Gönderen Konu: Bakalım Beretta Sahada Neler Yapıyormuş ?  (Okunma sayısı 39272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: Bakalım Beretta Sahada Neler Yapıyormuş ?
« Yanıtla #50 : 30 Eylül 2016, 00:13:37 »
altıyüzseksenyediyle Purdey O/U arasında, abartmıyorum 100 tane ciddi fark sayarım, aha yemin de ettim :D

Vicdanıma bakıyorum :angel:...O iki otomobil arasındaki farktan çok daha az fark görüyorum (namuslu bir banttan çıkmış olma kaydı ile)bir 687 ile misal bir purdey over under(veya so beretta) arasında,bana göre çok çok iki misli daha iyi ama fiyat farkı 50 misli belki de :angel: :)...
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #51 : 30 Eylül 2016, 00:18:46 »

"

Vicdanıma bakıyorum :angel: ...O iki otomobil arasındaki farktan çok daha az fark görüyorum (namuslu bir banttan çıkmış olma kaydı ile)bir 687 ile misal bir purdey over under(veya so beretta) arasında,bana göre çok çok iki misli daha iyi ama fiyat farkı 50 misli belki de :angel: :) ...

"Namuslu bir bant" vurgusu sanırım güçlü bir endişeyi dile getirdi. Sizi tebrik ediyorum. :)

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2016, 00:21:44 Gönderen: Fatih YAZICI »
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #52 : 30 Eylül 2016, 00:19:17 »
Offf offf, saptırmalara bakın hele ya...

Şerhlerimi koyarak mı gideyim, yoksa toptan şerhimi yazıp sonra mı alt konuya geçeyim şaşırdım :D

"zira aynı kilitlemeyi" kısmına kocaman bir şerhi koydum, o kadar kocaman ki daha da kalkmaz... Boss, Purdey , H&H'ın yaptığı kilitleme aynısıysa , sofradan kalkalım, tatlıyı sonra yeriz :D İçlerinden sadece Winchester, o da Group Herstal'in (Browning, Winchester, Miroku iş ortaklığında) en ucuz , en alt segment tüfeği olan Winchester Select'te kullandı, sebebi, "madem rekabette bel altı vuruyor Beretta, böyle gerekiyor, biz de kilit sistemimizde maliyeti düşürürüz, ucuz tüfek yaparız, al yaptık, kilit sistemi Beretta'nınkiyle aynısı" demek için :) Diğerlerinin hiç birinin alakası yok Beretta'nın kilit sistemiyle, şerhimi koyuyorum lütfen müsaade edin :D

Bu arada, zaten biliyorsunuzdur, S58'lerin hepsi, farklı ve daha kaliteli çeliktir, S55,56 ve 57'den. S58'in lansmanı ve özelliği öyle. Ekserisi de cermen tabii ki...  Planı kaçıncı olursa olsun :) Ben soruma yanıt alamadım. Tali mi değil mi falan mı demiyorum ki ben :)

neden diyorum :)

Just , why ?

Çünkü eşşeğin..... ;D dolayı ;D töbe töbe... ;D

Kardeşim çelikten bir sıkıntı mı olmuş şimdiye dek kaya gibi çelik :D bilmem kaç barlara dayım dayım dayanıyor :D,yarıldı mı gayet artistik kullanıcıyı üzmeyecek stil veriyor ;D,daha ne yapsın bu çelik :afro:,Kanada çeliği hem bu İtalyan da değil :afro:...
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2016, 00:21:39 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #53 : 30 Eylül 2016, 00:27:31 »
Vicdanıma bakıyorum :angel: ...O iki otomobil arasındaki farktan çok daha az fark görüyorum (namuslu bir banttan çıkmış olma kaydı ile)bir 687 ile misal bir purdey over under(veya so beretta) arasında,bana göre çok çok iki misli daha iyi ama fiyat farkı 50 misli belki de :angel: :) ...

"Namuslu bir bant" vurgusu güçlü bir endişeyi dile getirdi. Sizi tebrik ediyorum. :)
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #54 : 30 Eylül 2016, 00:37:17 »

Hahahaha ;D ;D ;D

:D

Ama Sayın Ünlütürk :D :D

:D

Ben bar demedim ki, sıkıntı patlama çatlama demedim ki :D :D :D

yazamıyorum gülmekten :D

;D

;D

kaya gibi mi değil mi demedim ki :D :D

neden dedim :D :D
;D

Çünkü eşşeğin..... ;D dolayı ;D töbe töbe... ;D

Kardeşim çelikten bir sıkıntı mı olmuş şimdiye dek kaya gibi çelik :D bilmem kaç barlara dayım dayım dayanıyor :D,yarıldı mı gayet artistik kullanıcıyı üzmeyecek stil veriyor ;D,daha ne yapsın bu çelik :afro:,Kanada çeliği hem bu İtalyan da değil :afro:...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #55 : 30 Eylül 2016, 00:47:53 »
Sn.Aysu
Excelsior ve Boehler çeliklerinin arasındaki en büyük fark alaşımdaki
Nikel miktarları..
Bundan dolayı özellikle hafif ve krom kaplanacak namlularda Excelsior, daha ağır  ve kromsuz namlularda Boehler çeliği tercih ediliyor.
Nadirde olsa özellikle bazı ASE serilerinde krom kaplanan Boehlerleri görüyoruz. Boehler çeliğinin korozyona daha dirençli olması üst segment kromsuz tüfeklerde tercihinin enbüyük sebebi.
Sizin benden çok daha iyi bildiğinize inandığım diğer konu heriki çelikle imal edilmiş namluların ömürlerinde herhangi bir farkın bulunmaması.Ayrıca bu özelliğe sahip Alt segment spor tüfekleri olan S58 lerin Retail Price'ında o günün koşullarında anlamlı bir fark yoktur.

Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Bahri TUĞRULTEKİN

• Expert Üye
« Yanıtla #56 : 30 Eylül 2016, 00:54:19 »
Boehler yüksek Nikel içeriğinden dolayı daha hafiftir. .Ve pasa karşı daha dayanıklıdır.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #57 : 30 Eylül 2016, 00:55:02 »
altıyüzseksenyediyle Purdey O/U arasında, abartmıyorum 100 tane ciddi fark sayarım, aha yemin de ettim :D

İnancım major alanlarda farklarının gayet ihmal edilebilir olduğu yönünde :) ama fonksiyona direkt hizmet etmeyen minor veya ikincil kısımları arasında dağlar kadar fark vardır elbette,herşeyden önce biri siparişle kişiye özel ve el emeği finiş ve parça alıştırmaları öbürüne göre yüzlerce kez daha fazla zaman ve emek harcanarak yapılıyor 8)...687 de el emeği iki saat mesela :)...
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2016, 00:58:41 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #58 : 30 Eylül 2016, 00:56:51 »
İki saat de, sarıp paketleme, satış, fatura, irsaliye ve dağıtım emeğidir kesin :D

İnancım major alanlarda farklaının gayet ihmal edilebilir olduğu yönünde :) ama fonksiyona direkt hizmet etmeyen minor veya ikincil kısımları arasında dağlar kadar fark vardır elbette,herşeyden önce biri siparişle kişiye özel ve el emeği finiş ve parça alıştırmaları öbürüne göre yüzlerce kez daha fazla zaman ve emek harcanarak yapılıyor 8)...687 de el emeği iki saat mesela :)...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #59 : 30 Eylül 2016, 00:57:49 »
Sn.Aysu
Nikel miktarları..
Bundan dolayı özellikle hafif ve krom kaplanacak namlularda Excelsior, daha ağır  ve kromsuz namlularda Boehler çeliği tercih ediliyor.
Nadirde olsa özellikle bazı ASE serilerinde krom kaplanan Boehlerleri görüyoruz. Boehler çeliğinin korozyona daha dirençli olması üst segment kromsuz tüfeklerde tercihinin enbüyük sebebi.
Sizin benden çok daha iyi bildiğinize inandığım diğer konu heriki çelikle imal edilmiş namluların ömürlerinde herhangi bir farkın bulunmaması.Ayrıca bu özelliğe sahip Alt segment spor tüfekleri olan S58 lerin Retail Price'ında o günün koşullarında anlamlı bir fark yoktur.

Klavyenize sağlık Sn.Kahraman :)...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU

• Expert Üye
« Yanıtla #60 : 30 Eylül 2016, 01:00:12 »

"Namuslu bir bant" vurgusu güçlü bir endişeyi dile getirdi. Sizi tebrik ediyorum. :)

Bizim de muzdarip olduğumuz tek sıkıntı o zaten Sn.Yazıcı...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #61 : 30 Eylül 2016, 01:01:56 »
Eyvallah hocam, bunlar güzel bilgiler... Ama bunları biliyoruz...

Ben farklı bir şeyi soruyorum ;D

Neden ? ;D

Neden Beretta, lıkır lıkır segmentinde kendi çeliğini kullanıyor da, en pahalı tüfeklerinde cermen çeliği tercih ediyor :D

PS: Bu arada Böhler'i, Beretta'nın kullandığıyla anıyoruz ama yanlış anlaşmalara mahal vermemek için, bu şekilde sınırlandırmamak lazım, Böhler bir marka, daha doğrusu üretici. Ve markası aynı zamanda, yüzlerce farklı standart ve formatta çelik üretiyor.

Sn.Aysu
Nikel miktarları..

Boehler yüksek Nikel içeriğinden dolayı daha hafiftir. .Ve pasa karşı daha dayanıklıdır.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #62 : 30 Eylül 2016, 01:07:01 »
Diren beretta :afro: :afro: :D....
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Expert Üye
« Yanıtla #63 : 30 Eylül 2016, 01:09:15 »
En pahalı tüfeklerin namlularının çok yüksek oranda kromsuz üretimlerinden dolayı. .
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #64 : 30 Eylül 2016, 10:22:03 »
Hocam orada da amaç kromsuz üretmek değil ki.. Biliyoruz ki, kromsuz olması, bahsi geçen üretim sürecinin bir "sonucu" , yani amaç değil :)

Ben hala cevabımı alamadım. :D

Neden pahalı tüfeklerinde gidip cermen çeliğine salça oluyor bu Beretta ? :D

En pahalı tüfeklerin namlularının çok yüksek oranda kromsuz üretimlerinden dolayı. .
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #65 : 30 Eylül 2016, 11:04:12 »
Hocam orada da amaç kromsuz üretmek değil ki.. Biliyoruz ki, kromsuz olması, bahsi geçen üretim sürecinin bir "sonucu" , yani amaç değil :)

Ben hala cevabımı alamadım. :D

Neden pahalı tüfeklerinde gidip cermen çeliğine salça oluyor bu Beretta ? :D

Ağırlıklı sebebi marketing olmalı,işte en iyi çeliği kullanıyoruz vb ama bu çelik daha yüksek çekme gerilimi sebebiyle daha ince etli dolayısı ile hafif çekilebiliyor bu da sidelock yüzünden daha da ağırlaşan tüfekler için bir avantaj, ayrıca namlu içi modifikasyonlar daha kolay yapılabilsin diye krom kaplamanın iptali sebebiyle zor paslanan bir çelik kullanmak ve krom kaplanmasına lüzum hissedilmemesi gibi nedenler de var bence...

Adamlara doğru yapsa da neden yaptın amacın ne gibi sorularlarla daral getiren kesim normal çelik kullansa ne yapardı allah bilir :)...Merkel üst düzey tüfeklerine farklı çelik kullanmıyor mu keza ispanyollar ingilizler :)...Kaldı ki normal çeliği de so larda kullandığını biliyoruz demek ki o da iyi bir çelik :)...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #66 : 30 Eylül 2016, 11:43:40 »

:D E tabii ki üst düzey modellerine üst düzey çelik kullanacak. Ben onu demiyorum ki ;D

Neden diyorum ;D cermen çeliği kullanıyor "küpelerinde" ;D

Neden İtalyan çeliği kullansa marketing yapamıyor mu? :D

Ağırlıklı sebebi marketing olmalı,işte en iyi çeliği kullanıyoruz vb ama bu çelik daha yüksek çekme gerilimi sebebiyle daha ince etli dolayısı ile hafif çekilebiliyor bu da sidelock yüzünden daha da ağırlaşan tüfekler için bir avantaj, ayrıca namlu içi modifikasyonlar daha kolay yapılabilsin diye krom kaplamanın iptali sebebiyle zor paslanan bir çelik kullanmak ve krom kaplanmasına lüzum hissedilmemesi gibi nedenler de var bence...

Adamlara doğru yapsa da neden yaptın amacın ne gibi sorularlarla daral getiren kesim normal çelik kullansa ne yapardı allah bilir :)...Merkel üst düzey tüfeklerine farklı çelik kullanmıyor mu keza ispanyollar ingilizler :)...Kaldı ki normal çeliği de so larda kullandığını biliyoruz demek ki o da iyi bir çelik :)...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #67 : 30 Eylül 2016, 11:46:55 »
Ha bu arada Merkel, eskiden üst düzey tüfeklere farklı normal segment tüfeklere farklı çelik kullanırdı evet. Ancak artık onu da yapmıyor, tüm modellere, tüm tüfeklere tek tip kaliteli bir çelik kullanıyor, en üst en pahalı özel yapım tüfeğinde de en alt segment tüfeğinde de aynı çelik var. Şu anda öyle.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #68 : 30 Eylül 2016, 11:49:27 »
Just why ?

;D
;D
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #69 : 30 Eylül 2016, 12:02:45 »
:D E tabii ki üst düzey modellerine üst düzey çelik kullanacak. Ben onu demiyorum ki ;D

Neden diyorum ;D cermen çeliği kullanıyor "küpelerinde" ;D

Neden İtalyan çeliği kullansa marketing yapamıyor mu? :D

Cermen değil ki Avusturya çeliği :) komşusu ;D komşu da pişer bize de düşer :D komşu komşunun külüne muhtaç ;D...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #70 : 30 Eylül 2016, 12:09:55 »
Evet, Avusturyalılar ve İsviçrelilerin aslında Azeri kökenli olduğunu atlamışım :D

Tamam Azeri olsunlar, ok, kabul Azeriler.

Ama ben başka bir şey diyorum. ;D

Ya İtalyan çeliğiyle marketing yapamıyorlar mı? Niye gidip Azeri çeliğiyle marketing yapıyorlar ;D ;D

Cermen değil ki Avusturya çeliği :) komşusu ;D komşu da pişer bize de düşer :D komşu komşunun külüne muhtaç ;D...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #71 : 30 Eylül 2016, 12:21:02 »

Evet! İtalyanları bize, bizi İtalyanlara benzeten arkadaşlara ben de katılıyorum.  Çünkü bir İngiliz, Alman veya Belçika organizasyonu olsaydı, daha 16.saniyede bir avcı O/U tüfeğini kalabalığın içinde doldurup şak diye kapatmazdı!
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #72 : 30 Eylül 2016, 14:09:49 »
Sorulması gereken soru bu değildi esasında,yine bir hedef saptırma atağı seziyorum ;D,ama cevaplanabilir tabi ki :)...

Önce şeyden başlıyım;lıkır lıkır töhmeti altında kalacak bir kilit değil öncelikle yeter ki doğru toleranslarla bilhassa pasif elemanlar(recoil shoulders)işlenmiş olsun,zira aynı kiiltlemeyi boss purdey h&h,fransızların çoğu hatta browning winchester hatta hatta blaser de ufak tefek nüans farkları ile beraber kullanıyor :)...

Çelik meselesi o kadar ikinci üçüncü planda ki;en giriş seviyesi modelde ki çelik bile yeterli şartı sağlayan bir çelik,cr,moi excelsior nitelikli bir çelik ve aynı çeliğe itimadını üst so modellerin de de arasıra kullanmakla kalmıyor nadiren de olsa cermen çeliğini s serisi Berettalarda da kullandığı görülüyor nitekim ilanlarda var bir tane s58 :)...

Beretta nın problemi seri üretimini bir nizam intizama sokması ve çalışma disiplinini yeniden eski ciddiyetine kavuşturması zorunluluğu :)...Çelik melik çok çok tali,hatta mevzusu olmayacak konular :)... 
  Kamil bey  azda olsa yeni 690 serisi silver piegonlardan iyi isciliklere sahip enjektör hataları var manuel e geçiş  sisteminden kaynakli
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #73 : 30 Eylül 2016, 14:10:49 »
Sn.Aysu
Nikel miktarları..

Guzel bilgiler Tuncay bey
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

• Expert Üye
« Yanıtla #74 : 30 Eylül 2016, 14:11:37 »
Evet, Avusturyalılar ve İsviçrelilerin aslında Azeri kökenli olduğunu atlamışım :D

Tamam Azeri olsunlar, ok, kabul Azeriler.

Ama ben başka bir şey diyorum. ;D

Ya İtalyan çeliğiyle marketing yapamıyorlar mı? Niye gidip Azeri çeliğiyle marketing yapıyorlar ;D ;D

Fena mı işte Avusturya lılarda ekmek yiyolar sayelerinde, :D...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın