesafelerini hala anlatır amcam :) daha sonra emanet avdayken namluya çamur tıkanmasıyla atış esnasında şişmiş kullanılmaz hale gelince bir köşede paslanmıştı. Tüfeği geçen yıl komple elden geçirdim paslarını silip sprey boyayla namlu ve gövdeyi boyadım. Kilit boşluklarını horozunu ve iğnesini tamir ettim. Namluyu şişkinlik kalmayacak şekilde 26 cm kesmek zorunda kaldım. orjinali 76 cm, şuan namlusu 50 cm uzunluğunda. Bu tüfeklerin müthiş mesafesi olmasının bence asıl nedeni namlu altında dikkatimi çeken 18.2 yazısı ! bu değer namlu çapına işaret ediyorsa gerçekten dar çapı var. Eski piper tüfeklerinde mesafesinden söz ettirmesi 18.30 çapa sahip olmalarıdır herhalde.. Bu tüfeğin bir orjinal versyonu köyde bir amcada mevcut aynı 70 li yıllara ait ama onun namlusu fransız. amcayı ikna edebilsem alıcam ama tüfeği satmıyor :D
namlu  kromsuz ve kalınlığı 2 mm civarı.
bahçeye dadanan ekin kargalarını arada vurmak zorunda kalıyorum ortamı rahat bulunca sebzeleri talan ediyorlar :)
Videoyu da sezonda espri olsun diye çekip forumda paylaşmıştım 50 cm şoksuz namlu zuber 30 gr bior tapa 7 no ile kargayı bu hale getiren tüfeğin 76 namlu halini siz düşünün :D orjinal halini kullanmak bana nasip olmadı...

! No longer available

Gerçekten güzel atış   :D

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Engin TARHAN

• Müdavim Üyemiz
Rahmetli dedemin 16 cal tüfeği hâlâ duruyor Yadigar ateş etmeyi onunla öğrendim
1976  istanbul

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
o yıllarda kabzalar amma uzunmuş.
1978-İZNİK

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
Bu tüfeklerin namluları fişek yatağından namlu ucuna kadar orantılı ve konik biçimde şoklanmıştır (keler kuyruk) çoğunun namlu içi kromsuzdur bu yüzden grupman ve penetrasyonu iyidir öldürücülüğüde ona keza. Bendede 16 ve 12 numarası var bazen keyfe keder kullanırım hala vuruşundan keyif aldığım tüfeklerdir.
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Enes BAŞARAN