Gönderen Konu: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi  (Okunma sayısı 617795 defa)

Abdurrahman ERSÖZ ve 51 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi
« Yanıtla #1325 : 28 Eylül 2018, 21:09:28 »
MKE 7.65 B
 Eski  yıllarda  16 kalibre  av tüfekler inin  revaçta olması  ve sonradan 12  kalibre  geçilip 16 nin istenilen değeri  görmemesi  gibi ve 9 mm fisege  göre  biraz  zayıf kalması  nedeniyle  pek kullanılmayan  bir fişek
Barutu  çok çok ince  ve yuvarlak kesimli  ayrıca  mke  yivli fişeklerinin genelinde  bulunan  çekirdek  kenarlarından barutun nem almasını  önleyen siyah  yapışkan  bir madde ile kaplanmış   

• huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Orhan ÇEKİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #1326 : 06 Ekim 2018, 21:42:48 »
Yaf üretimi forza 34 Gr 10 no
Tapa=Nobel sport gt 21
Kapsül = cx2000
Barut = 1.60 barut barut cinsini bilmiyorum
Büyük ihtimalle Çekoslovakya exposliva lovex barutlarından
Saçmalar gayet düzgün ve yumuşak
Fişek yavascaların yeni üretimi işçilik gayet güzel

2012 cayenne s 0 60
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2018, 22:37:55 Gönderen: Orhan ÇEKİÇ »
  • Drahtar
  • 20 kalibre HUGLU 701G
  • huğlu 103 fe
  • CEO trust
  • Vursan 92A

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #1327 : 07 Ekim 2018, 00:41:40 »
Yaf üretimi forza 34 Gr 10 no
Tapa=Nobel sport gt 21
Kapsül = cx2000
Barut = 1.60 barut barut cinsini bilmiyorum
Büyük ihtimalle Çekoslovakya exposliva lovex barutlarından
Saçmalar gayet düzgün ve yumuşak
Fişek yavascaların yeni üretimi işçilik gayet güzel

2012 cayenne s 0 60
Ayni fişeğin 4-5-6-7 no'larindan herhangi biri varmi elinizde

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • Üzümlü kooperatif çifte 16cal.
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimdışı Orhan ÇEKİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #1328 : 07 Ekim 2018, 10:18:35 »
Şuan için yoktur . bayide olması lazım
  • Drahtar
  • 20 kalibre HUGLU 701G
  • huğlu 103 fe
  • CEO trust
  • Vursan 92A

Çevrimdışı Ahmet ÖZALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #1329 : 08 Ekim 2018, 07:55:16 »
Mehmet Sabri Bey'in tespitleri güzel. Fişek çıkış hızı yaklaşık o civarlarda.
Normal şartlarda düşününce evet ördeğe 5-6 cm nüfuz edecek enerjiye sahip.
Ama ben soğukta iş yapmaz derken sadece gramaj bazında düşünmüyorum. Önceden barutlar hakkında bilgim yoktu bakıyodum bu 28 gr veya 30 gr hee tamam tırt bunlar iş yapmaz deyip geçiyodum. Ama iş öyle değil. Saçma ağırlığının basıncı da çok önemli ama asıl kilit nokta barut cinsi ve akabinde miktarı..

AS barut yaz barutu.. Kaynaklarda bu barut için soğuk havada ciddi bir balistik kayba uğrar ve performans düşer ifadesi geçiyor. Aynı zamanda AS hızlı yanan ve saman alevi gibi parlayıp sönen bir cins. Fişeğe etkisi de öyle. Çıkış hızının yüksek olması tek başına ölçü değil. Bir anda 420 ile çıkıp 25-30 metrede o hız 310 - 320 lere düşüyorsa o fişekten çok da hayırlı bir sonuç bekleyemezsin. Çıkıştan sonra hemen hız kaybetmemesi lazım. Bu da barut cinsi ve miktarıyla doğrudan alakalı bir durum. Hafif gramajlarda bu dengeyi yakalamak da zor..

1,30 gr AS miktarı şuan için gayet iyi. Bu havada bu fişekle 35 metrelerde abartmıyorum kaz bile düşürürsün. Ama mesela aralıkta ayaz bir sabahta eksilerde yakın atmayacaksan bu fişek nekadar iş görür işte orası sıkıntılı.
Yaz akşamında ufacık bir ateş bile insanı ısıtmaya yeter. Ama kışın arazide ısınabilmek için daha büyük ateşe ihtiyaç duyarsın. Bu da onun gibi bir şey.. Bu da düz mantık :)

Emrah Bey,
Öncelikle bu önemli konu için size ve değerli katkıları için Sayın Tevfik ve Sabri Bey'lere ve diğer arkadaşlara teşekkür ederim. Uzun zamandır ilgi ile izliyorum.
Ancak yukarda altını çizdiğim ifadenize katılmadığımı söylemek isterim.
Barut'un cinsi ve miktarı İç Balistik'le ilgilidir. Kurşun(lar) namluyu terkettikten sonra Dış Balistik Kuralları'na göre hareket eder. Etkenler temel olarak Çıkış hızı, g(yerçekimsel ivme=9.8 m/s) ve daha az etkili olmak üzere, rüzgar, ısı, basınç, ve hatta Dünya'nın dönüşü gibi çevresel faktörlerdir.
Buna göre yer seviyesinde ateşlenen herhangi bir kurşunun menzili aşağıdaki gibidir.

Menzil= Çıkış hızı karesi / Yerçekimsel İvme  X  Sinüs  2Çıkış Açısı

Görüldüğü gibi kurşunun ağırlığının menzile etkisi yoktur. Kurşunun yüklendiği enerji ise ağırlığa göre değişecektir, bu deliciliği etkiler ancak menzil ilk hıza bağlıdır.
Namludan çıkan kurşun çıkış anında en yüksek hızdadır, çıkıştan sonra hız mutlaka düşer. Ne kadar ve nasıl düşeceği Barut'la ilgili değildir. Barut esasta sadece ilk hızı etkiler.

Barut'un cinsi ve miktarı, atılan kurşunun kütlesi (ve namlu uzunluğu, çevresel şartlar vs.) göz önünde tutularak seçilir ve fişek yatağında kabul edilen basınç aşılmadan, istenilen hıza ulaşmak amaçlanır.

Saygılar.

• Beretta 1301 Tactical
Ahmet ÖZALP

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Tevfik GÜN

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #1330 : 08 Ekim 2018, 10:52:17 »
Ahmet bey,

Biraz Nasrettin hoca hesabı olacak ama Emrah bey de siz de haklısınız.

Evet ilk hız, namludan çıkış hızı önemli. Namludan çıkış hızını barut türü, yanma hızı, miktarı etkiler buraya kadar iç balistik kurallar geçerlidir. Namludan çıktıktan sonra dış balistik kurallar işler

Kurşunun hız kaybı sürüklenme katsayısı ve balistik katsayı ile ilgilidir. Saçmalar küçüldükçe balistik katsayısı düşer, dolayısı ile hava direncini yenebilme yeteneği azalır, kısa mesafede hız kaybeder.

Saçmanın enerjisi ise Ke=MxV2 formülüne göre Saçmanın ağırlığı ile kinetik enerjisi doğru orantılı artar, hızın karesi formülü etkilediğine göre taşıdığı kinetik enerji de hız ile doğru orantılı artar.

Emrah bey'in istediği yüksek namlu çıkış hızlı iri saçma ile gerçekleşir. İri saçma ince saçmaya göre daha iyi balistik katsayısı olduğundan hız ve enerjisini geç kaybeder ama ne yaparsanız yapın saçma için limit 60 metre, şevrotin için en fazla 90 metre, yivsiz tek kurşun için etkili mesafe 120 metre.

Saygılar
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2018, 10:57:45 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Ahmet ÖZYILMAZERLER, Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1331 : 08 Ekim 2018, 11:59:23 »
Teşekkür ederim Ahmet Bey, ismimizi anmışsınız.
Meslek lisesi çıkışlı (fizik ve matematiği adet yerini bulsun diye anlattılar) ve üniversiteyi 35 inden sonra bitirmiş olmanın verdiği yorgunlukla fizikteki bazı konular saçma gelebiliyor(mesela yere paralel bir namludan ateşlenen mermi ile aynı namlu hizasından serbest bırakılan bir kurşunun birbirine yakın zamanda yere düşmesi gibi) ama öyle olmadığını biliyorum ve balistik konusunda paylaşılan her formüle aşırı bir merakım var, Ahmet bey yukarıda paylaşmış olduğunuz formülde cehaletimi bağışlayın yere paralel olarak yapacağımız bir atışta menzili bulmak için sinüs(2) açısını kaç derece alacağız yada başka bir bölgedeki değerimi baz alacağız.

Saygıdeğer Sabri Hocam BC değerini hesaplarken kesit çapı olarak kurşunun en geniş bölümünün çapını mı yoksa tepe noktasındaki çapını mı dikkate alacağız. Özellikle dar namlular da ateşlenen kurşun namlunun iç çapının şeklini alacağından kullanılan tüfeğin iç çap değerini almak daha doğru olmaz mı?
Teşekkür ederim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2018, 12:12:38 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Ahmet ÖZYILMAZERLER, Ahmet ÖZALP

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #1332 : 08 Ekim 2018, 14:30:45 »
BC değerini hesaplarken kesit çapı olarak kurşunun en geniş bölümünün çapını mı yoksa tepe noktasındaki çapını mı dikkate alacağız. Özellikle dar namlular da ateşlenen kurşun namlunun iç çapının şeklini alacağından kullanılan tüfeğin iç çap değerini almak daha doğru olmaz mı?

Tevfik kardeşim,

BC hesaplarken, yivsizlerde kesitsel yoğunluk üzerinden hesaplama yaparsak en geniş çapı alacağız. BC dış balistikle ilgili bir kavram olduğuna göre haklısınız, namlu çapına indirgeneceğinden tek kurşun için namlu çapı olabilir ( ancak 1 mm fark çok büyük değişkenlik yapmayacaktır). Saçmaların BC değeri ile ilgili daha önce bu forumda bir kaç yorum yazmıştım.

Saygılar
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1333 : 08 Ekim 2018, 17:13:32 »
Benim sizler gibi fizik bilgim yok. Sadece basit deneme ve gözlem yoluyla bazı şeyleri fark ediyorum. Doğruluğu yanlışlığı tartışılır o ayrı bir konu..

Fakat şu konuyu göz ardı etmemek lazım..
2 adet 34 gr aynı numara fişek doldurun. Birine 1,75 gr A1 diğerine de 1,85 gr tecna koyun..
Aşşağı yukarı aynı çıkış hızlarına sahip olacaklar..
Ve mümkünse 20-25 metre hızları tekrar ölçülebilirse,
ozaman barut cinsi ve miktarını işaret ederek ne demek istediğim daha net ortaya çıkabilir. Ben bu iddiamın arkasındayım.
Avda kendimce tecrübe ettiğim şeylerin bilimsel açıdan değerlendirildiğinde beni yanıltmayacağını düşünüyorum...
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2018, 17:20:04 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Ahmet ÖZALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #1334 : 09 Ekim 2018, 03:17:15 »
Ahmet bey yukarıda paylaşmış olduğunuz formülde cehaletimi bağışlayın yere paralel olarak yapacağımız bir atışta menzili bulmak için sinüs(2) açısını kaç derece alacağız yada başka bir bölgedeki değerimi baz alacağız.

Saygıdeğer Sabri Hocam BC değerini hesaplarken kesit çapı olarak kurşunun en geniş bölümünün çapını mı yoksa tepe noktasındaki çapını mı dikkate alacağız. Özellikle dar namlular da ateşlenen kurşun namlunun iç çapının şeklini alacağından kullanılan tüfeğin iç çap değerini almak daha doğru olmaz mı?
Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Tevfik Bey,
Saygılar bizden, atış videolarınızı imrenerek izliyorum. Atıcılık konusunda size göre çaylak sayılırım. Fizik bilgimle dilim döndüğünce açıklamaya çalışayım.
Pratikte tüfek atışı yere paralel olarak yapılmıyor. Gez-Arpacıklı tüfeklerde sıfırlama yaparak, şerit namlularda ise az-çok görerek namluya az da olsa açı veriyoruz. Sinüs tablosunda hangi açının sinüsünün kaç olduğunu buluyoruz.

Biz 0 ile 1 derece arasındaki küçük açılarla ilgiliyiz. Yere paralel, yer seviyesinde bir atış yapılsa kurşun toprağa saplanır. Sonuç 0 zaten Sin 0 = 0
Öte yandan 1 derecelik biraçı ile atsak,ilk çıkış hızımız 400 m olsa, formüle göre:  400x400/9.8x0.349=5.698 mt çıkar.(2x1 derece yani2 derecenin sinüsü.) Tabi bu sürtünme vs çevre şartları hesaba katılmadan sadece yerçekimi göz önüne alınarak hesaplanmıştır ve yer  seviyesindedir. Normalde tüfek yerden 160-170 cm yükseklikte ateşlenir, bu durumda formül daha karmaşıklaşıyor sonuçta Kurşun yükseklikten dolayı bir miktar daha menzil kazanıyor. Bu tabi teoride böyle, Çevre şartları göz önüne alındığında konu artık Balistik ilminin konusu oluyor. Balistik programlar bu hesaplamaları önceden yapıp bir merminin yolunu çizebiliyor. Hava sürtünmesi vs hesaplanınca menzil çok düşüyor. Bu noktada Kurşunun kütlesi formu havaya nasıl direndiği önem kazanıyor. Kütle  arttıkça daha çok enerji yüklenebiliyor ve çevre şartlarından daha az etkileniyor. Dolayısıyla saçma daha çok etkileniyor formüle göre çok daha az mesafe gidiyor, Kurşun Formuna göre Balistik katsayılar kullanılıyor. En kötüsü misket kurşun,
http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/rbballistics/rbballistics.html
BU hesaplayıcı data girilerek, menzil ve düşme değerlerini hesaplıyor.
Genelde yanlış hatırlamıyorsam misket için 0.1 Foster için 0.07 alınsa da, Avda ve Sporda kullanılan Balistik katsayıların gerçekçi olmadığı (Hala ilk geliştirilen G1 modeline göre hesaplanıyor, halbuki askeri uygulamalarda daha gelişmiş ve doğru G7 modeli kullanılıyor)bu yüzden hiç bir fişeğin şartnamesinde belirtilen hızda olmadığı belirtiliyor. Ayrıca kullanılan metotlarda sabit alınan katsayının uçuş anında değiştiği de biliniyor.

Günümüzde Doppler radar kullanılarak mermi uçuş anında izleniyor, ve hesaplamalardan kaynaklanacak farkların oluşması engelleniyor Bu şekilde baz alınan her merminin balistik eğrisi izlenerek gerçek zamanlı olarak belirleniyor.
Konu çok daha derin, ben buralarda pes ettim daha derinlere dalmadan hesabı kitabi boşladım.
Kronografımı koyarım, sakin havada atar hızıma bakarım bana yeter dedim.

« Son Düzenleme: 09 Ekim 2018, 03:35:20 Gönderen: Ahmet ÖZALP »
  • Beretta 1301 Tactical
Ahmet ÖZALP

The following users thanked this post: Ahmet ÖZYILMAZERLER

Çevrimdışı Ahmet ÖZALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #1335 : 09 Ekim 2018, 03:29:59 »
Benim sizler gibi fizik bilgim yok. Sadece basit deneme ve gözlem yoluyla bazı şeyleri fark ediyorum. Doğruluğu yanlışlığı tartışılır o ayrı bir konu..

Fakat şu konuyu göz ardı etmemek lazım..
2 adet 34 gr aynı numara fişek doldurun. Birine 1,75 gr A1 diğerine de 1,85 gr tecna koyun..
Aşşağı yukarı aynı çıkış hızlarına sahip olacaklar..
Ve mümkünse 20-25 metre hızları tekrar ölçülebilirse,
ozaman barut cinsi ve miktarını işaret ederek ne demek istediğim daha net ortaya çıkabilir. Ben bu iddiamın arkasındayım.
Avda kendimce tecrübe ettiğim şeylerin bilimsel açıdan değerlendirildiğinde beni yanıltmayacağını düşünüyorum...

Sayın Emrah bey, memnuniyetle bu deneyi yaparım, aslında ben de merak ediyorum, dediğim gibi sizlere göre atış tecrübem yok denecek kadar az. Ama bu vesile ile bu formülleri test etmiş oluruz. Fakat elimde D20, D20V, AS, CSB1, CSB5, ve AQUİLA barutları var sadece, Tecnan ve A1 yok. Ağır dolu atmıyorum pek, genelde 24-28 gm. Bende ki barutlara göre birformül oluşturursanız yaparım. Çıkış hızını ölçeriz, ancak 25 m hızını ölçemeyiz. Tek kurşunlarda hedefin altına akustik kronograf koyarak bakmıştık ama sürat çok düştüğünden bir şey ölçememiştik. (Steinert akustik kronografımız Ses  hızının altını ölçemiyordu.) Saçmada ise mümkün değil. Krono'yu parçalarız yani. Ancak Radar'la görülebiliyor. Bir teneke koyup deliciliğine bakarız bu da bir fikir verir.
Saygılar
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2018, 03:37:06 Gönderen: Ahmet ÖZALP »
  • Beretta 1301 Tactical
Ahmet ÖZALP

The following users thanked this post: Ahmet ÖZYILMAZERLER, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1336 : 09 Ekim 2018, 10:29:29 »
Değerli Dostlar,

Telli gurşundan, yakan, yıkan, fitilleyen, "Guşun avuzundan saru su getüren" fişeklerden, barut cinslerinin yanma hızlarına, atış parabolüne, sinüse, kosinüse, çıkış hızına, ivmeye gelebilmiş Türk avcısını-atıcısını görmek gerçekten büyük bir mutluluk.

Hurafeye kulak asmadan, bilimin ışığında ilerleyeceğimiz nice kutlu günlere  ;D

Hepinize selamlar.
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2018, 14:29:45 Gönderen: Ahmet ÖZYILMAZERLER »
1980 İSTANBUL

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1337 : 10 Ekim 2018, 15:21:51 »
Tevfik kardeşim,

BC hesaplarken, yivsizlerde kesitsel yoğunluk üzerinden hesaplama yaparsak en geniş çapı alacağız. BC dış balistikle ilgili bir kavram olduğuna göre haklısınız, namlu çapına indirgeneceğinden tek kurşun için namlu çapı olabilir ( ancak 1 mm fark çok büyük değişkenlik yapmayacaktır). Saçmaların BC değeri ile ilgili daha önce bu forumda bir kaç yorum yazmıştım.

Saygılar

Teşekkür ederim Saygıdeğer Hocam.

Tevfik Bey,
Saygılar bizden, atış videolarınızı imrenerek izliyorum. Atıcılık konusunda size göre çaylak sayılırım. Fizik bilgimle dilim döndüğünce açıklamaya çalışayım.
Pratikte tüfek atışı yere paralel olarak yapılmıyor. Gez-Arpacıklı tüfeklerde sıfırlama yaparak, şerit namlularda ise az-çok görerek namluya az da olsa açı veriyoruz. Sinüs tablosunda hangi açının sinüsünün kaç olduğunu buluyoruz.

Biz 0 ile 1 derece arasındaki küçük açılarla ilgiliyiz. Yere paralel, yer seviyesinde bir atış yapılsa kurşun toprağa saplanır. Sonuç 0 zaten Sin 0 = 0
Öte yandan 1 derecelik biraçı ile atsak,ilk çıkış hızımız 400 m olsa, formüle göre:  400x400/9.8x0.349=5.698 mt çıkar.(2x1 derece yani2 derecenin sinüsü.) Tabi bu sürtünme vs çevre şartları hesaba katılmadan sadece yerçekimi göz önüne alınarak hesaplanmıştır ve yer  seviyesindedir. Normalde tüfek yerden 160-170 cm yükseklikte ateşlenir, bu durumda formül daha karmaşıklaşıyor sonuçta Kurşun yükseklikten dolayı bir miktar daha menzil kazanıyor. Bu tabi teoride böyle, Çevre şartları göz önüne alındığında konu artık Balistik ilminin konusu oluyor. Balistik programlar bu hesaplamaları önceden yapıp bir merminin yolunu çizebiliyor. Hava sürtünmesi vs hesaplanınca menzil çok düşüyor. Bu noktada Kurşunun kütlesi formu havaya nasıl direndiği önem kazanıyor. Kütle  arttıkça daha çok enerji yüklenebiliyor ve çevre şartlarından daha az etkileniyor. Dolayısıyla saçma daha çok etkileniyor formüle göre çok daha az mesafe gidiyor, Kurşun Formuna göre Balistik katsayılar kullanılıyor. En kötüsü misket kurşun,
http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/rbballistics/rbballistics.html
BU hesaplayıcı data girilerek, menzil ve düşme değerlerini hesaplıyor.
Genelde yanlış hatırlamıyorsam misket için 0.1 Foster için 0.07 alınsa da, Avda ve Sporda kullanılan Balistik katsayıların gerçekçi olmadığı (Hala ilk geliştirilen G1 modeline göre hesaplanıyor, halbuki askeri uygulamalarda daha gelişmiş ve doğru G7 modeli kullanılıyor)bu yüzden hiç bir fişeğin şartnamesinde belirtilen hızda olmadığı belirtiliyor. Ayrıca kullanılan metotlarda sabit alınan katsayının uçuş anında değiştiği de biliniyor.

Günümüzde Doppler radar kullanılarak mermi uçuş anında izleniyor, ve hesaplamalardan kaynaklanacak farkların oluşması engelleniyor Bu şekilde baz alınan her merminin balistik eğrisi izlenerek gerçek zamanlı olarak belirleniyor.
Konu çok daha derin, ben buralarda pes ettim daha derinlere dalmadan hesabı kitabi boşladım.
Kronografımı koyarım, sakin havada atar hızıma bakarım bana yeter dedim.

Saygıdeğer Ahmet Bey,teşekkür ederim.
Paylaşımlarınız dan ziyadesiyle faydalanıyorum evet yivsiz konusu çok derin ve biraz elle tutulur bilgi buldu mu daha iyiye ulaşmak için insan peşinden gitmek istiyor,amacım tecrübeyi pozitif bilimle desteklemek.Bizimde halka açık bir test merkezimiz olsa ve yaptığımız kurşunları orada uygun fiyatla bedeli mukabilinde test ettirme imkanımız olsa çok iyi olurdu ama yok,umarım bir gün güzel ülkemde yapacağımız yivli mermilerin balistiği konusunda da tartışma imkanı buluruz.
Benim yaptığım atışları inanın aynı tüfek ve mermilerle biraz çalışmayla herkes yapabilir,kurşunlarda küçük değişiklikler yaparak tüfeğe uyduruyorum hepsi bu.

Değerli Dostlar,

Telli gurşundan, yakan, yıkan, fitilleyen, "Guşun avuzundan saru su getüren" fişeklerden, barut cinslerinin yanma hızlarına, atış parabolüne, sinüse, kosinüse, çıkış hızına, ivmeye gelebilmiş Türk avcısını-atıcısını görmek gerçekten büyük bir mutluluk.

Hurafeye kulak asmadan, bilimin ışığında ilerleyeceğimiz nice kutlu günlere  ;D

Hepinize selamlar.
Ahmet Bey,bahsettiğiniz konular Türk avcısının olmazlarıdır yeni sezon bir kaç gün sonra açılacak yakma ve sarısu olmadan ayrıca yıldızdan kuş indirmeden sezonun tadı çıkmaz :)
Balistik ve hurafe konularında değerli büyüklerimiz sayesinde epey bir aşama kaydettik daha iyiye gideceğimize inanıyorum.

Saygılarımla.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1338 : 10 Ekim 2018, 20:29:21 »
VİRİ TRADİTİON 34g /4 no

shel silverstein poem analysis

Fişekte  3mm boyutunda  185 ad saçma mevcut.Nobel sport üretimi bir fişek.
Ve güzel bir kış fişeğine benziyor.
Yerli fişeklerde 36 g larda bile 1.7g olan CSB gibi bir baruta bakınca bu fişek bence son derece iyi.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Emrah AKDENİZ, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1339 : 10 Ekim 2018, 21:38:35 »
Fişeği ilk defa gördüm.. ???
Ama 1,76 gr A1 sp barutlu 34 gr fişek, soğuklarda iyi iş çıkartır..

A1 Special ise, nem ve soğuk konusunda A1 baruta göre daha dayanıklı. Çok nemli iklim olmadığı müddetçe, eksi derecelerde bile balistik olarak güzel performans verdiği yazıyor. Su kuşu avları için tavsiye ediliyor..
A1 special normalde 36 gr fişek barutu, ancak uygun miktar kullanıp 33 gr doldurulduğunda mükemmel randıman verdiğinden bahsedilmiş.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1340 : 10 Ekim 2018, 22:21:51 »
Suat bey bu fişek kendi stogunuzdan  galiba  zira  bayilerde rastlamadım

1986 sivas

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1341 : 10 Ekim 2018, 23:04:44 »
Suat bey bu fişek kendi stogunuzdan  galiba  zira  bayilerde rastlamadım
Hüseyin Bey bu fişekler 20 yıl kadar eski fişekler.
Bir bayide 32 34 36 g larını denk getirdim.Hepsini aldım.
Bir kısmını koleksiyon yapan ya da meraklı arkadaşlara sattım.
Şu an elimde iki koi 36/4 nosu mevcut.
20 kutu.
Kendime 10 kutu ayırıp diğerlerini satışa koydum.
Satılan satılacak satılmayanıda itina ile atarız...

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1342 : 11 Ekim 2018, 19:32:08 »
Hüseyin Bey bu fişekler 20 yıl kadar eski fişekler.
Bir bayide 32 34 36 g larını denk getirdim.Hepsini aldım.
Bir kısmını koleksiyon yapan ya da meraklı arkadaşlara sattım.
Şu an elimde iki koi 36/4 nosu mevcut.
20 kutu.
Kendime 10 kutu ayırıp diğerlerini satışa koydum.
Satılan satılacak satılmayanıda itina ile atarız...
Keyifli avlar da atmanız dileğiyle   güzel fişekler  içindeki malzemeden  az çok anlaşılıyor  32   4 no olsaydı  işime yarardı 36 benim poze yı delirtir  :)

1986 sivas

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1343 : 12 Ekim 2018, 10:28:27 »
ZUBER 34 GR 5 NO
Yerli fişekte, soğuk havalarda ördek için tek favori fişeğim.

KOVAN  : Zuber
KAPSÜL : N688
TAPA     : Zuber ( Tapa yenilenmiş kovana çok yumuşak girip çıkıyor)
BARUT   : 1,82 gr A1 SP
SAÇMA   : 34,03 gr saçmalar düzgün

Zuberin bu fişeğini daha önce paylaşmıştım.  Elimde 20 kutu civarında 3,4,5 no saçması mevcut.  Tahtalı ve ördek avında 5 derece altı sıcaklıklarda keyifle kullandığım fişek olmasının yanında etli ve sert tapası nedeniyle 15 derece ve üzeri sıcak havalarda bilinçsizce kullanıldığında da hem tüfeğe, hemde avcıya dayak atacak bir fişek.

Bence bu pahalılıkta yerli fişekte bir kaç numune alıp, memnun kalınan fişekten stok yapılması, yerli fişeklerin hepsinde ithal barut var ama her farklı gramaj fişeğe hakkı oranında barut kullanmıyorlar.  Örneğin yerli fişekte kış için CSB 1 1,75/34  ve A1 sp 1,70/33, 1,75/34  yaz ve sonbahar için d20 1,50/30, 1,55/32  csb 1 1,65/32 1,60/31 oranında barut/saçma oranı bulunan fişekler tespit edilip satın alınmalı.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2018, 10:47:56 Gönderen: İlhan GÜNEN »
1984 ORDU

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1344 : 12 Ekim 2018, 10:45:05 »
Hep diyorum şu Zuber fişeklerindeki tapayı değiştirseler avrupa fişeği aratmayacak..
Saçması güzel barut haddi iyi ama 2 kanatlı tapa olayı bozuyor işte...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1345 : 12 Ekim 2018, 10:55:49 »
Hep diyorum şu Zuber fişeklerindeki tapayı değiştirseler avrupa fişeği aratmayacak..
Saçması güzel barut haddi iyi ama 2 kanatlı tapa olayı bozuyor işte...

Çok haklısın, ama firma;  kullanıcıları malesef dikkate almıyor,  sıcak iklimde yaşasam zuberin yanından bile geçmem. Allah'a emanet ol. Hayırlı Cumalar.
1984 ORDU

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1346 : 12 Ekim 2018, 11:58:13 »
4-5 yıl kadar önce bir teşekkür etmek için zuberi aradığımda şimdi nasıldır bilmiyorum ama beni fabrikadaki ustaya  bağlamışlardı 34 gramda kullandıkları barutu sormuştum kutu üzerine bi bakim dedi ve barutun A6 sp olduğunu söylemişti belki şimdi değişmiştir diğer fişeklerin barutunuda sormuştum  ama daha fazla bilgi vermemişti tapa konusunu fabrikaya ilettim ama herhangi bir değişiklik olmadı.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN

Çevrimdışı Kadir YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #1347 : 13 Ekim 2018, 15:49:33 »
Zuber iki kanatli gfs tapasini hic begenmiyorum.Merada surekli kanatlari acilmamis gfs tapa topluyorum. Gfs tapa isini birakip gualandi yada cheddite tapa kullansa ben baska marka fişek almam.  Adamlar A1 sp barutu 34 grama hakkini vermisler tam bir soguk iklim fisegi ama geli gelelim tapa hüsran.

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• 12 cal Armsan Phenoma Carbo 66
  • 12 cal Huğlu Koop 103 DE
  • 12 cal Huğ-San 191 A
  • 16 cal Huğlu Koop 202 B fix şok
  • Česka Zbrojovka CZ 75 B 9×19 mm
1998 - Kastamonu - Edirne

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1348 : 20 Ekim 2018, 21:41:10 »
Winchester Super Speed Extra 40 gr 5 numara.

Saçmalar yumuşak kurşun, üzeri nikel kaplama ve çok düzgünler.
Tapa BP Z2M model 18,45 mm çapında..
Barut BP F2*36 cinsi 1,93 gr

Soğuk / sert havalarda güzel iş yapabilecek ve 40 gr olmanın hakkını verebilecek bir dolu gibi gözüküyor..

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1349 : 20 Ekim 2018, 21:53:30 »
Elinize sağlık Emrah ustam tam soğuk hava fişeği olmuş gayette güzel iş çıkartır.Ayrıyetten yanlış hatırlamıyorsam bu tapayı sterling kestiğimde görmüşdüm ben stoegerde çok beğenmiştim tapa çok uyumluydu bana göre emeğinize sağlık
1988-Denizli