Gönderen Konu: Armsan phenoma öldürme problemi yardım  (Okunma sayısı 50965 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Esat KARA

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Armsan phenoma öldürme problemi yardım
« Yanıtla #25 : 13 Şubat 2015, 21:55:28 »
Bende a612w  66 namlu var.tahtalı avında kullanıyom vurulan tahtalılardan hemen hemen çoğu canlı ve kanat kırığı düşüyor.tüfeğin tutumu yüze gelişi hafifliği işciliği çok güzel lakin penetrasyonu zayıf gibi Bence.gaz delıklerınin büyük yorumuna bende katılıyorum.bir arkadasın hatsan eskortunun namlusuna baktım onun gaz delikleri armsandan daha küçüktü.extra takılan şoklarla penetrasyon arttırabilir mi acaba ?
  • armsan a612
  • Ak 212
Esat KARA
1975-denizli

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 13 Şubat 2015, 23:11:33 »
..
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2015, 00:37:19 Gönderen: Ahmet ÖZTÜRK »
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 13 Şubat 2015, 23:25:28 »
Bende a612w  66 namlu var.tahtalı avında kullanıyom vurulan tahtalılardan hemen hemen çoğu canlı ve kanat kırığı düşüyor.tüfeğin tutumu yüze gelişi hafifliği işciliği çok güzel lakin penetrasyonu zayıf gibi Bence.gaz delıklerınin büyük yorumuna bende katılıyorum.bir arkadasın hatsan eskortunun namlusuna baktım onun gaz delikleri armsandan daha küçüktü.extra takılan şoklarla penetrasyon arttırabilir mi acaba ?
şokların penetrasyona etkili olacağını sanmıyorum Esat bey. sadece hedefe saçmayı toplu veya dağınık göndermekten başka bir amacı yok.Ben sıkıntımı fabrikaya anlattığımda bana şoku genişlet önerisinde bulundular.Ne olacak bende anlamadım.ördeğe 3 sok kullandım kısa mesafeden ateş ettim diyorum,dünya kadar saçma girdi ölmedi diyorum soku genişlet diyolar.sanki şoku genişletince daha az saçma girince öldürücülük artacakmış gibi.Şaşkınlıkla tüm önerileri ihtimalleri hepsini denicem,sabırla denicem,tüm bildiklerimi unutup deneyeceğim.penetrasyon testini yapacam ,namlu kızdırma işini yapacağım,fabrikaya gönderip Hikmet beye artık hangi testleri kontrolleri yapacaksa yaptırtacağım, şoku genişletip kullanacağım, bakalım ne olacak,işin kötü yanı sezon sonuna denk geldi ve canlıda deneme şansım azaldı,bu işi sonuçlandırma bayağı zamanımı alacak.sabırla deneyeceğim ve sonuca varacağım.

en sevdiğimiz hobimizin birincil gerekliliği olan ürünü onca reklamla av tüfeği olarak bana satıpta aslında su borusunu bana vermişlerse ARMSAN firmasının bendeki ürününü bulunduğum her ortamda anlatsam senelik firmaya vereceğim satış zararı yeter.Onca insan ekmek yiyor o fabrikalarda ve ortada bir emek var sonuçta BUNU ASLA GÖZARDI ETMİYORUM. ama emekte KELEK varsa Alıcılarda ürüne verdiği parayı emek ederek kazanıyor mantığıyla; ARMSAN firmasını asla karalamak değil bana yaptıkları su borusunu sağda solda anlatmaK  benden ettikleri karı misliyle çıkarmaya yeterli olacaktır.Kimsenin hakkını yemek istemiyorum tüm önerileri deneyip sonuca varacağım.Satıp kurtulmak en kolay yolu AMA HER AVCI ALDIĞI ÜRÜNÜ TARAFSIZ DEĞERLENDİRİP ELEŞTİRSEYDİ belkide yerli silah sanayiimiz çok daha ilerde olacaktı.biraz uzattım ama kusuruma bakmayın.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2015, 23:50:27 Gönderen: Fatih GÜL »
1980 samsun

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 13 Şubat 2015, 23:52:57 »
yarın sabah gelde gidelim bir tarafa artık ne çıkarsa şansına hopal mopal bişey atarız 10 da gitmeyi düşünüyorum
haberleşiriz yarın
1980 samsun

Çevrimdışı Esat KARA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 13 Şubat 2015, 23:56:44 »
Fatih bey.forumda türkiyede neden özel yapım şok üretilmiyor baslığı altında izmirde extra şok yapan serkan çimen beyin şok denemelirinı yayınlamıs ve videosu var.orda yanlıs hatırlamıyorsam yaptığı şokların penetrasyona artı etkisinden bahsedilmiş.
  • armsan a612
  • Ak 212
Esat KARA
1975-denizli

Çevrimdışı Mert SUNMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 14 Şubat 2015, 00:41:21 »
İlk tüfeğim armsan phenomaydı kozmetik olarak gayet güzeldi tabi çabuk çizilme ve sağlamlık hariç. Çok kar varken evin camından yerde duran karakuşlara attım bir kaç sefer hiç cansız düsmedi  hangi şokla attıysam hangi fişeği denediysem olmadı ama bazı arkadaşlarda çok memnun demekki şansa kalıyor iş. Akdaş sahibiydim çok memnun olmama rağmen bugün sattım fakat şunu bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki her konuda avantajlı fiyat abartı değil çok dengeli ve sağlam sadece bir kere canlıya atma fırsatım oldu. Yaklaşık 50 metreden çakala bp long range 1 numara ile atış yaptım hayvan olduğu yere yan düştü hiç bacak bile sallamadı gittim baktım sadece ağzından kan gelmiş. Meraktan tabi soydum inceledim tam 12 tane saçma gelmiş çoğu delip geçmiş geçmeyende arka deride kalmış saçmaların vurduğu yerler mosmor olmuştu. Gerçekten bunu yaşadım yok artık olurmu öyle şey diyen çok oluyor ama allahtan şahitlerim vardı :) uzun lafın kısası bence armsan 1500 lü paraları haketmiyor yedek namluları bile olmuş 650 lira çok gereksiz. Siz inşallah tüfeğinizden soğumadan sorunu halledersiniz
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2015, 00:44:29 Gönderen: Mert SUNMAN »

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #31 : 14 Şubat 2015, 16:54:49 »
Namlu kızdırmayı herkez bilmez..ilginç bir metoddur..denemesi bedava..
Bende merak ettim şimdi şu namlu kızdırma işini,nasıl yapılıyor biraz ayrıntı versenizde bizde birşeyler öğrensek.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 14 Şubat 2015, 20:05:41 »
Fatih bey  öldürmeyen tüfeklerin kronik sorunu  genellikle NAMLU İÇ ÇAPI..namlu iç çapı standardın altında delinen yani dar delinen tüfeklerde HIZ KAYIPLARINDAN Kaynaklanan sorunlar olur bu sorunlar kan çıkarma,kanat kırığı, tüy çıkarma,sürekli yaralı düşürme, çok fişek seçme ,çok tepme gibi problemlerdir.. Büyük bir arızadır aslında namlunun tektar delinip veya  honlanıp kromlanması gerekir....bu tür silahlarda  avlar sürekli yaralı düşer veya gider...Bu durum yazın üveyk avında da aynıdır kışın ördek,tahtalı avında da aynıdır.. yaralı düşen kuşlar genellikle  kanat kırığı düşer..tüfek yakmıyo,zehirlemiyo gibi şikayetlerin asıl sebebi dar delinen namlulardaki sürtünmeden kaynaklı hız kayıplarıdır...yoksa namlunun markası ne olursa olsun yakmak,zehirlemek gibi bir marifeti yoktur...
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 14 Şubat 2015, 20:18:20 »
    Tüfegin namlusunu ölçme imkanınız varsa bir tornacıda ölçtürün..yoksa kendi imkanlarınızla da az çok fikir edinebilirsiniz...
 Tüfeğin atım yatağı tarafından içerisine harbi ile  fişek tapası göndererek yavaş yavaş şok çıkışına doğru ilerletin ve bunu randıman alınan diğer sizin veya arkadaşlarınızın tüfeklerine de uygulayın ve sonucu ona göre değerlendirin...tapa namlu içerisinde takılmadan tatlı sertlikte ilerlemesi gerekiyo Tapa atılmış bir fişekten bulunan bir tapa olursa daha iyi fikir veriyo..
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #34 : 14 Şubat 2015, 21:04:09 »
Namlu iç çapı onda bir kaç mm daralmasından dolayı hız kaybı olacağını düşünmüyorum. Aksine basınç exponansiyel oranlarda atmış olacağından, itme ve fırlatma gücü de lineer değil, logaritmik oranlarda artar. Bu logaritmik oranlarda artan itme gücüne plastik tapayla metal namlunun sürtünmesinin , itmeye karşı göstereceği mukavemeti mühendislikte "negligible" denilen , yani sıfır sayılabilecek kadar küçük olması gerekir.

Bir de yukarıda bahsedilen namlu kızdırmadan kasıt nedir acaba ?
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 14 Şubat 2015, 21:45:03 »
Merhaba İbrahim bey

Sizin açıklamanıza göre benelli 18.3 namlu ile çok daha iyi basınç üretecek ve browning backbored gibi 18.80 Namludan daha üstün itme gücü üretecek. Bu şartlarda robust ve baikal silahlar çok daha verimli av yaptırması lazım. Remington whinchester ve browning gibi markalar zayıf kalması gerekiyor. Öylemi düşünmek lazım? Saygılar selamlar...
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 14 Şubat 2015, 21:58:16 »
Namlu iç çapı onda bir kaç mm daralmasından dolayı hız kaybı olacağını düşünmüyorum. Aksine basınç exponansiyel oranlarda atmış olacağından, itme ve fırlatma gücü de lineer değil, logaritmik oranlarda artar. Bu logaritmik oranlarda artan itme gücüne plastik tapayla metal namlunun sürtünmesinin , itmeye karşı göstereceği mukavemeti mühendislikte "negligible" denilen , yani sıfır sayılabilecek kadar küçük olması gerekir.

İbrahim bey  üreticiler 18.00  18,10  18,20 olarak delseler ve üretseler bu namlular daha basınçlı ve itici olduğundan raha mı randımanlı olacaklar...?veya yazın  üveyk avında 34,36 gr  gibi daha  güçlü ve  basınç üreten fişekler daha mı randımanlı olacak...?
hız kaybından kasıt sadece tapadan ziyade  patlama basıncı ile oluşan şaçma ezilmesi ve  defarmasyonu neticesinde enerji ve hız kaybıdır bu kayıplarda fişeğe ve tüfeğe göre değişkendir..
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2015, 22:03:54 Gönderen: Mücahit ÖZEL »
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #37 : 14 Şubat 2015, 22:09:57 »
Merhaba Mustafa Bey,

Ben basit bir fizik kuralından bahsettiğim, daha iyi av yapar demedim. Logaritmik olarak yükselecek basınç karşısında tapa kenarlarının namluya sürtünmesinin karşı koyamayacak kadar küçük olacağını söyledim.

Eğer daralmadan dolayı oluşan (metal-plastik ya da metal-fiber, metal-keçe) sürtünme hızı azaltsaydı, namlu ucundaki choke daraldıkça da hızın düşmesi gerekirdi. Aksine, choke daraldıkça namlu çıkış hızı artar. Aynı namlu, aynı fişekle yapacağınız atışlarda, Cylinder choke ile atılan mühimmatın namlu çıkış hızı , full choke ile atılan mühimmatın namlu çıkış hızından "herzaman" daha düşük olur.

"Daha iyi av" için gerekli olan bir çok parametre var. Yukarıda bahsettiğim sadece bir fizik ve mühendislik kuralı. Tek bir parametre. Yani yukarıdaki kural değişmez ama "daha iyi av" anlamına da gelmez.

Bu işin, pattern tarafı var, saçma katarının uzunluğu var, saçmaların sertliği var, saçmaların özkütlelerinin değerleri var, saçmaların tam yuvarlak olma ya da olmama durumları var, tapanın yeterli kalitede , barut gazının saçmaların bulunduğu bölüme geçirip geçirmemesi durumu var, namlu içinin çapının ve yapısının tutarlılığı var. Yani var da var... Hepsiyle ilgili sayfalar, ciltler dolusu araştırmalar var.

Bir sürü parametreden bir tanesini söyleyeyim mesela, saçma katarı.. Namlu iç çapı daraldıkça, muadil gramaj ve hacimdeki fişekler nispet edildiğinde, saçma katarının boyu uzar. Bu da av ve atıcılıkta olumsuz bir durumdur. Saçma katarının azalması için saçmalar arasındaki boşluğu azaltabilmek ve genel hacmi azaltabilmek için saçma boyutlarının küçülmesi gerekir matematik kuralı gereği, değil mi ?

Ve daha bir sürü şey. Tek bir parametre, daha iyi av anlamına kesinlikle gelmez. Ama çapın düşmesi, basıncı her zaman artırır.

Yanlış anlama olmasın yani... :)

Merhaba İbrahim bey

Sizin açıklamanıza göre benelli 18.3 namlu ile çok daha iyi basınç üretecek ve browning backbored gibi 18.80 Namludan daha üstün itme gücü üretecek. Bu şartlarda robust ve baikal silahlar çok daha verimli av yaptırması lazım. Remington whinchester ve browning gibi markalar zayıf kalması gerekiyor. Öylemi düşünmek lazım? Saygılar selamlar...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: [email protected]

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #38 : 14 Şubat 2015, 22:39:05 »
Ahmet Bey,

Üretici firmanın namlusuyla ilgili tek bir yorum yapmadım, belki gerçekten namluda ciddi bir üretim ya da tasarım sorunu vardır ki bu da çok muhtemel, özellikle ve maalesef yerli üretim söz konusu olduğunda.

Ben sadece , "hacim küçüldükçe patlama basıncı artar" dedim.

Ayrıca fizik çok da aşağılanacak dışlanacak bir şey değil, yapmayın lütfen. Tamam herkesin bilmesine gerek yok, iyi bir avcı olmak için de fizik bilmeye gerek yok ama dışlanacak o kadar çok şey var ki fizik konusuna gelene kadar. Birazcık üzüldüm siz böyle söyleyince.

Herneyse, kırmaya kırılmaya gerek yok, sağlıcakla kalın. Selamlar.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: M.Emin OLGAÇ, [email protected]

Çevrimdışı Orçun AYDIN 50

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 14 Şubat 2015, 22:49:21 »
SN. Fatih GÜL 28-30 gr fişekleri denemelisiniz...
BANA  HER YOL ANGARA
1980 ANKARA

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #40 : 14 Şubat 2015, 22:56:22 »
Eyvallah Ahmet Bey,
Avınız bol ve keyifli olsun.

Rastgele.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #41 : 14 Şubat 2015, 23:03:36 »
Sağolun :)
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #42 : 14 Şubat 2015, 23:29:35 »
Sevgili Tuncay Kahraman, nerelerdesiniz ?

Az kaldı, adım "dar namlucu" diye çıkacak :)

Kendime, benim gibi birisi için çok büyük sayılan ve bütçemi allak bullak eden bir meblağa "overbore namlulu" bir tüfek yaptırıyorum beyler. :)

En iyi çap diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yaptığınız ava ve mühimmatınıza göre optimumu verecek ya da veremeyecek namlular vardır.
1978 - Istanbul

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 15 Şubat 2015, 00:02:19 »
Merhaba Mustafa Bey,

Ben basit bir fizik kuralından bahsettiğim, daha iyi av yapar demedim. Logaritmik olarak yükselecek basınç karşısında tapa kenarlarının namluya sürtünmesinin karşı koyamayacak kadar küçük olacağını söyledim.

Eğer daralmadan dolayı oluşan (metal-plastik ya da metal-fiber, metal-keçe) sürtünme hızı azaltsaydı, namlu ucundaki choke daraldıkça da hızın düşmesi gerekirdi. Aksine, choke daraldıkça namlu çıkış hızı artar. Aynı namlu, aynı fişekle yapacağınız atışlarda, Cylinder choke ile atılan mühimmatın namlu çıkış hızı , full choke ile atılan mühimmatın namlu çıkış hızından "herzaman" daha düşük olur.

"Daha iyi av" için gerekli olan bir çok parametre var. Yukarıda bahsettiğim sadece bir fizik ve mühendislik kuralı. Tek bir parametre. Yani yukarıdaki kural değişmez ama "daha iyi av" anlamına da gelmez.

Bu işin, pattern tarafı var, saçma katarının uzunluğu var, saçmaların sertliği var, saçmaların özkütlelerinin değerleri var, saçmaların tam yuvarlak olma ya da olmama durumları var, tapanın yeterli kalitede , barut gazının saçmaların bulunduğu bölüme geçirip geçirmemesi durumu var, namlu içinin çapının ve yapısının tutarlılığı var. Yani var da var... Hepsiyle ilgili sayfalar, ciltler dolusu araştırmalar var.

Bir sürü parametreden bir tanesini söyleyeyim mesela, saçma katarı.. Namlu iç çapı daraldıkça, muadil gramaj ve hacimdeki fişekler nispet edildiğinde, saçma katarının boyu uzar. Bu da av ve atıcılıkta olumsuz bir durumdur. Saçma katarının azalması için saçmalar arasındaki boşluğu azaltabilmek ve genel hacmi azaltabilmek için saçma boyutlarının küçülmesi gerekir matematik kuralı gereği, değil mi ?

Ve daha bir sürü şey. Tek bir parametre, daha iyi av anlamına kesinlikle gelmez. Ama çapın düşmesi, basıncı her zaman artırır.

Yanlış anlama olmasın yani... :)

Merhaba İbrahim bey

Evet Namlu çapları üzerine yurtdışında çok kaynak var gunsmithing de çok farklı uygulamalar var.

Biz tabiki çok geriden takip ediyoruz milletçe. Fakat burada benim değinmek istediğim nokta namlu

çapının ölçüsü kesinlikle avı etkileyen faktör olması. Bu konuda çok makale okudum ve çok nakit ve

vakit harcadım . Sizin gibi fikirlerine önem verilen birinin görüşleri ve anlatımları gerçekten keyifli.

Konuya dönecek olursak; Browning firması sürtünmeyi azaltmak için namluyu 18.80 yapmış. patterni

ayarlamak için şokları üzerinde bayağı çalışmış.Fabarm da tribore ile kademeli daralma son nokta

demiş . Ben browning markasını severim, Yenilikçi ve tarz bir firmadır bilirsiniz.

( standart olarak 70 yatak ve fix şok şahsi tercihimdir. Yaşasın U/O )

Lakin burada namlu çapındaki salınımlar yerel piyasada 18.2 ile 18.87 arasında değişmektedir. Bu

görüşü ölçümlerime dayanarak söylemekteyim. Ördek avında benellisini seven arkadaşın iç çapının

18.60 la başlayıp 18.40 ile bittiğini öğrendiğinde nekadar şaşırsa az kalıyor. Aynı silahtan memnun

olmayan arkadaşın silahı malesef bu değerlerin çok altında çıkıyor. Artık birçok firma söylemeden

birleştirme konisini bile uzatıyor. Malum kalın saçma ve patlama basıncı konuları var bilirsiniz. Ayrıca

yerli tüfekler ile bazı ithal tüfekler arasında krom yüzey gerilimi aynı değil tapa tolerasyonu artıyor.

Sadece benim 2 yazınızda dikkat çekmek istediğim nokta 1. yazınızda onda birkaç milim daralmanın

önemi olmadığını belirttiniz . 2.Yazıda namlu çapının geniş olmasının saçma katarına faydasını

anlattınız. Burada namlu çapı farkı 18.50 ile 18.80 arası gibi milimetrenin onda biri üçü  bir fark

olmuyormu? Yoksa bilinmeyen başka birşeymivar?  Namlu boyu sürtünme ile şoktaki sürtünme

süresi ve miktarı aynı değil , full choke - cylinder choke basınçları gibi diğer faktörleri konuşmaya

gerek yok, artık herkes biliyordur bunun zincirleme bağlı olduğunu.

Sürçü lisan ettiysem affola , saygılar selamlar...
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #44 : 15 Şubat 2015, 00:30:12 »
Mustafa Bey merhaba,

İltifatlarınız ve çok güzel üslubunuz için çok teşekkür ederim.

Onda bir kaç milimlik daralmanın avda farkı olmaz olur mu? Kullandığınız mühimmat ve choke durumuna da bağlı olarak çok büyük farkları olur.

Söylediğim şey, onda bir kaç milimlik daralmayla sadece "tapanın metal ile olan sürtünme miktarındaki değişikliğin" göz ardı edilebilir olmasıydı. Hatta tapanın tam ve bir miktar daha fazla sürtünmesi iyi bir durum olarak kabul edilir. Zira tapadan, silindir içindeki piston gibi sıyırıcı vazifesi beklenir. Barut bölmesinden, saçmaların olduğu bölmeye doğru oluşabilecek en ufak bir gaz sızıntısının, pattern üzerinde ciddi olumsuz etkisi olur.

Çok eski İngiliz tüfeklerinin, 18.2 gibi çaplarda üretildiğini görüyoruz. Bunun tek sebebi, o dönemde plastik tapa gibi, patlama anında genişleyerek namlu iç çapını tam kapatıp tam sürtünen tapa üretme imkanının olmamasıydı. Keçe tapa, plastik tapa kadar genleşemez ve namlu içini sıyıramaz çünkü. İyi bir pattern için de namlu iç çapını dar üretmekten başka çareleri yoktu.

Dar namlunun da geniş namlunun da farklı komplikasyonları var.

Mesela, dar namluda , tapa arka yüzeyi üzerine düşen basınç yükseleceği için, hele bir de saçma yumuşaksa, deformasyon çok daha fazla olur. Dar namluda, daha kaliteli fişeklere ihtiyacınız olur her zaman.

Namlu içi saçma tutarsızlığının artma ihtimali de çok daha yüksektir. Ayrıca patterni olumsuz etkileyecek saçma katarının boyunu uzatması gibi bir dezavantajı da var.

Ancak daha yüksek basınç, "her zaman" daha fazla hız demektir. Bu, değiştiremeyeceğimiz bir fizik kuralı. Daha fazla hız ve daha fazla patlama basıncı her zaman daha iyi av anlamına gelmez. Ayrıca , yüksek basınç rejiminde çalışması planlanmış bir mekaniğin, çoğu zaman üretim kalitesinin çok daha hatasız olmaya, çok daha düşük toleranslarla üretilmiş olmaya ihtiyacı vardır.

En iyi çap yok demiştim yukarıda, gerçekten de buna inanıyorum. Okuduğum, gördüğüm, yaptığım tüm araştırmalar, testler bunu gösteriyor.

Avınıza ve mühimmatınıza göre optimum verimi sağlayacak namludur aranması gereken. Burada ava ve şartlara göre sürekli namlu değiştirmek gibi bir imkan olmadığına göre, namlunuza en uygun mühimmat ve choke kombinasyonlarına hakim olmalıyız. Hep şunu derim, tüfeğinizin en ideal fişekleri listesi olsun elinizde...

Günün sonunda ben kendim için, overbore - geniş namlu tüfek tercih ediyorum.

Merhaba İbrahim bey

Evet Namlu çapları üzerine yurtdışında çok kaynak var gunsmithing de çok farklı uygulamalar var.

Biz tabiki çok geriden takip ediyoruz milletçe. Fakat burada benim değinmek istediğim nokta namlu

çapının ölçüsü kesinlikle avı etkileyen faktör olması. Bu konuda çok makale okudum ve çok nakit ve

vakit harcadım . Sizin gibi fikirlerine önem verilen birinin görüşleri ve anlatımları gerçekten keyifli.

Konuya dönecek olursak; Browning firması sürtünmeyi azaltmak için namluyu 18.80 yapmış. patterni

ayarlamak için şokları üzerinde bayağı çalışmış.Fabarm da tribore ile kademeli daralma son nokta

demiş . Ben browning markasını severim, Yenilikçi ve tarz bir firmadır bilirsiniz.

( standart olarak 70 yatak ve fix şok şahsi tercihimdir. Yaşasın U/O )

Lakin burada namlu çapındaki salınımlar yerel piyasada 18.2 ile 18.87 arasında değişmektedir. Bu

görüşü ölçümlerime dayanarak söylemekteyim. Ördek avında benellisini seven arkadaşın iç çapının

18.60 la başlayıp 18.40 ile bittiğini öğrendiğinde nekadar şaşırsa az kalıyor. Aynı silahtan memnun

olmayan arkadaşın silahı malesef bu değerlerin çok altında çıkıyor. Artık birçok firma söylemeden

birleştirme konisini bile uzatıyor. Malum kalın saçma ve patlama basıncı konuları var bilirsiniz. Ayrıca

yerli tüfekler ile bazı ithal tüfekler arasında krom yüzey gerilimi aynı değil tapa tolerasyonu artıyor.

Sadece benim 2 yazınızda dikkat çekmek istediğim nokta 1. yazınızda onda birkaç milim daralmanın

önemi olmadığını belirttiniz . 2.Yazıda namlu çapının geniş olmasının saçma katarına faydasını

anlattınız. Burada namlu çapı farkı 18.50 ile 18.80 arası gibi milimetrenin onda biri üçü  bir fark

olmuyormu? Yoksa bilinmeyen başka birşeymivar?  Namlu boyu sürtünme ile şoktaki sürtünme

süresi ve miktarı aynı değil , full choke - cylinder choke basınçları gibi diğer faktörleri konuşmaya

gerek yok, artık herkes biliyordur bunun zincirleme bağlı olduğunu.

Sürçü lisan ettiysem affola , saygılar selamlar...
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2015, 00:31:43 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Hakan BAYÇAL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 15 Şubat 2015, 00:46:24 »
Mustafa Bey merhaba,

İltifatlarınız ve çok güzel üslubunuz için çok teşekkür ederim.

Onda bir kaç milimlik daralmanın avda farkı olmaz olur mu? Kullandığınız mühimmat ve choke durumuna da bağlı olarak çok büyük farkları olur.

Söylediğim şey, onda bir kaç milimlik daralmayla sadece "tapanın metal ile olan sürtünme miktarındaki değişikliğin" göz ardı edilebilir olmasıydı. Hatta tapanın tam ve bir miktar daha fazla sürtünmesi iyi bir durum olarak kabul edilir. Zira tapadan, silindir içindeki piston gibi sıyırıcı vazifesi beklenir. Barut bölmesinden, saçmaların olduğu bölmeye doğru oluşabilecek en ufak bir gaz sızıntısının, pattern üzerinde ciddi olumsuz etkisi olur.

Çok eski İngiliz tüfeklerinin, 18.2 gibi çaplarda üretildiğini görüyoruz. Bunun tek sebebi, o dönemde plastik tapa gibi, patlama anında genişleyerek namlu iç çapını tam kapatıp tam sürtünen tapa üretme imkanının olmamasıydı. Keçe tapa, plastik tapa kadar genleşemez ve namlu içini sıyıramaz çünkü. İyi bir pattern için de namlu iç çapını dar üretmekten başka çareleri yoktu.

Dar namlunun da geniş namlunun da farklı komplikasyonları var.

Mesela, dar namluda , tapa arka yüzeyi üzerine düşen basınç yükseleceği için, hele bir de saçma yumuşaksa, deformasyon çok daha fazla olur. Dar namluda, daha kaliteli fişeklere ihtiyacınız olur her zaman.

Namlu içi saçma tutarsızlığının artma ihtimali de çok daha yüksektir. Ayrıca patterni olumsuz etkileyecek saçma katarının boyunu uzatması gibi bir dezavantajı da var.

Ancak daha yüksek basınç, "her zaman" daha fazla hız demektir. Bu, değiştiremeyeceğimiz bir fizik kuralı. Daha fazla hız ve daha fazla patlama basıncı her zaman daha iyi av anlamına gelmez. Ayrıca , yüksek basınç rejiminde çalışması planlanmış bir mekaniğin, çoğu zaman üretim kalitesinin çok daha hatasız olmaya, çok daha düşük toleranslarla üretilmiş olmaya ihtiyacı vardır.

En iyi çap yok demiştim yukarıda, gerçekten de buna inanıyorum. Okuduğum, gördüğüm, yaptığım tüm araştırmalar, testler bunu gösteriyor.

Avınıza ve mühimmatınıza göre optimum verimi sağlayacak namludur aranması gereken. Burada ava ve şartlara göre sürekli namlu değiştirmek gibi bir imkan olmadığına göre, namlunuza en uygun mühimmat ve choke kombinasyonlarına hakim olmalıyız. Hep şunu derim, tüfeğinizin en ideal fişekleri listesi olsun elinizde...

Günün sonunda ben kendim için, overbore - geniş namlu tüfek tercih ediyorum.

Teşekkür ederim vakit ayırıp detaylıca cevaplar paylaştığınız için. Tercihleriniz ve görüşleriniz

benimle ortak olması beni çok mutlu etti. Yoğun iş seyahatleri ve projelerden fırsat bulursam

sizinle tanışmak isterim müsait bir zamanınızda. Tekrar görüşmek dileği ile saygılar selamlar...
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #46 : 15 Şubat 2015, 00:48:28 »
İnşallah...
Çok memnun olurum :)

Selamlar

Teşekkür ederim vakit ayırıp detaylıca cevaplar paylaştığınız için. Tercihleriniz ve görüşleriniz

benimle ortak olması beni çok mutlu etti. Yoğun iş seyahatleri ve projelerden fırsat bulursam

sizinle tanışmak isterim müsait bir zamanınızda. Tekrar görüşmek dileği ile saygılar selamlar...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #47 : 15 Şubat 2015, 01:06:51 »
Kıymetli İbrahim Aysu buradayım..
Onlarca ölçüm ve denemenin sonucunda şu karara vardım..
18.30 mm ve 18.50 mm arası en ideal ölçü Klasik Kurşun saçma için enazından..Patternden ve Penetrasyondan taviz vermeyen aralık bu..Daha darı Patternden daha genişi penetrasyondan taviz veriyor enazından bazı fişeklerde..
Özellikle soğuk havada tapa genleşmesinin azaldığı ve backbore namlularda gaz sızmasına bağlı hız-penetrasyon kaybı yaşandığına dair çok makale okudum..
Namlu ve şok daraldıkça pattern hüzmesi uzuyor buda özellikle hızlı uçan hayvan avlarında istenmeyen birşey..
Ayrıca yumuşak kurşun saçma dar namlu ve şoktan daha çok etkilenip aerodinamisini kaybedince pattern ve penetrasyon bozuluyor..
Artık piyasada o kadar geniş bir mühimmat arzı varki bu farklar kapatılmaz değiller..
Selam ve saygılarımla

Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #48 : 15 Şubat 2015, 01:13:14 »
+1
Artık piyasada o kadar geniş bir mühimmat arzı varki bu farklar kapatılmaz değiller..

Değerli tecrübelerinizi her zaman paylaşmanızı bekliyorum.
1978 - Istanbul

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 15 Şubat 2015, 10:34:31 »
Kıymetli İbrahim Aysu buradayım..
Onlarca ölçüm ve denemenin sonucunda şu karara vardım..
18.30 mm ve 18.50 mm arası en ideal ölçü Klasik Kurşun saçma için enazından..Patternden ve Penetrasyondan taviz vermeyen aralık bu..Daha darı Patternden daha genişi penetrasyondan taviz veriyor enazından bazı fişeklerde..
Özellikle soğuk havada tapa genleşmesinin azaldığı ve backbore namlularda gaz sızmasına bağlı hız-penetrasyon kaybı yaşandığına dair çok makale okudum..
Namlu ve şok daraldıkça pattern hüzmesi uzuyor buda özellikle hızlı uçan hayvan avlarında istenmeyen birşey..
Ayrıca yumuşak kurşun saçma dar namlu ve şoktan daha çok etkilenip aerodinamisini kaybedince pattern ve penetrasyon bozuluyor..
Selam ve saygılarımla

Evet son satırda da belirttiğiniz gibi o kadar çok ve geniş alternatif mühimmat arzı varki birçok çap sorun değil. 18.20 den 19.10 a kadar çapta uygun tapalı mühimmatlar var. Doğru seçimde uyum ile gelen performans açığa çıkmaktadır. Hatta saçma sertlikleri bile alernatif olarak çok çeşit mevcut.
Amerikada fişek dolumu çok yaygın ve back bored için maklelerde birkaç grain barut ilave veya plastic wad çeşitliliği ve  seçeneklerinden uygun  çap olanları kullandıklarını belirtiyorlar. Aşırı soğuklarda birçok mühimmatın etkisizliğinden çokça bahsetmişler belki sizede denk gelmiştir. Keşke bizdede o kadar barut , tapa, dolum malzemesi çeşidi olsa. Kaz avlarındaki avantajlarından çok bahsetmişler. Tabi sbe2 de sevilen bir model, tabi onada katır gibi teptiği için omuz tedavi süresine dikkat çekmişler amerikada... Ne güzel birşey bu amerikalılar herşeyi objektif olarak eleştirebiliyorlar. Bizdende bahsetmişler ama ben buraya yazmayayım, iş karışır  ;D

Şahsi fikrim tribore u gelecekte çok parlak görüyorum...

Benim ayrıca belirtmek istediğim nokta arkadaşlar sitede yazılanları okuduklarında  elindeki silah çapları söylenenlerin dışında diye bunu sorun olarak görmemeleri, mühimmat ile avantajlı yönlerini tecrübe etmeleridir. Burada 5 binlik tüfeği 3000 e satıp kredi ile 8000 lik silah alıp saç baş yolan arkadaşlar var. Sakın sırf çaplar söylenenlerin dışında diye kalkıp tüfeklerini satıp onlarca masrafa girmesinler, hata ederler. Zaten bu av yokluğunda bu çabalar bana hep bu masrafların gereksizliğini hissettirmiştir. Başka hobimizde yokki ne yapalım hastalık böyle birşey... Saygılar selamlar...

Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir