Gönderen Konu: 27 - 29 - 31- 33 -35- 37 - 39m GRUPMAN DENEMELERİ ( NE YAPSAK OLMUYOR ,OLMUYOR)  (Okunma sayısı 6024 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
27 m 32 g 6 no B&p Mb classic 293 adet saçma mevcut.
Huğlu 401 Kinetik 66 namlu ,Full şok
Hedef 81 x 81 cm   isabet 263
263/293:  % 90

76cm ye isabet 251
251/293 :  % 86

29m
81x81cm isabet:263
263/293 :  % 90

76 cm e isabet :242
242/293 : % 83
i want to upload my photo

upload pic

31m

81x81 cm e isabet  :246
246/293 :% 84

76 cm ye isabet :230
230/293 : % 78

33m
81x 81 cm ye isabet : 254

254/293  : %87

76cm ye isabet : 244

244/293  : % 83

image hosting

35m
81x 81 cm e isabet :212
212/293  : %  73

76 cm ye isabet : 185
185/293  : % 63

multiple image

37m
85x85 cm ye isabet : 225
225/293 : % 77

76 cm ye isabet  :205
205 /293 : % 70

image hosting

39 m

81x81 cm ye isabet : 190
190/293 :  % 64

76cm ye isabet: 171
171/293:  % 58

Malesef 27 mt mesafelere düşmeme rağme 76 cm pattern dairesine % 86 yı geçebilecek bir grupman yapamadım.
 27 m mesafede bile 81x81 cm hedef kağıdında % 90 grupmanı zor gördük.

Yani arkadaşlar bu testte hedefimiz % 95 aralığındaki grupmana ulaşabilmekti.Bu grupmanın 36.6 mt gibi standart bir mesafede olamayacağını biliyordum o yüzden 27 m ye kadar düşmeme rağmen % 86 nın üzerine çıkamadık.
Millet nasıl beceriyor onuda anlamadım.
Bu arada elimdeki metreye de baktım.
1m : 100 cm di.
Mesafemi yanlış diye iki kere ölçtüm.
O da doğru çıktı.
 Hani olurda birisi size 35 mt ve üzeri % 95 civarı grupman grupman yaptık  derse hemen yanından uzaklaşın.
Her an zehirlenme ihtimaliniz olabilir.
Yada sizi çok fena kekliyordur.
Olmaz mı olur % 95 grupman istiyorsanız 20 mt de muhtemelen olabilir.
35 m ve üzeri olabileceği birde bunun kurşun saçmayla olma ihtimali malesef yokmuş.

Onu kesinlikle bir kere daha tescil etmiş olduğumu anladım.
« Son Düzenleme: 01 Mart 2017, 23:20:03 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Evet arkadaşlar bu testi yapmam için bir arkadaşım çok rica etti.

Bende kendisine bunun imkanlar dahilinde olamayacağını belirtmeme rağmen çok ısrar etti.
Yahu dedim bak standart kurşun saçma ve 30 tl lik fişklerle bu iş olmaz.
Daha iyisini istiyorsan sana bunu gösteririm ama biraz pahalı olur dedim.Bu iş için 4  saat vakit harcadım.
Zaman demek para demek malum

En sonunda haddini aşan kelimeler kullanınca bende gerçekleri göstermek adına biraz katkıda bulunayım dedim.

Biraz üzüldü ,rencide oldu ama gerçekler acıdır.Ve acı bile olsa yalan söylemektense doğruları söylemeyi  göstermeyi tercih ederim.

« Son Düzenleme: 01 Mart 2017, 23:38:31 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Erol ÖZTÜRK, Adem KARACAN, Berhan PINAROĞLU

Çevrimdışı Kurtuluş KARATAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Elinize sağlık, bence bu  gurupman olayına çok ta fazla takılmamak lazim, tüfek fişek uyumu avı cansız ele geçiriyorsa işlem tamamdır.
1969 Urla/İZMİR

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
Suat Bey bence olmuş, belki pattern yüzdesi istediğiniz seviyelere çıkmamış ama nihayetinde burada çokça emek ve çaba var.Kanaatimce  bu konuda fişek en büyük ve değişken etkenlerden bir tanesi.Çok güzel bir paylaşım elinize sağlık.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
 Elinize sağlık, atışların çoğunda desen ve yoğunluk iyi. Avı büyük bir yüzde ile ele geçirirsiniz. Biz avcılar için de önemli olan bu değil mi?
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Suat Bey emeğinize sağlık. Çok uğraşmışsınız.
Bence bu abartılı "şu mesafede şu kadar grupman..." ifadelerine yanlış ölçümler çok fazla sebep oluyor.
Adım hesabı yapılıyor ve adım sayısı kaçsa metreyi de ona yakın zannediyorlar. Atıyorum 75 adım atılmışsa 50-60 metre zannediliyor.
Ben bugün merak ettim adımlarımı cetvelle ölçtüm. Boyum 1.80 ve bacaklarımı büyükçe açtığımda anca 50 cm'lik bir adım uzunluğum oluyor. E şimdi ben bu ölçüyle (ki her adımımı aynı ölçüyle atmam da mümkün değil) 75 adım atsam mesafe aşağı yukarı 37,5 metre  olacak, öyle zannedildiği gibi 50-60 metre değil. O  metrelere ulaşabilmek için ise benim boyumdaki bir adamın aşağı yukarı 120 büyük adıma ihtiyacı var.
Bence herkes adımını güzelce ölçmeli ve daha net verilerle mesafe ölçümü yapılmalı.
  • Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte
1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Osman KÜÇÜKMUMCULAR

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Şunu da belirteyim arkadaşlar.Hedeflerdeki daireler saçmaların en yoğun olduğu  yerlere atış sonrası çizilmiştir.
Nişan alınan merkez le dairelerin orantısız olmasının sebebi de budur.
Dün akşam testte kullandığımız fişekten 3 tane numune almış ve 32 g 6 no bu fişekte 293 ad olduğunu paylaşmıştım.
Dikkat edilirse bazı mesafelerde saçma grupmanının  daha kısa mesafeye göre daha yoğun olduğuda gözleniyor.
Atışlar destekli olsada hata payı da olabiliyor.Yada fişeklerin basınç değerlerindeki oluşabilecek farklar da grupmana etki edebiliyor.

Daha öncede 130 cm x130 cm bir hedefe atmıştım.

Bu hedefin iki katı kadar olan bir hedefte bile % 92 yi anca görebilmiştim.

Aslında saçmalar 20 mt  civarlarında dökülmeye başlıyor.
Ve 35 mt mesafelerde çoğu % 30 kadar dağılarak hedeften sapıyorlar.

Farklı marka fişeklerde ve farklı marka tüfeklerde sonuçlar değişecektir muhakkak.
Ancak 35 mt ve üzeri mesafelerdeki her metrede bu dağılım daha da açılarak   grupman yüzdesi düşecek ve çok özel fişekler haricinde % 90 ve üzeri grupmanları görmek mümkün olmayacaktır.
Ancak genç ve meraklı olan bu kardeşimiz malesef nereden böyle bir kanıya vardıysa  bu kadar ısrarlı bir şekilde iddia da bulundu.

Yinede kendisi de test sonunda bişeyler bildiği yada düşündüğü gibi çıkmasada kaybetmediğini anladı.

Sonucunda kaybederkende olsa kazanabileceğini anlayabiliyor insan...
« Son Düzenleme: 02 Mart 2017, 01:27:04 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

Çevrimdışı Recep ERTUNÇ

• AvlakForum Üye
  • *
suat bey emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş tüfeğinizin orjinal full şokumu ölçüsü nedir acaba bence dağılımlar gayet güzel
  • Franchi affinty
  • Üzümlü saka
  • Pointer
Recep ERTUNÇ
1984 KONYA

Çevrimdışı Ersin ERBİL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Suat bey merhaba emeğinize sağlık gerçekten öz verili ve başarılı bir çalışma olmuş test yaparken rüzgar ve hava sıcaklığı ne durum da idi birde bu çalışmanın aynını penetrasyon olarak yapa bilirseniz forum camiası adına on numara yol gösterici referans olur elinize sağlık hoşça kalın ALLAH a emanet
  • huğlu 104 a 71 namlu
  • stoger m3000 71 namlu
1975 ANKARA
CNC İşlme
CMM Ölçüm tezgahları oparatörü.

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
grupman zaten süper,yüzde 95 olmasa ne olur?
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Suat Hocam,
Tüfeği değiştir..Sana % 98 grupmandan aşağısı yakışmaz..:)
« Son Düzenleme: 02 Mart 2017, 15:53:25 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
Millet 50 mt de tavsana atiyor yatan tavsana atmis gibi oluyormus sen hala bunlarla ugras abi :) tufegi degistir biliyosun sen ne alacagini :)))
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
@Suat ÇALIŞKAN Elinize sağlık.. Bunlar emek ve zaman harcamak gereken zahmetli işler..
Konuyu görünce, sırf merakımdan  :) ben de bugün grupman denemesi yapmak istedim..

71 namlu Nitro full şok (17.42 mm) Bps 34 gr 6 numara fişek ve 36 metre atışı.. Fişekte 300 (+-2) saçma mevcut..
30 ınch 244 adet saçmayla %81-82 gibi bir grupman yakaladı. Namlu sabitlemedim oyüzden az bir miktar kaymış..
İkinci fotoğraftaki kırmızı daire, asıl 20 ınch olması gereken kısım..
Önemli değişiklik yok aslında, en fazla 5-6 saçma fark ediyor. Bu da %1 veya 2 oranında bir değişiklik yapar.

Benim bu tabloya göre, standart bir fişekle %90 ve üzeri grupman yakalayabilmem için 30 metre ve altına inmem lazım.
Tabi değişik özelliklere sahip fişeklerle sizin de bahsettiğiniz gibi bu mümkün olabilir.

Mesela Mirage Bold'or trap fişeği için :
'' 32 metrede saçmaların %92'sinin 75 cm içinde toplanmasını sağlayan mükemmel saçma deseni '' ifadesine yer verilmiş.
Böyle bir fişek ve 32 metre için bunu söylüyorlarsa, 36 metrede normal bir fişekle %90 üzerini görmek zor gibi duruyor...

« Son Düzenleme: 02 Mart 2017, 16:40:46 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İlhan GÜNEN, Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
Suat hocam , Emrah dostum elleriniz dert namlunuz toz görmesin :)
Suat hocam merakımdan soruyorum otomatik tüfekle atılan 32/6 no ile çifte ile atılan 32/6 no arasında kayda değer bir desen artışı olur mu ?
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
@Suat ÇALIŞKAN Elinize sağlık.. Bunlar emek ve zaman harcamak gereken zahmetli işler..
Konuyu görünce, sırf merakımdan  :) ben de bugün grupman denemesi yapmak istedim..

71 namlu Nitro full şok (17.42 mm) Bps 34 gr 6 numara fişek ve 36 metre atışı.. Fişekte 300 (+-2) saçma mevcut..
30 ınch 244 adet saçmayla %81-82 gibi bir grupman yakaladı. Namlu sabitlemedim oyüzden az bir miktar kaymış..
İkinci fotoğraftaki kırmızı daire, asıl 20 ınch olması gereken kısım..
Önemli değişiklik yok aslında, en fazla 5-6 saçma fark ediyor. Bu da %1 veya 2 oranında bir değişiklik yapar.

Benim bu tabloya göre, standart bir fişekle %90 ve üzeri grupman yakalayabilmem için 30 metre ve altına inmem lazım.
Tabi değişik özelliklere sahip fişeklerle sizin de bahsettiğiniz gibi bu mümkün olabilir.

Mesela Mirage Bold'or trap fişeği için :
'' 32 metrede saçmaların %92'sinin 75 cm içinde toplanmasını sağlayan mükemmel saçma deseni '' ifadesine yer verilmiş.
Böyle bir fişek ve 32 metre için bunu söylüyorlarsa, 36 metrede normal bir fişekle %90 üzerini görmek zor gibi duruyor...

@Emrah AKDENİZ
Daha önce @Tevfik GÜN ve senin yaptığın testlerde BPS  marka fişeğin farklı tüfeklerle grupmanının diğer fişeklere göre daha iyi olduğunu fark ettim.
Bende denemelerimde BPS marka fişeklerde daha yoğun bir saçma deseni gördüm.

Bunun sebebi  kuvvetli ihtimalle daha sert saçma kullanmaları.
Mirage Bold'or fişeklerde bildiğim kadarıyla saçma sertlik oranı arttırılmış bir fişek.Bunlar daha yoğun bir grupmana sebeb oluyor.
Birde daha az gramaja sahip fişeklerde grupman yüzdesi denemelerimde hep fazla çıktı.

Full şok ve trap fişeği sıradan bir av fişeğinden (32 g 6 no) dan % 25 daha toplu atabiliyor.
Burada saçmaların namlu çıkışında düşük gramajın da etkisiyle daha az strese maruz kalarak daha homojen bir  grupman yaptığını düşünüyorum.

Kısacası daha  gramajlı fişeklerde  saçmalar daha çok dağılıyor.
36.6 m mesafede % 90 üzerine çıkabilecek tüfeklerde fişeklerde muhakkak vardır.
İyi bir hindi şoku ve trap fişeğiyle ulaşılabileceğini tahmin ediyorum.

Elimde bir dostumun hediyesi Remington Hevi Shot fişekler vardı.Onlarla bir deneme yapmak istiyordum.
Ancak malesef Pahalı ve hediye olması sebebiyle kıyıpta atamadım.
Bu fişeklerle  % 90 a ulaşabileceğimi umut ediyorum.Ya da bir kaç özel fişek daha var denemek istediğim.
Fakat pahalı fişekler dediğim gibi.
Bakalım zamanla belki nasip olur.

BİGA/1979

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
Suat bey,
Bu özen ile testlere devam edecekseniz , size orta kalitede bir mesafe ölçer çok yakışır, artı eski 1 mt yanılma ile size çok kolaylık sağlar. Diğer yandan , grupman çalışmalarının ( şüphesiz çok yol gösterici ve esas ) av şartlarındaki tek eksik, yetersiz, yanıltıcı kaldığı nokta avın, genellikle hareketli olması nedeni ile shot string in sadece belirli bir kesiti ile karşılaşmasıdır. Bunda avcı için hem bir avantaj hem de dezavantaj vardır. Avantaj, avın ne kadar önüne atarsanız atın önde kalarak ıskalayamazsınız, makul ölçüde avı yakalama şansınız vardır, dezavantaj ise saçmaların hepsinin aynı anda hedefte olduğunu düşünüp, şoka ve saçma dağılımına dağılımına karar vermektir, aslında saçmaların bir kısmı av hayvanı nişan hattından çıktığı, hattı geçtiği halde boşluğa, kağıt testlerinde ise kağıda doğru gitmeye devam etmektedirler , bu da şokun yeterliliği konusunda avcıyı yanıltır.

'' 39 m

171/293:  % 58 ------------

Sizin şu son fotonuzdaki grupmanınız her av için yeterli ve  her avı havada, karada cansız alır gibi duruyor, ben hala daha avına göre şokun açılması gerektiğini düşünüyorum, fakat sizin çalışmanız, zannediyorum ki, ideal dağılım için uygun bir şok bulmaktan veya dağılımı iyi bir fişek yapmaktan çok; bu fişek, bu şok , şu saçma ağırlığının yüzde doksanını 40 metre mesafede 70 cm çaplı bir daire içine sokar gibi iddialara cevap olarak planlanmış. Gayet de güzel olmuş, Elinize sağlık.

Not: Suat arkadaşımızın bunların hepsini bildiğini, merakının düzeyi ve zahmetten kaçmaması nedeni ile tahmin ediyorum, biraz tartışma , biraz bilgi akışı olsun diye katıldım. İbrahim beyin alıntısından sonra da utanıp Türkçe hatalarımı toparlamaya çalıştım. Rast gele.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2017, 16:44:33 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Aynen... +1

Shot String 3 boyutlu incelenmesi gerekirken,  hedef düzlemi 2 boyutlu incelenebilir olduğundan özellikle grupman çapının ekstra dar olduğu durumlarda bu yanılma payı artar ve pratikteki vuruş kalitesi de nisbi oranda düşer..

........... avın, genellik ile hareketli olması nedeni ile shot string in sadece bir kesiti ile karşılaşmasıdır. Bunda avcı için hem avantajı hem dez avantaj vardır. Avantaj ne kadar öne atarsanız atın önde kalamazsınız ( makul ölçüde ) avı yakalama şansınız vardır, dezavantajı ise saçmaların hepsinin aynı anda hedefte olduğunu düşünüp, şok dağılımına karar vermektir, aslında saçmaların bir kısmı, av hayvanı nişan hattından hattan çıktığı halde , kağıda doğru devam etmektedir , bu şokun yeterliliği konusunda avcıyı yanıltır.

.... ben hala daha avına göre açılması gerektiğini düşünürüm.......

Paylaşımı yapan @Suat ÇALIŞKAN arkadaşımız, bu konulara hakim ve olması gerekenleri bilen birisi. Ancak genel yaygın beklenti hatasının altını çizmeye çalışmış bu çalışmasında da bence. Bunun gibi yanlış beklentilere sebep, genellikle yivlideki performans parametrelerinin bire bir yivsizde de aynı olduğunun sanılmasından oluyor. Grupman çapının maksimum dar olması beklentisi gibi... Ya da hedefe atılan mühimmatın yumuşaklığı/sertliği konusundaki genel beklenti hatası gibi...  Veya, küresel formdaki saçma taneciklerinin tekil olarak ayrı ayrı olan hedefe doğru hareketlerinin ve maruz kaldığı dirençlerin, yivli çekirdeğinin hareketleriyle ve jiroskobik dirençleriyle karıştırılması gibi... vs vs ...

Halbuki, her ikisinde de ortak olan patlama anı ve namlu içindeki itme basıncı oluşturma kuramları (Akışkanlar Mekaniği -Fluid Mechanics- Esasları ) haricinde , yivli balistiği, yivli performans kriterleri ve tabii ki bunların hesaplanmasında kullanılan formülasyon, matematiksel metodlar, yivsizin balistiğinden de performans kriterlerinden de ölçme metodolojilerinden de farklıdır. Dolayısıyla, yivlilerdeki beklentileri, benzeştirerek yivsizlere taşımaya çalışmak büyük yanılgılara neden oluyor. Bu konularla ilgili, Türkçe pek kaynak yok. Aslında hiç yok. Yıllarca, bu konuyu, farklı platformlarda, (bazen bazı av dergilerinde de yayımlanan) makale haline getirip derleyerek yazmaya anlatmaya çalıştım kendi çapımda... Ancak sanıyorum genel beklentinin yönelimi üzerinde pek başarılı olduğum söylenemez.  ^-^
« Son Düzenleme: 21 Mart 2017, 16:24:51 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Suat ÇALIŞKAN, Serkan TİKVEŞLİ, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Suat bey,
Bu özen ile testlere devam edecekseniz , size orta kalitede bir mesafe ölçer çok yakışır, artı eski 1 mt yanılma ile size çok kolaylık sağlar. Diğer yandan , grupman çalışmalarının ( şüphesiz çok yol gösterici ve esas ) av şartlarındaki tek eksik, yetersiz, yanıltıcı kaldığı nokta avın, genellikle hareketli olması nedeni ile shot string in sadece belirli bir kesiti ile karşılaşmasıdır. Bunda avcı için hem bir avantaj hem de dezavantaj vardır. Avantaj, avın ne kadar önüne atarsanız atın önde kalarak ıskalayamazsınız, makul ölçüde avı yakalama şansınız vardır, dezavantaj ise saçmaların hepsinin aynı anda hedefte olduğunu düşünüp, şoka ve saçma dağılımına dağılımına karar vermektir, aslında saçmaların bir kısmı av hayvanı nişan hattından çıktığı, hattı geçtiği halde boşluğa, kağıt testlerinde ise kağıda doğru gitmeye devam etmektedirler , bu da şokun yeterliliği konusunda avcıyı yanıltır.

'' 39 m

171/293:  % 58 ------------

Sizin şu son fotonuzdaki grupmanınız her av için yeterli ve  her avı havada, karada cansız alır gibi duruyor, ben hala daha avına göre şokun açılması gerektiğini düşünüyorum, fakat sizin çalışmanız, zannediyorum ki, ideal dağılım için uygun bir şok bulmaktan veya dağılımı iyi bir fişek yapmaktan çok; bu fişek, bu şok , şu saçma ağırlığının yüzde doksanını 40 metre mesafede 70 cm çaplı bir daire içine sokar gibi iddialara cevap olarak planlanmış. Gayet de güzel olmuş, Elinize sağlık.

Not: Suat arkadaşımızın bunların hepsini bildiğini, merakının düzeyi ve zahmetten kaçmaması nedeni ile tahmin ediyorum, biraz tartışma , biraz bilgi akışı olsun diye katıldım. İbrahim beyin alıntısından sonra da utanıp Türkçe hatalarımı toparlamaya çalıştım. Rast gele.
Sn ÖZDEN görüşlerinize,bilginize,bilgi akışına katkı yapacak  yorumlarınızı bekliyoruz.
Yukarıdaki yorumunuza katılmakla birlikte ; Ülkemiz avcıları arasında toplu atan tüfek iyidir mantığını malesef bir türlü yıkamadık.Burada birazda elimizdeki tüfeklerin kısa mesafe tüfeği olduğunu unutarak yada daha uzaktan vurma sevdasına kapılarak; tüfeklerin toplu atmasını ve toplu atan tüfeğin hep iyi olduğu fikrini çıkarıyoruz.

Yukarıdaki 35m ve üzeri atışlarda yarım şok  gibi daha da geniş şoklar grupmanı daha da  açacak hem daha kolay vuruş imkanı sağlayacaktır.

Ancak bu 30 inc daireye 27 mt de bile  % 90  ve üzeri saçma tutmasının  pek mümkün olmadığını  (en azından  standart kurşun saçma ve full şok ile) anlamak istemeyen arkadaşa ithafen yaptım.

Arkadaşım bu olayın gözünlen görünce kanaat getirdi.Belki faydalanılır diyerek burada da paylaştım.
Eminim istifade eden yeni bir şeyler öğrenecek kişiler vardır.

Merakını araştırmaya ,okumaya,gözlem yapmaya veremeyen ,verilen emeklere saygı gösteremeyen ;enerjisini sadece boş boş konuşarak harcayan   ,aslı astarı olmayan iddialar  ortaya atanlarada gelsin.

« Son Düzenleme: 22 Mart 2017, 03:01:00 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Ali SÜLÜN

• Edremit Merkez Avcılar Klb Bşk.
  • AvlakForum Üye
  • *
arkadaşlar ben sitede yeniyim.internet özürlüyümde!!...gördümki fişek patern namlu şok işlerine meraklısınız...size bi şey diyim o zaman bir ower bore tüfek bulun(bendeki tribore fabarm)1,3,ve 4 şokları ile 45m den rc 2;,7,5;28gr;bp30;7no;rc sipe 32;rc jk6 35 7no ve bp36 long range fişeklerini bi deneyin!!bakalım ne düşüneceksiniz??))
Ali SÜLÜN
1958 BALIKESİR
Edremit Merkez Avcılar Kulübü Başkanı

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Fatih YAZICI, Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
Suat Bey mesajı almıştır Ali Başkanım.
Bakalım ne olacak?
arkadaşlar ben sitede yeniyim.internet özürlüyümde!!...gördümki fişek patern namlu şok işlerine meraklısınız...size bi şey diyim o zaman bir ower bore tüfek bulun(bendeki tribore fabarm)1,3,ve 4 şokları ile 45m den rc 2;,7,5;28gr;bp30;7no;rc sipe 32;rc jk6 35 7no ve bp36 long range fişeklerini bi deneyin!!bakalım ne düşüneceksiniz??))
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
over bore nedir abi?hangi markalarda bulunur,bilgi verebilirmisiniz?
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Sn SÜLÜN
Yukarıda yapmış olduğum testlerdeki amaç  aynı fişek ,aynı şok ile birbirine yakın mesafelerdeki saçma desenini görmek ve burada oluşan  farkları tespit edebilmekti.
Bu testte kalitesini ispatlamış B&P marka standart 6 no saçma kullanarak ,aynı zamanda standart bir pattern  testi  yapmaya çalıştım.

Bu testlerde de  genel olarak 6 no saçma kullanılır.

Bazen uzak atışlar yapıyor ve avı ele geçirebiliyoruz.Ancak bu kullandığımız av tüfeklerinin kısa mesafe tüfeği olduğu gerçeğini değiştirmiyor malesef.

Yukarıda vermiş olduğunuz fişek ve saçma numaraları  en kötü av tüfeklerinde bile güzel grupmanlar verecektir.
Bunun nedeni ince saçmanın sayı olarak fazla olması ve
grupmanda daha güzel sonuçlar vermesidir.
Ancak 45 mt mesafeler  7 no bir saçmanın    enerjisini oldukça kaybedebileceği bir mesafedir.

Bu mesafede grupmandan ziyade saçmanın enerjisi daha önceliklidir.
Ve bence bu mesafelere en az 6 no dan daha ince saçmayı bilinçli olarak atmam.
Aşağıya bir  kaç resim atıyorum.18.4 mm namlu iç çapına sahip bir tüfeğin 48 m 34 g 5 no performanslarını.

245 adet saçmanın 128 tanesi 85x85cm hedefe isabet etmiş.

Bu da 128/245 : % 52  ye tekabül eder.5 no bir fişeğin hem grupman hemde enerji olarak çok daha uygun olduğu bir mesafe bence.

Hatta bence bu mesafeye en az 4 no atılmalı.

Sonuç olarak iyi bir fişek ,şok kombinasyonları ile namlu iç çapına bakılmaksızın güzel sonuçlar alınır.

BİGA/1979

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, Tuncay KAHRAMAN, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
Paylaşım için teşekkür ederiz sayın Çalışkan, ben bıldırcın avları dışında ithal fişek kullanıyorum. Yerli fişekler genelde (benim tüfeklerimde) saçma sıvaması yapıyor! BPS'de saçma sıvaması var mı acaba?
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Paylaşım için teşekkür ederiz sayın Çalışkan, ben bıldırcın avları dışında ithal fişek kullanıyorum. Yerli fişekler genelde (benim tüfeklerimde) saçma sıvaması yapıyor! BPS'de saçma sıvaması var mı acaba?
Zülküf bey bu konuda net bir şey söyleyemiyeceğim malesef.
Çok yoğun olarak BPS kullanmadığım için sizi de yanlış bilgilendirmek istemem.
Kullanan diğer arkadaşların yorumları daha aydınlatıcı olacaktır.

BİGA/1979

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN