Gönderen Konu: DELİP GEÇEN SAÇMANIN YARALI DÜŞÜRMESİ SORUNSALI  (Okunma sayısı 7996 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
av forumlarında ve kişisel sohbetlerde dikkat ediyorum,o tüfek yada o fişek atarsan hayvanı delip geçer ,canlı düşer deniyor.bu saçmalar yivli mermiler gibi içeride açılan ,ekstra patlayan kurşun değil ki böyle bir şey olsun.ben de vurduğum hayvanlarda denedim.20 mt den 34/7 bp ile bir çamurcun vurdum.zaten havada ölmüştü.yoldum içinde bir tane saçma yok,hepsi delmiş geçmiş.daha sonra aynı fişekle yaklaşık 25 mt den iri vürdum,can çekişerek düştü.baktım göğüs bölgesinden giren 5 saçma karşıya geçmemiş,kuyruğa yakın karın bölgesinden giren bir saçma delip geçmiş. yine arkadaşım vurdu 34/6 aquila ile bir çamurcun.yaklaşık 20 mt de hepsi delip geçmiş.vurur vurmaz onunki de ölü düşmüştü.bu duumda delip geçen saçma yaralı bırakır diye bir şey yok.her delip geçen saçma öldürücü olmadığı gibi içeride kalan her saçma da öldürmeyebilir.önemli olan isabet eden saçmanın öldürücü noktalara isabet edip etmemesi.delicilik bence tüfekte ya da fişekte bulunması gereken en önemli kavramlardan biri.bence en önemli birinci sırada grupman ve ikinci sırada delicilik gelir.delip geçen saçmanın canlı düşürdüğüne inanmıyorum.en azından kendimizden düşünelim,aynı anda üç kurşun biz delip geçecek ve biz yürümeye devam edeceğiz.böyle bir şey yok.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2017, 11:21:21 Gönderen: Uygar TANDOĞAN »
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

The following users thanked this post: Gürkan ONAT, Veysi ŞENGÜL

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: DELİP GEÇEN SAÇMANIN YARALI DÜŞÜRMESİ SORUNSALI
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2017, 11:50:38 »
delicilik , tahrip gücü , penetrasyon nasıl isim verilirse verilsin

hız ve saçma özkütlesiyle ilgili

80 km hızla giden motorsiklet ,
80 km hızla giden otomobil
80 km hızla giden kamyon un çarptığı duvar düşünün

sonra hızlarını 160 km çıkarıp tekrar düşünün

av üzerindeki yıkıcılık ta aynı fizik kuralları geçerli değil mi
mesafe uzadıkça saçmanın hızı azalıp etkisinin düşmesi yada ince saçmanın büyük avlarda belli mesafelerden sonra etkisiz kalması vss

benim için delip geçen uzak düşen av yoktur düşük hızlı saçmayla vurulmuş yeterli basınca maruz kalmamış av vardır .

saygılar
  • franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Gürkan ONAT, Cengiz ÖNGÖREN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2017, 12:07:08 »
delicilik , tahrip gücü , penetrasyon nasıl isim verilirse verilsin

hız ve saçma özkütlesiyle ilgili

80 km hızla giden motorsiklet ,
80 km hızla giden otomobil
80 km hızla giden kamyon un çarptığı duvar düşünün

sonra hızlarını 160 km çıkarıp tekrar düşünün

av üzerindeki yıkıcılık ta aynı fizik kuralları geçerli değil mi
mesafe uzadıkça saçmanın hızı azalıp etkisinin düşmesi yada ince saçmanın büyük avlarda belli mesafelerden sonra etkisiz kalması vss

benim için delip geçen uzak düşen av yoktur düşük hızlı saçmayla vurulmuş yeterli basınca maruz kalmamış av vardır .

saygılar

bu efsane o kadar yaygın kiartık duyunca tartışmıyorum bu konuda.kural gibi bir şey olmuş.
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2017, 12:53:46 »
'' önemli olan isabet eden saçmanın öldürücü noktalara isabet edip etmemesi.delicilik bence tüfekte ya da fişekte bulunması gereken en önemli kavramlardan biri.bence en önemli birinci sırada grupman ve ikinci sırada delicilik gelir.''

uygar bey,
bu noktada birleşiyor fikirlerimiz.
gerisi şehir efsanesi gibi geliyor hız saçma sertliği yumuşaklığı tahrip basınç mevsimsel faktörel etkiler vs. daha birsürü şeyler var polemik yaratan.
bir yerde nasip av işi. havada hayvan patlıyor tüy bulutudur gidiyor düşmeden hala canlı ve seri capcanlı kanat çırpıyor akıl ermiyor bazen.
rast gelsin.

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2017, 13:16:45 »
Uygar abi ben hep ayni konudan giderim halada ayni seyleri yaziyorum en iyi av performansi kağıt üzerinde filan olanlar degil canli av üzerinde olandir kağıt üzerinde harikalar yaratan fisekler ve  her silahtan fisekten fazla deliş gücüne sahip ekipmanlar avda yine hüsranda yapabilir veya tam tersi harika islerde yapar. Sizde yazilan cizilenlerin aksine bizzat test ettiginiz tecrubeyi paylastiniz ve kesinlikle haklisiniz avina gore mesafeye göre sacmalar deler gecerde icindede kalir ama her ikisindede av cansiz düser veya yarali kalir bu delme delmeme isi degil bilimsel olarak veya kendimce bir türlü açiklamayadigim o sacmanin avi cansiz düsüren o gidisi varya neyse iste onu yakalamak en önemlisi. Ama size katilmadigim konuda önce grupman dediginiz bence en son grupman daha az önce baska bir konuda yazdim gecen gün bir silahimla karabataklara atiş yaptim 30 gr rc 6 no harika mesafeleden mükemmel sonuclar hepsi cansiz bu arada her sacma öldürücü organinami gelio asla bu konuda yine katilmiyorum 😊neyse yaniyine ayni anda 32 gr rc 6 no attim hepsi yarali. Hemen orada buldugum bir tenekeye iki yüzüne 30 gr rc iki yüzüne 32 gr rc leri tekrar attim. İnanin 32 rc sacmaninda fazla olmasiyla daha güzel grupman verdi eee noldu hani grupman cok önemliydi silah alanlara bakiyorum fisek önerisi olanlar 36 metreye bu ebatlarda kayir koy bunu yap şunu yap diyor ama ben bunu belki 50 kere denedim hicmi hic alakasi yok. Ama önemi şu eger silahin namlu şok uyumu uyumu cok iyi ise guzel grupman veriyorsa avdada cok iyi ise iste en guzeli bu. Sevdigi fiseklerle en iyi grupmani yakalamak evet denenir ve iyidir bunada kabul ama önce canli üzerinde en iyi performansi verecek bence. Umarim yanlis bir anlatimda bulunmamisimdir. Saygilar
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2017, 13:24:17 Gönderen: Özgür UYAR »
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2017, 13:27:02 »
bu sene ilk defa tahtalı avında benzer bir durum oldu üstüme gelmekte olan tahtalıya yaklaşık 30 mt den ilktışı yaptım tam yere düşerken tekrar toparlanip aynı hizla uçmaya devam etti hemen ikinci fişeğide
 attım yine vuruldu bir 50 mt daha uçtu sonra bir 5-6 mt havaya dikildi ve cansız düştü yere her iki atiştata vurmama rağmen ilk fişek 32 gr  9 no tordo 6 diye koymuşum :) ikinci sipe 6 no  ve tahtalıyı yolduğumda vücüda isabet eden saçma 9 adet yandan attığım 6 no dan  3 tanesi
delip geçmiş tüfek sarsılmaz macig 66 namlu 3 şok idi
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2017, 13:31:46 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

The following users thanked this post: Özgür UYAR, Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2017, 14:10:19 »
Uygar abi ben hep ayni konudan giderim halada ayni seyleri yaziyorum en iyi av performansi kağıt üzerinde filan olanlar degil canli av üzerinde olandir kağıt üzerinde harikalar yaratan fisekler ve  her silahtan fisekten fazla deliş gücüne sahip ekipmanlar avda yine hüsranda yapabilir veya tam tersi harika islerde yapar. Sizde yazilan cizilenlerin aksine bizzat test ettiginiz tecrubeyi paylastiniz ve kesinlikle haklisiniz avina gore mesafeye göre sacmalar deler gecerde icindede kalir ama her ikisindede av cansiz düser veya yarali kalir bu delme delmeme isi degil bilimsel olarak veya kendimce bir türlü açiklamayadigim o sacmanin avi cansiz düsüren o gidisi varya neyse iste onu yakalamak en önemlisi. Ama size katilmadigim konuda önce grupman dediginiz bence en son grupman daha az önce baska bir konuda yazdim gecen gün bir silahimla karabataklara atiş yaptim 30 gr rc 6 no harika mesafeleden mükemmel sonuclar hepsi cansiz bu arada her sacma öldürücü organinami gelio asla bu konuda yine katilmiyorum 😊neyse yaniyine ayni anda 32 gr rc 6 no attim hepsi yarali. Hemen orada buldugum bir tenekeye iki yüzüne 30 gr rc iki yüzüne 32 gr rc leri tekrar attim. İnanin 32 rc sacmaninda fazla olmasiyla daha güzel grupman verdi eee noldu hani grupman cok önemliydi silah alanlara bakiyorum fisek önerisi olanlar 36 metreye bu ebatlarda kayir koy bunu yap şunu yap diyor ama ben bunu belki 50 kere denedim hicmi hic alakasi yok. Ama önemi şu eger silahin namlu şok uyumu uyumu cok iyi ise guzel grupman veriyorsa avdada cok iyi ise iste en guzeli bu. Sevdigi fiseklerle en iyi grupmani yakalamak evet denenir ve iyidir bunada kabul ama önce canli üzerinde en iyi performansi verecek bence. Umarim yanlis bir anlatimda bulunmamisimdir. Saygilar
aslında bilinmezlik değil,hepsinin bir açıklaması var.ama atış o kadar çok şeyden etkileniyor ki bize açıklanamayan şeyler varmış gibi geliyor.benim grupmanın önemine kastım şu,grupmanın iyi olması avın üzerindeki saçma yoğunluğunun fazla ve düzgün olması demek.ama fişek veya tüfek yetersizse,kinetik enerjisi düşükse grupman da bir işe yaramaz.yüzlerce saçmanın herbiri farklı davranır.yüzlerce faktör de saçmanın davranışını etkiler.
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2017, 14:14:36 »
bu sene ilk defa tahtalı avında benzer bir durum oldu üstüme gelmekte olan tahtalıya yaklaşık 30 mt den ilktışı yaptım tam yere düşerken tekrar toparlanip aynı hizla uçmaya devam etti hemen ikinci fişeğide
 attım yine vuruldu bir 50 mt daha uçtu sonra bir 5-6 mt havaya dikildi ve cansız düştü yere her iki atiştata vurmama rağmen ilk fişek 32 gr  9 no tordo 6 diye koymuşum :) ikinci sipe 6 no  ve tahtalıyı yolduğumda vücüda isabet eden saçma 9 adet yandan attığım 6 no dan  3 tanesi
delip geçmiş tüfek sarsılmaz macig 66 namlu 3 şok idi
burada kuş ilk yediği saçmaların şokuyla önce bayılıyor,sonra toparlanıp uçmaya devam ediyor.ani öldürücü noktaya gelmemiş demek ki yine.amaa şuna dikkat ettim,yandan ve göğüs hizasından girip çıkan saçma en ölümcülü.zaten bütün av hayvanlarını yan göğüsten vurmaya çalışırlar.göğüs boşluğundaki basınç artışı kalbi durdurabiliyor.
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 20 Ocak 2017, 14:31:07 »
aslında bilinmezlik değil,hepsinin bir açıklaması var.ama atış o kadar çok şeyden etkileniyor ki bize açıklanamayan şeyler varmış gibi geliyor.benim grupmanın önemine kastım şu,grupmanın iyi olması avın üzerindeki saçma yoğunluğunun fazla ve düzgün olması demek.ama fişek veya tüfek yetersizse,kinetik enerjisi düşükse grupman da bir işe yaramaz.yüzlerce saçmanın herbiri farklı davranır.yüzlerce faktör de saçmanın davranışını etkiler.
Kesinlikle abi grupman iyi olmasi avin üzzerinde daha yogun ve düzenli olmasi gerek zaten haklisin bende onu diyorumda ilk basta bu kurtarmiyor bak hemen yine adaş abimden örnek geldi 😊 vücut harap olmus delik deşik gene gidiyor olsa nolur grupman ben bunu her daim anlatmaya devam edicem zaten 😊 ama iyi grupman tabiki gerekli iyi bir vuruştan sonra o zaman zaten tadindan yenmez
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 20 Ocak 2017, 14:40:09 »
 Terazim olmadan   önceleri  MKE barut la tavsiye dolu mu yapıp  Saksağan da denedim 30 metre aralığında vurduğum her karga  ya uçmaya deva eder yada koşarak kacardi😆😆sonraları baktım olmuyor 00.1 hassas  terazi aldım kutu üzerindeki ölçülerin aynısı dolum yaptım aynı mesafede Kargalar hep pert  otopsilerde her delip çıkan saçma öldürmez diye bişey yok  bence  çift taraflı delip çıkan çok av aldım cansız  ölümcül yerine gelen  bir saçma ilede çok av elde ettim  hayvanın hayati  bölgelerinden saçma yedirmek önemli
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 20 Ocak 2017, 14:45:10 »
Terazim olmadan   önceleri  MKE barut la tavsiye dolu mu yapıp  Saksağan da denedim 30 metre aralığında vurduğum her karga  ya uçmaya deva eder yada koşarak kacardi😆😆sonraları baktım olmuyor 00.1 hassas  terazi aldım kutu üzerindeki ölçülerin aynısı dolum yaptım aynı mesafede Kargalar hep pert  otopsilerde her delip çıkan saçma öldürmez diye bişey yok  bence  çift taraflı delip çıkan çok av aldım cansız  ölümcül yerine gelen  bir saçma ilede çok av elde ettim  hayvanın hayati  bölgelerinden saçma yedirmek önemli

hız=ölüm

bu basit  kural sadece  trafikte çalışmıyor avda da geçerli
tabi hızı artırırken grupmanı bozmamak işin püf noktası
elin gavuru hevishot ları & blind side ları boşuna yapmıyor özgülağırlığı artırılmış saçma ya yüksek hız verince olan oluyor zaten
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2017, 14:48:29 Gönderen: Veysel ÖZTÜRK »
  • franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 20 Ocak 2017, 15:18:04 »
Sn.Dostlar,
Yivsiz av tüfeği balistiğinde temel olarak 4 kavramdan bahsedebiliriz; 1-Pattern (Grupman),2-Penetrasyon (Delme,nüfuz),3-Travma(Darbe),4-Shot String (Grupman hüzmesi,boyu).
Genelde hızlı  ölüm sağlamak için kuşların Kafa( Beyin), Boyun(Omurilik),Kalp ve akciğerine küçük kuşlarda (Bekasin,Bıldırcın,Ardıçkuşu,Üveyik vb)  MİNİMUM  2-3, Orta büyüklükteki kuşlarda (Çulluk,Güvercin,Çamurcun,Keklik vb) 4-5, Büyük Kuşlarda (Ördek,Sülün,Tahtalı da sertliğinden dolayı burada yazılıyor) 5-6 saçma isabeti gerekmektedir.
Bu isabet eden eden saçmanın tüy,deri,kas,kemik dokuyu geçerek Vital (Hayati Organ) organlara penetre (nüfuz edebilmesi) olabilmesi için Amerikalılara göre Jel Nüfuz testinde Minimum 1.5 inch delme gücüne ,İngilizlere göre çarpma anında minimum 500 fps (feet per second) hızı koruyacak BÜYÜKLÜKTE olması gerekmektedir.
Saçma tanesi yumuşadıkça gerek patlama anında  gerekse  birleştirme konisinden namluya geçiş ve şokta basınca uğrayarak deformasyonu artar formu bozulur hızı düşer ve fakat bu form bozukluğu Doku Hasarını ve Organ Kesilerini arttırır deforme olarak tüm enerjisini isabet ettiği doku ve organlarda bırakarak daha hızlı bir hareketsizliğe ve ölüme sebebiyet verir..
Saçma tanesinin özgül ağırlığı, yuvarlaklığı ve özgül ağırlığını düşürmeden sertliği arttıkça hem patterni (grupmanı) hem de penetrasyonu (delme,nüfuz gücü) artar. Gerek namlu içi geçişlerde sertliğini koruyarak basınçlardan etkilenmez gerekse aerodinamisini yitirmediğinden hava sürtünmesi az olduğundan hedefe çarpma hızı korunarak hayati organlara penetrasyon gücü fazla olur.
Yalnız bu sertlik ve formunu koruması hayati organlara penetre oluşunu arttırırken doku kesisi ve organ harabiyetini azaltır  ayrıca hala delip geçebilecek kinetik enerjiye sahipse doku ve organlara bıraktığı enerji miktarı da Giren enerji-Çıkan enerji olduğundan düşer.Buda ani hareketsiz bırakma ve kati ölümü geciktirebilir..Bu tip isabetlerde genellikle ölüm İç Kanama ve Hipovolemik şok sonucu şekillendiğinden bu proses bir miktar zaman alabilir.
Tabiki beyin ve boyun (omurilik)  isabetleri yumuşak ve sert kurşun  saçma ayırmaksızın kati bir felce, hareketsizliğe ve ölüme neden olur.
Shot stringi Pattern Hüzmesinin boyu olarak tarif edebiliriz , şok darlaştıkça grupman hüzmesinin boyu artar buda özellike transversal yada yan kesme geçen hızlı kuş atışlarında kuşa isabet eden saçma sayısını azaltırken duran yada arkadan doğrusal kaçan hayvana yapılan atışlarda sonucu pek etkilemez.
Özet olarak yakın ve orta mesafeli atışlarda yumuşak klasik kurşun saçmalı fişekleri, uzak ve mesafeli atışlarda daha iri taneli yada özgül ağırlığı kurşundan daha ağır tungsten ve türevleri gibi saçmalı fişekleri , nikel ve bakır gibi kaplamalı saçmaları ve yüksek antimon oranlı saçmaları tercih edebiliriz..

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 20 Ocak 2017, 15:38:30 »
Sn.Dostlar,
Yivsiz av tüfeği balistiğinde temel olarak 4 kavramdan bahsedebiliriz; 1-Pattern (Grupman),2-Penetrasyon (Delme,nüfuz),3-Travma(Darbe),4-Shot String (Grupman hüzmesi,boyu).
Genelde hızlı  ölüm sağlamak için kuşların Kafa( Beyin), Boyun(Omurilik),Kalp ve akciğerine küçük kuşlarda (Bekasin,Bıldırcın,Ardıçkuşu,Üveyik vb)  MİNİMUM  2-3, Orta büyüklükteki kuşlarda (Çulluk,Güvercin,Çamurcun,Keklik vb) 4-5, Büyük Kuşlarda (Ördek,Sülün,Tahtalı da sertliğinden dolayı burada yazılıyor) 5-6 saçma isabeti gerekmektedir.
Bu isabet eden eden saçmanın tüy,deri,kas,kemik dokuyu geçerek Vital (Hayati Organ) organlara penetre (nüfuz edebilmesi) olabilmesi için Amerikalılara göre Jel Nüfuz testinde Minimum 1.5 inch delme gücüne ,İngilizlere göre çarpma anında minimum 500 fps (feet per second) hızı koruyacak BÜYÜKLÜKTE olması gerekmektedir.
Saçma tanesi yumuşadıkça gerek patlama anında  gerekse  birleştirme konisinden namluya geçiş ve şokta basınca uğrayarak deformasyonu artar formu bozulur hızı düşer ve fakat bu form bozukluğu Doku Hasarını ve Organ Kesilerini arttırır deforme olarak tüm enerjisini isabet ettiği doku ve organlarda bırakarak daha hızlı bir hareketsizliğe ve ölüme sebebiyet verir..
Saçma tanesinin özgül ağırlığı, yuvarlaklığı ve özgül ağırlığını düşürmeden sertliği arttıkça hem patterni (grupmanı) hem de penetrasyonu (delme,nüfuz gücü) artar. Gerek namlu içi geçişlerde sertliğini koruyarak basınçlardan etkilenmez gerekse aerodinamisini yitirmediğinden hava sürtünmesi az olduğundan hedefe çarpma hızı korunarak hayati organlara penetrasyon gücü fazla olur.
Yalnız bu sertlik ve formunu koruması hayati organlara penetre oluşunu arttırırken doku kesisi ve organ harabiyetini azaltır  ayrıca hala delip geçebilecek kinetik enerjiye sahipse doku ve organlara bıraktığı enerji miktarı da Giren enerji-Çıkan enerji olduğundan düşer.Buda ani hareketsiz bırakma ve kati ölümü geciktirebilir..Bu tip isabetlerde genellikle ölüm İç Kanama ve Hipovolemik şok sonucu şekillendiğinden bu proses bir miktar zaman alabilir.
Tabiki beyin ve boyun (omurilik)  isabetleri yumuşak ve sert kurşun  saçma ayırmaksızın kati bir felce, hareketsizliğe ve ölüme neden olur.
Shot stringi Pattern Hüzmesinin boyu olarak tarif edebiliriz , şok darlaştıkça grupman hüzmesinin boyu artar buda özellike transversal yada yan kesme geçen hızlı kuş atışlarında kuşa isabet eden saçma sayısını azaltırken duran yada arkadan doğrusal kaçan hayvana yapılan atışlarda sonucu pek etkilemez.
Özet olarak yakın ve orta mesafeli atışlarda yumuşak klasik kurşun saçmalı fişekleri, uzak ve mesafeli atışlarda daha iri taneli yada özgül ağırlığı kurşundan daha ağır tungsten ve türevleri gibi saçmalı fişekleri , nikel ve bakır gibi kaplamalı saçmaları ve yüksek antimon oranlı saçmaları tercih edebiliriz..
peki,tuncay bey bu durumda çabuk deforme olan ve hızını kaybeden saçmalar iç kesiyi arttırmasına kalmadan,kaybettiği hızdan dolayı penetrasyonunu kaybedip iç bölgelere nüfuz edemeyebilir.bu durumda yakında ve uzakta grupmanı iyi olan,daha delici olan saçmayı her koşulda kullansak daha mantıklı diyebilirmiyiz?
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #13 : 20 Ocak 2017, 15:47:42 »
Üzerinde en çok gözlem yapma şansım olan av tahtalı. Sert ve saçma taşıyan bir yapısı olduğu için, yerine göre adama tüfeğinden ve fişeğinden şüphe ettirir..  :)

Bir örnek verip kısa bir açıklama yapacağım :

Aynı fişekle tahtalıya peşpeşe 2 atış yaptım, ilkinde tüy koptu düşmedi, ikincisinde daha uzaklaşmış haliyle tekrar atış yaptığımda havada 2 büklüm olup cansız düştü..

Gelelim konuya..

Delip geçme olayının yaralı bırakması konusuna pek katıldığımı söyleyemem.. Zira bugüne kadar yaptığım atışlarda, saçmanın delip geçtiği hiç bir avım yaralı gidemedi..
Pellagri 34 gr 4 no fişek 35 metrede tenekenin ilk yüzeyini delerken 40-45 metrede tahtalının göğsünden girip sırtından çıkıyor..
Mirage jk6 36 gr 4 no fişek tenekeyi (saçmaların çoğunluğu ile) iki taraflı delerken ortalama 35-40 metrede tahtalının kemiklerini kırıp iç organlarını tahrip ediyor..
Ve bu tahtalılar yere düşmeden veya düşer düşmez can veriyor. Delip geçen saçmalar özellikle akciğere isabet etmişse, kuşun ağzından pıhtı şeklinde kan gelmesi akabinde ani ölüm gerçekleşiyor..

Yaralı giden kuşların %90 lık kısmı, saçmanın hayati olmayan bölgelerine isabet etmesi veya zayıf kalan saçmaların (etek saçma ) vücuda çarpmasıyla biraz tüy traşlaması sebebiyle yaralı gitmekte..
Buradaki sebeplerden belki de en önemlisi önleme hatası, bir diğer sebep de yeteri kadar enerjiye veya hıza sahip olmayan fişek seçimidir..

Bunlar benim şahsi fikrim, yanlış olan bilgi varsa düzeltilsin.. Çok memnun olurum.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2017, 15:52:06 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Gençay GÜNEŞ, Özgür UYAR, Uygar TANDOĞAN, Halit YILDIRIM

• Expert Üye
« Yanıtla #14 : 20 Ocak 2017, 16:42:16 »
Sn.Tandoğan,
Kişisel tecrübem yakın ve orta mesafelerde yumuşak klasik kurşun saçma kullanılan avlarda; Hayati Bölgeye isabet etmeyen yaralamalarda hayvanın doku travmasından dolayı daha çabuk hareketsiz kalmasına ve daha kolay ele geçmesine neden olduğu yönünde..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Halit YILDIRIM, Hakan UYAR

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 20 Ocak 2017, 16:43:23 »
Kalbe veya kalbe yakın ana arterlere saçma gelmesi durumunda ani ölüm yani cansız düşme
Kalbe ve ana artere değmeden sadece akciğerlere gelirse. Baygın veya yarı baygın şekilde can çekişme ağızdan kan gelme
Batın bölgesine gelirse ki yetersiz önlede yaşanan bir durum. Canlı düşme ve av bilinç açık kaçabilir durumda
Aşırı yetersiz önleme veya avın saçma arasinda kalması durumunda saçmalar avı sıyırır kas dokusunu zedeler. Uçar av ucmaya devam eder. Muhtemel yaralardan dolayı ücra bir yerde ölür ve cakallara yem olur
Fazla önleme av baş ve boyun kısmına darbe alır. Tak atata yere düşer. Genelde cansızdır. Nadirde olsa av bi süre can çekise bilir
Bunlar benim son iki yilda üveyik avinda yaşadığım tecrübeler.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Emrah AKDENİZ

• Expert Üye
« Yanıtla #16 : 20 Ocak 2017, 16:46:20 »
Sn.Akdeniz,
Hayati bölgelere ulaşmış saçmaların varlığı hayvanın ölümünü garanti altına alır fakat çabuk ele geçmesi anlamında yumuşak saçma daha avantajlıdır.Yoksa vurulduğu halde giden hayvanlarda ya Vital organlara isabet almama yada penetre olamama başlıca sebeplerdendir..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Hakan UYAR, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #17 : 20 Ocak 2017, 19:32:48 »
@Şükrü TEKELİ isabetli bir yorum olmuş bilgiler için teşekkürler..
@Tuncay KAHRAMAN hocam yumuşak saçma konusunda kesinlikle hemfikiriz. Benim de birkaç defa tecrübe etme şansım oldu kısa-orta mesafelerde yumuşak saçmalı fişeklerin öldürme oranı daha yüksek..
Her yazılan bilgiden istifade edip bir şeyler kapmaya çalışıyoruz, emek verip bilgilerini esirgemeyen ustalardan Allah razı olsun..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Şükrü TEKELİ

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 20 Ocak 2017, 20:12:50 »
Arkadaşlar ukalalık olarak algılansın istemiyorum.
Yumuşak saçma namlu içinde hatta fişeğin dolumu esnasında bile yamulabildiği için av üstündeki penetrasyonu daha fazla oluyo. Buda bir iki saçmada avın düşmesini sağlıyo.
Ancak yumuşak saçma antimionu az yoğun kursundan oluşduğu için aynı gram sert saçmaya göre hem tane sayısı daha az hemde hızı daha yavaş oluyo.
Peki hem sert saçma hemde penetrasyon sorunu çözülemezmi.
Evet B&P bunu çok kolay bir yolla çözmüş. Elinde B&P fişek olanlar bu markanın saçmalarını inceleyebilir. Özellikle kalın saçmalı varsa daha belirgin
Bunu ben iki sene önce farkettim. Benden öncede farkeden olmusdur mutlaka. Hatta BPS fişeğede bilgilerimi aktardım. Ama anladılarmı anlamadılarmı uygulıcaklarmı bi zahmet edipde geeri dönüş olmadı.
B&P firması saçmaları çok hafif eziyo. Muhtemelen belirli aralıklı merdanelerden saçmaları geçirerek bunu yapıyo. Misal 2 mm saçmayı 1.9mm aralıklı merdaneden geçiriyo. Böylelikle sert saçmaya penetrasyon niteliği kazandırmış oluyo
Avantajı sert hızlı tane sayısı fazla bir numara daha ince saçmayla bile tam sonuç veren maksimum penetrasyonda bir saçma elde edilmiş oluyo
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Cengiz OKÇU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 20 Ocak 2017, 20:35:17 »
Ava yeni başladım  birtane 71 namlu poze aldım akşam ördek avına gidiyorum kuş geliyor mesafe güzel atıyorum aha düştü diyorum havada alaca karanlık kuş kaybolup gidiyo ben hep acemiliğime veriyorum Birgün parlama avındayım Yeşilbaş kalktı mesafe 30  35 m atış yaptım tüy telek havada kuş gidiyor 300 400 m ileri düştü gittim cansız inceledim bütün saçmalar delip geçmiş o zaman anladım ki akşam beki vurduğum kuşlar hep uzağa düşüyormuş

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
1983
Yozgat

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #20 : 20 Ocak 2017, 22:31:57 »
Sn.Dostlar,
Hocam saçmayı ısıtmayı unutmuşsunuz  :)
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #21 : 20 Ocak 2017, 23:28:36 »
Arkadaşlar Merhaba
Yukarıda okuduğum  tezler tabiki faktör hepsi etken atlanılan bir seye dikkat çekmek istedim.......

KUNDAK olmazsa olmazdır kısaca özetliyim yanlış bilinen yüzüme güzel geliyor ön vede arka düşüklük dışında
Eğer arpacık gözün gördüğü noktayı görmüyorsa düzgün randıman alınamaz.

KUNDAK sağa yada sola Bakmamalı !......... Yani atıcıya uygun Sağ yada Sol Avans Verilmemişse
 (Bu durumda sadece uygun yöndeki hedefte randıman olur)

KUNDAK Aşağı yada yukarı Bakmamalı !.......Standart yada Atıcıya uygun Kapak açısı Kapak Ayarlanmamışsa
 (Pich bozuksa yada uygun değilse eğer tüfek kullanılan mühimata göre fazla çırpıyorsa  yerden yukarı balonlama çıkan yada yüksekten alçağa uçan yöndeki hedefte randıman olur)

Burda kundak ayrıntısının önemi şudur Avın göbek saçması ile vurulması Cansız ele geçmesidir etkili saçma başta kalp ciğer gibi organlara nufüs etmesidir

Öte yandan Eğer tüfek alt üst yada sağ sol atıyorsa hedef biçbir zaman göbek saçması ile değil sepken saçma ile tesadüfen vurulur bu avlarda ya yaralı ele geçer yada gittiği yerde ölür.

Toparlamak gerekirse şöyle düşünün Askerde yiyli tüfek kundakları düzdür tüfekler atışa göre GEZ vede ARPACIK tan sıfırlanır Yivsiz tüfeklerde gez vede arpacık Sabit olduğundan Kundakla ayar gerektirirki bu olmazsa olmazdır.Saygılarımla

• Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

The following users thanked this post: Özgür UYAR, Erol ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #22 : 21 Ocak 2017, 01:45:04 »
Arkadaşlar aşağıdaki videoda fişeklerin delip geçmesi ve avın yaralı gitmesi gerekmezmi vurulanların hepsi pert. demekki penetrasyon iyi bir grupmanla birleştiğinde ortaya çıkan sonuç bu penetrasyon olmadan grupman hikayedir.

• Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 21 Ocak 2017, 10:04:59 »
Sanki IŞID ın av grubu gelmiş, insan seyrederken bile avcıyım demeye utanıyor. Eski kıyıcı avcıların giderek en sert korumacılar olmasını daha iyi anlıyorum. Arkadaşım fişekler bu av için , pardon bu av değil , atış için tahminen çok fazla gramajda ve sert, bu yamyamlara atış , parçalama keyfi vermek için seçilmiş. Dediğin gibi hayvanları pert ediyor. Hayvanların üretme olması belki durumu biraz yumuşatıyor ama yine de seyretmek zor. Paylaştığım yüksek geçen sülün ve  ördek avı fragmanlarından da rahatsız olmuştum, onları Suat beye yüksek atış örnekleri olarak koymuştum, o hayvan popilasyonunda bile vuruş oranları 4 e 1, 5 e 1 gözüküyordu, onu göstermek istemiştim. Bu tam bir kıyımmış.
Rast gele.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2017, 10:06:54 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 21 Ocak 2017, 11:14:57 »
Evet video kiyim ama anlatmak istedigine göre haklisiniz konu bu zaten orada yakin atilanlar patladi parçalandi ve hiç birinde saçma kalmasi imksansiz arkada bir kuş daha olsa oda ölcek nerdeyse 😊 daha saçmayi değer değmez hayvanlar pert oluyor işte aranan vuruş  bu penetrasyon bu olmali  ama acidim valla hayvanlara 😯
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)